andrea4211
14.07.10,12:42
Ahojte! Potrebujem poradit. Fakturujeme za sluzbu sumu 1000 EUR bez DPH, 190 EUR DPH, spolu 1190 EUR s DPH. V zmluve je zakotvene, ze zadrzne sa pocita 10% z fakturovanej sumy. Ako bude vyzerat faktura?
Zaklad dane..............1000
DPH.........................190
zadrzne....................-119 (oslobodene???)
spolu k uhrade.........1071
Je to tak spravne???
Dakujem.
spolu k
KEJKA
14.07.10,10:44
nie, nie je to správne. Zádržné znamená, že odberateľ zaplatí 90% z 1190 €, 10% bude zádržné. Informatívne môžete túto poznámku uviesť aj na svojej faktúre, nie je to však nutné.
Účtujete a fakturujete vždy v plnej dohodnutej sume.
andrea4211
14.07.10,10:46
Kejka prosim Ta napis mi, ako ma potom vyzerat faktura?Velmi pekne dakujem.
Llívia
14.07.10,11:17
Faktúry so zádržným vystavujem takto:

Zaklad dane 1000
DPH 190
Spolu k úhrade 1190

+ na faktúru uvediem poznámku: Zádržné vo výške 10 % z fakturovanej sumy (pozor, či to má byť suma s DPH alebo bez DPH) je XYZ EUR a je splatné .........(napr. do 45 od skončenia 60-mesačnej záručnej doby).

Účtujem v Omege, tam sa nedajú nahodiť dva rôzne dátumy splatnosti, preto to píšem do textu.
rdb
14.07.10,12:10
Len pozor ako je to na zmluve u nás je napríklad zádržné 10% z čiastky bez DPH. O zádržnom sa ale nijako neúčtuje a nie je nutné ho ani nikde uvádzať. Na fakturach čo dostávame od dodávateľa ti nikdy nie je uvedené a ja si to počítam sám. Na košieľke mám miesto na poznámky a tam je to zapísané.
Llívia
14.07.10,17:36
Len pozor ako je to na zmluve u nás je napríklad zádržné 10% z čiastky bez DPH. O zádržnom sa ale nijako neúčtuje a nie je nutné ho ani nikde uvádzať. Na fakturach čo dostávame od dodávateľa ti nikdy nie je uvedené a ja si to počítam sám. Na košieľke mám miesto na poznámky a tam je to zapísané.

Mne audítorka tvrdila, že to treba analyticky účtovať - krátkodobé a dlhodobé záväzky, príp. pohľadávky, keďže čo som sa stretla v stavebných firmách so zádržným, tak bývalo v priemere 3 - 5 rokov.
KEJKA
14.07.10,20:07
presne tak. Zádržné je dlhodobá pohľadávka a odporúčam tiež preúčtovať na AU 311 - dlhodobé pohľadávky/zádržné/.
Rešpektujem aj účet 315.
K týmto pohľadávkam sa účtuje aj opravná položka - pre vyjadrenie časovej hodnoty.
Alexandra777
31.08.10,07:57
Ahojte, neviete mi niekto poradiť, či môžeme vystaviť faktúru na zádržné, ktoré už vlastne bolo vyfaktúrované v každej čiastkovej faktúre? Odberateľ to od nás na základe zmluvy o dielo vyžaduje.
grammatika
31.08.10,09:27
Ahojte, neviete mi niekto poradiť, či môžeme vystaviť faktúru na zádržné, ktoré už vlastne bolo vyfaktúrované v každej čiastkovej faktúre? Odberateľ to od nás na základe zmluvy o dielo vyžaduje.

