Janiela
15.07.10,11:23
Dobrý deň, prosím vás o radu. Som bezradná, čo robiť s parapetnými doskami. Našu bytovku začali zatepľovať bez toho aby sme stihli vymeniť staré okná za nové - dátum zahájenia stavby nebol vopred oznámený. Hneď v ten deň, keď sa začalo stavať lešenie som urýchlene objednala nové okná (ktoré som plánovala meniť až v lete). Okná sú osadené, všetko je v poriadku, len čo s parapetnými doskami? Nebola som upozornená, že parapetné dosky sa dodávajú spolu so zatepľovaním. Schôdze som sa nemohla kvôli študijným povinnostiam zúčastniť a ani pri osobnom rozhovore s predsedníčkou spoločenstva som na túto skutočnosť nebola upozornená. Myslím, že mi vznikla škoda. za ktorú by predseda mal niesť zodpovednosť. Som z toho smutná. Viac bytov tak narýchlo menilo okná, no s upozornením, že osadiť okná ale bez dosiek - ako som sa dozvedela včera. ďakujem za každú radu.
Prajem pekný deň.
Janiela
15.07.10,10:21
V roku 2009 sa uvažovalo o zatepľovaní bytového domu na jeseň 2010 ako najbližší možný termín, to viem presne, zúčastňovala som sa každej schôdze nakoľko som bola 9 rokov predsedom a práve kvôli pasivite som až na 4-tý pokus zložila funkciu - samozrejme vďaka PORADE a cenným radám PORAĎÁKOV.

2 schôdze sa uskutočnili vo februári s nulovým rozhodnutím, pretože nakoľko som sa nemohla zúčastniť schôdzí, tak som sa vždy slušne opýtala, čo dialo, aj keď zo zákona má predseda oznámiť výsledok schôdze - myslím do 5-tich dní. Prepáč CHOBOT, ale takýto tón si si mohol odpustiť. Je mi ľúto, že sa mi dostalo takej nevraživej odpovede. Čítam tu skoro všetky príspevky, zvlášť pred tým, kým založím novú tému, no netušila som že sa mi dostane takej nemilej odpovede.
Kľudne stačilo napísať, že nemám na nič nárok. Nakoniec ja si svoje dosky predám, ľutujem len ostatných zvyšných, ktorým firma ich dosky zhabala bez toho aby im ich vrátila. Aj ostatní včera vyvalili oči nad tým, ako je to s doskami. Akurát dva byty sa nám presne tak vysmiali do očí ako teraz ty mne.
Chobot
15.07.10,11:17
V roku 2009 sa uvažovalo o zatepľovaní bytového domu na jeseň 2010 ako najbližší možný termín, to viem presne, zúčastňovala som sa každej schôdze nakoľko som bola 9 rokov predsedom a práve kvôli pasivite som až na 4-tý pokus zložila funkciu - samozrejme vďaka PORADE a cenným radám PORAĎÁKOV.

2 schôdze sa uskutočnili vo februári s nulovým rozhodnutím, pretože nakoľko som sa nemohla zúčastniť schôdzí, tak som sa vždy slušne opýtala, čo dialo, aj keď zo zákona má predseda oznámiť výsledok schôdze - myslím do 5-tich dní. Prepáč CHOBOT, ale takýto tón si si mohol odpustiť. Je mi ľúto, že sa mi dostalo takej nevraživej odpovede. Čítam tu skoro všetky príspevky, zvlášť pred tým, kým založím novú tému, no netušila som že sa mi dostane takej nemilej odpovede.
Kľudne stačilo napísať, že nemám na nič nárok. Nakoniec ja si svoje dosky predám, ľutujem len ostatných zvyšných, ktorým firma ich dosky zhabala bez toho aby im ich vrátila. Aj ostatní včera vyvalili oči nad tým, ako je to s doskami. Akurát dva byty sa nám presne tak vysmiali do očí ako teraz ty mne.

Ospravedlňujem sa za úlet, zle som ťa zo zadania otázky odhadol, preto ešte raz.

