kimart
14.07.10,11:43
Syna prijali na VŠ avšak nie na odbor, ktorý mal vysnívaný. Poslali sme žiadosť na prestup, ašak boli sme uzrejmení, že na druhý odbor nemá šancu. Poprosím vás o radu, dá sa takýto prestup vybaviť už počas štúdia na VŠ, alebo ako postupovať?:confused::confused::confused:
ivka70
14.07.10,09:46
To zavisi od podmienok konkretnej skoly, tazko radit vseobecne.

Ale zvykne fungovat to, ze si nasledujuci skolsky rok da zasa prihlasku na rovnaku skolu, na ten svoj vysnivany odbor, urobi prijimacky, prijmu ho a potom si da ziadost o uznanie skusok z tohoto odboru, kde absolvuje 1. rocnik a "skoci " rovno do druheho rocnika (mozno s par diferencnymi skuskami, ktore na "starom" odbore nemal).
kimart
14.07.10,09:52
moc dobre tomu nerozumiem, je to vrámci jednej školy. Prijali ho bez prijímačiek.Aj tak musí budúci rok opäť dať prihlášku na daný odbor?
Fero11
14.07.10,10:02
No skola (univerzita) je siroky pojem. Kazda ma niekolko fakult, kazda fakulta niekolko katedier a kazda katedra niekolko studijnych programov.
Ak ho prijali v ramci katedry, tak prestupit by sa asi dalo. V prvom rocniku su takmer vsetky predmety rovnake nielen v ramci katedry, ale aj fakulty (samozrejme +-).
Najlepsie je informovat sa na studijnom oddeleni
lover
14.07.10,10:38
moc dobre tomu nerozumiem, je to vrámci jednej školy. Prijali ho bez prijímačiek.Aj tak musí budúci rok opäť dať prihlášku na daný odbor?

Problem moze byt v tom, ze jeden odbor je pre studentov atraktivny a druhy menej. To sa odrazi aj v pocte zaujemcov o studium a kedze na odbor je presne stanoveny pocet studentov, ktory je do posledneho naplneny, tak prestup v tejto dobe je zlozity. Skuste poziadat o prestup pocas roka, ked uz je evidentne kolko studentov skutocne nastupilo na studium... I ked Tvoj syn nerobil prijmacky a zobrali ho na iny odbor, tak s prestupom moze byt problem aj kvoli jeho prospechu, absolvovanej strednej skole a pod. Napr. obaja s bratom sme sa hlasili na STU, kde beru bez prijmaciek, avsak mna zobrali medzi 60 uchadzacmi na pozadovany odbor a bratovi odporucili prehlasit sa na iny odbor, kde by mal vacsiu sancu na uspech. Takze rozhodujuce su urcite aj fakty, kt. som spominal ako atraktivita odboru, prospech na strednej skole, druh strednej skoly a pod... Ak neuspejete pri prestupe, riesil by som to ako radi ivka70 a to, buduci rok podat prihlasku na pozadovany odbor, nechat si uznat skusky (ktorych jadro byva v ramci fakulty a niekedy aj univerzity rovnake) a "hupsnut" do druheho rocnika s tym, ze profilove predmety konkretneho odboru si bude treba doriesit...
lubkalau
17.07.10,14:19
Teraz syn situáciu nevyrieši.:( Môže sa len tešiť, že bol prijatý bez prijímačiek :). Na niektorých odboroch VŠ bola pre vysoký záujem latka prijímacích skúšok nastavená mnohonásobne vyššie, ako písomná maturitná skúška z rovnakého predmetu, mám dcéru maturantku. Treba trpezlivo počkať, ako sa bude synovi v prvom ročníku dariť, prípadne nech si zapíše dobrovoľne aj predmety navyše z odboru, o ktorý má syn väčší záujem (zápisom sa ale stanú povinné) a potom pri postupe do druhého ročníka skúsiť prestup. mimotemy Držím palce, sme v rovnakej situácii.