gogo1
14.07.10,12:23
Dobrý deň,

prosím o radu pri postupe k zrušeniu darovacej zmluvy na nehnuteľnosť. Po rozvode som daroval exmaželke 1/2 bytu, ktorú som splatil z hypotekárneho úveru. Ona ešte svoju polovicu spláca. Po darovaní 1/2 bytu, mala túto prepísať na dvoch synov (jeden dospelý, druhý bude v októbri), čo neurobila a naopak podala návrh na zvýšenie výživného, v ktorom uvádzala súdu značne zavádzajúce skutočnosti.
Ako by som mal postupovať? Môžem podať návrh na vydanie predbežného opatrenia k zamedzeniu nakladania s bytom exmanželke a potom podať žalobu na súd k vráteniu daru?

Ďakujem.
Stina
14.07.10,10:28
Bola v darovacej zmluve zakotvená povinnosť prepisu na synov. Ak áno, môžeš požiadať o zrušenie platnosti zmluvy z dôvodu nedodržania podmienok.
Ak v darovacej zmluve nič také nebolo určené, asi si nepomôžeš. Darovaciu zmluvu ste uzavreli dobrovoľne.
Len jedno otázka, prečo sa 1/2 bytu neprepísala rovno na synov ?
ivka70
14.07.10,10:33
1. Nerozumiem tomu, preco si rovno ty neprepisal svoju 1/2 bytu na synov.
2.Zrušenie darovacej zmluvy je zložitejšie a je na to potrebný výrok súdu. Bude teda potrebné podať žalobu na súd o vrátenie daru. Samozrejme, musia byť splnené zákonné podmienky. Preto nestačí, ak ste svoj názor len jednoducho zmenili.

Dovodom je, ze obdarovaný sa správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že hrubo porušuje dobré mravy.
http://www.vop.gov.sk/vratia-mi-darxx

To mi ale zatial podla popisu nezodpoveda, ze by tvoja ex robila ....
Chobot
14.07.10,10:35
Dobrý deň,

prosím o radu pri postupe k zrušeniu darovacej zmluvy na nehnuteľnosť. Po rozvode som daroval exmaželke 1/2 bytu, ktorú som splatil z hypotekárneho úveru. Ona ešte svoju polovicu spláca. Po darovaní 1/2 bytu, mala túto prepísať na dvoch synov (jeden dospelý, druhý bude v októbri), čo neurobila a naopak podala návrh na zvýšenie výživného, v ktorom uvádzala súdu značne zavádzajúce skutočnosti.
Ako by som mal postupovať? Môžem podať návrh na vydanie predbežného opatrenia k zamedzeniu nakladania s bytom exmanželke a potom podať žalobu na súd k vráteniu daru?

Ďakujem.

Nechcem ti brať ilúzie, ale z tvojho popisu si myslím, že s tým nič nenarobíš. Ty si jej daroval byt a tým to zhaslo. Darovacia zmluva je bezpodmienečná. Dá sa domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k darcovi tak, že hrubo porušuje dobré mravy, ale nepísal si, že by ex voči tebe hrubo porušovala dobré mravy.

Máš niekde písomne dohodnuté, že ex sa zaväzuje po dosiahnutí plnoletosti darovať byt deťom?
Chobot
14.07.10,10:37
Bola v darovacej zmluve zakotvená povinnosť prepisu na synov. Ak áno, môžeš požiadať o zrušenie platnosti zmluvy z dôvodu nedodržania podmienok.
Ak v darovacej zmluve nič také nebolo určené, asi si nepomôžeš. Darovaciu zmluvu ste uzavreli dobrovoľne.
Len jedno otázka, prečo sa 1/2 bytu neprepísala rovno na synov ?

V darovacej zmluvy nemôžu byť podmienky. Darovanie nemôže byť viazané na splnenie nejakej podmienky.

Teda uvedené tam môžu byť, nemajú ale vplyv na darovanie alebo prípadné vrátenie daru. Na podmienky sa neprihliada.
gogo1
14.07.10,11:34
Moja ex...pri súdnych pojednávaniach o zvýšenie výživného (zo 100,-€ na 250,-€ na každého syna!) vypovedala pred súdom krivo, uvádzala nepravdivé skutočnosti o mojej osobe a tým ma znevážila v očiach súdu (všetky skutočnosti v ktorých zavádzala, som súdu písomne uviedol). Požaduje v podstate len jediné, aby mohla splácať svoju časť hypotéky a využíva k tomu všetky spôsoby, bohužiaľ. Skutočnosť, že daruje moju časť obom synom, bola dojednaná v dohode o vysporiadaní BSM, avšak k naplneniu predmetnej dohody do doby 3 rokov od jej podpisu nedošlo, čím bola teda asi neplatná. Dohodli sme sa ja ústne, ale to je asi bezpredmetné.
gogo1
14.07.10,11:36
..ku skutočnosti, prečo som nenapísal svoju 1/2 na synov: V dobe darovanie ešte neboli plnoletí, na darovanie by som podľa info potreboval určiť poručníka a "blbo" som veril svojej ex, že po dovŕšení ich plnoletosti im moju 1/2 bytu daruje...
Mária27
14.07.10,12:19
Najhoršie je, že uplynuli 3 roky od darovania: dožadovať sa vrátenia daru nemožno, uplynula premlčacia doba. Synom si nehnuteľnosť mohol darovať, aj keby im majetok spravovala manželka.