Je v záujme vlastníka, aby si zistil podrobnosti ohľadne stavebného zámeru. Nikto nemôže zodpovedať za to, že si si objednala parapety, hoci ich nebudeš potrebovať, lebo v projekte sú zahrnuté nové.

Nie je povinnosťou predsedu SVB každého vlastníka upozorňovať na nejaké skutočnosti ohľadne výmeny okien. Naopak, ty by si sa mala aktívne informovať o projekte, mohla si do projektu aj nahliadnuť.

Takže nemáš nárok na finančnú náhradu za staré, tebou objednané parapetné dosky.

Môj prvý príspevok vymažem.
sito
15.07.10,13:14
Dobrý deň, prosím vás o radu. Som bezradná, čo robiť s parapetnými doskami. Našu bytovku začali zatepľovať bez toho aby sme stihli vymeniť staré okná za nové - dátum zahájenia stavby nebol vopred oznámený. Hneď v ten deň, keď sa začalo stavať lešenie som urýchlene objednala nové okná (ktoré som plánovala meniť až v lete). Okná sú osadené, všetko je v poriadku, len čo s parapetnými doskami? Nebola som upozornená, že parapetné dosky sa dodávajú spolu so zatepľovaním. Schôdze som sa nemohla kvôli študijným povinnostiam zúčastniť a ani pri osobnom rozhovore s predsedníčkou spoločenstva som na túto skutočnosť nebola upozornená. Myslím, že mi vznikla škoda. za ktorú by predseda mal niesť zodpovednosť. Som z toho smutná. Viac bytov tak narýchlo menilo okná, no s upozornením, že osadiť okná ale bez dosiek - ako som sa dozvedela včera. ďakujem za každú radu.
Prajem pekný deň.

Ahoj Janiela!

Neviem čo Ti napísal chobot, ale nezaslúžila si si to.

Vieš ono je to to, hŕŕŕŕ a potom bŕŕŕŕ! :mee: :mad:

Trocha toho masla má na hlave každý.

My, Slováci sme národ holubičí! Ale, ak sa jedná o peniaze máme každého v .....

Aj tá firma, ak si jej povedala prečo meníš okná, zateplenie. Tak mohla vedieť, že stena narastie o 10-12 cm. A parapety mohla spraviť o to širšie. Bolo by to v poriadku. Alebo povedať, parapety sú vám zbytočné! Pozri si faktúru o koľko by firma prišla.
Janiela
15.07.10,13:30
Ten projekt som ešte dávala robiť ja, kde o parapetných doskách reč nebola,pretože mi to na schôdzi neprešlo. Ako som sa včera dozvedela nakoniec je projekt kdesi "zabudnutý", robíme to celé bez stavebného povolenia a pod. Parapety mám v poriadku. Bohužiaľ, ak som prišla o peniaze tak som prišla, len mi to prišlo trochu "ľúto". Dokonca, sú tu ešte tri byty, ktoré okná ešte ani nestihli objednať, a to je už horšie, pretože záruka zateplenia je predsa len záruka. Ďakujem za odpovede.
sito
15.07.10,13:55
To je v poriadku, že Ty. Ale ak projektant dal 8 - 10 polystyrén, tak musel naprojektovať o tých 8 - 10 + 5 cm odkvap šíršie parapety. Ak tvoje parapety prekryjú zateplenie v dostatočne je to v poriadku, ak nie, sú nevhodne, treba nové.

Robili sme. Stavebné nebolo treba, len oznámiť. Ale projekt treba. Aj pri tej záruke, na základe čoho chcete reklamovať, že tam malo byť to a to a nie je to tam? Alebo potom všetky podrobnosti treba, aby boli v zmluve o dielo.
Janiela
16.07.10,06:52
Ďakujem za odpovede. Prajem pekný horúci deň. :-)
MIJANA
16.07.10,07:26
Ten projekt som ešte dávala robiť ja, kde o parapetných doskách reč nebola,pretože mi to na schôdzi neprešlo. Ako som sa včera dozvedela nakoniec je projekt kdesi "zabudnutý", robíme to celé bez stavebného povolenia a pod. Parapety mám v poriadku. Bohužiaľ, ak som prišla o peniaze tak som prišla, len mi to prišlo trochu "ľúto". Dokonca, sú tu ešte tri byty, ktoré okná ešte ani nestihli objednať, a to je už horšie, pretože záruka zateplenia je predsa len záruka. Ďakujem za odpovede.

