andrejrakus
14.07.10,09:14
Ahojte,

velmi rad, by som Vas poprosil o radu ako postupovat v nasledovnom pripade, je toho strasne vela, co chcem napisat, tak to skusim iba zhrnut v bodoch:
1. prisiel mi nedoplatok za TUV za rok 2009 vo vyske cca 970 E
2. meranim som zistil, ze vodomer ukazuje o 37% viac, ako je realna spotreba
3. vyjadrenie z metrologie: vodomer je zly nakolko odchylka - 52 % /-znamena ukazuje este menej, ako je realna spotreba/

vyjadrenie od spravcu:
Z uvedeneho vyplyva, ze problem vodomeru na TUV je uzavrety (v konecnom dosledku vodomer nameral mensie mnozstvo TUV ako ste odobrali) a preto Vas prosime o uhradu vyuctovania za rok 2009. V pripade, ze by ste mali zaujem dohodnut sa na splatkovom kalendari, pridite do nasej kancelarie, uzavriet v tom zmysle pisomnu dohodu.

neviete niekto, ako dalej postupovat v takomto pripade? Dakujem
najag
14.07.10,09:16
Mna by zaujimala predovsetkym realna spotreba TUV v roku 2008 a stav nameranej vody za rok 2009. A hlavne, kto mal pochybnosti o spravnosti merania vodomera.
andrejrakus
14.07.10,09:52
podnet na premeranie som dal ja, spravcovi, na zaklade lajickeho merania: napustenie 10 L do kíbla - 13,7 odpocet na vodomere. cize o 37 % viac. vycislena spotreba TUV za rok 2009 - 150 m3.
Chobot
14.07.10,10:26
podnet na premeranie som dal ja, spravcovi, na zaklade lajickeho merania: napustenie 10 L do kíbla - 13,7 odpocet na vodomere. cize o 37 % viac. vycislena spotreba TUV za rok 2009 - 150 m3.

Premerať na vodomeri spotrebu 10 litrov je ako keby si chce na decimálke odvážiť jedno jablko. 10 litrov je pre klasický vodomer strašne málo, takú spotrebu ledva odmerá a nie ešte aby to bolo presné.

Myslím, že preverenie vodomeru cerifikovanou skúšobňou je dôveryhodnejšie a presnejšie, ako tvoje domáce testovanie.

Navyše si myslím, že si zle prečítal vyúčtovanie - tých 970 EUR nebude len za teplú vodu, ale asi aj za teplo. Ale celé je to nejaké zmätočné, lebo píšeš, že je to nedoplatok. A z ostatných služieb si mal tiež nedoplatok? Alebo ako vieš, že ten nedoplatok je práve z teplej vody?

Samotný nedoplatok (alebo preplatok) nič nehovorí o skutočných nákladoch. Dôležité je vedieť, aké si mal zálohové predpisy. Ak si si stanovil nízke zálohové predpisy, tak sa nemôžeš čudovať že máš nejaký nedoplatok.
najag
14.07.10,10:56
podnet na premeranie som dal ja, spravcovi, na zaklade lajickeho merania: napustenie 10 L do kíbla - 13,7 odpocet na vodomere. cize o 37 % viac. vycislena spotreba TUV za rok 2009 - 150 m3.

Na jasnu otazku chcem aj jasnu odpoved. Kluckovanie nemam rad, ak sa chces hrat na zajaca, najdi si polovnicke forum.:(
andrejrakus
14.07.10,13:03
viem to na zaklade rozuctovania, t.z. vycislenie sumy za spotrebu tepla na ohrev TUV a spotreba vody na vyrobu TUV dokopy cca 974 E. I napriek povolenym odchylkam vodomeru, som to iste meranie spravil aj so studenov vodou a tam to bolo jednoznacne, 10 L naliatych, 10 L naratanych.
andrejrakus
14.07.10,13:14
Premerať na vodomeri spotrebu 10 litrov je ako keby si chce na decimálke odvážiť jedno jablko. 10 litrov je pre klasický vodomer strašne málo, takú spotrebu ledva odmerá a nie ešte aby to bolo presné.

Myslím, že preverenie vodomeru cerifikovanou skúšobňou je dôveryhodnejšie a presnejšie, ako tvoje domáce testovanie.

Navyše si myslím, že si zle prečítal vyúčtovanie - tých 970 EUR nebude len za teplú vodu, ale asi aj za teplo. Ale celé je to nejaké zmätočné, lebo píšeš, že je to nedoplatok. A z ostatných služieb si mal tiež nedoplatok? Alebo ako vieš, že ten nedoplatok je práve z teplej vody?

Samotný nedoplatok (alebo preplatok) nič nehovorí o skutočných nákladoch. Dôležité je vedieť, aké si mal zálohové predpisy. Ak si si stanovil nízke zálohové predpisy, tak sa nemôžeš čudovať že máš nejaký nedoplatok.

na zaklade mojho merania som oslovil spravcu, kde som spisal ziadost o overenie na metrologii a osadenie noveho vodomeru TUV. A vyjadrenie zo slovenskej legalnej metrologie je nasledovne: Merac preteceneho mnozstva vody nevyhovuje technickym a metrologickym poziadavkam prilohy c 9 k vyhlaske.... z dovodu: prekrocenie najvacsich dovolenych chyb pri Qt a Qmin. /v pripade Qmax je zistena chyba vodomera v ramci dovolenych chyb.../
Chobot
14.07.10,13:21
viem to na zaklade rozuctovania, t.z. vycislenie sumy za spotrebu tepla na ohrev TUV a spotreba vody na vyrobu TUV dokopy cca 974 E. I napriek povolenym odchylkam vodomeru, som to iste meranie spravil aj so studenov vodou a tam to bolo jednoznacne, 10 L naliatych, 10 L naratanych.