Pri darovaní možno dať príkaz (modus), ak to nie je majetkové protiplnenie (podmienka bezodplatnosti pri darovaní). Príkaz sa posudzuje ako podmienka podľa § 36 obč.z.
Bolo by to treba podrobne právne preskúmať, hlavne znenie zmluvy, či nejde o odkladaciu alebo rozväzovaciu podmienku. Napr. by mohlo ísť o rozväzovaciu platnosť a účinnosť právneho úkonu darovania manželke do dospelosti detí - vtedy by stratil účinnosť aj právny úkon už platný a účinný (darovanie manželke).

Druhá možnosť je posúdiť právny úkon podľa § 41a - zastretý právny úkon. Obaja ste vedeli, že to chceš darovať deťom, urobili ste však zmluvu (simulovaný právny úkon), ktorá nezodpovedá tvojej vôli.

Dobrý právnik môže urobiť veľa užitočného - tak pri uzatváraní zmlúv, ako aj pri prípadnom naprávaní omylov.
doktor23
14.07.10,13:52
viac krát som sa stretol s tým, že ak uplynuli tri roky od darovania, nie je možné žiadať svoj dar späť. Z akého ustanovenia Občianskeho zákonníka to vyplýva?
Na druhej strane nikde nevidím naplnenie podmienok na vrátenie daru, mimochodom, podľa môjho názoru by ani nebolo potrebné ustanovovať kolízneho opatrovníka, nakoľko po rozvode by si Ty daroval svojim deťom zastúeným zákonnou zástupkyňou - ich matkou. Tento úkon by trval tak max 3 mesiace a nemali by ste žiadne problémy.
Mária27
14.07.10,20:21
§ 100

(1) Právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto zákone ustanovenej (§ 101 až 110). Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať.

(2) Premlčujú sa všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho práva. Tým nie je dotknuté ustanovenie § 105. Záložné práva sa nepremlčujú skôr, než zabezpečená pohľadávka.

(3) Nepremlčujú sa takisto práva z vkladov na vkladných knižkách alebo na iných formách vkladov a bežných účtoch, pokiaľ vkladový vzťah trvá.
gogo1
15.07.10,05:06
Asi som sa zle vyjadril, 3 roky uúplynuli od doby podpísania dohody o vyporiadaní BSM,ktorá nebola vykonaná. Darovacia zmluva bola realizovaná v roku 2009. Jej krivé obvinenia voči mojej osobe na súde pri návrhu o zvýšenie výživného (mimochodom, v odvolacom konaní som dôkazmi preukázal jej zavádzanie súdu) nie su dostatočným dôvodom na porušovanie dobrých mravov? Mám vedomosť, že navádza syna, aby mi klamal v podstatných záležitostiach, resp. aby ich predo mnou zamlčal, aby to bolo správne naformulované. Ďakujem za vaše názory a rady..
Chobot
15.07.10,06:32
Asi som sa zle vyjadril, 3 roky uúplynuli od doby podpísania dohody o vyporiadaní BSM,ktorá nebola vykonaná. Darovacia zmluva bola realizovaná v roku 2009. Jej krivé obvinenia voči mojej osobe na súde pri návrhu o zvýšenie výživného (mimochodom, v odvolacom konaní som dôkazmi preukázal jej zavádzanie súdu) nie su dostatočným dôvodom na porušovanie dobrých mravov? Mám vedomosť, že navádza syna, aby mi klamal v podstatných záležitostiach, resp. aby ich predo mnou zamlčal, aby to bolo správne naformulované. Ďakujem za vaše názory a rady..


... na súde klamú všetci....:rolleyes::D:D
Mária27
15.07.10,07:21
Tak počkaj do plnoletosti aj druhého syna a potom konaj v zmysle príspevku 8. Matku by mohli ovplyvniť aj dospelí synovia, sami si to vyžiadať.
gogo1
15.07.10,11:57
Ďakujem za odpovede, myslím, že budem postupovať podľa č. 8, nakoľko sme obaja vedeli, že moju 1/2 bytu chcem darovať synom, avšak sme to do zmluvy nezakotvili. Môžem pred týmto úkonom ešte požiadať súd o vydanie predbežného rozhodnutia zákazu nakladať s nehnuteľnosťou? Ďakujem.
Mária27
15.07.10,12:12
Pri predbežnom opatrení je potrebné vždy podať aj riadny návrh, neviem, či ten mesiac je taký dôležitý.
Po podaní návrhu na súd daj hneď do katastra poznámku o súdnom spore - kto by to chcel kúpiť, kupoval by s rizikom, že to bude musieť vrátiť (ak súd vyhráš).
gogo1
15.07.10,12:28
Ďakujem za rady a názory.
gogo1
13.10.10,06:12
Dobrý deň,

rád by som sa vrátil k uvedenej téme. Predmetnú 1/2 bytu som bývalej manželke daroval pred rokom (2009) s ústnou dohodou, že po dovŕšení plnoletosti, daruje moju 1/2 bytu synom, čo však do dnešného dňa nevykonala a synovia sú už obaja dospelí.
Zároveň sa chcem opýtať na možnosť zrušenia, resp. napadnutia dohody o vysporiadaní BSM (09/2006), nakoľko bývalá manželka mi odmietla vydať osobné motorové vozidlo, ktorého vlastníkom som mal byť ja a dary, ktoré som dostal od príbuzných a známych.

Ďakujem.