Nechápem, ako sa dá zatepľovať bez výmeny parapetných dosiek. A táto výmena musí byť predsa zahrnutá aj v projekte, nemôže o tom predsa rozhodovať zhromaždenie vlastníkov bytov. Za takéto veci predsa nesie zodpovednosť projektant. My sme tiež zatepľovali našu bytovku (2 vchody po 23 bytov) na základe projektu a mali sme na to aj stavebné povolenie a po zateplení aj kolaudáciu.
sito
16.07.10,14:52
To nikto netvrdí. U nás tiež sa strečkovalo. Zateplíme, nezateplíme, zateplíme. Nezateplíme, tak som si dal vymeniť okná. Za tri roky sa zateplovalo. Moja chyba, keby som si dal spraviť parapety o pätnásť centimetrov širšie mal by som pokoj, ale nedal, tak mi museli dať nové a ja som ich zaplatili.

U nich ide o to, že sa pustili do toho hŕŕŕ. A dôsledky sa dostavili. Všetko stojí peniaze, aj zbytočné veci!
Janiela
19.07.10,06:08
Nechápem, ako sa dá zatepľovať bez výmeny parapetných dosiek. A táto výmena musí byť predsa zahrnutá aj v projekte, nemôže o tom predsa rozhodovať zhromaždenie vlastníkov bytov. Za takéto veci predsa nesie zodpovednosť projektant. My sme tiež zatepľovali našu bytovku (2 vchody po 23 bytov) na základe projektu a mali sme na to aj stavebné povolenie a po zateplení aj kolaudáciu.

U nás je možné všetko. Neviem, čo na to povedať. Aj farbu vybrali 3 členovia, len tak večer po tme pri pive, pričom my ostatní sa to dozvedáme na ulici, ja konkrétne od susedy, ktorá chce, aby som s tým "niečo" ako bývalý predseda urobila. Rozmýšľam, či nie je lepšie byť pasívny a mať pokoj. Najnovšie som nepriateľ č. 1, pretože som trvala na tom, že balkóny sú súčasťou fasády a na vlastné náklady si ho nemienim dať opraviť - čo som si pre istotu overila nielen v zákone, ale aj tu na Porade. Ale to je vlastne mimo témy a nechcem tu vyzerať ako nešťastník ktorý žaluje. Ešte raz ďakujem za odpovede. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Llívia
19.07.10,06:25
mimotemy
U nás je možné všetko. Neviem, čo na to povedať. Aj farbu vybrali 3 členovia, len tak večer po tme pri pive, pričom my ostatní sa to dozvedáme na ulici, ja konkrétne od susedy, ktorá chce, aby som s tým "niečo" ako bývalý predseda urobila. Rozmýšľam, či nie je lepšie byť pasívny a mať pokoj. Najnovšie som nepriateľ č. 1, pretože som trvala na tom, že balkóny sú súčasťou fasády a na vlastné náklady si ho nemienim dať opraviť - čo som si pre istotu overila nielen v zákone, ale aj tu na Porade. Ale to je vlastne mimo témy a nechcem tu vyzerať ako nešťastník ktorý žaluje. Ešte raz ďakujem za odpovede. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Balkóny, ktoré patria k bytu, nie sú súčasťou fasády (v tom zmysle, že nie sú spoločnými priestormi). Ale máš pravdu, ich opravy sa hradia z fondu opráv (teda mali by sa).
sito
19.07.10,08:03
mimotemy

Balkóny, ktoré patria k bytu, nie sú súčasťou fasády (v tom zmysle, že nie sú spoločnými priestormi). Ale máš pravdu, ich opravy sa hradia z fondu opráv (teda mali by sa).

