MySpace
14.07.10,10:55
Dobry den,
vsimam si, ze niekedy ked sa dvihnem z postele, postavim zatoci sa mi hlava a zatmie pred ocami. Na chvilku stratim stabilitu a musim pockat, pokial sa telo prisposobi. Potom to ustupi. Moze byt za tym zly tlak? alebo Cim to moze byt? Nemyslim si, ze je to normalne. Mozno aj ta horucava tomu pomohla, ale nestalo sa mi to po prvy krat... :(

Predom dakujem za odpoved
bobino38
14.07.10,08:57
...odporúčam pomalšie vstavanie z postele, najprv do polosedu, potom sed, kym sa tlak vyrovná a potom pomalé vstavanie z postele...môže to byť i tlakom....skuste si zmerať.
Jana Motyčková
14.07.10,09:01
My, čo to máme od detstva to pokladáme za normálne. Ale inak nízky tlak, srdcová nedostatočnosť, možno nedostatok tekutín.
Chobot
14.07.10,09:10
Dobry den,
vsimam si, ze niekedy ked sa dvihnem z postele, postavim zatoci sa mi hlava a zatmie pred ocami. Na chvilku stratim stabilitu a musim pockat, pokial sa telo prisposobi. Potom to ustupi. Moze byt za tym zly tlak? alebo Cim to moze byt? Nemyslim si, ze je to normalne. Mozno aj ta horucava tomu pomohla, ale nestalo sa mi to po prvy krat... :(

Predom dakujem za odpoved

Syn (15) to má tiež. Merali sme mu tlak a mal ho nízky.
janaGT
14.07.10,09:17
My, čo to máme od detstva to pokladáme za normálne. Ale inak nízky tlak, srdcová nedostatočnosť, možno nedostatok tekutín.

súhlasím s Jankou, ja mávam bežne tlak 60/40, keď mám 120/80 tak mi neskutočne zle z toho, dokonca som raz musela ísť na pohotovosť.
Magma
14.07.10,09:21
Tiež môžem doporučiť pomalé vstávanie, najprv sa pekne prebrať:), popreťahovať ruky, nohy a až potom sa postaviť. Najpravdepodobnejšie ide o nízky tlak..
marjankaj
14.07.10,09:30
Môže to byť aj krčná chrbtica.
Zita5
14.07.10,09:33
Nemusí byť pravidlo nízky tlak, môže to byť aj vysoký tlak .So mnou to minulý rok tak zatočilo , že veru ......žiadna sranda :mee:. Odvtedy sa liečim na vysoký tlak . Stabilitu som strácala ešte asi 3 týždne.
osky
14.07.10,11:56
...odporúčam pomalšie vstavanie z postele, najprv do polosedu, potom sed, kym sa tlak vyrovná a potom pomalé vstavanie z postele...môže to byť i tlakom....skuste si zmerať.

