33jaja
15.07.10,08:10
Dobrý deň:), chcela by som sa informovať ohľadom bytu, ktorým vlastníkom je môj druh. Tak začnem pekne od začiatku.Som 36- ročná invalidná dôchodkyňa a na dôchodku som 18 rokov. S priateľom sme sa dali do kopy pred 20 rokmi.V spoločnej domácnosti bývame 10 rokov.Pred 20-timy rokmi sa ešte byty ,,rozdávali,, a nekupovali. Priateľ si tiež zobral 1-izbový v ktorom bývame. Po čase sme si ho prerobili za nie malé peniaze. Ja som mala stáli príjem dôchodok a priateľ raz nemal dlho, tak sme žili s môjho dôchodku, ale dakedy išiel robiť vonku do zahraničia tak peniaze zarobil. Po čase sme si prestali rozumieť :mee: a vypadá to na rozchod. Preto by som sa chcela opýtať či mám dáky nárok na vyplatenie bytu a príslušenstva / keď som to zhruba spočítala tak my vyšla suma 150000 sk- 5000€:eek:, čo sme kúpili a prerobili v byte/, ked vlastníkom je druh. Dopočula som sa ,že aj na takéto prípady sú zákony a že keď bývajú v spoločnéj domácnosti druh a družka tak právo na byt a príslušenstvo má ten ktorý z toho bytu odchádza. Za skorú odpoveď vopred ďakujem Jana
Chobot
15.07.10,07:48
Dobrý deň:), chcela by som sa informovať ohľadom bytu, ktorým vlastníkom je môj druh. Tak začnem pekne od začiatku.Som 36- ročná invalidná dôchodkyňa a na dôchodku som 18 rokov. S priateľom sme sa dali do kopy pred 20 rokmi.V spoločnej domácnosti bývame 10 rokov.Pred 20-timy rokmi sa ešte byty ,,rozdávali,, a nekupovali. Priateľ si tiež zobral 1-izbový v ktorom bývame. Po čase sme si ho prerobili za nie malé peniaze. Ja som mala stáli príjem dôchodok a priateľ raz nemal dlho, tak sme žili s môjho dôchodku, ale dakedy išiel robiť vonku do zahraničia tak peniaze zarobil. Po čase sme si prestali rozumieť :mee: a vypadá to na rozchod. Preto by som sa chcela opýtať či mám dáky nárok na vyplatenie bytu a príslušenstva / keď som to zhruba spočítala tak my vyšla suma 150000 sk- 5000€:eek:, čo sme kúpili a prerobili v byte/, ked vlastníkom je druh. Dopočula som sa ,že aj na takéto prípady sú zákony a že keď bývajú v spoločnéj domácnosti druh a družka tak právo na byt a príslušenstvo má ten ktorý z toho bytu odchádza. Za skorú odpoveď vopred ďakujem Jana

Ide o nájomný (štátny), družstevný byt, alebo o byt v osobnom vlastníctve? Ak je v os. vlastníctve, kto je vlastníkom bytu? Kedy ho kto nadobudol do vlastníctva?
Mária27
15.07.10,07:54
Nie je to právo na byt, ale určitú náhradu zhodnotenia jeho výlučného majetku z tvojich peňazí môžeš žiadať. Nebudeš hovoriť o spotrebých nákladoch, ale o zvýšení hodnoty bytu.

Ak by ste sa nedohodli, žiadaj o vydanie bezdôvodného obohatenia z právneho dôvodu, ktorý odpadol.
Právnym dôvodom spoločného zhodnocovania bytu bolo, že ste viedli spoločnú domácnosť, uhrádzali ste spolu všetky náklady a boli ste osobami blízkymi.

Občiansky zákonník

Domácnosť
§ 115
Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby.

Blízke osoby
§ 116
Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.

Bezdôvodné obohatenie
§ 451
(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.
(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.
lienocka001
15.07.10,07:55
Dobrý deň:), chcela by som sa informovať ohľadom bytu, ktorým vlastníkom je môj druh. Tak začnem pekne od začiatku.Som 36- ročná invalidná dôchodkyňa a na dôchodku som 18 rokov. S priateľom sme sa dali do kopy pred 20 rokmi.V spoločnej domácnosti bývame 10 rokov.Pred 20-timy rokmi sa ešte byty ,,rozdávali,, a nekupovali. Priateľ si tiež zobral 1-izbový v ktorom bývame. Po čase sme si ho prerobili za nie malé peniaze. Ja som mala stáli príjem dôchodok a priateľ raz nemal dlho, tak sme žili s môjho dôchodku, ale dakedy išiel robiť vonku do zahraničia tak peniaze zarobil. Po čase sme si prestali rozumieť :mee: a vypadá to na rozchod. Preto by som sa chcela opýtať či mám dáky nárok na vyplatenie bytu a príslušenstva / keď som to zhruba spočítala tak my vyšla suma 150000 sk- 5000€:eek:, čo sme kúpili a prerobili v byte/, ked vlastníkom je druh. Dopočula som sa ,že aj na takéto prípady sú zákony a že keď bývajú v spoločnéj domácnosti druh a družka tak právo na byt a príslušenstvo má ten ktorý z toho bytu odchádza. Za skorú odpoveď vopred ďakujem Jana


ak spravne chapem tvoj priatel pred 20 rokmi nadobudol byt /z textu nie jej jasne ci ho potom odkupil do OV/ pises ze je vlastnikom... tak predpokladajme ze nim je... potom ty narok na byt samozrejme nemas, mozes ziadat aby ti vyplatit tu sumu ktoru si do jeho bytu investovala ale to budes musiet preukazat... napr. vypisom z uctu.. a pod. ze si to platila ty...
to ze narok na byt ma ten co odchadza je blud.. narok ma vlastnik... a to ty nie si...