Správne, balkóny nie sú súčasťou fasády. Sú súčasťou nosných konštrukcii. Podľa novely zákona sa musia hradiť z FOaÚ.

Pravdu má Janiela, nie tí pivári.
Llívia
19.07.10,08:17
mimotemy
Správne, balkóny nie sú súčasťou fasády. Sú súčasťou nosných konštrukcii. Podľa novely zákona sa musia hradiť z FOaÚ.

Pravdu má Janiela, nie tí pivári.

Janiela má pravdu, ale kto bude mať pravdu, ak jej odpadne kus betóna z poškodeného balkóna (alebo rovno celý balkón, ako sa prednedávnom stalo) a prizabije suseda bývajúceho pod ňou? To, že sa opravy balkónov hradia z FOaÚ, je síce pravda, ale druhá pravda je, ako to skutočne s tými opravami je (že často vo fonde nie je toľko peňazí, vlastníci opravu neodsúhlasia, lebo jeden balkón má a druhý nie a z tých smiešnych platieb do fondu, ktoré sú až od 1.4.2010... Takže, ak niekoho jej balkón prizabije, keďže jeho vlastníčkou je ona, tak bude mať problém ona, nie ich SVB za to, že neodsúhlasilo opravu balkónov.
sito
19.07.10,08:44
Nie Janiela! Ak nahlási havarijný stav a umožní jeho opravu.

SVB, vlastníci pod správou zo zákona nemôžu rozhodovať o oprave balkónov, Tak rozhodol parlament. Ale sú povinní zabezpečiť peniaze na opravu balkónov, zo zákona.
Llívia
19.07.10,09:55
mimotemy
Nie Janiela! Ak nahlási havarijný stav a umožní jeho opravu.

SVB, vlastníci pod správou zo zákona nemôžu rozhodovať o oprave balkónov, Tak rozhodol parlament. Ale sú povinní zabezpečiť peniaze na opravu balkónov, zo zákona.

Nesúhlasím. Parlament nikomu nezakázal uhradiť opravu balkóna zo svojho.
Vlastník predsa musí zabezpečiť, aby jeho vec (v tomto prípade balkón), neohrozovala život a majetok iných. Nemôže sa zbaviť viny, pretože vo FPÚaO nebolo dostatok financií na opravu, príp. že vlastníci opravu jeho balkónu neschválili.
ivka70
19.07.10,10:01
mimotemy

Nesúhlasím. Parlament nikomu nezakázal uhradiť opravu balkóna zo svojho.
Vlastník predsa musí zabezpečiť, aby jeho vec (v tomto prípade balkón), neohrozovala život a majetok iných. Nemôže sa zbaviť viny, pretože vo FPÚaO nebolo dostatok financií na opravu, príp. že vlastníci opravu jeho balkónu neschválili.

Ak to vlastnici neschvalili, prebrali tym rozhodnutim na seba aj zodpovednost, ak havarijnym stavom sposobi balkon niekomu skodu.
Llívia
19.07.10,10:11
Ak to vlastnici neschvalili, prebrali tym rozhodnutim na seba aj zodpovednost, ak havarijnym stavom sposobi balkon niekomu skodu.

Ako môžu vlastníci na seba prebrať zodpovednosť za škodu, ktorú spôsobí cudzí majetok?
sito
19.07.10,10:19
Ale ich majetok je v dome, ten nie je ich majetkom?
Llívia
19.07.10,10:34
Ale ich majetok je v dome, ten nie je ich majetkom?

