lucia.eur
14.07.10,11:46
Dobrý deň potrebovala by som poradiť:
Platiteľ DPH uzatvoril zmluvu o nájme nehnuteľnosti s platiteľom DPH. Na zmluve je uvedená suma za prenájom ale NIE je uvedené či suma je už s DPH alebo bez DPH. Vystavila som faktúru (suma na zmluve + DPH). Nájomca ju vrátil s tým, že oni berú uvedenú sumu aj s DPH. Ako mám postupoveť? Ďakujem
rdb
14.07.10,12:06
No to je mile. Manažérovi čo tú zmluvu spískal treba pogratulovať. Ty môžeš ťažko niečo vyhútať sama, keďže na zmluve chýba základná info. Poradil by som sa s nadriadeným a nech mi on jasne dá príkaz k účtovaniu. Sme účtovníci a nie jasnovidci ako si mnohí šéfovia myslia. Držím palce.
azla
14.07.10,12:09
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

Vyberám z komentára:
Pokiaľ nie je osobitne dohodnutá cena bez Dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) a osobitne Dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), tak základ dane obsahuje aj sumu Dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), samozrejme okrem prípadov, ak požadovaná čiastka má byť bez Dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) (napr. oslobodená transakcia).

Preto je dôležité si to správne dohodnúť v zmluve, aby nevznikali pochybnosti.

http://www.porada.sk/1200973-post5.html