Stále uvádzaš niečo iné!! Raz si písal, že nedoplatok máš 970 EUR, teraz píšeš, že cena za spotrebu teplej vody je 970 EUR. Spotreba nie je nedoplatok!

A stále si nenapísal, akú si mal spotrebu v minulom a predminulom roku. Či tam je medziročný rozdiel.
andrejrakus
14.07.10,13:56
Stále uvádzaš niečo iné!! Raz si písal, že nedoplatok máš 970 EUR, teraz píšeš, že cena za spotrebu teplej vody je 970 EUR. Spotreba nie je nedoplatok!

A stále si nenapísal, akú si mal spotrebu v minulom a predminulom roku. Či tam je medziročný rozdiel.

chobot, som z teba zmagoreny. snazim sa odpovedat na tvoje otazky. tak ti to rozpisem este raz. nedoplatok je iba za teplu vodu, spotreba tepla na ohrev, a na vyrobu TUV!!!!!!!!! cisty - 974 E /po odratani zalohovych platieb/.
akurat som si vsimol, ked pozeram spotrebu, ze poc.stav vodomeru: 112,10 konecny 180,50 = 68,40m3 a v rozuctovani uctovane mnozstvo 152,18m3. je to mozne?
Chobot
14.07.10,14:12
chobot, som z teba zmagoreny. snazim sa odpovedat na tvoje otazky. tak ti to rozpisem este raz. nedoplatok je iba za teplu vodu, spotreba tepla na ohrev, a na vyrobu TUV!!!!!!!!! cisty - 974 E /po odratani zalohovych platieb/.
akurat som si vsimol, ked pozeram spotrebu, ze poc.stav vodomeru: 112,10 konecny 180,50 = 68,40m3 a v rozuctovani uctovane mnozstvo 152,18m3. je to mozne?

Je to možné, ak:
1. niekto urobil chybu pri prepisovaní čísiel do informačného systému
2. ak by spotreba bola prepočítaná koeficientom straty -v tomto prípade to je ale málo pravdepodobné, to by koeficient spotreby musel byť 2,19, čo je enormne vysoké číslo. Ale nemožné to nie je, ak by sa našiel v dome niekto, kto odoberal načierno veľké množstvo vody.

Takže treba sa spýtať správcu, či toho, kto robil rozúčtovanie, prečo máš spotrebu 150, ak si mal nameraných len niečo cez 80 kubíkov. Inak koeficient spotreby by mal byť uvedený aj na rozúčtovaní. Ak toto zistíš, tak prídeš na koreň tvojho problému - prečo máš tak veľký nedoplatok.
sito
14.07.10,14:48
chobot, som z teba zmagoreny. snazim sa odpovedat na tvoje otazky. tak ti to rozpisem este raz. nedoplatok je iba za teplu vodu, spotreba tepla na ohrev, a na vyrobu TUV!!!!!!!!! cisty - 974 E /po odratani zalohovych platieb/.
akurat som si vsimol, ked pozeram spotrebu, ze poc.stav vodomeru: 112,10 konecny 180,50 = 68,40m3 a v rozuctovani uctovane mnozstvo 152,18m3. je to mozne?

Tak sa odmagor!

Na každú službu máš predpísanú mesačnú úhradu, za rok je to záloha na každú službu. Uviedol som príklad:

Teplá voda, záloha 1 000 €, náklady 1 974 €, nedoplatok -974 €.

Na vyúčtovaní máš aj náklady domu na teplú vodu a počet m3 podľa ktorých sa rozpočitovali náklady za teplú vodu.

Teba má zaujímať konečný stav 180,5 - 112,1 = 68,4 m3.

Ale ty máš m3, 152,18 - 68,4 = 83,78. Teda 2,22 krát viac ako ti ukázal vodomer. V tom prípade by ste mali mať koeficient 2,22.

To sa dá vidieť s toho čo si napísal.

Ale, nie je vidieť ako to bolo s tým overovaním vodomeru, od kedy, do kedy? aký vodomer si mal v tom období, Či bola voči tebe použitá nejaká sankcia.

Koľko vás býva v byte? Aké si mal spotreby, spätne za 3 -5 rokov.

A preštuduj si § 9, vyhlášky 630,2005, hlavne odsek 6, pretože ak si dostal také vyjadrenie, tak vodomer bol vlastne porúchaný a nevyhovoval.

"A vyjadrenie zo slovenskej legalnej metrologie je nasledovne: Merac preteceneho mnozstva vody nevyhovuje technickym a metrologickym poziadavkam prilohy c 9 k vyhlaske...."

Ak sa cítiš poškodený, a nie ste sa schopný dohodnúť , treba požiadať súd, aby rozhodol.