:confused: Nerozumiem.
majkii
19.07.10,19:01
Dobrý deň, prosím vás o radu. Som bezradná, čo robiť s parapetnými doskami. Našu bytovku začali zatepľovať bez toho aby sme stihli vymeniť staré okná za nové - dátum zahájenia stavby nebol vopred oznámený. Hneď v ten deň, keď sa začalo stavať lešenie som urýchlene objednala nové okná (ktoré som plánovala meniť až v lete). Okná sú osadené, všetko je v poriadku, len čo s parapetnými doskami? Nebola som upozornená, že parapetné dosky sa dodávajú spolu so zatepľovaním. Schôdze som sa nemohla kvôli študijným povinnostiam zúčastniť a ani pri osobnom rozhovore s predsedníčkou spoločenstva som na túto skutočnosť nebola upozornená. Myslím, že mi vznikla škoda. za ktorú by predseda mal niesť zodpovednosť. Som z toho smutná. Viac bytov tak narýchlo menilo okná, no s upozornením, že osadiť okná ale bez dosiek - ako som sa dozvedela včera. ďakujem za každú radu.
Prajem pekný deň.

Viniť predsedu zo spôsobenia údajnej škody na parapetných doskách v dôsledku toho, že neoznámil každému v dome, čo chceli meniť okná pred zateplením je prinajmenšom viac ako zvláštne. O to viac mi príde zvláštna táto otázka od expredsedu, ktorý dal vypracovať projekt zateplenie a ktorý by mal byť s projektovou dokumentáciou podrobne oboznámený.
sito
19.07.10,20:55
:confused: Nerozumiem.

Môžem za to, že ich byty sú v niečom zabalené? Obal im nepatrí?
Llívia
20.07.10,06:43
mimotemy
Môžem za to, že ich byty sú v niečom zabalené? Obal im nepatrí?

Čo má obal (myslíš tým fasádu?) spoločné s balkónom?
sito
20.07.10,07:21
mimotemy

Čo má obal (myslíš tým fasádu?) spoločné s balkónom?

Fasáda je povrch domu.

Polopate! Máš svoj byt, máš v ňom svoj majetok?! A čo ešte? Steny! Tvoje? Nasereš sa, zoberieš sa, kľúče, zamkneš, nebudeš v ňom. Vyjdeš na priestranstvo pred tvojím bytom, a čo vidíš? DOM!

Na tom dome môžeš vidieť balkóny, nie na bytoch! S tých bytov sa dá isť na tie balkóny, ktoré sú na dome.

Ak sa z tvojho bytu nedá isť na balkón, nevidíš žiaden dom, len svoj byt?


KOMU PATRÍ TEN DOM??? KTO JE ZODPOVEDNÝ ZA TEN DOM, TEDA AJ ZA BALKÓNY???
Llívia
20.07.10,08:27
mimotemy
Fasáda je povrch domu.

Polopate! Máš svoj byt, máš v ňom svoj majetok?! A čo ešte? Steny! Tvoje? Nasereš sa, zoberieš sa, kľúče, zamkneš, nebudeš v ňom. Vyjdeš na priestranstvo pred tvojím bytom, a čo vidíš? DOM!

Na tom dome môžeš vidieť balkóny, nie na bytoch! S tých bytov sa dá isť na tie balkóny, ktoré sú na dome.

Ak sa z tvojho bytu nedá isť na balkón, nevidíš žiaden dom, len svoj byt?


KOMU PATRÍ TEN DOM??? KTO JE ZODPOVEDNÝ ZA TEN DOM, TEDA AJ ZA BALKÓNY???

My máme ten balkón zapísaný na liste vlastníctva, takže je náš a z toho usudzujem, že aj naša zodpovednosť, aby náš balkón nikomu nespôsobil škodu/ujmu. A tejto zodpovednosti sa nezbavíme, ani keď požiadame SVB o opravu balkóna a SVB to zamietne.
Asi sa v tejto veci nikdy nezhodneme :)
sito
20.07.10,09:14
mimotemy

My máme ten balkón zapísaný na liste vlastníctva, takže je náš a z toho usudzujem, že aj naša zodpovednosť, aby náš balkón nikomu nespôsobil škodu/ujmu. A tejto zodpovednosti sa nezbavíme, ani keď požiadame SVB o opravu balkóna a SVB to zamietne.
Asi sa v tejto veci nikdy nezhodneme :)

Vieš, je Zákon 182/1993, ten jasne definuje čo je bytový dom, čo byt, čo spoločné časti, čo spoločné zariadenia, čo spoločné priestory ... Zároveň určuje ako sa dom spravuje, ako sa zabezpečuje jeho prevádzka, ako za zabezpečuje jeho oprava a údržba.