Nakoľko ste vo svojich predošlých fakúrach dali do výnosov celú sumu a na nej ste uviedli sumu zádržného, kt. na základe zmluvy má odberateľ uhradiť o x rokov/mesiacov, nie je potrebné a nie je ani možné aby ste vystavovali zvlášť faktúru na zádržné.
Osobne by som poslala výzvu na zaplatenie zádržného, ktoré je potrebné uhradiť na základe Zmluvy XY a faktúr XY. - ale toto nie je povinnosť.
Katarína Cigánová
31.08.10,09:30
Ahojte, neviete mi niekto poradiť, či môžeme vystaviť faktúru na zádržné, ktoré už vlastne bolo vyfaktúrované v každej čiastkovej faktúre? Odberateľ to od nás na základe zmluvy o dielo vyžaduje.
Mám skúsenosti so zádržným , účtujem firmu , kde pracujeme s týmto pojmom. Niekedy je dost neštastne v zmluve uvedené , že na zádržné je treba vystavit fakturu, zmluvy častokrát pripravujú ludia, ktorý nie celkom chápu pojem faktura - z účtovného pohladu / a už vobec nie z daňoveho /. V každom prípade je samozrejme treba apelovat na Vášho dodavatela , že výkony raz boli vyfakturovane , nie je možné duplicitne vystavovat fakturu.
Inak sa stotožnujem s predchádtajucimi príspevkami / myslím , že Kejka / že tu si treba vytvorit iba anlytiku 311 / resp 321 / zádržné už potom s výkomni , resp. s nákladmi nemá nič spoločné : napokon je potrebné si sledovat podla splatnosti pohladávky aj závazky - je na to naviazaných kopec dalšich povinností / sledovanie v súvahe , dlhodobé , krátkodobé , zákon o dani z príjmov atd /
U nás sa to rieši požiadanie listom , kde je citované z akej faktury je zádržné žiadané .
Katarína Cigánová
31.08.10,09:33
Nakoľko ste vo svojich predošlých fakúrach dali do výnosov celú sumu a na nej ste uviedli sumu zádržného, kt. na základe zmluvy má odberateľ uhradiť o x rokov/mesiacov, nie je potrebné a nie je ani možné aby ste vystavovali zvlášť faktúru na zádržné.
Osobne by som poslala výzvu na zaplatenie zádržného, ktoré je potrebné uhradiť na základe Zmluvy XY a faktúr XY. - ale toto nie je povinnosť.
a grammatike budem oponovat : Ak zmluva hovorí , že sa zádržné uvolní na základe písomnej žiadosti , tak musí dodavatel písomne požiadat o uvolnenie zádržného
doplnenie : ale v ostatnom súhlasím
grammatika
31.08.10,10:13
a grammatike budem oponovat : Ak zmluva hovorí , že sa zádržné uvolní na základe písomnej žiadosti , tak musí dodavatel písomne požiadat o uvolnenie zádržného
doplnenie : ale v ostatnom súhlasím

:) :D
zadávateľka sa ale pýtala na faktúru a nie na písomnú žiadosť, tú som jej poradila ako variantu, ktorú by som spravila ja :)
Samozrejme, ak je niečo v zmluve, tak ju musí dodržať, ale ak v nej nie je písomná žiadosť/výzva, tak to zo zákona nemá povinné
Llívia
31.08.10,10:24
Nakoľko ste vo svojich predošlých fakúrach dali do výnosov celú sumu a na nej ste uviedli sumu zádržného, kt. na základe zmluvy má odberateľ uhradiť o x rokov/mesiacov, nie je potrebné a nie je ani možné aby ste vystavovali zvlášť faktúru na zádržné.
Osobne by som poslala výzvu na zaplatenie zádržného, ktoré je potrebné uhradiť na základe Zmluvy XY a faktúr XY. - ale toto nie je povinnosť.

