milenia
14.07.10,22:43
Pre spoločnosť ktorej spracovávame účtovníctvo pracuje likvidátor na základe mandátnej zmluvy. Postupujeme správne - ak jeho odmenu, hoci si ju fakturuje považujeme za príjem konateľa zo závislej činnosti v zmysle par. 5 zákona o dani z príjmov a platíme preddavky na daň zo záv. činnosti a odvody na ZP - zamestnanec, aj zamestnávateľ vo výške 5 a 10%?
milenia
18.07.10,10:15
Neporadí nikto?
Danila
18.07.10,10:25
Neporadí nikto?Asi celkom nerozumiem otázke. Spracovávate účtovníctvo pre spoločnosti v likvidácii? Ak áno, nechápem, prečo vystavujete faktúry. Ak je likvidátor zmluvný, príjem je vecou jeho daňového priznania.
milenia
19.07.10,07:17
Asi celkom nerozumiem otázke. Spracovávate účtovníctvo pre spoločnosti v likvidácii? Ak áno, nechápem, prečo vystavujete faktúry. Ak je likvidátor zmluvný, príjem je vecou jeho daňového priznania.

Čomu nerozumiete? Prečo vystavujeme spoločnosti faktúry za účto? Pretože zadarmo nepracujeme :)
Príjem likvidátora sa považuje za príjem konateľa - podľa par. 5 zákona o dani z príjmov, takisto je treba odviesť odvody do ZP. Neviem ale ako to je, ak si za dané služby vystaví faktúru ale tuším je to tiež považované za príjem zo závislej činnosti. Má s tým niekto skúsenosti?
Andyke
19.07.10,10:58
Našla som na stránke Všeob.ZP :
Dobrý deň,chcem sa spýtať, či osoba, ktorá má príjem ako likvidátor obchodnej spoločnosti na základe zmluvy o výkone funkcie likvidátora (a nie je SZČO - advokátom a ani nie je členom štatutárneho orgánu a ani dozorného orgánu likvidovanej spoločnosti a ani jej zamestnancom) je povinná platiť poistné. Ďalej sa chcem spýtať, či by mala takáto osoba povinnosť platiť poistné, ak by bola likvidátorom a súčasne SZČO - advokátom. Je možné likvidovanú obchodnú spoločnosť považovať za zamestnávteľa likvidátora (ak nie je v pracovnoprávnom vzťahu, ale má iba zmluvu o výkone funkcie likvidátora)?


Príjem likvidátora je podľa poslednej novely zákona o daniach z príjmov (č. 688/2006 Z. z. čl. I. bod 2) považovaný za príjem zo závislej činnosti.

Likvidátor uzatvára s likvidovanou spoločnosťou zmluvu o výkone funkcie, z ktorej síce nevzniká pracovný pomer, ale prechádza na neho pôsobnosť štatutárneho orgánu konať v mene spoločnosti. Podľa § 11 ods. 3 písm. h/ zákona o zdravotnom poistení je člen štatutárneho orgánu (v tomto prípade likvidátor, pretože na neho prešla pôsobnosť štatutárneho orgánu), ak za výkon funkcie dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti, považovaný za zamestnanca.

Upozorňujeme na to, že advokát je pre účely zákona o zdravotnom poistení považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu (§ 11 ods. 4 písm. c zákona 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov) a preto má povinnosť byť prihlásený ako SZČO.

Ak by bol likvidátor súčasne SZČO bol by v tzv. súbehu a platil by preddavky aj ako zamestnanec, aj ako SZČO (v závislosti od základu danej z príjmu – treba posudzovať z hľadiska ust. § 16 ods. 8 písm. c/ zák. 580/2004).

Zdroj : http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=339
milenia
19.07.10,14:47
Ďakujem - toto som našla aj ja už predtým, len sa mi to nejako nezdalo, ďakujem ešte raz....
milenia
27.07.10,08:46
Ešte otázka - odmena likvidátora - je tiež Hrubá mzda pre účely výpočtu príspevku do sociálneho fondu??
An-Cib
03.03.11,10:20
Ešte otázka - odmena likvidátora - je tiež Hrubá mzda pre účely výpočtu príspevku do sociálneho fondu??

toto by aj mňa zaujímalo....
An-Cib
03.03.11,10:23
Naša firma vstúpila do likvidácie - na schôdzi si zvolili likvidátora - člena štatutárneho orgánu, len sa akosi pozabudlo na jeho odmenu.

Môže likvidátor dostávať mesačnú odmenu? alebo až po skončení likvidácie firmy?
Musí znova zasadnúť schôdza a určiť odmenu?