§ 9
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla
na prípravu teplej úžitkovej vody
v objekte rozpočítavania
(1) Náklady na prípravu teplej úžitkovej vody na objekt rozpočítavania určené podľa § 8 sa rozdelia na základnú
zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka
tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % nákladov na prípravu
teplej úžitkovej vody v objekte rozpočítavania.

(2) Základná zložka sa rozpočítava medzi konečných
spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový
priestor v objekte rozpočítavania, ak je v byte alebo nebytovom
priestore zabezpečená dodávka teplej úžitkovej
vody.

(3) Spotrebná zložka sa rozpočítavamedzi konečných
spotrebiteľov v pomere indikovaného údaja určeného
meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody inštalovaného
u konečného spotrebiteľa k súčtu indikovaných
údajov určených meradiel na meranie množstva
teplej úžitkovej vody u konečných spotrebiteľov
v objekte rozpočítavania podľa vzorca
SZ SZ
I
I jsz sz
j
i
= ⋅Σ ,
kde
SZjsz – spotrebná zložka na prípravu teplej
úžitkovej vody pre j-teho konečného
spotrebiteľa [Sk],
SZsz – spotrebná zložka na prípravu teplej
úžitkovej vody podľa odseku 1 [Sk],
Ij – indikovaný údaj určeného meradla
teplej úžitkovej vody u j-teho konečného
spotrebiteľa (spotreba za zúčtovacie
obdobie) [m3],
I i Σ – súčet všetkých indikovaných údajov
určených meradiel teplej úžitkovej vody
v objekte rozpočítavania (spotreba za
zúčtovacie obdobie) vrátane určených
náhradných indikovaných údajov [m3].

(4) Odpočty indikovaných údajov určených meradiel
na meranie množstva teplej úžitkovej vody u konečných
spotrebiteľov vykonáva dodávateľ alebo odberateľ,
ktorý rozpočítava dodané teplo a množstvo tepla na
prípravu teplej úžitkovej vody, najmenej raz ročne ku
koncu zúčtovacieho obdobia.

(5) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý neumožní odpočet
určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej
vody, sa určí náhradný indikovaný údaj vo výške
1,5-násobku priemernej hodnoty indikovaných údajov
na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.
Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3. V nasledujúcom
zúčtovacom období sa indikovaný údaj pre výpočet
spotrebnej zložky určí ako aritmetický priemer indikovaných
údajov určeného meradla odčítaných v danom
roku a v poslednom roku, v ktorom bol indikovaný údaj
určeného meradla odčítaný, podľa vzorca
I
I I
n SZ
= t− tn− ,
kde
Isz – indikovaný údaj na určenie spotrebnej
zložky v zúčtovacom období [m3],
It – stav určeného meradla odčítaný
v danom roku [m3],
It–n – stav určeného meradla odčítaný v roku,
v ktorom sa odčítanie určeného
meradla vykonalo posledný raz [m3],
n – počet rokov, za ktoré je vykonaný
odpočet určeného meradla [ – ].

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa
sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet
určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej
vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára
nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich
pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie
množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa
aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa
použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie
množstva teplej úžitkovej vody.

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil
určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej
vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej
úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla,
alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa
tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný
údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných
údajov určených meradiel na meranie teplej
úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.
Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.
verkaz
15.07.10,17:15
To si sám nekontroluješ v priebehu roka svoju spotrebu vody?
Tak ako ti radí chobot - uvádzaš inú spotrebu na merači a inú spotrebu vo vyúčtovaní. Nie je možné mať taký vysoký rozdiel . Reklamoval si túto skutočnosť u správcu? Vo svojej otázke neuvádzaš koľko je vás osôb a ani skutočnú spotrebu za minulý rok, takže spotrebu za rok 2009 nie je s čím porovnať. Správca ti dal vo vyúčtovaní termín na odvolanie v prípade reklamácií. Trvaj na prešetrení u správcu.:confused:
:eek: V tomto roku si priebežne kontroluj spotrebu na merači aby so mohol zistiť, či ti správne meria.
andrejrakus
19.07.10,14:46
mno.
1. po zisteni som zistil, ze v predpise zalohovych platieb bol zle spisany pociatocny stav vodomeru, ako bol nahlaseny, cize namiesto 112 m3 vody, bolo uvedene len dajakych 29 m3. = mensie zalohove platby v roku 2009. konecny stav vodomeru bolo 180 m3. takze oni mi nauctovali vo vyuctovany za rok 2009 spotrebu TUV aj za rok 2008. tych zvysnich 112m3 - 29 = 83m3. takze dokopy 83m3 + 68m3 - 151m3/cca/. Otazka na VAS: Mozu mi douctovat nedoplatok z roku 2008 do vyuctovania za rok 2009, alebo mi musia vystavit dajaky iny doklad, kde bude presne uvedene, za co a za ake obdobie?
2. mam platit za chybu, ktoru spravil dajaky zamestnanec spravcovskej kancelarie? dobre nahlasene, zle nahodoene do systemu.
3. co potom s tym vyjadrenim, ten vodomer skutocne ukazoval zle hodnoty.

sme 4-ria v byte, a neviem zistit, ake boli predchadzajuce stavy odpoctou 2007, 2006 atd.