Pravdu máš, tej zodpovednosti za dom sa vlastníci bytov nikdy nezbavia. Vlastník jedinec sa môže, predajom bytu, prípadne exekúciou. A vlastne všetci môžu predať byty súčasne. Ale noví vlastníci sú vlastníci domu, ten si môžu kúpiť! Dá sa kúpiť zodpovednosť?

V dome sa musia zhodnúť. Keďže ty bývaš v inom dome a ja v inom, nemôžeme sa dohodnúť. Každý dom má iné detaily.

Ako set si nahlásili, alebo ako vám nahlásili vlastnícky podiel na kataster, tak vám ho zapísali. A zapísali vám ho špatne! Podľa uvedeného zákona, balkón, lodžia, terasa nie je súčasť bytu.

Ak sa ktorýkoľvek vlastník obráti na súd, že si má opraviť, podľa rozhodnutia vlastníkov, balkón sam. Má na 99,99 % súdny spor vyhratý.
majkii
20.07.10,10:16
mimotemy

My máme ten balkón zapísaný na liste vlastníctva, takže je náš a z toho usudzujem, že aj naša zodpovednosť, aby náš balkón nikomu nespôsobil škodu/ujmu. A tejto zodpovednosti sa nezbavíme, ani keď požiadame SVB o opravu balkóna a SVB to zamietne.
Asi sa v tejto veci nikdy nezhodneme :)

Môžeš ozrejmiť, ako máš balkón zapísaný na liste vlastníctva, či do podlahovej plochy bytu, alebo ako nebytový priestor?

Ide o to, že balkón síce môže tvoriť príslušenstvo bytu podľa ustanovenia §121 ods. 2) občianskeho zákonníka "(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.", ale nie je vylúčené, že toto príslušenstvo je spojené so spoluvlastníctvom ostatných spoluvlastníkov, naopak podľa ustanovenia §2 ods. 7) zákona 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov "§2 (7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.", vylučuje balkóny z podlahovej plochy bytu. Okrem toho čo je byt definuje §2 ods.1 vyššie cit. zákona "(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky." a tiež byt, obytnú miestnosť a príslušenstvo definuje zákon č. 50/1976 Zb. - stavebný zákon v §43b ods. 4 až 6)
"(4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.

(5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.

(6) Príslušenstvo bytu na účely tohto zákona sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu."
Llívia
20.07.10,10:56
Môžeš ozrejmiť, ako máš balkón zapísaný na liste vlastníctva, či do podlahovej plochy bytu, alebo ako nebytový priestor?
Byt patrí rodičom. V kúpnej zmluve je jasne napísané, že súčasťou bytu je aj balkón. A áno, vďaka chybe pri spracovaní zmlúv o prevode vlastníctva na OSBD sú balkóny zahrnuté v podlahovej ploche bytu, ktorá je zapísaná v katastri nehnuteľností (na rozdiel od pivníc, ktoré tiež patria k bytom, ale v podlahovej ploche bytu zahrnuté nie sú a nie sú teda zapísané v katastri nehnuteľnosti ako podlahová plocha bytu, z čoho sa odvíja podiel na spoločných častiach, zariadeniach, pozemku).

