Viera Ká
15.07.10,11:01
Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť: živnostníčka, ktorá má jednu živnosť na ŽL nemá momentálne prácu cez leto, chce robiť celkom inú prácu ako brigádnička cez prázdniny a teda môže s ňou zamestnávateľ spísať dohodu o vykonaní práce, alebo by si musela rozšíriť živnosť na uvedený druh práce? Je to len 2-3 mesiace práce.
Ďakujem za radu.
hanelie
15.07.10,09:05
aj szčo môže pracovať na základe dohody / treba však rozlíšiť či ide o dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti
Viera Ká
15.07.10,09:33
Teda môže mať aj jednu aj druhú dohodu, a tiež podpísané vyhlásenie, aby sa mu nezdaňovala, prihlásené na SP a zaplatiť odvody - neviem presne či garančný fond?
hanelie
15.07.10,09:43
zamestnávateľ zaplatí za zľ do SP len úrazové poistenie a garančný fond zc zo svojej mzdy len daň / ak mu vyjde platiť - po odpočítaní NČ /podpísané vyhlásenie
truch
15.07.10,09:44
Teda môže mať aj jednu aj druhú dohodu, a tiež podpísané vyhlásenie, aby sa mu nezdaňovala, prihlásené na SP a zaplatiť odvody - neviem presne či garančný fond?
Vyhlásenie môže, ale nemusí podpísať. NČZD si uplatní v DP. Do SP ju prihlási zamestnávateľ, s ktorým dohodu uzatvorí.
Viera Ká
15.07.10,10:37
Ďakujem za odpovede.
sonahelenamaria
23.09.10,07:40
Ja mám nasledovnú otázku: SZČO+dohoda o pracovnej činnosti+dochádzanie do iného mesta. Môže si SZČO uplatniť cestovné lístky do výdavkov ovplyv. základ dane?

Ďakujem
Sonja
veronikasad
23.09.10,11:25
Ja mám nasledovnú otázku: SZČO+dohoda o pracovnej činnosti+dochádzanie do iného mesta. Môže si SZČO uplatniť cestovné lístky do výdavkov ovplyv. základ dane?

Ďakujem
Sonja
cestovné súvisí s výkonom práce SZČO alebo dohodára ?
Ak dohodára - nie.
hyllka
23.09.10,11:28
Ahoj aj ja by som mala otazocku. Ak chce zivnostnik ist na jednorazovu brigadu (nocna inventura) tak ten prijem ma zdanit ta firma alebo on. A co treba v tom pripade ak by to chcel platit on...respektive ak by chcel aby mu firma vyplatila za tu brigadu nezdanenu (celu) sumu. A ten prijem musi zaratat potom zaratat do danoveho priznania?

viem ze su to proste otazky ale nejak v tom mam gulas :)
dakujem pekne
veronikasad
23.09.10,11:35
Ahoj aj ja by som mala otazocku. Ak chce zivnostnik ist na jednorazovu brigadu (nocna inventura) tak ten prijem ma zdanit ta firma alebo on. A co treba v tom pripade ak by to chcel platit on...respektive ak by chcel aby mu firma vyplatila za tu brigadu nezdanenu (celu) sumu. A ten prijem musi zaratat potom zaratat do danoveho priznania?

viem ze su to proste otazky ale nejak v tom mam gulas :)
dakujem pekne
Ak by chcel aby mu firma vyplatila mzdu nezdanenú, musí u nej podpísať vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Inak bude odmena zdanená zrážkovou daňou (zrejme nepôjde o vysokú sumu).
Ak z podnikania nedosiahne základ dane vyšší ako ročná nezd.časť ZD, môže túto sumu uviesť v DP (na základe potvrdenia o zdan.mzde od zamestnávatela) ako príjem podľa § 5 a DU mu zrazenú daň vráti.
hyllka
23.09.10,11:37
Dakujem velmi pekne za takuto expresnu odpoved!! :))