gadsk
15.07.10,14:09
Dobry den,

pred piatymi rokmi zomrela moja stara mama. Dedicske konanie trvalo nekonečne dlho ale nakoniec bolo ukončene. Celkovo bolo 24 dedicov.
Ja uz som predtym vlastnil 1/2 domu. na dedičskom konani sa 22 dedicov
vzdalo naroku. Cize ja teraz vlastnim vacsinu domu a vzdialený stryko 1/24.

Dom sa pomali ale isto rozpadava, odhadova cena je 2600 EUR, je to naozaj uz iba haraburda. Samozrejme ze som chcel tu 1/24 odkupit aby som mohol zacat opravy. Ale tu som narazil na problem. Stryko my jeho podiel chce predat za 15tisic EUR. To je samozrejme absurdne a ja nemienim investovat do niecoho co nieje celkom moje, aby som mu nakoniec platil aj za to co som ja opravil.Pozemok pod domom vlastnim iba ja. Ked necham dom spadnut, bude vobec este nieco vlastnit?

Otazka znie, ci mozem nejakym sposobom, sudnou cesto donutit stryka k odpredaju jeho ciastky za rozumnu cenu. A ci to ma vobec vyznam?

dakujem
Mária27
15.07.10,12:19
O vyporiadaní spoluvlastníctva je tu veľa tém - daj si do vyhľadávača.

Vyporiadanie podielového spoluvlastníctva upravuje občiansky zákonník:

§ 141
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.
(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.

§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznuce na nehnuteľnosti.
Chobot
15.07.10,12:55
Dobry den,

pred piatymi rokmi zomrela moja stara mama. Dedicske konanie trvalo nekonečne dlho ale nakoniec bolo ukončene. Celkovo bolo 24 dedicov.
Ja uz som predtym vlastnil 1/2 domu. na dedičskom konani sa 22 dedicov
vzdalo naroku. Cize ja teraz vlastnim vacsinu domu a vzdialený stryko 1/24.

Dom sa pomali ale isto rozpadava, odhadova cena je 2600 EUR, je to naozaj uz iba haraburda. Samozrejme ze som chcel tu 1/24 odkupit aby som mohol zacat opravy. Ale tu som narazil na problem. Stryko my jeho podiel chce predat za 15tisic EUR. To je samozrejme absurdne a ja nemienim investovat do niecoho co nieje celkom moje, aby som mu nakoniec platil aj za to co som ja opravil.Pozemok pod domom vlastnim iba ja. Ked necham dom spadnut, bude vobec este nieco vlastnit?

Otazka znie, ci mozem nejakym sposobom, sudnou cesto donutit stryka k odpredaju jeho ciastky za rozumnu cenu. A ci to ma vobec vyznam?

dakujem

Jenoducho povedané, áno, ty môžeš dať návrh na súd na vysporiadanie spoluvlastníctva. Neviem, akú hodnotu má ten dom, ale ak má skutočne znaleckú hodnotu 2600, tak strýkom požadovaná suma je prehnaná.

NA tvojom mieste by som postupoval nasledovne:

1. dať vypracovať znalecký posudok na hodnotu domu
2. doporučeným listom by som mu ponúkol nejakú cenu za jeho podiel, ktorá bude rovná 1/24 zo znaleckej hodnoty, prípadne ukáž dobrú vôľu a ponúkni mu o niečo viac. V návrhu uveď nejakú lehotu, dokedy sa má vyjadriť.
3. AK sa nevyjadrí, alebo ak ponuku odmietne, daj návrh na súd, prilož znalecký posudok a navrhni odkúpenie za 1/24 znaleckej ceny. V návrhu zároveň uveď fakty, ktoré budú v tvoj prospech, napr. že strýko sa nepodieľa na nákladoch domu, dom nevyužíva (nebýva tam), nemá záujem o dohodu (tvoj list s návrhom tiež prilož), nemá záujem o investovanie do domu. Tiež uveď, že pozemok je výlučne tvoj.

Myslím, že máš veľkú šancu na úspech v procese.
gadsk
16.07.10,05:44
dakujem za odpovede. Tento vykend za nim pojde a skusim sa este raz dohodnut. Ak to nepojde budem postupovat podla vasho navodu.

dakujem
sarasara
18.07.10,15:38
Ak dom spadne, nebude vlastniť nič.