a zial SPRAVCA mi v tomto pripade nepomoze, TRVA NA UHRADE.
dopln. udaje: v maci 2010 po obdrzani noveho zalohoveho predpisu za rok 2010 som reklamoval vodomer = 152m3 spotrebovanej vody za rok 2009, odchylka vodomeru 37%-09.03.2010. 21.04.2010 technici demontovali vodomer, osadili novy, 06.2010 vyjadrenie ze vodomer je zly.
verkaz
19.07.10,15:22
Škoda, že si na to prišiel tak neskoro a nerobil si si sám priebežne kontrolu. Správca ti dobre zaúčtoval skutočnú spotrebu aj za rok 2008. Veď v roku 2008 si mal vo vyúčtovaní o to menej a všetci ste ten rozdiel zaplatili v koeficiente. Toto sa malo v roku 2009 odzrkadliť tak, že bol koeficient nižší.
Zlý vodomer by sa ti mal odzrkadliť vo vyúčtovaní za rok 2010, kedy by ti mal správca za obdobie, do kedy bol vodomer vymenený účtovať spotrebu priemerom. Upozorni ho na to. Môžeš počítať spotrebu teplej vody normálnej osoby asi 2 m3 mesačne. To je však len odhad, záleží ako s vodou doma nakladáte. Skús si urobiť mesačný odpis spotreby a zistíš to sám.
andrejrakus
19.07.10,16:51
spotreba cca 2m3 na osobu/mesiac moze byt u nas realna, odkedy mi menili vodomer, tak to sledujem. Ale ako pozeram, tak vo vyuctovani nieje nikde uvedene, ze tento nedoplatok je aj z roku 2008.
verkaz
19.07.10,19:14
Spávcovi to už neumožňoval program naučtovať a rozdeliť spotrebu na dva roky. Skús sa dohodnúť ešte so správcom, lebo za rok 2008 bola aj cena teplej vody iná. Ale neviem si to v praxi predstaviť, to by musel každému niečo pripočítať, aby mohol tebe niečo vrátiť.
sito
20.07.10,06:19
mno.
1. po zisteni som zistil, ze v predpise zalohovych platieb bol zle spisany pociatocny stav vodomeru, ako bol nahlaseny, cize namiesto 112 m3 vody, bolo uvedene len dajakych 29 m3. = mensie zalohove platby v roku 2009. konecny stav vodomeru bolo 180 m3. takze oni mi nauctovali vo vyuctovany za rok 2009 spotrebu TUV aj za rok 2008. tych zvysnich 112m3 - 29 = 83m3. takze dokopy 83m3 + 68m3 - 151m3/cca/. Otazka na VAS: Mozu mi douctovat nedoplatok z roku 2008 do vyuctovania za rok 2009, alebo mi musia vystavit dajaky iny doklad, kde bude presne uvedene, za co a za ake obdobie?

Jedna vec je predpis a druhá vyúčtovanie. Predpis sa robí na základe predošlého vyúčtovania na nasledujúcich 12 mesiacov.

Vo vyúčtovaní musíš mať informáciu o pomerových vodomeroch. Ak ich tam nemáš, správca si neplní svoju povinnosť.

Zistením si zistil, že v roku 2008 si mal konečný stav 112 m3, niekto do podkladov neuviedol 112, ale len 29 m3. Rozdiel je 83 m3. Tým, že pri rozdelení nákladov chýbalo tých 83 m3 vzrástol podiel úhrady na jeden m3. teda náklady za 83 m3 zaplatili ostatní vlastníci.

Ak ti pre rok 2009 uviedli počiatočný stav 29 m3 v tom prípade platíš aj za tých 83 m3. Náklady na jeden m3 tým poklesli a ti zaplatíš aj tých 83 m3 ale z nákladov za rok 2009. Čo ťa môže stáť viac, zvyčajne je medzi ročný nárast ceny teplej vody.

Druhá možnosť, náklady za rok 2008 si zvlášť rozúčtuje správca podľa skutočných údajov. To čo si mal zaplatiť ti sa musí rovnať tomu, čo zaplatili ostatný naviac. Rok 2009 spraví tiež podľa skutočných stavov. Vo vyúčtovaní za rok 2009 by mal mať každý položku "oprava" a každý svoj podiel na oprave, ty plus, ostatní mínus.

Tretia možnosť, neviem, neviem ako ti to vo vyúčtovaní doprplali, nevidím.

2. mam platit za chybu, ktoru spravil dajaky zamestnanec spravcovskej kancelarie? dobre nahlasene, zle nahodoene do systemu.

Ak máš podklady k tomu, že chybu spravil niekto iný, tak ten niekto iný je ju povinný napraviť, ak nechce, požiadaj súd, aby vo veci rozhodol.

3. co potom s tym vyjadrenim, ten vodomer skutocne ukazoval zle hodnoty.

Ak sa to dostane k súdu a predložíš, prípadne správca správu o tom, že vodomer nevyhovoval, súd rozhodne akým spôsobom sa ti napočíta podiel z nákladov domu. Vyhláška 630/2006, § 9, odsek 6.

sme 4-ria v byte, a neviem zistit, ake boli predchadzajuce stavy odpoctou 2007, 2006 atd.

