uskatec
15.07.10,09:39
Dobry den, planujem tehotenstvo a platenie dobrovol. nemocen. poistenia este pred otehotnenim. chcem sa preto informovat, ci moj "postup" - cisto hypoteticky - je spravny.
priklad: otehotniet sa mi podari v novembri tohto roku 2010, cize DNP si chcem zacat platit povedzme od augusta z rozdielu sum hrubej mzdy a max VZ /som zamestnana/, aby som dostala maximalnu matersku. kedze na matersku by som nastupovala v roku 2011, rozhodujucim pre vypocet davky bude rok 2010 - od zal. poistenia do konca roka. na inych diskusiach som sa docitala rozne sposoby, ako usetrit a neplatit si od zaciatku do nastupu na MD poistenie z max VZ. cize ked si zacnem platit od augusta poistenie z min VZ, v novembri ho zrusim a k 1.12. zalozim nove poistenie z max VZ, davka sa bude pocitat z max VZ - z decembra. od 1.1.2011 by som potom zrusila toto poistenie a platila z noveho - z min VZ az do nastupu na matersku.
podmienka je ale 182 dni nepretrziteho poistenia, chcem sa teda opytat, ci do tych 182 sa mi zarata poistenie aj v decembri aj po novom roku ako jedno, alebo ked decembrove v januari znova zrusim, len januarove z min VZ? toto mi nie je celkom jasne.

dakujem velmi pekne
Xanti
15.07.10,07:47
Čisto hypoteticky,
ak by si začala od augusta platiť DNP z rozdielu maxima a hrubej mzdy, tak toto musíš platiť minimálne 26 týždnov, teda do februára. Aby sa Ti za rozhodujúce obdobie rátal rok 2010.

To čo si ty napísala o tom zrušení a prihlásení sa z maxima na pár dní pred novým rokom a od nového roka opäť minimum už dávno neplatí. Teraz je podmienka platiť minimálne 26 týždňov maximum nepretržite aby mal človek nárok na maximálnu materskú.

Takže u teba ak sa prihlásiš 1.8.10 z rozdielu maxima a tvojej hrubej mzdy tak najskôr po 26 týždňoch môžeš požiadať o zníženie takže až k 1.3.11 , ak otehotnieš v novembri a nastupiš na materskú v roku 2011 tak vtedy bude RO rok 2010 a teda maximum.
veronikasad
15.07.10,08:46
Gabika, trošku ťa poopravím.

(5) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného určenia vymeriavacieho základu touto osobou. Ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni.
uskatec
16.07.10,05:27
kocky dakujem velmi pekne, to s tou zmenou VZ ku koncu predch. roka som nasla v starsich prispevkoch p. Mihala a nebolo mi celkom jasne ako to ide dokopy s nepretrzitym poistenim 182 dni.
teraz to uz viem a mam uuuuuuuuuuuplne jasno


pekny dnik
brčko
16.07.10,14:35
tiež doplním :)
ak si dlhodobo zamestnaná a na materské nastúpiš v r.2011, tak zo zamestnania bude pre teba rozhodujúce obd. rok 2010 (celý)

z DNP je iné RO, lebo z každého nem.poistenia sa určuje zvlášť. Ak sa
- poslednýkrát prihlášiš na DNP od 1.8.2010 (t.j. nebudeš sa už odhlasovať) a
- porodíš najskôr na 271vý den trvania DNP a
- nebudeš mať v SP nedoplatky, tak
RO z DNP bude obdobie 1.8.-31.12.2010.
Zmeniť vym.základ si môžeš najskôr v januári s účinnosťou od 1.2.2011 (8/2010-1/2011 = 6mes).

Ak máš zo zamestnania v r.2010 stále cca rovnakú mzdu, tak by mala byť materská z terajšieho max. VZ.
Samozrejme podstatné však je, či sa do tvojho nástupu na MD nezmení zákon.

