SILVIA54
31.10.05,11:47
Ahojte všetci,chcem sa opýtať na dohodárov,máme troch dohodárov a ešte sme ich nenahlásili v SP.Kedy pre nich platí hlásenie?Je to dátum kedy začali vykonávať prácu?A kedy ich treba odhlásiť zo SP?Keď u nás skončia svoju prácu?Dobre tomu rozumiem?A ešte sa chcem opýtať,kto vypláca rodičovskú dovolenku?Úrad sociálnych vecí a rodiny?Ďakujem
JanulkaJ
31.10.05,10:57
Musíš ich nahlásiť hneď ako začnú pracovať na Reg. list FO napíšeš tam do horného rohu dohoda. A potom ak mu zamestnávateľ da pracovný pomer na stálo zrušíš dohodu a znova prihlásiš ako zamestnanec čiže už nenapíšeš dohoda ale škrkneš políčko zamestnanec. ALe už aj do zdravotnej poistovne ho musis nahlasiť. A
SILVIA54
31.10.05,11:05
Ďakujem,len som počula že ich treba nahlásiť vždy k prvému v mesiaci a neviem či je to pravda alebo nie.Tak teraz neviem.
JanulkaJ
31.10.05,11:15
Ja som také nič nepočula tak ani ja neviem ale ja to robím tak . Napr. teraz som prihlasovala dohodara ktorý začal pracovať k 10,10,2005 a nic mi tam nepovedala na soc.poist.
martina12
31.10.05,11:33
Ahojte všetci,chcem sa opýtať na dohodárov,máme troch dohodárov a ešte sme ich nenahlásili v SP.Kedy pre nich platí hlásenie?Je to dátum kedy začali vykonávať prácu?A kedy ich treba odhlásiť zo SP?Keď u nás skončia svoju prácu?Dobre tomu rozumiem?A ešte sa chcem opýtať,kto vypláca rodičovskú dovolenku?Úrad sociálnych vecí a rodiny?Ďakujem
Treba ich prihlásiť najneskôr jeden deň pred začiatkom práce.
nikulik
31.10.05,11:36
Silvia, nahlasit ich treba este pred nastupom do zamestnania, a ked skoncia pracu, tak ich treba na tlacive RLFO odhlasit.Prihlasit a odhlasit sa moze aj prostrednictvom SMS, mailu alebo faxu ak sa nestiha ist do nastupu zamestnanca do SP.

Janulka, prihlasovala si dohodara, ktory zacal pracovat k 10.10.2005? To je trosku neskoro nie, nahlasit si ho mala este pred nastupom do zamestnania. Keby ti prisla kontrola napriklad 15.teho, tak by ich prve zaujimalo ci je prihlaseny v SP.
A este nieco, v SP ti pri okienku nepovedia nic, oni to nesleduju väcsinou, len potvrdia kopiu a daju peciatky a to je vsetko, oni su tam len od toho, aj ked v u nas v Poprade uz zapisuju aj cas kedy som to doniesla na SP a davaju mi to podpisovat.
SILVIA54
31.10.05,11:37
Tak dám príklad,pochopila som to takto:dohodár začne pracovať u mňa napríklad 10.11.a ja ho prihlásim do SP najneskôr 9.11.,teda keby prišla kontrola a chce vidieť papier tak mu ho hneď ukážem.
Luba2
31.10.05,11:38
áno, presne tak.
nikulik
31.10.05,11:42
Treba ich prihlásiť najneskôr jeden deň pred začiatkom práce.
S tymto trosku nesuhlasim, pripajam link na SP http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=428&lang=sk , kde sa pise, ze:
- prihlasit zamestnanca treba "pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca a odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení atd."
- prihlásit dohodara treba "pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu"
SILVIA54
31.10.05,11:42
Ďakujem Vám pekne.Pomohli ste mi.A tá lehota pre zamestnancov do 8 dní po začatí pracovného pomeru prihlásiť do SP a ZP ešte platí?
JanulkaJ
31.10.05,11:51
No dobre ale ved to staci do 24 hod nahlásiť,nie? A ked sa odhlasuje tak ako to je?
nikulik
31.10.05,11:51
Tak dám príklad,pochopila som to takto:dohodár začne pracovať u mňa napríklad 10.11.a ja ho prihlásim do SP najneskôr 9.11.,teda keby prišla kontrola a chce vidieť papier tak mu ho hneď ukážem.
Moze to byt aj takto, ale ak sa to nestiha, tak to moze byt aj tak, ze ked zacina pracovat zamestnanec o 8.00 hod.tak ho kludne mozes prihlasit aj 7.30, len to potom musis vediet zdokladovat, ze bol prihlaseny pred 8.00 hod.