Na štyri osoby, zaujímavá spotreba? Máš ich vo vyúčtovaniach, ak ti ich tam správca uviedol, alebo si ich už zahodil? Ako nepotrebné?

a zial SPRAVCA mi v tomto pripade nepomoze, TRVA NA UHRADE.

Jasné, že ti nepomôže, chybu spravil on, a to sa ťažko priznáva.

dopln. udaje: v maci 2010 po obdrzani noveho zalohoveho predpisu za rok 2010 som reklamoval vodomer = 152m3 spotrebovanej vody za rok 2009,

Dve možnosti, prvá predpis vám nerobia podľa nákladov za predošlý rok, ale podľa spotreby v predošlom roku od 1.1. do 31.12. Tvoja spotreba v roku 2009 bola 68 m3, podľa nej ti mali napočítať predpis na teplú vodu. Takže ty im zaplatíš mesačne zo 68 m3 a správca pýta od teba ešte 122 percent naviac. Taktiež, ak nedôjde k dohode treba požiadať všetky dostupné orgány OI, ŠEI, Súd.

Druhá, že ste už mali vo februári vyúčtovanie. O čom pochybujem, ale aj tak tu už bolo na PORADE, že bolo.

odchylka vodomeru 37%-09.03.2010. 21.04.2010 technici demontovali vodomer, osadili novy, 06.2010 vyjadrenie ze vodomer je zly.


Ja ti môžem už len držať palce, svoje.
andrejrakus
20.07.10,07:37
ja fakt ze uz neviem, mam to reklamovat, a trvat iba na uhrade tych 68 m3 alebo to cele musim zaplatit ja? ak chces, tak ti to vyuctovanie mozem poslat do mailu, aby si sa na to pozrel.. lebo to co pises, ze tam ma byt, asi nieje, aspon ho tu nevidim..
sito
20.07.10,22:36
Typický príklad toho, že správca si robí čo chce!

Zaujalo ma:

1. Graf spotreby tepla na výrobu teplej vody. Rok 2008, 8,73 Gj., rok 2009, 42,5955 Gj. To je o 387,92 % viac. Každý zamestnanec správcu musí vidieť, že niečo nie je v poriadku. Debil to nemôže vidieť. Preto by nemal u správcu robiť.

2. Odpis dňa 5.12.2008, stav na teplej vode 112,10. Odpis dňa 12.12.2009, stav 180,50. Rozdiel 68,40, spotreba na pomerovom vodomere č. 03069563.

3. Na byt sa rozpočítavajú náklady podľa spotreby 152,18 m3, rozdiel oproti nameranej spotrebe je 83,78 m3, ktoré sú na viac oproti nameranej hodnote. To je o 122,48 % viac. Prečo? nie je vidieť vo vyúčtovaní.

4. Spotreba studenej vody na výrobu teplej vody za 1 až 6 mesiac 2009, 75,46 m3. Za 7 až 12 mesiac 2009, 76,72 m3. Spolu je to 152,18 m3. Ako prišiel správca k týmto stavom, číslam?

5. V prípade, že by boli na byt rozpočítané náklady podľa spotreby 68,40 m3. Náklady na výrobu teplej vody, by neboli 965,74 €, ale len 466,97 €. Rozdiel je 498,50 €, ktoré platíš na viac v roku 2009. Za teplo na výrobu teplej vody.

6. Náklady za studenú vodu na výrobu teplej vody by neboli 296,16 €, ale len 138,33 €. Rozdiel je 157,83 €.

7. Za tých 83, 78 m3 teplej vody v roku 2009 zaplatíš na viac 656,33 €.

8. Pretože nemáš vyúčtovanie za rok 2008. Nie je si možné overiť to čo tvrdíš ty, ale ani to čo tvrdí správca.

9. Čo sa týka predpisu na teplo, ktoré je na výrobu teplej vody, mal by byť 45,22 €. A studenej vody na výrobu teplej vody by mal byť 12,35 €. Zálohy sú napočítané podľa spotreby 152,18 m3, plus 10 %. Ale mali by byť zo spotreby za rok 2009, ktorá je 68,40 m3.

Reklamuj to! Správca je povinný ti predložiť všetky doklady týkajúce sa rozdelenia nákladov na tvoj byt a domu. Ak sa nedohodnete, požiadaj súd, aby rozhodol.

Pokiaľ by malo dôjsť medzi vami k súdnemu sporu, tak nie preto, že nechceš zaplatiť to čo ti napočítali. To by si prehral. Predpokladám podľa toho grafu. Ale preto, že ti nechcú vysvetliť za čo, to máš zaplatiť. A že to, čo ti mali napočítať z nákladov v roku 2008, ti napočítajú z nákladov v roku 2009. A to nezodpovedá skutočnosti. No a potom je tu ten nevyhovujúci vodomer, pomerový. Takže to môže byť úplne inak.
andrejrakus
22.07.10,16:35
takze nove informacie:
- so spravcom sme sa dohodli, ze sa spravy priemerna mesacna spotreba na byt, resp. pocet osob, z celkovej nameranej hodnoty pre dom. /pokial som tomu dobre rozumel/. Obdobie budu oba sporne roky 2008 a 2009.

viete mi prosim niekto pomoct s predbeznym vypoctom, resp. vzorcom, ktory bude pri takomto kalkulovany pouzity.?

dakujem
sito
25.07.10,03:54
Rok 2008, fakturácia na 2 470,94 m3, pomerové vodomery spolu 2 060,01 m3, koeficient 1,20.

