zlati.b.
15.07.10,17:41
Dobrý deň,
účtovníctvo vediem necelé 3 mesiace - začiatočníčka. Mám pár otázok, ale iste časom pribudnú aj ďalšie.:)

SZČO, platca DPH - kúpil prívesný vozík. S touto kúpou počítal už v podnikateľskom pláne. Faktúra je vystavená na jeho firemné údaje, nákup zaplatil v hotovosti. No tento prívesný vozík na polícii neprihlásil na SZČO, ale na svojho otca FO. :confused: /dôvod ???/ . NO toto som vyriešila spísaním Zmluvy o výpožičke. ale --->

1. môžem dať túto kúpu do výdavkov a účtovať o tom aj keď to kúpil skôr ako dostal dotáciu z ÚP?

2. ak by nie bod 1. - dá sa požiadať o zmenu podnikateľského plánu, aby tieto peniažky /500 eur-suma je z PP/ mohol využiť na iné?

Vopred vďaka.
Zita5
15.07.10,17:09
Dobrý deň,
účtovníctvo vediem necelé 3 mesiace - začiatočníčka. Mám pár otázok, ale iste časom pribudnú aj ďalšie.:)

SZČO, platca DPH - kúpil prívesný vozík. S touto kúpou počítal už v podnikateľskom pláne. Faktúra je vystavená na jeho firemné údaje, nákup zaplatil v hotovosti. No tento prívesný vozík na polícii neprihlásil na SZČO, ale na svojho otca FO. :confused: /dôvod ???/ . NO toto som vyriešila spísaním Zmluvy o výpožičke. ale --->

1. môžem dať túto kúpu do výdavkov a účtovať o tom aj keď to kúpil skôr ako dostal dotáciu z ÚP?

2. ak by nie bod 1. - dá sa požiadať o zmenu podnikateľského plánu, aby tieto peniažky /500 eur-suma je z PP/ mohol využiť na iné?

Vopred vďaka.

To je obchádzanie zákona a vypočítavosť podnikateľa.

Vozík má vo vlastníctve cudzia osoba, z môjho pohľadu o kúpe by ste ani nemali účtovať .
zlati.b.
15.07.10,18:17
To je obchádzanie zákona a vypočítavosť podnikateľa.

Vozík má vo vlastníctve cudzia osoba, z môjho pohľadu o kúpe by ste ani nemali účtovať .

Vypočítavosť iste nie (nie je ten typ) a do zákonov sa vôbec nevyzná. Možno len zhoda náhod. Nesúdim.
Pôjde to prepísať na SZČO. Aspoň v tom nebudem mať guláš. Aj tak vďaka.
Zita5
15.07.10,18:51
Dobrý deň,
účtovníctvo vediem necelé 3 mesiace - začiatočníčka. Mám pár otázok, ale iste časom pribudnú aj ďalšie.:)

SZČO, platca DPH - kúpil prívesný vozík. S touto kúpou počítal už v podnikateľskom pláne. Faktúra je vystavená na jeho firemné údaje, nákup zaplatil v hotovosti. No tento prívesný vozík na polícii neprihlásil na SZČO, ale na svojho otca FO. :confused: /dôvod ???/ . NO toto som vyriešila spísaním Zmluvy o výpožičke. ale --->

1. môžem dať túto kúpu do výdavkov a účtovať o tom aj keď to kúpil skôr ako dostal dotáciu z ÚP?

2. ak by nie bod 1. - dá sa požiadať o zmenu podnikateľského plánu, aby tieto peniažky /500 eur-suma je z PP/ mohol využiť na iné?

Vopred vďaka.

Ja nesúdim, ale posudzujem podľa toho čo píšete .Predpokladám , ak spomínate podnikateľský plán , že dostal zrejme dotáciu , z ktorej mal vozík zakúpiť .No ak je to tak , tak ani UPSVAR ak by prišiel na kontrolu čerpania dotácie , by sa neuspokojil s faktom ,že živnostník si prívesný vozík zakúpil z dotácie , ale ak by žiadali predložiť TP , tak by bolo osvedčenie vystavené na meno a priezvisko otca živnostníka .