Do 8 dni by sa mali oznamovat zmeny, ale prihlasenie a odhlasenie zamestnanca sa musi nahlasit pred nastupom zamestnanca do prace, a do 3 dni sa musi dorucit original RLFO do SP.

Fuuuuha, dnes ste rychlejsi v odpovediach ako ja ;)
SILVIA54
31.10.05,12:10
Ahoj Nikulik,tak podľa pomôcky ktorú si uviedla vyplýva že aj zamestnancov musí zamestnávateľ nahlásiť nejneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca,takže tak isto ako dohodára.Je to správne?
Tweety
31.10.05,12:17
Ahoj Nikulik,tak podľa pomôcky ktorú si uviedla vyplýva že aj zamestnancov musí zamestnávateľ nahlásiť nejneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca,takže tak isto ako dohodára.Je to správne?

Správne, treba ich poprihlasovať ešte predtým ,ako začnú vykonávať pracovnú činnosť pre spoločnosť. ;) :)
SILVIA54
31.10.05,12:36
A nemá na to zamestnávateľ lehotu do 8 dní po nástupe do zamestnania?Ja som tiež nestupovala k 1.10. a prihlásená som bola až 7.10.do SP a ZP.
Tweety
31.10.05,13:50
A nemá na to zamestnávateľ lehotu do 8 dní po nástupe do zamestnania?Ja som tiež nestupovala k 1.10. a prihlásená som bola až 7.10.do SP a ZP.
Do ZP je potrebné prihlásiť do 8 dní, ale do SP podľa najnovšej verzie zákona
o SP pred začatím vykonávania činnosti. ;)
SILVIA54
31.10.05,14:22
Ďakujem ti.
ajobs
31.10.05,15:52
A nemá na to zamestnávateľ lehotu do 8 dní po nástupe do zamestnania?Ja som tiež nestupovala k 1.10. a prihlásená som bola až 7.10.do SP a ZP.
Ešte doplním, že to platí od 1.4.2005 podľa zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní č.82/2005 Z.z. Takže bacha, všetko sa mení za pochodu.
veronikaa
01.11.05,19:02
Ahojte, ja sa chcem este opytat, prosim Vas po lopate:

1. kedy uzavriet zmluvu
2. kedy nahlasit dohodara
3. kedy moze zacat vykonavat cinnost?

Lebo dohoda by mala byt podpisana den pred vznikom pracovnej cinnosti a nahlasenie tiez, nie? Ja mam z toho chaos...Chcela by som, aby zienka - dohodarka pracovala uz tento tyzden, co najskor, ako sa len legalne da.

Dakujem Vam velmi pekne !
GabiZ
01.11.05,19:17
Chcela by som sa spýtať trochu z iného konca. Ak máme dohodára, ktorému končí dohoda v decembri tohto roku a chceme uzatvoriť novú dohodu od nového roku, tiež ho musíme odhlásiť a znovu prihlásiť? Znovu treba vypísať reg. list, alebo stačí s ním uzatvoriť novú dohodu a na soc. poisťovňu nemusíme nič nahlasovať.

Ďakujem GabiZ
Paula
01.11.05,19:19
Ahojte, ja sa chcem este opytat, prosim Vas po lopate:

1. kedy uzavriet zmluvu
2. kedy nahlasit dohodara
3. kedy moze zacat vykonavat cinnost?

Lebo dohoda by mala byt podpisana den pred vznikom pracovnej cinnosti a nahlasenie tiez, nie? Ja mam z toho chaos...Chcela by som, aby zienka - dohodarka pracovala uz tento tyzden, co najskor, ako sa len legalne da.