ja som toto mala skoro cely zivot,ale najmä pocas studentskych rokov,normalne sa mi zahmlievalo pred ocami-podstupila som kopu roznych vysetreni,aj takych,co s tym zdanlivo vobec nesuviseli.nic sa nezistilo.ani neviem ako dlho to uz nepocitujem.mozno som z toho vyrastla....haha.ale nie,vazne:
som presvedcena,ze to je tlak-mam nabeh skor na nizsi.
a presne ako sa tu pise-pomoze len pomale,nie prudke vstavanie,nielen z postele ale i od stola atd.telo sa casom ustali.
mozno to uz nemam,lebo ja ani nevstavam tak,ze zazvoni budik a hrrrrrrrr,vstavam.neznasam tuto "sokovu terapiu"!!!
nastavim si ho tak,ze kazdych 10 min.zvoni znova ,takze ked zazvoni 1.raz,sice uz nespim ale pokym sa konecne odhodlam naozaj vstat z postele,trva to aj 20 minut.potom uz nie je ziadne nestabilne potacanie sa.
skus vela pit,ak nepijes kavu,daj si jednu cez den dopoludnia.ak pijes kavu casto,obmedz ju,lebo odvodnuje.a snaz sa byt cim dlhsie na cerstvom vzduchu.a este jedna vec,co mna osobne neuveritelne postavi na nohy-pred obedom,pol hodinku-hodinku zjem jablko alebo broskynu....nejake svieze ovocie.
Viem pomôcť
14.07.10,14:38
suhlasim s bobino38,moze to byt nizky tlak, ale aj anemia-nedostatok zeleza.
Mária27
14.07.10,14:56
Také problémy pri vstávaní mával otec, pomohol mu výživový doplnok Lipovitan. Aj keď predovšetkým chráni pečeň, používa sa pri jednostrannej či nepravidelnej výžive. Obsahuje najmä vitamíny B.
Lilka 1
14.07.10,16:24
Ak sa zatmieva pred očami pri vstávaní, zmeraj si krvný tlak. Môže byť príliš nízky. O nízkom tlaku – hypotenzii sa všeobecne hovorí vtedy, keď hodnota krvného tlaku klesne pod hodnotu približne 120/80. O chronicky nízkom tlaku lekári hovoria, ak jeho hodnota pravidelne klesá pod hranicu 105/60. Nízkym tlakom trpia predovšetkým mladí, chudí a vysokí ľudia, ktorí často majú studené a vlhké ruky. Trpí ním takmer štvrtina mladých žien. Nízky krvný tlak môže tiež signalizovať aj iné, závažnejšie problémy, napríklad ochorenie nadobličiek, štítnej žľazy či anémiu. Neraz sa objavuje aj po infekčných ochoreniach, vtedy ide o sekundárnu hypotenziu.
Ako si pomôcť: Najdôležitejší je pohyb, silové cvičenia, bicyklovanie, beh, chôdza, plávanie, joga. Jedz častejšie a viac menších porcií, po výdatnom jedle sa totiž krv nahromadí v tráviacom trakte, tlak ešte viac klesne. Pi dva až tri litre tekutín denne. Dožič si raňajky bohaté na bielkoviny, chlieb, syr a vajce – sú pre ľudí s nízkym tlakom lepšie ako müsli. Pomáha ešte posilňujúci kúpeľ. Je vhodný na celkové posilnenie organizmu pri únave a tiež pri nízkom krvnom tlaku. Do kúpeľa daj 10 až 15 kvapiek rozmarínového oleja a vo vani si polež 20 až 30 minút. Kneippova metóda: – striedavá sprcha. Začni teplou, potom striedaj teplú so studenou a konči studenou vodou. Potom si ešte poriadne dosucha celé telo vymasíruj froté uterákom.
Nízky krvný tlak prináša pocity únavy, nedostatku energie, skľúčenosť,búšenie srdca, silné potenie, bolesti hlavy, zatmievanie pred očami, poruchy rovnováhy a koncentrácie.
Večer si daj k posteli pohár vody, vypi ho poležiačky. Ešte v posteli začni robiť naťahovacie a drobné gymnastické cviky, posilníš tok krvi a jej cirkuláciu. Namiesto kávy si daj zelený čaj.
bettylou
14.07.10,16:44
My, čo to máme od detstva to pokladáme za normálne. Ale inak nízky tlak, srdcová nedostatočnosť, možno nedostatok tekutín.
plus vyčerpanosť
danushka
14.07.10,16:51
Závrať hlavy môže mať aj neurologický pôvod. Môže to byť ochorenie krčnej chrbtice, porucha stabilizácie - vertigo - spôsobená porušeným stabilizátorom v strednom uchu, príčin môže byť viac, jednou z príčin vertiga /závrate/ môže byť aj dlhodobý stres.
Rozalka
14.07.10,16:59
Mala som podobné problémy, len nedávno, dokonca aj pri umývaní hlavy som sa musela držať umývadla, inak som nebola schopná narovnať chrbát.
Všetko súvisí (u mňa) s krčnou chrbticou, stačilo zopár návštev u dobrého maséra a mám po probléme.
danushka
14.07.10,17:04
Mala som podobné problémy, len nedávno, dokonca aj pri umývaní hlavy som sa musela držať umývadla, inak som nebola schopná narovnať chrbát.
Všetko súvisí (u mňa) s krčnou chrbticou, stačilo zopár návštev u dobrého maséra a mám po probléme.