Niekedy je to povinnosť podľa uzatvorenej Zmluvy o dielo. Stretla som sa s tým v bývalom zamestnaní, že odberateľ vyžadoval zaslať výzvu na úhradu zádržného, ak už bolo zádržné splatné, a až po XY dňoch od prijatia výzvy zádržné uvoľnil. Takže treba pozrieť zmluvu.
promont maja
31.08.10,12:42
Nakoľko som sa dopracovala ( počas svojej praxe) k takémuto výsledku - sumarizácia ( možno niekomu pomôže ...) a bude to mať aj s evidenciou v knihe pohľadávok či záväzkov:

resumé: V prípade zádržného ide iba o časť pohľadávky, ktorej splatnosť by mala byť deklarovaná písomne = na základe podpísanej dohody ( vzhľadom na prípadnú dobu premlčania ... napr. pri obchodnozáväzkových vzťahoch je to spravidla 48 mesiacov) a nejde o vznik výkonov ( resp. dodávky tovaru či služby) akotakých.

výsledok: Jeho účtovanie sa týka iba analytického, teda interného zúčtovania, a to podľa toho, či ide o krátkodobé, resp. dlhodobé pohľadávky/záväzky. Je možné aj takéto pohľadávky/záväzky evidovať v saldokonte, teda v knihách prijatých/vydaných faktúr ako jednotlivý záväzok či pohľadávku ... v intenciách zúčtovacích vzťahov medzi napr.:

Napr.
3111 - krátkodobé pohľadávky ( nesledovať saldo) = so zostatkovou dobou splatnosti do 1 roka
31111AE - krátkodobé zádržné ( sledovať saldo) = so zostatkovou dobou splatnosti do 1 roka = zostatok v súvahe na riadku 48

3115 - dlhodobé pohľadávky ( nesledovať saldo) = so zostatkovou dobou splatnosti nad 1 rok
31151AE - dlhodobé zádržné so zostatkovou dobou splatnosti viac ako 12 mesiacov ( saldokontné) = zostatok v súvahe na riadku 41

... teda faktúrácia ( pri pohľadávke):
311AE/6**AE, 343AE .... 1190/1000,190
-311AE/3111 .... 10% ... - 119/-119
-311AE/3115 .... 10% ... - 119/-119
-------------------------------------------
zostatok k úhrade: ................... 952 ( 311AE)

... zádržné krátkodobé ( pohľadávka s evidovaním v knihe pohľadávok)
31111AE/3111 .... 10% .... + 119/119
---------------------------------------------
zostatok k úhrade: ................... 119 ( 31111AE)

... dlhodobé zádržné ( pohľadávka s evidovaním v knihe pohľadávok)
31151AE/3115 .... 10% .... + 119/119
---------------------------------------------
zostatok k úhrade: ................... 119 ( 31151AE)

A na záver ešte uvediem, že zvyčajne ide v prípade zádržného o zadržanie sumy z ceny bez dane z pridanej hodnoty a nie tak, ako uvádzam vyššie.
eco 1
27.09.10,08:58
Dobrý deň,
doteraz som nemala skusenosti so zadržným a zistila som chybu, zle som odviedla dph za mesiac júl. Ak vystornujem povodnu fa a vystavím novú v zdaň.období 9/2010 a uvediem rozdiel v DDP urobím správne? ďakujem za pomoc
eco 1
27.09.10,10:07
poradí mi niekto prosím
Llívia
27.09.10,10:30
Dobrý deň,
doteraz som nemala skusenosti so zadržným a zistila som chybu, zle som odviedla dph za mesiac júl. Ak vystornujem povodnu fa a vystavím novú v zdaň.období 9/2010 a uvediem rozdiel v DDP urobím správne? ďakujem za pomoc
Popíš bližšie, čo a ako si zle vystavila a ako to má byť správne.
eco 1
27.09.10,11:06
vystavila som fa za vykonane prace:
cena prace 7009,- Eur 311/602
zadržne 10% 700,9 Eur 315/311
dph 1198,53 Eur 311/343
ciže som zle vypocitala dph zo sumy 6308,1 Eur,spravne som mala zdanit 7009,- Eur a teraz neviem ako to opravit uctovne a v dan.prizn.
eco 1
28.09.10,11:02
poradi niekto?vdaka
viktorianovakova
14.01.11,14:21
a grammatike budem oponovat : Ak zmluva hovorí , že sa zádržné uvolní na základe písomnej žiadosti , tak musí dodavatel písomne požiadat o uvolnenie zádržného
doplnenie : ale v ostatnom súhlasím