2 060,01 sa vydelí súčtom všetkých osobomesiacov v dome ( nie sú vo vyúčtovaní nikde uvedené) krát 49 osobomesiacov v tvojom byte.

Písal si, že ste 4 osoby. 4 x 12 = 48. Ten jeden osobomesiaac je za koho?

Pri rozpočítaní tepla na tuv sú uvedené náklady za 1 - 12 mesiac, potom aj za rok 2007, (čo tam robí ) A ešte rozpis za 1 - 2; 3; 4 - 6; 7 - 10; 11; 12. Žeby sa u vás 5 krát menila cena tepla? To by ti mali vysvetliť. Tiež na základe čoho sa prerozdeľujú namerané m3 k jednotlivým obdobiam rôznej ceny za teplo.

Desať percent nákladov sa rozráta rovným dielom na byt, v dome je ich 48. Zbytok podľa nameraných m3.

Rok 2009, fakturácia na 2 289,27 m3, pomerové vodomery spolu 2 223,00 m3, koeficient 1,03.
sito
25.07.10,14:42
Kde sa stala chyba?

Odpis teplej vody 2.1.2008, stav 4,00 m3; Odpis 4.12.2008, stav 28,32 m3 spotreba 24,32 m3.

Odpis teplej vody 5.12.2008, stav 112,10 m3; Odpis 12.12.2009, stav 180,50 m3 spotreba 68,40 m3.

Odpis teplej vody 5.12.2008, stav 28,32 m3; Odpis 12.12.2009, stav 180,50 m3 spotreba 152,18 m3.

Rozdiel 152,18 - 68,40 = 83,78 m3.

Kto ju mohol spôsobiť?

Ten kto opisoval stavy vodomerov, prípadne ten kto ich zadával do programu na rozpočítanie nákladov.

Dôsledok.

V roku 2008 si zaplatil za teplu vodu 6 496,70 + 1 593,06 = 8 087,98 Sk.

Pri spotrebe 108,1 m3 by to bolo 24 265,63 + 6 832,96 = 31 098,59 SK.

Rozdiel 23 010,61 Sk. o ktoré si platil menej. To je 763,81 €.


V roku 2009 si zaplatil 965,47 + 296,16 = 1 261,63 €.

Pri spotrebe 68,40 m3 by to bolo 466,97 + 138,33 = 605,30 €.

Rozdiel 656,33 € o ktoré si zaplatil viac.


Koľko by si mal zaplatiť za tie roky spolu?

31 089,59 Sk. = 1 031,99 + 605,30 = 1 637,28 €.

Koľko si zaplatil?

8 087,98 Sk. = 268,47 + 1 261,63 = 1 530,10 €.

Rozdiel 1 637,28 - 1 530,10 = 107,18 €.

Ak ti idú spraviť priemer m3 na osobomesiac, ten sa z vyúčtovaní nedá vypočítať, škoda.
andrejrakus
25.07.10,14:51
sito, velmi ti dakujem za odpoved. Tych 49 osobomesaicov = ide zrejme o sestru, ktora zrejme bola odhlasena az v 01/2008 - cize jeden mesiac byvala s nami. /5 osob/

ak sa berie pocet meranych m3 v dome a deli sa to poctom osob v dome, vychadza ze za rok 2008 sme minuly 58,44 m3 a v roku 2009 65,38 m3. cos je vzdy menej ako 28 v r. 2008 a 152 v roku 2009.

este ma zaujima ako sa pocita cena tepla na vyrobu TUV. meni sa cena za 1 m3 pri spotrebe 28 m3 alebo je jedno, ci som minul 28m3 alebo 58,44 m3?

dakujem za odpoved.
andrejrakus
25.07.10,14:54
pocet osob v dome som si vypocital z vyuctovny, ale pri zalohovych platbach za vytah, alebo osvetlenie.

vyzera to nasledovne:
2009 - 136 osob
2008 - 141 osob
sito
25.07.10,15:41
Rok 2008, 2 060,01 m3 : 1 692 x 49 = 59,65 m3.
Rok 2009, 2 223,00 M3 : 1 632 x 48 = 65,38 m3.

Cenu tepla si vypočíta výrobca teplej vody, dá si ju schváliť URSO. Ak mu ju chváli je preňho záväzná.

Správca je povinný 10 % nákladov rozdeliť podľa počtu bytov v dome. Zbytok 90 % podľa stavu pomerových vodomerov. Od roku 2010 je možná dohoda vlastníkov v dome, okrem tých 10 %. Jedná sa o prípadné rozdiely medzi fakturačným a pomerovými vodomermi.

Príklad, minie sa jeden m3 Za ten zaplatí rovnakú cenu ako každý za každý m3. Za byt zaplatí tiež rovnakú cenu z tých 10 %.

Ten kto minie menej m3 ma náklady na jeden m3 v byte vyššie ako ten čo minie viac m3.