No môj manžel toľko šťastia nemal...
Začalo to závraťami, ktoré sa stupňovali, pridalo sa zvracanie, totálna strata stability, k tomu tiež nízky tlak a manžel skončil v nemocnici a následne bol pol roka PN.

Skutočne závrať netreba podceňovať, pokiaľ nepomáha pitný režim a človek má podozrenie na niečo vážnejšie, treba navštíviť neurológa.
Zita5
14.07.10,17:21
Závrať hlavy môže mať aj neurologický pôvod. Môže to byť ochorenie krčnej chrbtice, porucha stabilizácie - vertigo -spôsobená porušeným stabilizátorom v strednom uchu, príčin môže byť viac, jednou z príčin vertiga /závrate/ môže byť aj dlhodobý stres.


Vertigo - okrem VKT ďalšiou diagnózou u mňa bolo vertigo .Máš pravdu .Vzhľadom nato , že pri mojich popísaných problémoch v predošlom príspevku , znela aj táto diagnóza , tak z preplašenia som sa ani nespýtala doktorky ,čo to znamená .Prišla som domov od lekárky a pozerám na lieky , ktoré mi v deň prvých závratov predpísali a boli to lieky podľa letáčiku na vnútorné ucho .Potom som začala pátrať prečo na vnútorné ucho mám užívať tabletky, keď mám závraty?.......no a veru prišla som na to ....
Keď ma to chytilo hneď z rána o 7,00 hod. v práci , tak to ráno bolo určite doposiaľ jedno z najhorších v mojom živote .A možno ten vysoký krvný tlak mi zistili len popri tom .Pokiaľ som sa z toho dostala prešli aj 3-4 mesiace.
Lilka 1
14.07.10,17:27
V týchto teplých nociach, keď človek spí napr.6-8.hod, nemá príjem tekutín, vodu z tela stráca potením, dýchaním. Voda má v našom tele veľký význam, významne ovplyvňuje metabolizmus. Je nosičom minerálov, stopových prvkov a ďalších elementov. Každá chemická reakcia v našom organizme sa koná na základe vody.Voda tvorí 50–70 % celej hmotnosti tela.
Nedostatkom vody sa zhusťuje krv, tým sa zníži jej tlak (môže to viesť až ku kolapsu). Zhorší sa okysličenie krvi a tým aj zásobovanie kyslíkom pre všetky tkanivá. Preto je aj dôležité ráno dodať telu chýbajúce tekutiny, aby sa predišlo dehydratácii.Myslím, že môžeš mať nízky krvný tlak a nedostatok vody zníženie tlaku umocní. Pri nízkom tlaku sa ani nesmie ráno prudko vstať z postele.
lujza.j
14.07.10,18:57
tiež mávam presne tento istý stav, napriek tomu, že si 5 rokov liečim vysoký tlak a pravidelne užívam lieky:( ale nedávno mi zistili narušené medzistavcové platničky na krčnej chrbtici 5, 6 stavec, takže to pripisujem aj tomu;)
marjankaj
15.07.10,00:16
Dobry den,
vsimam si, ze niekedy ked sa dvihnem z postele, postavim zatoci sa mi hlava a zatmie pred ocami. Na chvilku stratim stabilitu a musim pockat, pokial sa telo prisposobi. Potom to ustupi. Moze byt za tym zly tlak? alebo Cim to moze byt? Nemyslim si, ze je to normalne. Mozno aj ta horucava tomu pomohla, ale nestalo sa mi to po prvy krat... :(

