smia
15.07.10,14:16
Ahoj milí poraďáci. Chcela by som sa zaoberať účtovníctvom profesionálne, neviem sa však rozhodnúť pre softvér. Zatiaľ som skúšala Alfu a Omegu od KROSu. Chcela by som nejaké odporúčania od Vás, čo v programoch pracujete a aké vidíte výhody, nevýhody, čo by ste odporúčali. Predpokladám, že klientela sa rozrastie aj o podvojné účtovníctvo, zatiaľ som spracovávala agendu v ALFE - v jednoduchom účtovníctve.
Nemám zakúpenú zatiaľ žiadnu licenciu a tak sa rozhodujem kam investovať, aby to bolo čo najefektívnejšie a aby som si prácu uľahčila a nie zbytočne komplikovala.
Vopred ďakujem za všetky postrehy a odporúčania.
Stefan2005
15.07.10,13:11
...Chcela by som nejaké odporúčania od Vás, čo v programoch pracujete a aké vidíte výhody, nevýhody, čo by ste odporúčali. ...

Dávať odporúčania na účtovný softvér na základe toho, že chceš v budúcnosti robiť účtovníctvo je nielen nemožné, ale bolo by aj nezodpovedné.
Vieš charakterizovať náplň svojich budúcich klientov, o ktorých budeš účtovať? Asi by to bolo ťažké. Každý program má svoje pre a proti - na Porade je toho popísané neúrokom - treba sa cez tie príspevky prelúskať. Dokonca bolo obdobie, keď som účtoval na viacerých programoch, lebo pre špecifiká klientov to bolo jednoduchšie...
Okrem toho účtuje účtovník, program to všetko len sumarizuje :).

A môžem povedať, že čím ďalej, tým mám radšej malé, ale inteligentné programy - nie sú síce napráskané všelijakými (často nepotrebnými) funkciami, ale umožňujú mi rýchle, bezpečné, prehľadné účtovanie, neblokujú prípadné opravy zápisov, zabezpečujú jednoduchý prenos a obnovu dát, a pod....
smia
15.07.10,13:29
No, presne odpovedi takehoto typu som sa obavala, ziadna konkretna skusenost, ziadne odporucanie apd.
Samozrejme prispevky si postupne luskam uz par dni, vacsinou su ale starsieho data, spred 2-3 rokov, preto som si dovolila zalozit tuto temu a spytat sa tak vseobecne skusenejsich, s cim su alebo nie su spokojni v svojich softveroch,co by odporucili a co by si veru nekupili. Pre lepsiu orientaciu.
Dokonca aj to viem, ze uctuje uctovnik a nie program, preto moja otazka znela a stale znie, cim by som si pomohla a nie veci viac skomplikovala.
S demoverziami si uz proste nevystacim a v co najkratsej dobe budem musiet investovat a chcem to spravit dobre.
Viem, ze univerzalny softver pre kazdeho nie je a zalezi od poziadaviek...no snad sa mozem spytat na skusenosti - aktualne skusenosti tych, co v programoch uctuju, zaujimaju ma konkrentne znacky produktov, ako sa vam s nimi pracuje.
Komu sa zda takato otazka banalna, nech proste nereaguje, kto ma chut, nech napise, budem velmi rada postrehom Vas skusenejsich.
Stefan2005
15.07.10,14:29
No, presne odpovedi takehoto typu som sa obavala, ziadna konkretna skusenost, ziadne odporucanie apd....Komu sa zda takato otazka banalna, nech proste nereaguje, kto ma chut, nech napise, budem velmi rada postrehom Vas skusenejsich.

... pretože otázka sa mi nezdala banálna, preto som reagoval; a že ako som reagoval, to posúdiš niekedy v budúcnosti - keď raz budeš meniť ten "svoj" program za "lepší". Ja som ich už pár vymenil.
smia
15.07.10,14:40
No a dostali sme sa k tomu , co ma zaujima, ktory program si uz mal a ktory sa ti zdal ten lepsi :-) Tooooo ma zaujima...alebo je to take tajne?
misomiso
15.07.10,14:57
Mam dojem, ze Kros zaspal na vavrinoch, napriek tomu, ze sa zda byt v sucasnosti najrozsirenejsi (alebo - prave preto).

Zistil som, ze ako jeden z mala programov stale nespolupracuje so ziadnym e-shopovym softom. Co ma ale este viac sokovalo - informacia, ze take nieco ani v buducnosti nepripravuju.

Ja viem, mnohym uctovnickam to moze byt jedno, predpokladam, ze napr. stavebna forma nebude mat e-shop nikdy, ani o 100 rokov. No napriek tomu - ak sa takto stavaju v r. 2010 k zakaznikom a ku svojej vlastnej buducnosti, tak to nevesti nic dobre. Urcite maju rovnaky pristup aj k ostatnym potrebam svojich klientov.
smia
15.07.10,15:04
To som nevedela, dakujem za postreh.
Tiez som citala od teba prispevok, resp. celu splet prispevkov o uct. programe POHODA, mal si tam vtedy problem s fakturami v cudzom jazyku, to sa predpokladam davno vyriesilo, no okrem ineho, ake mas skusenosti s Pohodou? Pracujes v nej nadalej? Zlepsila sa komunikacia s help-line? Budem rada, ak napises svoje skusenosti.
Stefan2005
15.07.10,15:05
No a dostali sme sa k tomu , co ma zaujima, ktory program si uz mal a ktory sa ti zdal ten lepsi :-) Tooooo ma zaujima...alebo je to take tajne?

Nie, tajné to nie je. Ale ani lacné. Spracovanie porovnania 4-5 účtovných programov, to nie sú dve-tri slová každom z nich, ale kľudne by to mohlo byť námetom na bakalársku prácu. A predtým, než by som sa do toho pustil (s cieľom poradiť vo výbere klientovi), požadoval by som od neho minimálne 1-2 A4 strany vstupných údajov - a to nielen o jeho klientoch (činnosti, veľkosť,...) ale i o počítačovej zdatnosti účtovníka - teda nakoľko si bude vedieť urobiť inštalácia, aktualizácie, zálohovanie, obnovou programov, či bude odkázaný na hot-line daného produktu (lebo aj v tomto sú veľké rozdiely), a určite ešte i ďalšie veci.

Teda aké som dostal vstupné informácie na poradenie daného programu, takú som mohol dať odpoveď. Ale internet ponúka veľa možností, ako sa o danom programe dozvedieť viacej - pre začiatok napr. viď recenzie na:
http://www.ekonomickysoftware.sk/
misomiso
15.07.10,15:18
To som nevedela, dakujem za postreh.
Tiez som citala od teba prispevok, resp. celu splet prispevkov o uct. programe POHODA, mal si tam vtedy problem s fakturami v cudzom jazyku, to sa predpokladam davno vyriesilo, no okrem ineho, ake mas skusenosti s Pohodou? Pracujes v nej nadalej? Zlepsila sa komunikacia s help-line? Budem rada, ak napises svoje skusenosti.

Ano, to sa vyriesilo, samozrejme vzdy sa najde nejaky problemik, ktory riesia dalsou zaplatou. Ja vyuzivam Pohodu iba na fakturaciu, ziadne uctovnictvo v nej zatial nespracovavam. Externa uctovnicka tie faktury nasledne nahadzuje do svojho (ineho) programu, co iste nie je dobre riesenie. Ale pri sucasnom pocte faktur to nie je zasa taky problem.

Teraz planujeme e-shop, takze sa chystame cele to prekopat. Tiez budem stat pred rozhodnutim, aky soft kupit.