Ale, začínaš sa v tom orientovať.
andrejrakus
25.07.10,17:17
mam spraveny predbezny vypocet vyuctovania. Kde som vlastne iba upravil pocet nameranych a tym padom uctovanych m3 vody na vyrobu a ohrev. Pre vypocty som ale pouzil sadzby, ktore boli urcene pre nizsie / vyzsie udaje spotrebovanych m3. Dufam, ze to bude spravne.

sito,
to co si pisal, ze ten co minie menej m3 plati rovnako ako kazdy iny v dome fix 10%, ktory je u kazdeho rovnaky. A ten zvysok 90% sa rozpocitava na spotrebovane m3 dajakou sadzbou, ktora je tiez pre kazdeho rovnaka?
sito
25.07.10,18:32
V roku 2008 boli fixné náklady 104 060,46 Sk. Desať percent je 10 406,04 Sk. Tých uhrádza každý byt rovnako 216,79 Sk.

Zbytok 93 654,42 sa uhrádza 45,46 Sk za jeden m3.

Ak niekto minie jeden m3, uhradí 216,79 + 45,46 + 65,50 = 327,75 Sk. Teda jeden m3 teplej vody ho stál 327,75 Sk.

Ak niekto minie 100 m3 zaplatí 216,79 + 100 x 45,46 + 100 x 65,50 = 11 312,79 Sk. Teda jeden m3 teplej vody ho stál 113,13 Sk.

Ale sú aj variabilné náklady na teplo, výrobu teplej vody. Tie sa rozdeľujú tiež v pomere 10 : 90 .

Tam máte rok 2007 asi časť nákladov ; 1 - 2 mesiac; 3; 4 - 6; 7 - 10 ; 11; 12 mesiac za každé obdobie je iná cena, súčet sú náklady na ohrev, výrobu teplej vody v dome. V poslednom stĺpci je tvoj podiel len za 24,32 m3. 6 494,92 + 1 593,06 = 8 087,97 Sk.
adam
23.11.10,13:01
Veľmi súrne potrebujem vypočítať cenu za 1m3 teplej vody. Neviem od čoho sa odraziť, spotreba je 28m3, ako sa dopracujem k cene za 1m3? Vyhlášku som čítala, ale vôbec nerozumiem, čo mám do vzorca dosadiť...ďakujem veľmi pekne za Vaše usmernenia...
Chobot
23.11.10,13:23
Veľmi súrne potrebujem vypočítať cenu za 1m3 teplej vody. Neviem od čoho sa odraziť, spotreba je 28m3, ako sa dopracujem k cene za 1m3? Vyhlášku som čítala, ale vôbec nerozumiem, čo mám do vzorca dosadiť...ďakujem veľmi pekne za Vaše usmernenia...

Kto je dodávateľom teplej vody? Vodárne a teplárne? Alebo si ju zohrievate vo vlastnej réžii?
adam
23.11.10,13:26
Zohrievam ju vo vlastnej réžii nájomníkovi a ten má namontovaný v prevádzke vlastný merač.
Julian
24.11.10,07:20
Zohrievam ju vo vlastnej réžii nájomníkovi a ten má namontovaný v prevádzke vlastný merač.

A čo Ti hovorí vlastná réžia? Koľko to je?

Ak nevieš koľko si spotreboval tepla na prípravu teplej vody tak to skús asi takto (nepíšeš či je to el. ohrev alebo plyn):
Vodné stočné vieš koľko stoji a k tomu pripočítaj cenu tepla na ohrev. Ak tú cenu tepla nepoznáš, tak ju môžeš približne vypočítať tak.
Na ohrev 1 m3 vody potrebuješ okolo 0,3 GJ to je 83 kWh. Ak to ohrievaš elektricky, tak vieš koľko Ťa stoji kWh.
Ak plynom tak vieš koľko si spotrebovala GJ (kWh) a koľko Ťa to stalo takže poznáš jednotkovú cenu.
Ak nevieš nič, tak si napočítaj za 1 GJ 28 € v prípade, že to ohrievaš plynom (Alebo ho dostávaš od CDT) a veľmi sa nepomýliš.
adam
24.11.10,15:16
Ohrievame plynom, avšak ide o to, že potrebujem opraviť vyúčtovanie za rok 2007. Tam na vyúčtovacej faktúre ešte GJ nie sú uvádzané, len spotreba v m3 a cena za m3. Preto som myslela, že to musím vypočítať podľa toho nezrozumiteľného vzorca z vyhlášky, len neviem ako...:-(
Ahááá teraz som si uvedomila, že vo svojom príspevku mi hovoríš aj konkrétne koľko potrebujem GJ na ohrev 1m3 vody. Tak Ti veeeeeeeľmi pekne ďakujem, konečne sa pohnem z miesta. :-)))
Julian
24.11.10,16:29
Ohrievame plynom, avšak ide o to, že potrebujem opraviť vyúčtovanie za rok 2007. Tam na vyúčtovacej faktúre ešte GJ nie sú uvádzané, len spotreba v m3 a cena za m3. Preto som myslela, že to musím vypočítať podľa toho nezrozumiteľného vzorca z vyhlášky, len neviem ako...:-(
Ahááá teraz som si uvedomila, že vo svojom príspevku mi hovoríš aj konkrétne koľko potrebujem GJ na ohrev 1m3 vody. Tak Ti veeeeeeeľmi pekne ďakujem, konečne sa pohnem z miesta. :-)))

Ak vynásobíš m3 x spalné teplo plynu (priemer-každý rok môže byť iný, ale podstatná zmena to nie je) 10,56 kWh/m3= dostaneš kWh.
adam
25.11.10,15:48
Veľmi pekne ďakujem....
adam
01.12.10,15:21
A čo Ti hovorí vlastná réžia? Koľko to je?