náhodu kópiu písomnej žiadosti o uvoľnenie zádržného nemá niekto vzor ?? čo by tam všetko malo byť ???? potrebujem vyžiadať zádržné za r.2010.
KEJKA
14.01.11,14:51
vystavila som fa za vykonane prace:
cena prace 7009,- Eur 311/602
zadržne 10% 700,9 Eur 315/311
dph 1198,53 Eur 311/343
ciže som zle vypocitala dph zo sumy 6308,1 Eur,spravne som mala zdanit 7009,- Eur a teraz neviem ako to opravit uctovne a v dan.prizn.
zádržné na faktúre uvádzaš len informatívne. vystav novú faktúru a podaj dodatočné DPH.
311/602,343
a
preúčtuješ zádržné 315/311.
======================
nezdá sa mi, že pri korektných vzťahoch je vyžiadanie zádržného nevyhnutnou podmienkou.
ALe ak tak určuje zmluva a odberateľ bez toho zádržné nerieši, tak jednoducho listom, mailom si to zádržné vyžiadajte.
L-M
04.05.11,06:57
Dobrý deň, môžem poprosiť o radu, kolega vystavoval fakúru a máme dohodnuté v zmluve zádržné. Ešte som sa s tým nestretla. Urobil to nasledovne- vyčíslená celá suma s DPH, ZD a DPH z tejto sumy a potom urubená tabuľka, kde je rozdelená táto celá fakturovaná suma na zádržné 6% zostávajúcich 94%. Tieto sumy sú ale tiež rozdelené na ZD a DPH, môže to takto byť?. Účtujeme v JÚ. Pri čiast.úhradách faktúry v PD účtujeme najprv DPH. Pri tejto tabuľke mi z toho vychádza, že ak je to tam tak rozdelené, budeme musieť pri týchto faktúrach so zádržným účtovať v PD pri úhrade pomernú časť DPH k uhradenej sume, ako je uvedené v tabuľke. Môže to takto byť?

Za každú radu vopred ďakujem
KEJKA
04.05.11,07:43
nemôže.
DPH vysporiadaš tak, ako by zádržné vôbec nebolo dohodnuté.
Zádržné je len otázka dátumu vyrovnania pohľadávky.
tabuľka nemusí byť členená na ZD a DPH, zbytočne to zavádza.
stačí uviesť, koľko sa má uhradiť v termíne splatnosti a koľko o x rokov.
L-M
04.05.11,08:14
nemôže.
DPH vysporiadaš tak, ako by zádržné vôbec nebolo dohodnuté.
Zádržné je len otázka dátumu vyrovnania pohľadávky.
tabuľka nemusí byť členená na ZD a DPH, zbytočne to zavádza.
stačí uviesť, koľko sa má uhradiť v termíne splatnosti a koľko o x rokov.
Ďakujem veľmi pekne, skúsim povedať nech prerobí ;)
L-M
04.05.11,09:34
Ešte prosím ťa KEJKA, kde by som sa v zákone dočítala o tom zádržnom, čo a ako, keby chceli odo mňa vedieť, aj ja aby som si to poštudovala.

Ďakujem
Llívia
04.05.11,10:43
Ešte prosím ťa KEJKA, kde by som sa v zákone dočítala o tom zádržnom, čo a ako, keby chceli odo mňa vedieť, aj ja aby som si to poštudovala.

Ďakujem

Nikde. Zádržné je len posunutie doby splatnosti, s DPH nemá nič spoločné.
myroslav
28.12.13,08:38
Zdravím, potreboval by som vzorovú žiadosť o uvoľnenie zádržného, nakoľko som to doteraz nikdy nerobil, nemá niekto? na googli som bohužiaľ nič nevygooglil. Diki
Tweety
28.12.13,08:42
srska
28.12.13,09:17
Zdravím, potreboval by som vzorovú žiadosť o uvoľnenie zádržného, nakoľko som to doteraz nikdy nerobil, nemá niekto? na googli som bohužiaľ nič nevygooglil. Diki
výška zádržného, spôsob uvoľnenia zádržného býva zvyčajne obsahom zmluvy medzi dodávateľom a odberateľom
promont maja
28.12.13,22:39
napr.

