zuza8
14.07.10,22:56
Prosím, Vás o radu. Ak som vystavila faktúru a odberateľ mi ju uhradil - a práca a materiál boli už hotové ale nákladové faktúry mi prišli až po vykonaní tejto práce - je to chyba? Môžem si tieto faktúry označiť že patria k tej vystavenej faktúre? Práve sa mi stalo že dodávateľ mi vystavil faktúru z dátumom júl a prácu a ten materiál ktorý mi dodal bol dodáný môjmu odberateľovi už v júny? Je to chyba? Lebo známa mi povedala že ak faktúrujem odberatelovi faktúru mala by som mať všetky nákladové faktúry a doklady do toho dátumu kedy vystavujem faktúru. Prosím poraďte mi. ďakujem pekne.
milenia
14.07.10,21:05
Na dátume vystavenia faktúry nezáleží, záleží na dátume zdaniteľného plnenia - skontrolujte si to na došlých faktúrach.
zuza8
14.07.10,21:29
Díky, moc. Práve, že daňová povinnosť je až v júly. Je to chyba?
JarkaL
14.07.10,21:33
Tvoj dodávateľ urobil chybu, veď keď Ti dodal materiál v júni, mal uviesť dátum dodania jún.
zuza8
14.07.10,21:42
Čo mám robiť? Môžem mať pri kontrole problémy? Čo mám robiť? Už som volala do tej firmy a oni povedali že nemôžu mi to zmeniť, že to softvér nedovolí.
VieraPopluharova
14.07.10,21:46
Čo mám robiť? Môžem mať pri kontrole problémy? Čo mám robiť? Už som volala do tej firmy a oni povedali že nemôžu mi to zmeniť, že to softvér nedovolí.

Nie som si ista ci som sa stretla so softwerom, ktorý nedovolí opraviť faktúru, minimálne sa dá vystornovať a vystaviť nová./Dovolím si tvrdiť pohodlnosť učtovníčky/.
danushka
14.07.10,21:51
Tak ich požiadaj, nech Ti faktúru vypíšu ručne, to budeš vidieť tie vykrúcačky...
Nie je to náhodou tak, že ich pani účtovníčka má za jún, respektíve za kvartál už DPH uzavreté a odišla na dovolenku? ;)
Máš nejaké dodacie listy z júna s potvrdením od nich?
JANULA999
14.07.10,21:53
Zdravím, Vás. Takýto problém som mala aj ja. Šéf mi zasa priniesol bločky tiež pozadu. Bol to uhradiť až potom čo som vystavila faktúru odberateľovi bolo to v marci a šéf zaplatil v hotovosti materiál v apríli. Ja som to dala do zakázky ktorá bola vyfaktúrovaná v marci. Vôbec ma nenapadlo, že to môže byť chyba. A prosím, Vás je to chyba? To nemôžem dávať doklady pozadu?
milenia
14.07.10,21:56
Máte dodací list, ktorý ste podpísali dňom dodania? Ak áno, postupovala by som nasledovne:
zaúčtovala by som tú faktúru do júna, a kópiu by som im zaslala so žiadosťou o opravu dátumu zdaniteľného plnenia, slušne, ale razantne. Ste predsa ich zákazník, hádam Vám nebudú rozkazovať Vaši dodávatelia.
zuza8
14.07.10,21:57
Práve, že nemám žiadne dodáky. Majiteľ mi povedal že on mu nikdy nedával potvrdzovať žiadne dodáky, lebo spolupracujú už dlho. Nechápem prečo jej to robí problém lebo oni niesu plátci DPH. Ešte raz sa spýtam čí by to bol prúser pri kontrole DÚ. díky moc.
danushka
14.07.10,22:04
Práve, že nemám žiadne dodáky. Majiteľ mi povedal že on mu nikdy nedával potvrdzovať žiadne dodáky, lebo spolupracujú už dlho. Nechápem prečo jej to robí problém lebo oni niesu plátci DPH. Ešte raz sa spýtam čí by to bol prúser pri kontrole DÚ. díky moc.

No, nezaťažuj si tým hlávku až tak, lebo sa z tých papierov zblázniš :) .
Majiteľovi vysvetli, že takto to chceš mať v papieroch a v budúcnosti nevystav vyšlú fa skôr, ako budeš mať prvotné podklady s tým súvisiace.

Zas tetuše na DÚ podľa mňa až tak do hĺbky nejdú, to by musela byť kontrola na iné zameraná.
Viem čo Ťa trápi, chceš to mať tip -top, Ty rozmýšľaš ako účtovník a Tvoj chlebodárca ...ten rozmýšľa o inom.
Ty mu len povedz, že časový sled dokladov a dátum pre poriadok treba do-dr-žia-vať, vyslabikuj mu to pri rannej kávičke, polepší sa :).
milenia
14.07.10,22:09
Ked nie su platci DPH, co tu vlastne riesime? Fakturu zauctuj tak ako prisla s tym datumom a cez nevyfakturovane dodavky si to hod do juna.
zuza8
14.07.10,22:11
ďakujem si aspoň trocha si ma ukľudnila. To máš pravdu chcem to mať v poriadku. Práve že on si stoho veľkú hlavu nerobí a keď som tu to vravela, že to sa takto nerobí tak mi povedal. Že má toho dosť na starosti a to už kvôli blbostiam čí má doklad vystavený o týždeň skôr alebo neskôr to je blbosť. Ťažko s takými tvrdohlavcami. Ale aj tak ešte raz všetkým ďakujem. A tiež chápem Janulu999 máme rovnakých (nie doslovne) šéfou. Tak zdravím
JANULA999
14.07.10,22:32
Díky zuzka za pochopenie. A v mojom prípade čo mám robiť? Môže to mať nejaké dôsledky pri kontrole? Zajtra mu to vysvetlím jasne a .......Vďaka:confused:
VieraPopluharova
14.07.10,22:56
Dievcata,
podla mna kazda faktura ak ma splnat nalezitosti danoveho a uctovneho dokladu musi byt v sulade s oboma zákonami ako o :

zákone a o DPH:

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

tak i

zákone o účtovníctve:

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Neplatcovia DPH si musia uviesť, že nie sú platcami DPH napr. na koniec faktúry. Zároveň nesmú uvádzať DPH.
marjankaj
15.07.10,01:09
Práve, že nemám žiadne dodáky. Majiteľ mi povedal že on mu nikdy nedával potvrdzovať žiadne dodáky, lebo spolupracujú už dlho. Nechápem prečo jej to robí problém lebo oni niesu plátci DPH. Ešte raz sa spýtam čí by to bol prúser pri kontrole DÚ. díky moc.


Podľa zákona o účtovníctve:


§ 3

(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.