Ak nevieš koľko si spotreboval tepla na prípravu teplej vody tak to skús asi takto (nepíšeš či je to el. ohrev alebo plyn):
Vodné stočné vieš koľko stoji a k tomu pripočítaj cenu tepla na ohrev. Ak tú cenu tepla nepoznáš, tak ju môžeš približne vypočítať tak.
Na ohrev 1 m3 vody potrebuješ okolo 0,3 GJ to je 83 kWh. Ak to ohrievaš elektricky, tak vieš koľko Ťa stoji kWh.
Ak plynom tak vieš koľko si spotrebovala GJ (kWh) a koľko Ťa to stalo takže poznáš jednotkovú cenu.
Ak nevieš nič, tak si napočítaj za 1 GJ 28 € v prípade, že to ohrievaš plynom (Alebo ho dostávaš od CDT) a veľmi sa nepomýliš.

Ešte mám jednu nejasnosť, v sume 28€ je aj suma za 1m3 studenej vody + stočné, ( voda, ktorá bola zohrievaná ) či sumu mám za počet m3 odobratej vody pripočítať?
adam
02.12.10,13:40
A čo Ti hovorí vlastná réžia? Koľko to je?

Ak nevieš koľko si spotreboval tepla na prípravu teplej vody tak to skús asi takto (nepíšeš či je to el. ohrev alebo plyn):
Vodné stočné vieš koľko stoji a k tomu pripočítaj cenu tepla na ohrev. Ak tú cenu tepla nepoznáš, tak ju môžeš približne vypočítať tak.
Na ohrev 1 m3 vody potrebuješ okolo 0,3 GJ to je 83 kWh. Ak to ohrievaš elektricky, tak vieš koľko Ťa stoji kWh.
Ak plynom tak vieš koľko si spotrebovala GJ (kWh) a koľko Ťa to stalo takže poznáš jednotkovú cenu.
Ak nevieš nič, tak si napočítaj za 1 GJ 28 € v prípade, že to ohrievaš plynom (Alebo ho dostávaš od CDT) a veľmi sa nepomýliš.
Z tejto vety vyplýva, že áno, či...?
Julian
02.12.10,17:04
Cena teplej vody je:

Cena 1 m3 TÚV= cena 1 m3 studenej vody + cena 1 m3 stočné + cena tepla na výrobu 1 m3 TÚV

Na 1 m3 TÚV potrebuješ asi:
- 8 m3 plynu x 12,7 Sk/m3 v r. 2007= 101,6 Sk
-vodné v r. 2007........ 29,2 Sk/m3 s DPH
- stočné v r. 2007........25,12 Sk/m3 s DPH

Cena 1 m3 TÚV v r. 2007= 101,6 Sk +29,2 Sk +25,12 Sk = 155 Sk/m3 TÚV Je to priblížny výpočet, pretože tam by mala byť prirátaná ešte nejaká elektrina, náklady na prehliadky, mzdy servis atď.
Takže cena by mohla byť okolo 160 - 165 Sk/m3
lylyx
04.06.12,07:33
5) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý neumožní odpočet určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej vody, sa určí náhradný indikovaný údaj vo výške 1, 5-násobku priemernej hodnoty indikovaných údajov na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania. Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.
V nasledujúcom zúčtovacom období sa indikovaný údaj pre výpočet spotrebnej zložky určí ako aritmetický priemer indikovaných údajov určeného meradla odčítaných v danom roku a v poslednom roku, v ktorom bol indikovaný údaj určeného meradla odčítaný, podľa vzorca

Isz = (It - It-n)/n ,

kde

Isz indikovaný údaj na určenie spotrebnej zložky v zúčtovacom období [m3],
It stav určeného meradla odčítaný v danom roku [m3],
It n stav určeného meradla odčítaný v roku, v ktorom sa odčítanie určeného meradla vykonalo posledný raz [m3],
n počet rokov, za ktoré je vykonaný odpočet určeného meradla [ ].

Vedeli by ste mi prosím vyložiť tento ods. z vyhlášky č. 630/2005?


V roku 2010 som neumožnila odpočet ku koncu roka, spotrebu TUV mi vypočítali náhradným spôsobom. Teraz som dostala vyučtovanie za rok 2011, kde už bol skutočný odpočet. A spotrebu mi vypočítali ako aritmetický priemer spotreby vody v roku 2011 a naposledy odčítanej spotreby vody (31.8.2010) deleno počet mesiacov, ktoré som tam bývala. Je to správne, že do úvahy nebrali ten náhradný odpočet? Čiže tým že som neumožnila odpočet som vlastne dva-krát zaplatila za tu teplú vodu? V mojom prípade nezaplatila, pretože koncový odpočet roku 2011 bol nižší ako určená náhradná hodnota vypočítaná koncom roka 2010. Ale nevrátia mi za vodu, ktorú som nespotrebovala.