Na základe ustanovení Zmluvy č. .... zo dňa, článok .., bod ... tejto zmluvy Vás týmto žiadam o uvoľnenie zádržného s nasledovným:

1. 5% zádržné ku Fa č. ... .... v EUR ... splatného dňa ...
LukyKs
29.12.13,06:22
napr.

Na základe ustanovení Zmluvy č. .... zo dňa, článok .., bod ... tejto zmluvy Vás týmto žiadam o uvoľnenie zádržného s nasledovným:

1. 5% zádržné ku Fa č. ... .... v EUR ... splatného dňa ...


Zádržné býva za niečo, čo nebolo dokončené

ak to dodavateľ dokončí a odberateľ uzná/prevezme, tak

čo chcete aké žiadosti vypisovať ???????????????????????????



jednoducho odberateľ doplatí zádržné = nevyplatenú časť sumy z fa dodavateľa :D
srska
29.12.13,06:42
napr.

Na základe ustanovení Zmluvy č. .... zo dňa, článok .., bod ... tejto zmluvy Vás týmto žiadam o uvoľnenie zádržného s nasledovným:

1. 5% zádržné ku Fa č. ... .... v EUR ... splatného dňa ...


Zádržné býva za niečo, čo nebolo dokončené

ak to dodavateľ dokončí a odberateľ uzná/prevezme, tak

čo chcete aké žiadosti vypisovať ???????????????????????????



jednoducho odberateľ doplatí zádržné = nevyplatenú časť sumy z fa dodavateľa :Dnemáš pravdu. resp. len čiastočne
LukyKs
29.12.13,06:48
napr.

Na základe ustanovení Zmluvy č. .... zo dňa, článok .., bod ... tejto zmluvy Vás týmto žiadam o uvoľnenie zádržného s nasledovným:

1. 5% zádržné ku Fa č. ... .... v EUR ... splatného dňa ...


Zádržné býva za niečo, čo nebolo dokončené

ak to dodavateľ dokončí a odberateľ uzná/prevezme, tak

čo chcete aké žiadosti vypisovať ???????????????????????????



jednoducho odberateľ doplatí zádržné = nevyplatenú časť sumy z fa dodavateľa :Dnemáš pravdu. resp. len čiastočne
Janíčko v čom nemám pravdu ?
Ja hovorím o normálnom obchodnom vzťahu a ZoD ! :D
srska
29.12.13,06:55
napr.

Na základe ustanovení Zmluvy č. .... zo dňa, článok .., bod ... tejto zmluvy Vás týmto žiadam o uvoľnenie zádržného s nasledovným:

1. 5% zádržné ku Fa č. ... .... v EUR ... splatného dňa ...


Zádržné býva za niečo, čo nebolo dokončené

ak to dodavateľ dokončí a odberateľ uzná/prevezme, tak

čo chcete aké žiadosti vypisovať ???????????????????????????



jednoducho odberateľ doplatí zádržné = nevyplatenú časť sumy z fa dodavateľa :Dnemáš pravdu. resp. len čiastočne
Janíčko v čom nemám pravdu ?
Ja hovorím o normálnom obchodnom vzťahu a ZoD ! :Dferko, záleží ako je postavená zmluva, víš? aj po prevzatí diela je možné držať zádržné ferinko
Maxinka
05.09.14,11:27
presne tak. Zádržné je dlhodobá pohľadávka a odporúčam tiež preúčtovať na AU 311 - dlhodobé pohľadávky/zádržné/.
Rešpektujem aj účet 315.
K týmto pohľadávkam sa účtuje aj opravná položka - pre vyjadrenie časovej hodnoty.
Môžete mi prosím napísať ako sa účtuje opravná položka(na aký účet to mám preúčtovať) k tým pohľadávkam-zádržné?