Predom dakujem za odpoved

Takže pekne k lekárovi, nech to zistia oni.
ludmilla
15.07.10,12:12
Stáva sa bežne aj zdravým ľuďom, že pri dlhšom pobyte na slnku, pri dlhšom ležaní a následnom prudkom postavení sa točí hlava a u inak zdravých ľudí sa jedná o ortostatickú hypotenziu OH. Práve ortostáza znamená vzpriamená poloha tela. Náhla zmena polohy je sprevádzaná poklesom tlaku. Ak sa to stáva občas, býva to poväčšine neškodná záležitosť a dá sa to prekonať, ak to je však pravidelne znepríjemňuje to život, až potom sa hovorí o ortostatickej hypotenzii ako o chorobnom poklese tlaku pri zmene polohy.
Jedná sa vlastne o chýbajúcu adekvátnu reakciu krvného tlaku pri zmene polohy (postavenie sa z ležiacej alebo sediacej polohy).
Tento problém sa zhoršuje s pribúdajúcim vekom. Zvlášť vo vyššom veku je to riziko - faktor, ktorý znižuje kvalitu života a zvyšuje úmrtnosť, pretože starí ľudia trpiaci na ortostatickú hypotenziu majú 2x zvýšené riziko mozgovej mŕtvice ako inak zdraví ľudia, zvyšuje sa tiež riziko demencie.
Na posúdenie ortostatickej hypotenzie sa robí tzv. Schellongov ortostatický test, napr. u nás: po 4 minutách ležania sa zmeria TK a pulz v pokoji a následne v stoji - po 1 minúte, po 2 min. a po 3 min. Ďalším vyšetrením je 24 hod. meranie TK spojené so zápiskami v denníčku činnosti, ďalším vyšetrením sú hypotenzné hodnoty krvi.
Zvláštnou alebo príbuznou formou OH môže byť postprandiálna hypotenzia, vyskytuje sa najčastejšie u starších mužov trpiacich vysokým krvným tlakom. Náhly pokles krvi často 2 hodiny po jedle býva pri parkinsone, u diabetikov, pri ICHS, systolický tlak asi 2 hodiny po jedle klesá až o 20 mmHg, ale tu sú problémy spojené práve so zažívaním, ale symptómy sú podobné ako u OH.
Čo sa vlastne udeje pri ortostatickej hypotenzii:
Cievy delíme na tepny a žily. Tepny privádzajú krv zo srdca do orgánov, naopak žily privádzajú krv, ktorá odovzdala kyslík a výživné látky orgánom naspäť do srdca. Keď meriame tlak, meriame tlak v tepnách, v žilách je tlak oveľa nižší, v leže je sotva vyšší ako 20 mmHg, v stoji sa stĺpec zmení vďaka hydrostatickému tlaku, takže v žilách nôh sa pohybuje okolo 90 mmHg a napr. venózny tlak v hlave pokojne stojaceho človeka je asi 30 mmHg. Preto vlastne žily, pravú časť srdca pľúcne cievy označujeme ako nízkotlakový systém.
V tomto nízkotlakovom systéme sa nachádza asi 85% celkového množstva krvi človeka. To znamená, že ak stratíme 1 liter krvi stratíme 995 ml krvi z nizkotlakového systému a 5 ml z tepnového "vysokotlakového systému".
Ten spätný tok venózneho nízkotlakového systému je rozhodujúci pri vymršťovacej fáze srdca, pretože ak nič nepríde do vnútra srdca, nemôže byť vymrštené von.
U zdravých ľudí pri zmene polohy z ležiacej polohy do stoja príde z dôvodu gravitácie k okamžitému poklesu žilnej krvi, krv sa náhle dostane do nôh a brušného priestoru, to v praxi znamená, že asi 10% celkového objemu krvi cca 1/2 l poklesne do dolnej časti tela a tým sa zníži spätný tok o 25% a tým sa zníži aj vymršťovacia fáza srdca a náhle poklesne tlak krvi, hovorí sa tomu aj venózny pooling - stane sa to v prvých 10 sekundách a po 3 - 5 minutách je po probléme. Autonómny nervový systém zaháji okamžite generálnu reguláciu, arteriálne baroreceptory, ktoré v našom tele monitorujú tlak, sú v oblúku aorty, vsrdci, v pľúcach, ... ihneď vyšlú rýchlu reflexnú odpoveď organizmu. Pomocou autonómnych reflexov sa aktivuje nervový systém a stúpne hodnota katecholamínov v krvi, tie pôsobia na zvýšenie srdcovej frekvencie a tým na zvýšené vymršťovanie srdca, zvýši sa tlak krvi a čerpadlo srdca sa znovu dostáva do rovnováhy.