Ide o to, že balkón síce môže tvoriť príslušenstvo bytu podľa ustanovenia §121 ods. 2) občianskeho zákonníka "(2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.", ale nie je vylúčené, že toto príslušenstvo je spojené so spoluvlastníctvom ostatných spoluvlastníkov,
V zmluve je jasne napísané, že balkón patrí k bytu = spoluvlastníctvo balkóna je tým pádom vylúčené!.naopak podľa ustanovenia §2 ods. 7) zákona 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov "§2 (7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.", vylučuje balkóny z podlahovej plochy bytu.
Čo to má s preberaným problémom spoločné? Zákon o vlastníctve bytov vlučuje balkón z podlahovej plochy bytu, ale nie z vlastníctva "jednotlivca" (cháp - majiteľa/ľov bytu) a ani neurčuje spoluvlastníctvo ostatným vlastníkom bytov a nebytových priestorv. Určenie, čo je podlahová plocha bytu, je podstatné pre rozpočítavanie niektorých plnení pre celý dom a pre určenie výšky príspevku do fondu (za balkóny sa platí 25 % z toho, čo za podlahovú plochu bytu).
Okrem toho čo je byt definuje §2 ods.1 vyššie cit. zákona "(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky." a tiež byt, obytnú miestnosť a príslušenstvo definuje zákon č. 50/1976 Zb. - stavebný zákon v §43b ods. 4 až 6)
"(4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.

(5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.

(6) Príslušenstvo bytu na účely tohto zákona sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu."

Neviem, o čo ti ide. Bavíme sa tu, kto je zodpovedný, ak balkón spôsobí niekomu škodu/ujmu. Že je balkón nebytový priestor príslušenstvom bytu, je každému jasné. Ale čo si chcel svojím príspevkom povedať, netuším. Vysvetlíš?
Llívia
20.07.10,11:08
Vieš, je Zákon 182/1993, ten jasne definuje čo je bytový dom, čo byt, čo spoločné časti, čo spoločné zariadenia, čo spoločné priestory ... Ale neurčuje, že balkóny sú spoločnými priestormi alebo časťami, za ktoré zodpovedajú všetci vlastníci. Zároveň určuje ako sa dom spravuje, ako sa zabezpečuje jeho prevádzka, ako za zabezpečuje jeho oprava a údržba.

Pravdu máš, tej zodpovednosti za dom sa vlastníci bytov nikdy nezbavia. Písala som len o zodpovednosti za balkón, ktorý je príslušenstvom bytu.Vlastník jedinec sa môže, predajom bytu, prípadne exekúciou. A vlastne všetci môžu predať byty súčasne. Ale noví vlastníci sú vlastníci domu, ten si môžu kúpiť! Dá sa kúpiť zodpovednosť?

V dome sa musia zhodnúť. Keďže ty bývaš v inom dome a ja v inom, nemôžeme sa dohodnúť. Každý dom má iné detaily.

Ako set si nahlásili, alebo ako vám nahlásili vlastnícky podiel na kataster, tak vám ho zapísali. A zapísali vám ho špatne! Podľa uvedeného zákona, balkón, lodžia, terasa nie je súčasť bytu. Zmluvy robilo OSBD. Zápis do katastra robilo takisto OSBD na základe nimi chybne vypracovaných zmlúv. Podľa zákona o vlastníctve bytov balkón nie je súčasťou bytu. Ale podľa občianskeho zákonníka je príslušenstvom bytu. A kto zodpovedá za svoje príslušenstvo?

Ak sa ktorýkoľvek vlastník obráti na súd, že si má opraviť, podľa rozhodnutia vlastníkov, balkón sam. Má na 99,99 % súdny spor vyhratý.
Teraz myslíš ktorého vlastníka? Ten, čo nedostal peniaze na opravu zo spoločného = fondu, alebo toho, čo bude trvať na tom, že balkón si má opraviť z vlastného?
majkii
20.07.10,11:39
Neviem, o čo ti ide. Bavíme sa tu, kto je zodpovedný, ak balkón spôsobí niekomu škodu/ujmu. Že je balkón nebytový priestor príslušenstvom bytu, je každému jasné. Ale čo si chcel svojím príspevkom povedať, netuším. Vysvetlíš?

