abcd.kates
14.07.10,17:30
ahojte, chcem sa vás účtovníčky a účtovníci spýtať či robíte zúčtovanie DPH pri štvrťročnom platcovi. Ja robím tak, že mám analytiky:
343/1 VSTUP 19%,
343/3 VYSTUP 19%,
343/5 VSTUP 10%,
343/6 VYSTUP 10%
a 343/9 zúčtovací účet na DPH.
Po vystavení daň. priznania DPH za štvrťrok, uriobím na ID zúčtovanie DPH a to tak, že prenesiem zostatky z týchto štyrok analyt.účtov na účet 343/9 .
Neviem či je to tak správne, lebo zostatok mi ajtak nrevychádza výsledok z daň.priznania (nadmer.odpočet, alebo vlastná daň.povinnosť), totiž
prebrala som účtovníctvo po predchádzajúcej účtovníčke, a k 1.1.2010 bol na účte 343 (DPH) zostatok. Pointa je v tom, že ani s týmto ziostatkom mi to nejako nesedí, prosím potvrďze, poraďte. Diky
Stefan2005
14.07.10,15:40
...Po vystavení daň. priznania DPH za štvrťrok, uriobím na ID zúčtovanie DPH a to tak, že prenesiem zostatky z týchto štyrok analyt.účtov na účet 343/9.
Neviem či je to tak správne, lebo zostatok mi ajtak nrevychádza...

V zásade to robím takisto, iba tú analytiku na 343 mám o niečo bohatšiu.
Zostatok účtu 343/AU-zúčtovanie so ŠR mi vždy sedí na výkaz (výkazy) DPH.
Ak niečo nesedí, treba dohľadať rozdiel. Zistiť u správcu aktuálny stav, porovnať na výkazy DPH, po nájdení chyby korigovať - podaním DDP, v prípade nevýznamného rozdielu odpisom do nákladov (nedaňových)...
andreaS
14.07.10,15:56
robim rovnako a tiez mam tej analytiky viac (hlavne pocet miest, nie jedno ale az tri)...

Robila som na viacerych programoch ucto a niektory soft to akoby nevedel spravne preniest.

Totiz, musela som si dopocitat rucne, ci mam stav na 343-999 spravny... odpocitat zauctovanu dph v aktualnom stvrtroku ale tykajucu sa predchadzajuceho a dopocitat dph tykajucu sa aktualneho stvrtroku ale zauctovanu v dalsom stvrtroku...

Omega od krosu s tymto problem nema, dokonca sama preuctuje zostatky pri uzavierke dokladov dph. Jediny problem moze nastat, ak vznikli preplatky, nedoplatky... vtedy si musim zinventarizovat 343-999 a zistit, ci ho mam spravne...
abcd.kates
16.07.10,06:36
takže sa to musí robiť štvrťročne ak sme platci štvrťroční? Alebo stačí raz ročne?
Tweety
16.07.10,06:48
takže sa to musí robiť štvrťročne ak sme platci štvrťroční? Alebo stačí raz ročne?
Praktickejšie je to kvartálne, vieš si to lepšie odkontrolovať.
abcd.kates
16.07.10,07:45
Praktickejšie je to kvartálne, vieš si to lepšie odkontrolovať.

aj ja som si to myslela, ale nie je to prácne zbytočníé- keď my účtovníci máme toľkooo ďalších povinností:mad::mad::mad:, neexistuje nejaká pomocka ? návod? napr. aj v exceli?
andreaS
16.07.10,07:52
ja to mam hotove behom jedneho kliku :D viva omega! :D
abcd.kates
16.07.10,07:57
ja to mam hotove behom jedneho kliku :D viva omega! :D

fakt? a môžeš mi to popísať trochu konkrétnejšie? tei kroky, trocha mám v tom miš maš. - môžeš aj s praktickým príkladom. prosííííím. Ďakujem ! :)
andreaS
16.07.10,07:59
kedze neuctujes v omege, tak ti moj postup bude zbytocny... ja netusim ako funguje mrp...

ja len zakvacnem pri uzavierke DPH moznost preuctovat zostatky a ked mi program uzavrie doklady za dane obdobie, tak mi zostatky inych 343 prenesie na mnou zadany ucet 343-999 ... nic viac, nic menej ;)
Stefan2005
16.07.10,09:32
takže sa to musí robiť štvrťročne ak sme platci štvrťroční? Alebo stačí raz ročne?


aj ja som si to myslela, ale nie je to prácne zbytočné - keď my účtovníci máme toľkooo ďalších povinností...

No stačilo by to aj raz ročne - ale samozrejme nie jedným zápisom za celoročné obraty - teda Q plátca podľa jednotlivých štvrťrokov, mesačný podľa jednotlivých mesiacov. Keďže my účtovníci máme toľko ďalších povinností (a to najmä koncom roka), preto to robíme priebežne v priebehu roka, aby sme to množstvo povinností lepšie vedeli zvládnuť...

Zostatok analytického účtu 343-zúčt. so ŠR totiž nadväzuje na daňové priznanie k DPH - a to za každé jednotlivé obdobie. Veď kontrolu na DPH môžeš mať aj v priebehu účtovného obdobia - ako chceš potom preukazovať nadväžnosť účtovníctva na výkazy DPH ? A to nehovorím o pripadných DDP a pod. Keď počujem z úst účtovníčky vyjadrovať sa o priebežnosti účtovania ako o prácnosti a zbytočnosti, tak to vo mne hneď evokuuje dojem, že sa minula povolaním....
ondrejvla
17.07.10,16:06
Ja účtujem v MRP DOS týmto spôsobom, vari ti to pomôže:
- analytiky mám 343/11 10% DPH vstup aj výstup
343/19 19% DPH vstup aj výstup
343/50 DPH pri nákupe v EÚ vstup aj výstup
343/10 zúčtovanie DPH so ŠR

Pri štvrťročnom ( alebo mesačnom) zúčtovaní DPH si odkontrolujem, či mi tieto jednotlivé účty súhlasia na daňové doklady, ak nie, hľadám chybu. Zostatky na jednotlivých účtoch si preúčtujem podľa ich zostatkov na opačnú stranu zostatku voči účtu 343/10. Teda, ak napríklad mám na účte 343/19 zostatok na strane D väčší, ako na MD, ten rozdiel zaúčtujem MD 343/19 D 343/10, tento sa mi vyrovná pri úhrade daňovej povinnosti.
abcd.kates
20.07.10,07:05
dakujem ondrejvla, tvoja odpoveď zhrnula celú tému do jednej krátkej, výstižnej a presne pochopiteĺnej odpovedi, ešte raz ďakujem ti :):):)