Ak by si použila postup, že by si sa potom odhlásila a v dec. prihlásila z max. a potom znovu odhlásila a prihlásila od 1.1.2011 z minima, tak sa ti mení rozhodujúce obdobie. Ak by si sa poslednýkrát prihlásila 1.1.2011, tak by bolo tvoje RO z DNP obodbie začínajúce sa od 1.1.2010 (RO by nebol december!!!!) v prípade, že by od 1.1.2011 do nástupu na MD uplynulo aspon 26týždnov. Ak by uplynulo menej ako 26týž, tak by sa rátala materská z DNP z pravdepodobného VZ, t.j. z minimálneho odvodu deleno 30 krát 55% = materské na 1 kalend.den z DNP. No a tiež ak by si platila v decembri z maxima a zároven by si mala aj vym.základ zo zamestnania, tak by tvoj VZ z DNP nebol za toto obdobie maximum ale len rozdiel medzi maximom a tvoji vym.základom zo zamestnania. Rozdiel by bol tvoj preplatok na DNP v SP:
lurie88
21.07.10,07:18
Dobrý deň, nakoľko mám ten istý prípad rada by som sa ešte dozvedela koľko treba platiť resp. kolľko činí rozdiel medzi maximálnym VZ a hrubou mzdou. Maximálny VZ od 1/7/2010 je uvedený 1116,75 € a moja hrubá mzda je 829 €. Z rozdielu čo činí 287,75 € mám odvádzať 2,8% ? Stačí ak prídem do sociálnej poisťovne a poviem že si chcem dobrovľne platiť viac? A nevypočíta sa mi materská z celého roku 2010 ak začnem platiť max. VZ až od augusta 2010 ? Nie je mi to úplne jasné.
ďakujem za rady
Xanti
21.07.10,07:26
Dobrý deň, nakoľko mám ten istý prípad rada by som sa ešte dozvedela koľko treba platiť resp. kolľko činí rozdiel medzi maximálnym VZ a hrubou mzdou. Maximálny VZ od 1/7/2010 je uvedený 1116,75 € a moja hrubá mzda je 829 €. Z rozdielu čo činí 287,75 € mám odvádzať 2,8% ? Stačí ak prídem do sociálnej poisťovne a poviem že si chcem dobrovľne platiť viac? A nevypočíta sa mi materská z celého roku 2010 ak začnem platiť max. VZ až od augusta 2010 ? Nie je mi to úplne jasné.
ďakujem za rady
Nie musíš odvádzať minimum teda 319,58 eur bude tvoj VZ, a výška poistného bude 4,4% teda 14 eur mesačne.
DNP platí viac ako zamestnanec zo zamestnávateľom.
lurie88
21.07.10,10:03
ďakujem za info,

práve som volala s pani zo sociálnej poisťovne, ktorá mi tvrdila, že RO v mojom prípade tak či tak bude celý rok 2010, čomu nerozumiem. Veď ak splním podmienku platenia DNP 26 týždňov a dokonca ak by sa dieťa narodilo 271 deň po platení si DNP malo by byť RO od 1/8/2010 do 31/12/2010 nie? Dokonca mi povedala že výška materskej v mojom prípade bude 620 Eur. Tak som z toho úplne mimo.
Ja si skôr myslím, že tá pani je tam nová a sama nevie ako to je :)
vaneta
28.07.10,05:14
Som SZČO. Od 1.7.2010 povinne nemocensky poistená. NP si od 1.7.2010 platím z minima. Plánujem materskú dovolenku. Ako som správne pochopila, treba sa prihlásiť na DNP, napr. od 1.8.2010 a platiť min. 6 mesiacov tak, že od maximálneho VZ odpočítam to, čo platím ako SZČO a z rozdielu platím ako DNP? Zmeniť VZ na minimum z DNP by som mohla od 1.2.2011.

Je ešte iná možnosť ako ušetriť a maximalizovať si materskú???
Napadlo ma napr., že pred nástupom na MD ukončiť živnosť ako SZČO a následne u niekoho zamestnať s max. VZ, napr. na 1 týždeň, vtedy by sa bral pravdepodobný VZ? To asi nesplním nejakú časovú podmienku trvania NP pred nástupom na MD?...asi áno.
Vedel by mi niektor poradiť?
Špekulujeme ako sa dá, a čo ak sa zmení zákon tak, že sa už špekulovať nebude dať....
veronikasad
28.07.10,05:36
Som SZČO. Od 1.7.2010 povinne nemocensky poistená. NP si od 1.7.2010 platím z minima. Plánujem materskú dovolenku. Ako som správne pochopila, treba sa prihlásiť na DNP, napr. od 1.8.2010 a platiť min. 6 mesiacov tak, že od maximálneho VZ odpočítam to, čo platím ako SZČO a z rozdielu platím ako DNP? Zmeniť VZ na minimum z DNP by som mohla od 1.2.2011.

