anka 14
14.07.10,09:00
dobrý den
chcela by som vediet ci je mozne ist do chorvatska so 16 mesacným dietatom v autosedacke (vajicku) v takom aute ako je peguot boxer ???...teda ci v takýchto prípadoch niesu nejake obmedzenia na konkretne typy aut
Chobot
14.07.10,07:41
dobrý den
chcela by som vediet ci je mozne ist do chorvatska so 16 mesacným dietatom v autosedacke (vajicku) v takom aute ako je peguot boxer ???...teda ci v takýchto prípadoch niesu nejake obmedzenia na konkretne typy aut

A prečo by to nemalo byť možné?
ivka70
14.07.10,07:59
A prečo by to nemalo byť možné?


Myslim, ze otazka smeruje k tomu, ci moze byt detska sedacka (vajicko) pripojena k sedadlu vedla vodica v aute typu Peugeot Boxer (teda 1-tonky, ktora ma len jeden rad sedadiel).

Tu je nariadenie vlady:
http://www.zbierka.sk/Default.aspx?sid=15&PredpisID=19692&FileName=06-z554&Rocnik=2006&AspxAutoDetectCookieSupport=1

A tu je nejaky popis:
http://automoto.mojanitra.sk/auto-moto-preprava-deti-v-autosedackach/nitra.html?id_temy=802&action=clanky&id_clanku=1684&p_sekcia=

Deti do 12 rokov a s telesnou výškou menšou ako 150 cm by sa nemali prepravovať na predných sedadlách, kde pásy namontované sú. Možno tak urobiť podľa Zákona o premávke na pozemných komunikáciách len v prípade, ak budú takéto deti umiestnené v bezpečnostnom systéme, ktorý je pre ne vhodne určený. Zároveň však platí, že prednostne by sa mali pri preprave detí použiť iné sedadlá, ktoré sú vybavené bezpečnostnými pásmi, teda v osobnom motorovom vozidle sú to zadné sedadlá. Ak sa však použije predné sedadlo na prepravu detí v autosedačke (najčastejšie sa na tento účel používa tzv. vajíčko), táto môže byť otočená v protismere jazdy len s podmienkou, že airbag bol vyradený z činnosti.
anka 14
14.07.10,08:06
no lebo ked sa zacala riesit takato moznost cesty(najprv sme chceli ist v dvoch autach), tak sofer sa opýtal ci neexistuju nejake vymedzenia na konkretne tento druh auta, jedná sa o 9 miestny minibus, chceme ist 5 dospelí a dve deti...jedno ma 5 rokov, cize on ma podsedak a to druhe 16 mesiacov takze ten musi byt vo vajicku...okrem toho sme sa aj bavili o tom ci je na tento druh vozidla potrebné ine vodicske opravnenie ako b1
Chobot
14.07.10,09:02
no lebo ked sa zacala riesit takato moznost cesty(najprv sme chceli ist v dvoch autach), tak sofer sa opýtal ci neexistuju nejake vymedzenia na konkretne tento druh auta, jedná sa o 9 miestny minibus, chceme ist 5 dospelí a dve deti...jedno ma 5 rokov, cize on ma podsedak a to druhe 16 mesiacov takze ten musi byt vo vajicku...okrem toho sme sa aj bavili o tom ci je na tento druh vozidla potrebné ine vodicske opravnenie ako b1

V prvom rade treba uviesť, o akú kategóriu auta ide - M1, N1, alebo N2 či iné. Je to uvedené v TP vozidla.

Podrobne o podmienkach používania autosedačka pre M1, M2 N1 a N2 som písal tu:

http://www.porada.sk/t132335-ceestovanie-dodavkou.html


jedná sa o 9 miestny minibus, ...okrem toho sme sa aj bavili o tom ci je na tento druh vozidla potrebné ine vodicske opravnenie ako b1

Ak ale píšeš, že to auto má 9 miest na sedenie, treba upresniť, či ide o 9 miest spolu s vodičom, alebo 9 miest + 1 vodič. V prvom prípade ide o vozidlo kategórie M1, v druhom o M2 (podľa zákona 725/2004), pre M1 stačí oprávnenie kategórie B, pre M2 je potrebné VP kategórie D (podľa zákona č. 8/2009).
anka 14
14.07.10,09:19
dakujem velmi pekne....pomohol si mi :)