OH však môžu spôsobiť lieky, môže vzniknúť následkom polyneuropatie, ochorení CNS a rôznych iných ochorení, preto ju netreba podceňovať a radšej sa dať vyšetriť.
Všeobecné odporúčanie je pomalé vstávanie z postele, najprv sa posadiť chvíľu na okraj postele so spustenými nohami a chvíľu tak ostať, najmä tí, ktorí chodia v noci na toaletu, pred vstávaním z postele hýbať nohami. V noci sa odporúča spať vo zvýšenej polohe hornej časti tela, pri horúčke najprv znížiť teplotu a potom vstávať, dodržovať pitný režim, teplota v spálni by nemala byť príliš vysoká. Ak nič z domácich receptov nezaberá vtedy sa pristupuje k liečbe liekmi.
Lubaba
20.07.10,21:21
Dobry den,
vsimam si, ze niekedy ked sa dvihnem z postele, postavim zatoci sa mi hlava a zatmie pred ocami. Na chvilku stratim stabilitu a musim pockat, pokial sa telo prisposobi. Potom to ustupi. Moze byt za tym zly tlak? alebo Cim to moze byt? Nemyslim si, ze je to normalne. Mozno aj ta horucava tomu pomohla, ale nestalo sa mi to po prvy krat... :(

Predom dakujem za odpoved

Ja som mala tiež takéto problémy a bol to nízky tlak.
MySpace
23.07.10,10:50
Usudzujem, ze u mna to moze byt prave od tej krcnej chrbtice. Skusim to spomenut ortopedovi a uvidim...
Niekedy to moze byt od nedostatku tekutin, len to asi nebude to hlavne v mojom pripade, kedze napr. dnes sa mi to stalo prave po ranajkach. Pozerala som telku a ako som sa postavila z postele, tak sa mi mierne zatocila hlava a zahmlilo pred ocami.
Pomaha mi, ale to pomale vstavanie, ked si to stihnem predtym uvedomit.
B-vitamin beriem pravidelne, ale mozem skusit este ten vyzivovy doplnok Lipovitan...
marjankaj
23.07.10,11:35
Usudzujem, ze u mna to moze byt prave od tej krcnej chrbtice. Skusim to spomenut ortopedovi a uvidim...
Niekedy to moze byt od nedostatku tekutin, len to asi nebude to hlavne v mojom pripade, kedze napr. dnes sa mi to stalo prave po ranajkach. Pozerala som telku a ako som sa postavila z postele, tak sa mi mierne zatocila hlava a zahmlilo pred ocami.
Pomaha mi, ale to pomale vstavanie, ked si to stihnem predtym uvedomit.
B-vitamin beriem pravidelne, ale mozem skusit este ten vyzivovy doplnok Lipovitan...

Tak to si už mohla stihnúť nejakého lekára. Ja som bol s takým u neurológa, ale predtým ma posielali aj na ORL. Potom to prešlo liekmi, ale chceli ma poslať aj na elektroliečbu.
MySpace
23.07.10,13:49
Tak to si už mohla stihnúť nejakého lekára. Ja som bol s takým u neurológa, ale predtým ma posielali aj na ORL. Potom to prešlo liekmi, ale chceli ma poslať aj na elektroliečbu.

... mozno, len kebyze objednavky na termin netrvaju mesiac a dlhsie. Predtym som chodila aj na cvicenia, tiez na tu elektroliecbu. Neviem sice ci sa elektroliecba oplati, kedze aj ludia okolo mna vraveli, ze to len zmiernuje priznaky, nelieci.
A ake lieky si bral?

-----------------------------------
... inak, dakujem za rady ;)
marjankaj
23.07.10,14:01
... mozno, len kebyze objednavky na termin netrvaju mesiac a dlhsie. Predtym som chodila aj na cvicenia, tiez na tu elektroliecbu. Neviem sice ci sa elektroliecba oplati, kedze aj ludia okolo mna vraveli, ze to len zmiernuje priznaky, nelieci.
A ake lieky si bral?

