timike1971
14.07.10,11:45
Dobrý deň prajem,
potrebovala by som pomoc k otázke špecializovanej triedy.
Viem len to, čo som vyčítala z § 13 vyhl. 320/2008 o ZŠ, to znamená:
1. potrebujem súhlas zriaďovateľa
2. je určená pre žiakov, ktorí z výchovno- vzdelávacieho hľadiska potrebujú kompenzačný program alebo rozvojový program, a pre žiakov, ktorí boli vzdelávaní v škole so vzdelávacím programom pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
3. zriaďuje sa s počtom najmenej štyria žiaci, najviac osem žiakov z jedného ročníka alebo rôznych ročníkov
4. Žiaka do triedy zaraďuje riaditeľ na návrh triedneho učiteľa, výchovného poradcu po vyjadrení zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a po
informovanom súhlase zákonného zástupcu žiaka.
5. V špecializovanej triede je žiak zaradený iba počas nevyhnutnej potreby.

V špecializovanej triede sa vzdelávajú aj žiaci zo sociálne znevýhodneného
prostredia, ktorí
a) po absolvovaní nultého ročníka nemajú predpoklad úspešne zvládnuť obsah vzdelávania prvého ročníka školy,
b) nezvládajú obsah vzdelávania prvého ročníka školy alebo u ktorých sa na základe
psychologického vyšetrenia zistí, že nemajú predpoklady, aby úspešne zvládli obsah vzdelávania prvého ročníka,
c) boli vzdelávaní v základnej škole podľa programu pre žiakov so zdravotným
znevýhodnením, ale nepreukázalo sa u nich zdravotné postihnutie.

Toto je legislatíva.
Teraz mi jedna škola chce zriadiť od septembra špecializovanú triedu. Potrebovala by som vedieť , čo to znamená pre mňa ako zriaďovateľa, ak ide o školu s právnou subjektivitou?

Ďakujem.
Sabadka
15.07.10,06:16
Dobrý deň prajem,
potrebovala by som pomoc k otázke špecializovanej triedy.
Viem len to, čo som vyčítala z § 13 vyhl. 320/2008 o ZŠ, to znamená:
1. potrebujem súhlas zriaďovateľa
2. je určená pre žiakov, ktorí z výchovno- vzdelávacieho hľadiska potrebujú kompenzačný program alebo rozvojový program, a pre žiakov, ktorí boli vzdelávaní v škole so vzdelávacím programom pre žiakov so zdravotným znevýhodnením
3. zriaďuje sa s počtom najmenej štyria žiaci, najviac osem žiakov z jedného ročníka alebo rôznych ročníkov
4. Žiaka do triedy zaraďuje riaditeľ na návrh triedneho učiteľa, výchovného poradcu po vyjadrení zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a po
informovanom súhlase zákonného zástupcu žiaka.
5. V špecializovanej triede je žiak zaradený iba počas nevyhnutnej potreby.

V špecializovanej triede sa vzdelávajú aj žiaci zo sociálne znevýhodneného
prostredia, ktorí
a) po absolvovaní nultého ročníka nemajú predpoklad úspešne zvládnuť obsah vzdelávania prvého ročníka školy,
b) nezvládajú obsah vzdelávania prvého ročníka školy alebo u ktorých sa na základe
psychologického vyšetrenia zistí, že nemajú predpoklady, aby úspešne zvládli obsah vzdelávania prvého ročníka,
c) boli vzdelávaní v základnej škole podľa programu pre žiakov so zdravotným
znevýhodnením, ale nepreukázalo sa u nich zdravotné postihnutie.

Toto je legislatíva.
Teraz mi jedna škola chce zriadiť od septembra špecializovanú triedu. Potrebovala by som vedieť , čo to znamená pre mňa ako zriaďovateľa, ak ide o školu s právnou subjektivitou?
Ďakujem.


