anicka29
15.07.10,16:28
Ahojte mám ešte otázku.Máme auto na leasing aleasingová spoločnosť nám poslala splátk.kal.a viac sa nami nezaoberá.Mám dávať do nákladov na základe splátk.kalendára alebo platby.Počula som že zvyknú chodiť faktury ale nám nič nechodí.Zaplatili sme leasing neskôr o mesiac tak kedy sito mám dať do nákladov?Trápi ma hlavne DPH ku ktorému dátumu to mám dať.Ďakujem za každú odpoveď
Tweety
15.07.10,14:33
Ahojte mám ešte otázku.Máme auto na leasing aleasingová spoločnosť nám poslala splátk.kal.a viac sa nami nezaoberá.Mám dávať do nákladov na základe splátk.kalendára alebo platby.Počula som že zvyknú chodiť faktury ale nám nič nechodí.Zaplatili sme leasing neskôr o mesiac tak kedy sito mám dať do nákladov?Trápi ma hlavne DPH ku ktorému dátumu to mám dať.Ďakujem za každú odpoveď
Účtuješ na základe splátkového kalendára.
anicka29
16.07.10,09:44
Ano na základe splátkového kalendára.Máme 3 leasingové spoločnosti ale ani jedna nám neposiela faktúry
Tweety
16.07.10,09:46
Ano na základe splátkového kalendára.Máme 3 leasingové spoločnosti ale ani jedna nám neposiela faktúry
A načo? Veď ak splátkový splňa všetky náležitosti faktúry, tak je to OK.
anicka29
16.07.10,10:10
a poradíš mi ešte či je to vporiadku keď som si odpočítala DPH v deň splatnosti splátky,ale splátka išla neskôr?A ešte jedna otázka ale to je už iný splátkový máme tam deň splatnosti splátky 5.ho a deň ZP je 31.alebo30. podľa mesiaca a zaplatím trebars 9.ho ,ku ktorému dátumu si mám urobiť predpis/poistné a DPH/
každá odpoveď je pre začiatočníka prínosom
vďaka.
Tweety
16.07.10,10:12
a poradíš mi ešte či je to vporiadku keď som si odpočítala DPH v deň splatnosti splátky,ale splátka išla neskôr? Je. Už nárok na odpočet dph nie je podmienený jej zaplatením. A ešte jedna otázka ale to je už iný splátkový máme tam deň splatnosti splátky 5.ho a deň ZP je 31.alebo30. podľa mesiaca a zaplatím trebars 9.ho ,ku ktorému dátumu si mám urobiť predpis/poistné a DPH/ Koncom mesiaca.
každá odpoveď je pre začiatočníka prínosom
vďaka.
Odpovede tučnými písmenkami.
Timka1
16.07.10,10:51
a poradíš mi ešte či je to vporiadku keď som si odpočítala DPH v deň splatnosti splátky,ale splátka išla neskôr?A ešte jedna otázka ale to je už iný splátkový máme tam deň splatnosti splátky 5.ho a deň ZP je 31.alebo30. podľa mesiaca a zaplatím trebars 9.ho ,ku ktorému dátumu si mám urobiť predpis/poistné a DPH/
každá odpoveď je pre začiatočníka prínosom
vďaka.

Podľa § 49 ods.1 zákona o DPH právo na odpočítanie dane z tovarov a zo služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vzniká daňová povinnosť. Podľa odseku 2 citovaného ustanovenia, môže si platiteľ odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa ods. 3 a 7. Podľa § 49 ods. 2 písm. a/ zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané. Podľa § 51 ods.1 písm. a/ zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71.
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ si môže uplatniť právo na odpočítanie dane pri splnení vecných a časových podmienok v zmysle ustanovení §§ 49 až 51, pričom úhrada faktúry nie je podmienkou pre uplatnenie práva na odpočítanie dane.