Dakujem Vam velmi pekne !Ak chceš mať istotu, že nič nezmeškáš, neprihlasuj dohodára (ani zamestnanca) najprv sms-kou, faxom, mailom....prihlás ho rovno od 3.11.05 na riadnom tlačive (nechaj si kópiu registračného listu potvrdiť v podateľni 2.11.05). Zmluvu uzatvor od 3.11.05, dátum uzatvorenia daj napr.31.10.05. Činnosť začne vykonávať 3.11.05.
veronikaa
01.11.05,19:50
dakujeeeeeeeeeem !!!
ajobs
02.11.05,06:24
Chcela by som sa spýtať trochu z iného konca. Ak máme dohodára, ktorému končí dohoda v decembri tohto roku a chceme uzatvoriť novú dohodu od nového roku, tiež ho musíme odhlásiť a znovu prihlásiť? Znovu treba vypísať reg. list, alebo stačí s ním uzatvoriť novú dohodu a na soc. poisťovňu nemusíme nič nahlasovať.

Ďakujem GabiZ
Stačí s ním uzatvoriť novú dohodu. Tým, že ho neodhlásiš zo SP, jeho poistný vzťah voči SP ohľadne úrazového poistenia trvá naďalej - na SP predsa neprikladáš kópiu dohody o vykonaní práce.
GabiZ
02.11.05,07:57
Stačí s ním uzatvoriť novú dohodu. Tým, že ho neodhlásiš zo SP, jeho poistný vzťah voči SP ohľadne úrazového poistenia trvá naďalej - na SP predsa neprikladáš kópiu dohody o vykonaní práce.
Ďakujem moc, i keď tento rok žiadali od nás kópiu dohody o vykonaní práce. Preto som si nebola istá, či treba odhlasovať a znovu prihlasovať do SP.
GabiZ
Viera25
02.11.05,08:10
Prosím poraďte, dohodára treba prihlásiť aj do ZP?
Maňaska
02.11.05,08:16
Dohodára do ZP neprihlasuješ
karpis
03.11.05,08:07
Musí sa dohodár sám prihlásiť do ZP, alebo nie.
karpis
03.11.05,08:18
Prosím poraďte
Maňaska
03.11.05,09:26
Podľa mňa nie, len v prípade, že jeho príjem bude spĺňať zákonné podmienky pre podanie ročného zúčtovania zdravotného poistenia - urobí tak.
karpis
03.11.05,10:25
Maňaska ´dakujem za odpoveď.
nikulik
04.11.05,08:07
Ahojte, mam jedného dohodára ktorý je na dôchodku, pobera starobný dôchodok. V ZP § 226 hovori o tom, ze rozsah hodin nemoze presiahnut 300 hodin do roka. Ale on ma bezne za mesiac okolo 100 hodin odpracovanych. Ak presiahne tych 300 hodin, su tam nejake podmienky, napríklad, ze musí sa prihlásiť do ZP ze pracuje na dohodu, cize bude odvádzať zo svojho príjmu na zdravotné poistenie??
alena
04.11.05,10:10
u jedného zamestnávateľa nemôže za rok zarobiť na dohodu viac ako 300 hodín, odvody do ZP sa odvíjajú od výšky jeho zárobku a nie hodín
nikulik
04.11.05,11:05
A aká je stanovená výška zárobku od ktorého sa musí odvádzať učitá časť do ZP?
Jozef Mihál
04.11.05,11:16
nikulik
04.11.05,11:26
Ďakujem pán Mihál, a ešte jedna otázočka, je zamestnávateľ povinný oboznámiť dohodára o jeho povinnosti voči zdravotnej poisťovni? Lebo taky dohodár dôchodca odkiaľ bude vedieť, že musí určité % po ročnom zúčtovaní uhradiť?
Jozef Mihál
04.11.05,11:28
Nie je povinný.

Ja však vždy hovorím - dobrá mzdárka to svojim zamestnancom, či dohodárom vysvetlí, aj keď to nie je jej povinnosťou.
iwona
04.11.05,11:40
Dohodár - starobný dôchodca platí z dohody o vykonaní práce iba 19 % daň. V roku pri nasčítaní všetkých dohôd nesmie prekročiť 300 hod.