-----------------------------------
... inak, dakujem za rady ;)

Už si nepamätám.:confused: Bolo to asi pred pätnástimi rokmi. Potom som to už nemal, možno iba dva razy.;)

A ešte mi odporučili dávať si taký vankúš(valec, alebo podkovu) pod krk pri spaní. Odvtedy stále s tým spávam. Možno zabralo práve to.
lujza.j
23.07.10,17:44
... mozno, len kebyze objednavky na termin netrvaju mesiac a dlhsie. Predtym som chodila aj na cvicenia, tiez na tu elektroliecbu. Neviem sice ci sa elektroliecba oplati, kedze aj ludia okolo mna vraveli, ze to len zmiernuje priznaky, nelieci.
A ake lieky si bral?

-----------------------------------
... inak, dakujem za rady ;)
ja som bola u neurológa, potom som chodila na elektroliečbu a potom na cvičenie na krčnú a hrudnú chrbticu, ale mne problémy krčnou a hrudnou chrbticou boli zistené pre iné zdr. komplikácie. mne ešte od tej trč. chrbtice tŕpli aj prsty na rukách, ale to mi prešlo.
motylik7
25.07.10,20:54
Dožič si raňajky bohaté na bielkoviny, chlieb, syr a vajce – sú pre ľudí s nízkym tlakom lepšie ako müsli.


So všetkým do bodky súhlasím, až na tú stravu! :eek: Prepánajána, veď sa tento problém týka aj obličiek. A pre obličky je vysoko bielkovinová (živočíšna) strava hotová pohroma!!!
Viem o tom svoje, trpela som problémami spojenými s obličkami takmer 20 rokov: zápaly obličiek, zápaly močového mechúra, gynekologické zápaly, neschopnosť otehotnieť, závraty, nízky krvný tlak (niekedy až strašidelne), ale aj nízka sebadôvera, málo energie, slabá vôľa, únava. Toto všetko sú symptómy, ktoré súvisia s nedostatočnosťou obličiek. Mám teraz na mysli pohľad celostnej (holistickej, orientálnej) medicíny a nie alopatickej.
Našťastie som sa z týchto všetkých problémov dostala a to až vďaka alternatívnej medicíne a to hotovými prípravkami, zmenou stravy a aj myslenia.
ubka
25.07.10,21:22
[QUOTE=motylik7;1463116]So všetkým do bodky súhlasím, až na tú stravu! :eek: Prepánajána, veď sa tento problém týka aj obličiek. A pre obličky je vysoko bielkovinová (živočíšna) strava hotová pohroma!!!
Viem o tom svoje, trpela som problémami spojenými s obličkami takmer 20 rokov: zápaly obličiek, zápaly močového mechúra, gynekologické zápaly, neschopnosť otehotnieť, závraty, nízky krvný tlak (niekedy až strašidelne), ale aj nízka sebadôvera, málo energie, slabá vôľa, únava. Toto všetko sú symptómy, ktoré súvisia s nedostatočnosťou obličiek. Mám teraz na mysli pohľad celostnej (holistickej, orientálnej) medicíny a nie alopatickej.
Našťastie som sa z týchto všetkých problémov dostala a to až vďaka alternatívnej medicíne a to hotovými prípravkami, zmenou stravy a aj myslenia.[/QUOTE


Problém môže veľmi úzko súvisieť s poruchou rovnováhy- sluchový orgán.
Skutočne by bolo veľmi vhodné navštíviť neurológa, aj keď som zástancom alternatívnej medicíny, bez diagnostických prístrojov Západnej medicíny by to mohlo vyznieť trúfalo, začať s liečbou. Určite aj poklesom krvného tlaku sa môžu dostaviť závrate, ale tak isto to môže spôsobovať zvýšený krvný tlak,tiež to môže byť zablokovaná krčná chrbtica. Práve preto, zájdite za neurológom, aby stanovil diagnózu a vylúčil dohady.
fikfik
18.08.16,16:10
vzdycky ked vstanem (vzdycky) sa mi zatoci tak hlava nic nevidim ale robim si z toho srandu sa rehocem na tom a tancujem hore dole :d
Terezia13
18.08.16,17:23
vzdycky ked vstanem (vzdycky) sa mi zatoci tak hlava nic nevidim ale robim si z toho srandu sa rehocem na tom a tancujem hore dole :d
fikofikfik článok bol z roku 2010..trošku oneskorená rada