Je ešte iná možnosť ako ušetriť a maximalizovať si materskú???
Napadlo ma napr., že pred nástupom na MD ukončiť živnosť ako SZČO a následne u niekoho zamestnať s max. VZ, napr. na 1 týždeň, vtedy by sa bral pravdepodobný VZ? To asi nesplním nejakú časovú podmienku trvania NP pred nástupom na MD?...asi áno.
Vedel by mi niektor poradiť?
Špekulujeme ako sa dá, a čo ak sa zmení zákon tak, že sa už špekulovať nebude dať....
Aby ti vznikol nárok na materské, potrebuješ 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch. Zamestnať sa pár dní pred nástupom na materskú s max. VZ je najjednoduchší spôsob ako získať max. materskú. Nepočíta sa však z pravdepodobného, ale zo skutoč. vymer. základu od nástupu do zamestnania do nástupu na MD. Termínu nástupu treba stanoviť tak, aby v dobe zamestnania nebol víkend.
vaneta
29.07.10,05:12
Chcem sa len uistiť, či som to správne pochopila. T.z. ak si ako SZCO platim povinne NP od 1.7.2010. A do nástupu na MD v druhej polovici roku 2011 v pohode stihnem 270 dní trvania NP v posledných dvoch rokoch. Pred nástupom na MD potom zruším živnosť a zamestnám sa u kamarátky vo firme s max. vymeriavacim základom. Zaplatím poistné z maxima. Pracovný pomer bude trvať počas celej materskej a RP.
Z čoho sa bude rátať materská?Myslela som, že z pravdepodobého, alebo z VZ za rok 2009 keď som bola SZCO a platila z minima?
Z akého VZ. Čo znamená, že nástup nie cez víkend? Prosím o bližšie vysvetlenie.
ZuzuT
06.08.10,10:51
Dobrý deň,

tiež sa zaujímam o možnosť maximalizácie materskej a ako úplný "lajk" v tejto oblasti by som vás chcela poprosiť o vaše rady a odporúčania.

Ako čítam v rôznych príspevkoch, na priznanie maximálnej materskej musím splniť tieto základné podmienky - úhrada dobrovoľného nemocenského poistenia min. 270 dní nepretržite s tým, že počas prvých 26 týždňov bude táto platba z maximálneho VZ. Potom môžem požiadať o zmenu VZ na nižší. A súčasne nesmiem mať nijaké nedoplatky v SP.

Kedy sa však v SP môžem prihlásiť na DNP? Môžem tak urobiť v ktorýkoľvek mesiac?
Začiatkom októbra t.r. máme s priateľom svadbu a dovtedy určite neplánujem otehotnieť. Potom sa však tomu nebudem brániť, preto neviem, kedy je najlepšie sa už prihlásiť na DNP...
Ak by som sa teoreticky prihlásila na DNP od 1. septembra, aký RO sa na mňa bude vzťahovať? Odvádzajú sa ptom tieto príspevky na DNP cez zamestnávateľa, konkr. zrážkou zo mzdy?
ZuzuT
19.08.10,09:12
Neviete mi, prosím, niekto poradiť?
ivka70
19.08.10,09:23
Dobrý deň,

tiež sa zaujímam o možnosť maximalizácie materskej a ako úplný "lajk" v tejto oblasti by som vás chcela poprosiť o vaše rady a odporúčania.

Ako čítam v rôznych príspevkoch, na priznanie maximálnej materskej musím splniť tieto základné podmienky - úhrada dobrovoľného nemocenského poistenia min. 270 dní nepretržite s tým, že počas prvých 26 týždňov bude táto platba z maximálneho VZ. Potom môžem požiadať o zmenu VZ na nižší. A súčasne nesmiem mať nijaké nedoplatky v SP.