Téma sú parapety, ale nevadí bavme sa aj o balkónoch
Je to tak ako som si myslel, že to máš v rozpore so zákonom zahrnuté v podlahovej ploche bytu a ako sama píšeš vďaka chybe "pri spracovaní zmlúv o prevode vlastníctva na OSBD". To vysvetľuje všetko. Je to presne tak, ako s tými pivnicami, výlučne ich užívaš, sú príslušenstvom bytu, ale nemáš ich "na liste vlastníctva", pretože sú spoločným vlastníctvom. Rovnako je to aj s balkónmi, len v tvojom prípade v rozpore so zákonom a vďaka chybe je to inak.
Llívia
20.07.10,11:59
Téma sú parapety, ale nevadí bavme sa aj o balkónoch
Je to tak ako som si myslel, že to máš v rozpore so zákonom zahrnuté v podlahovej ploche bytu a ako sama píšeš vďaka chybe "pri spracovaní zmlúv o prevode vlastníctva na OSBD". To vysvetľuje všetko. Je to presne tak, ako s tými pivnicami, výlučne ich užívaš, sú príslušenstvom bytu, ale nemáš ich "na liste vlastníctva", pretože sú spoločným vlastníctvom. Rovnako je to aj s balkónmi, len v tvojom prípade v rozpore so zákonom a vďaka chybe je to inak.

Vieš. čo znamená mimotemy ? Preto som svoje príspevky týkajúce sa balkónov označovala týmto symbolom.
Nemáš pravdu. Pivnice, ak sú pri prevode vlastníctva uvedené v zmluve ako príslušenstvo bytu, sú výlučným vlastníctvom tohto bytu. To isté platí pre balkóny - ak sú uvedené ako príslušenstvo bytu, patri výlučne k bytu. Či mi chceš povedať, že ak si zaplatím za pivnicu alebo balkón, aj tak to bude spoločné a musím ostatným vlastníkom umožniť prístup/vstup/užívanie? Inak, bavili sme sa o tom, kto zodpovedá za opravu balkónov.
Janiela
20.07.10,17:04
Viniť predsedu zo spôsobenia údajnej škody na parapetných doskách v dôsledku toho, že neoznámil každému v dome, čo chceli meniť okná pred zateplením je prinajmenšom viac ako zvláštne. O to viac mi príde zvláštna táto otázka od expredsedu, ktorý dal vypracovať projekt zateplenie a ktorý by mal byť s projektovou dokumentáciou podrobne oboznámený.

Fíha, netušila som, že s balkónmi tu spôsobím takú rozsiahlú debatu. Zaujímavú čítanie a veľmi poučné. Dokoca som sa viac dozvedela než z už tu skôr rozobratej témy o balkónoch.

Ináč k téme parapetné dosky: ozaj to tak vyzerá čudne, že ako expredseda som nevedela čo sa robí. Dala som vypracovať projekt,ktorý však bol doručený ale už novému predsedovi. Je to možno čudné, ale ozaj sme si schválili zatepľovanie bez parapetných dosiek,ktoré si mal kúpiť každý sám a zabezpečiť ich osadenie (neviem presný výraz) - máme to aj v zápisnici. S tými čudáckymi praktikami a názormi som sa nevedela stotožniť a ani ich nemohla pochopiť, preto teda ako teraz už expredsedovi - chvalabohu na 4-tý pokus sa mi podarilo odstúpiť.

:):)
Llívia
20.07.10,18:08
Keď chce predseda SVB odstúpiť, tak odstúpi. Nepotrebuje k tomu nikoho súhlas. Ani nemusí byť hneď zvolený nový predseda. (Správne podľa zákona to je nie odstúpenie, ale vzdanie sa funkcie. ?:-) )
Som rada, že naša debata mimotemybola na osoh aj niekomu inému. :)
U nás zatepľovanie zatiaľ nehrozí, ale kým si sem nedala otázku, tak mi ani nenapadlo, že treba myslieť aj na parapetné dosky. :)
sito
20.07.10,20:27
Teraz myslíš ktorého vlastníka? Ten, čo nedostal peniaze na opravu zo spoločného = fondu, alebo toho, čo bude trvať na tom, že balkón si má opraviť z vlastného?

Toho, ktorý spadol z balkóna na hlavu!