ajkariky
14.07.10,18:39
Dobrý deň poraďáci, skúsite poradiť? Mám postavenú kaviareň na prenajatom pozemku od obce, zastrešenú terasu sme mali uzatvorenú okrasným zábradlím či plôtikom, teraz sme urobili stavebné úpravy, tým, že namiesto drevenného oplotenia sme urobili murované oplotenie. Teraz OÚ ma napadol, že kto mi to dovolil a tak... podotýkam, že v zmluve o prenájme pozemku žiadne obmedzenie menších stavebných úprav nemáme.Stavebný úrad nás vyzýva aby sme doložili od vlastníka pozemku súhlas s vykonanými stavebnými úpravami. Na SÚ som ohlásenie zaslala, nakoľko na takéto st. úpravy podľa § 55 odst.c nemusíme požiadať o stav. povolenie. SÚ - popri inom za mi vyhráža porušením St. zákona že mi dá uvedené oplotenie / vlastne ochranný murik/ odstrániť ako sa mám brániť. Aký § v Stavebnom zákone, mi prikazuje dokladovanie súhlasu majiteľa. Samozrejme toto nemáme. Ďakujem za rady.
Mária27
15.07.10,08:08
Súhlas majiteľa potrebuješ podľa § 667 občianskeho zákonníka, nemusia byť obmedzenia v nájomnej zmluve. Keďže máš nehnuteľnosť v držbe, si zodpovedný za stavebné úpravy.

§ 667

(1) Zmeny na veci je nájomca oprávnený vykonávať len so súhlasom prenajímateľa. ...