Nie vzdy plati, ze prvych 26 tyzdnov ma byt z maxima.
Materska sa vypocitava z predchadzajuceho roka a zmena VZ moze byt najskor po 6 mesiacoch. Takze na to treba dat pozor.
Ak bude poistenie trvat od januara, tak to zmizenie VZ po 26 tyzdnoch stastne zrovna nebude.



Kedy sa však v SP môžem prihlásiť na DNP? Môžem tak urobiť v ktorýkoľvek mesiac?
Začiatkom októbra t.r. máme s priateľom svadbu a dovtedy určite neplánujem otehotnieť. Potom sa však tomu nebudem brániť, preto neviem, kedy je najlepšie sa už prihlásiť na DNP...

Prihlasit sa v SP na dobrovolne nemocenske poistenie mozes kedykolvek, aj uprostreed mesiaca.




Ak by som sa teoreticky prihlásila na DNP od 1. septembra, aký RO sa na mňa bude vzťahovať? Odvádzajú sa ptom tieto príspevky na DNP cez zamestnávateľa, konkr. zrážkou zo mzdy?

Na odovodoch, ktore plati zamestnavatel , sa vobec nic nezmeni.
Treba si vyratat vymeriavaci zaklad pre DNP ako rozdiel medzi maximalnym a tvojou hrubou mzdou.
veronikasad
19.08.10,09:31
Dobrý deň,

tiež sa zaujímam o možnosť maximalizácie materskej a ako úplný "lajk" v tejto oblasti by som vás chcela poprosiť o vaše rady a odporúčania.

Ako čítam v rôznych príspevkoch, na priznanie maximálnej materskej musím splniť tieto základné podmienky - úhrada dobrovoľného nemocenského poistenia min. 270 dní nepretržite s tým, že počas prvých 26 týždňov bude táto platba z maximálneho VZ. Potom môžem požiadať o zmenu VZ na nižší. A súčasne nesmiem mať nijaké nedoplatky v SP.

Kedy sa však v SP môžem prihlásiť na DNP? Môžem tak urobiť v ktorýkoľvek mesiac?
Začiatkom októbra t.r. máme s priateľom svadbu a dovtedy určite neplánujem otehotnieť. Potom sa však tomu nebudem brániť, preto neviem, kedy je najlepšie sa už prihlásiť na DNP...
Ak by som sa teoreticky prihlásila na DNP od 1. septembra, aký RO sa na mňa bude vzťahovať? Odvádzajú sa ptom tieto príspevky na DNP cez zamestnávateľa, konkr. zrážkou zo mzdy?
Pripravuju sa zmeny v zákone o sociálnom poistení, týkajúce sa aj DNP, ktoré by mali platiť od 1.1.2011. Sleduj tlačovky na TA3, prípadne rokovania parlamentu. Informácie novinárov, najmä bulvárnej tlače, sú často vytrhnuté z kontextu.

Teraz ti nikto zodpovedne neporadí, čo bude výhodné od 1.1.2011. Zákon bude prechádzať schvaľovacím procesom v parlamente a môžee dôjsť k mnohým zmenám.
ZuzuT
20.08.10,04:58
Ďakujem, samozrejme, že je teraz ťažké hovoriť o niečom, čo sa mení.
soncax
31.08.10,05:24
Dobrý deň,
obraciam sa k Vám s prosbou ohladne dobrovolne nemocenského poistenia. Som momentálne nezamestnaná (vedená na úrade práce), s priateľom ešte tento rok plánujeme rodinu a vzhľadom na to, si chcem k 1.9.2010 začať platiť dobrovolne nemocenské poistenie.Tu pre mňa ale začína veľká neznáma, a preto by som sa chcela spýtať, ak by som otehotnela ešte v priebehu tohoto roka, akú výšku dobrovolne nemocenského poistenia by som si mala k 1.9.2010 začať platiť, aby som mala nárok na čo najvyššiu materskú?
Ďakujem za akúkoľvek radu
Lýdia
31.08.10,10:20
nezamestnaná od 14.3.2010 teraz tehotná 8 týž. termín pôrodu 13.4.2010
Pracovala od 5.1.2010 do 13.3.2010 , nikde inde nebola zamestnaná. je možné aby dostavala materskú? keby sa od 2.9.2010 dobrovolne nemocensky poistila?