Strašne veľa. na doplnenie legislatívy si ešte pozri nový školský zákon 245/2008 od § 94. Nie je to špecializovaná trieda ale špeciálna trieda. Podľa POP-ky ak sa vo vašom meste nachádza Špeciálna základná škola, neodporúča sa zriaďovať špeciálne triedy pri základných školách. V tejto triede môže učiť len pedagóg, ktorý má na to kvalifikáciu - teda musí mať ukončenú špeciálnu pedagogiku, veškerá triedna dokumentácia je úplne iná ako sa používajú na klasických základných školách, vypracovať výchovno-vzdelávacie programy, samozrejme a v prvom rade vybaviť všetky povolenia a súhlasy na zriadenie takejto triedy. Dobrá správa je že na takýchto žiakov máš vyšší normatív a učitelia sú zaradení do pracovnej triedy 2, teda majú vyšší plat. :) Zlá správa je tá, že to asi do septembra nestihneš vybaviť. V skratke aj keď budeš mať len jednu triedu už vo fungujúcej škole, kým to vybavíš a zabezpečíš všetko aj po materiálno-technickej aj personálnej stránke to bude také ako by si otvárala novú školu. Do takejto triedy môžeš žiakov prijímať len na základe písomných záverov CPPP a CŠPP. Čo sa týka mentálneho postihnutia, v takýchto triedach môžu byť vzdelávané deti len od ľahkého mentálneho postihnutia. Teda deti s hraničným pásmom. nie, ani deti s poruchami učenia a poruchami správania, pokiaľ majú intelekt v norme. Musí byť špecifikované zdravotné postihnutie. Ak je žiak telesne postihnutý,ale jeho intelekt je v norme, nemôže byť zaradený do takejto triedy. Je to ho veľmi veľa, odporúča sa spojiť aj s nejakým centrom pedagogicko-psychologického poradenstva alebo centrom špeciálno-pedagogického poradenstva, oni týchto žiakov diagnostikujú a odporúčajú, určite ti poradia. Otvoriť špeciálnu triedu je znovu o niečom inom ako integrácia detí. Želám ti pevné nervy a veľa zdaru. Držím palce.:)
timike1971
15.07.10,07:09
Ďakujem, Sabadka, ale myslím si, že špeciálna a špecializovaná trieda sú dve veci.
V špecializovanej triede sa vyučuje podľa osnov základnej školy so zredukovaným obsahom učiva, hodnotení podľa metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ, s prihliadnutím na ich schopnosti a potreby.
V špeciálnej triede sa vyučuje podľa osnov špeciálnej základnej školy, aj hodnotení podľa metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s mentálnym postihom.
Sabadka
15.07.10,09:43
Ďakujem, Sabadka, ale myslím si, že špeciálna a špecializovaná trieda sú dve veci.
V špecializovanej triede sa vyučuje podľa osnov základnej školy so zredukovaným obsahom učiva, hodnotení podľa metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ, s prihliadnutím na ich schopnosti a potreby.
V špeciálnej triede sa vyučuje podľa osnov špeciálnej základnej školy, aj hodnotení podľa metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s mentálnym postihom.

Tak bude zrejme niekde zrada preklep v slovíčku špeciálna a špecializovaná, :) pretože aj vo vyhláške 320/2008 v § 13 hneď v 1 odseku más Ak sa v škole zriadi trieda pre žiakov so špeciálny výchovno-vzdelávacími potrebami, pri zaradení žiakov, určení počtu žiakov v triede a organizácii výchovno-vzdelávacej činnosti sa postupuje podľa osobitného predpisu. 6) - a to je vyhláška MŠ SR č. 322/2008 Z. z. o špeciálnych školách. Ani v školskom zákone som nikde nenašla odovolávku na špeicalizovanú triedu, len triedu pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami -ŠVVP a to sú špeciálne triedy, či už zriadené pri základných školách alebo zriadená ako špeciálna základná škola špecifikovaná na určitý druh zdravotného postihnutia, ale vždy sa im "nadáva" špeciálna trieda, alebo špeciálna škola. Špecializovaná trieda sa spomína len vo vyhláške 320/2008 v § 13 nikde inde.

PS: Robím v špeciálnom školstve 8 rokov ale s pojmom špeicalizovaná som sa nestrela, ale ak to niekde je, rada sa dám poučiť:)
timike1971
21.07.10,04:53
ďakujem za ochotu
príjemný deň
timike1971
09.08.10,06:07
Dostala som pomoc z Nitry: Pri zriadení špecializovanej triedy treba postupovať podľa vyhlášky o ZŠ. Škola potrebuje súhlas zriaďovateľa, pretože zriadenie takejto triedy si vyžaduje zvýšené finančné náklady (nižší počet žiakov). Podmienky zaradenia žiakov do triedy sú tiež uvedené v § 13 uvedenej vyhlášky. Do takejto triedy sa zaraďujú žiaci ktorí nemajú predpoklad úspešne zvládnuť obsah vzdelávania, ale nie sú zdravotne postihnutí a zaraďujú sa iba na nevyhnutnú dobu, t.j. postupujú podľa kompenzačného alebo rozvojového programu a keď „dobehnú“ sklz, zaradia sa do bežnej triedy. Špecializovaná trieda nepatrí do sústavy špeciálnych škôl, teda nemusí v nej vyučovať špeciálny pedagóg.
Pri zriaďovaní špecializovanej triedy by mala škola spolupracovať s CPPPaP.
Aj tak ďakujem, Sabadka, za ochotu.
Sabadka
09.08.10,17:43
Dostala som pomoc z Nitry: Pri zriadení špecializovanej triedy treba postupovať podľa vyhlášky o ZŠ. Škola potrebuje súhlas zriaďovateľa, pretože zriadenie takejto triedy si vyžaduje zvýšené finančné náklady (nižší počet žiakov). Podmienky zaradenia žiakov do triedy sú tiež uvedené v § 13 uvedenej vyhlášky. Do takejto triedy sa zaraďujú žiaci ktorí nemajú predpoklad úspešne zvládnuť obsah vzdelávania, ale nie sú zdravotne postihnutí a zaraďujú sa iba na nevyhnutnú dobu, t.j. postupujú podľa kompenzačného alebo rozvojového programu a keď „dobehnú“ sklz, zaradia sa do bežnej triedy. Špecializovaná trieda nepatrí do sústavy špeciálnych škôl, teda nemusí v nej vyučovať špeciálny pedagóg.
Pri zriaďovaní špecializovanej triedy by mala škola spolupracovať s CPPPaP.
Aj tak ďakujem, Sabadka, za ochotu.



Ďakujeme za info. :)