Myslím, že to už netreba ani komentovať .Aj Vy ako účtovníčka ste tohto klienta mohli vopred upozorniť , aby takýto krok nerobil .

Ak by dal teraz prepísať prívesný vozík predsa len na seba , nakoľko má doklad o kúpe , už to dátumovo nebude sedieť s dokladom o kúpe .
zlati.b.
16.07.10,06:24
Ja nesúdim, ale posudzujem podľa toho čo píšete .Predpokladám , ak spomínate podnikateľský plán , že dostal zrejme dotáciu , z ktorej mal vozík zakúpiť .No ak je to tak , tak ani UPSVAR ak by prišiel na kontrolu čerpania dotácie , by sa neuspokojil s faktom ,že živnostník si prívesný vozík zakúpil z dotácie , ale ak by žiadali predložiť TP , tak by bolo osvedčenie vystavené na meno a priezvisko otca živnostníka .

Myslím, že to už netreba ani komentovať .Aj Vy ako účtovníčka ste tohto klienta mohli vopred upozorniť , aby takýto krok nerobil .

Ak by dal teraz prepísať prívesný vozík predsa len na seba , nakoľko má doklad o kúpe , už to dátumu nebude sedieť s dokladom o kúpe .

fúúúha -nedalo sa mi prihlásiť sa sem. No hurááá, podarilo :)
Predpokladám, že ste mali na mysli dátum prihlásenia ... dátum nebude sedieť s dátumom na doklade o kúpe? To akože keď niekto kúpi prívesný vozík čí auto - podla vás hneď v ten deň ho má utekať prihlásiť :eek: , aby sedeli dátumy? Hádam to nieeeee .
Teraz v reále - toto kúpil 6.7. 2010, dotáciu dostal 8.7. 2010 a prihlásil 9.7.2010 ... takže ak to dnes 16.7. 2010 prepíše, žiaden problém. :)
Zita5
16.07.10,07:57
fúúúha -nedalo sa mi prihlásiť sa sem. No hurááá, podarilo :)
Predpokladám, že ste mali na mysli dátum prihlásenia ... dátum nebude sedieť s dátumom na doklade o kúpe? To akože keď niekto kúpi prívesný vozík čí auto - podla vás hneď v ten deň ho má utekať prihlásiť :eek: , aby sedeli dátumy? Hádam to nieeeee .
Teraz v reále - toto kúpil 6.7. 2010, dotáciu dostal 8.7. 2010 a prihlásil 9.7.2010 ... takže ak to dnes 16.7. 2010 prepíše, žiaden problém. :)


Problém je v tom , že neviete položiť otázku so všetkými dôležitými súvislostiami ktoré sú pre zodpovedanie Vašej otázky veľmi dôležité .

Ďalej nekomentujem .
hanelie
16.07.10,08:05
ak si chce szčo príves prihlásiť na ičo:

1. odhlásenie a znovuprihlásenie 50€ / kolok
2. zmena poistníka / v PZP
zlati.b.
16.07.10,13:13
ak si chce szčo príves prihlásiť na ičo:

1. odhlásenie a znovuprihlásenie 50€ / kolok
2. zmena poistníka / v PZP

vďaka :)
zlati.b.
16.07.10,13:37
Problém je v tom , že neviete položiť otázku so všetkými dôležitými súvislostiami , aké ktoré sú pre zodpovedanie Vašej otázky veľmi dôležité .

Ďalej nekomentujem .


nič v zlom - no pozrite si ako ste na mňa od začiatku reagovali :
1. vypočítavosť a obchádzanie zákona - :eek:
2. ako účtovníčka som mala klienta upozorniť ... len či vy sledujete každý krok vášho klienta? :eek:
3. dátumy (môj názor som už napísala)
4. zas ste sa vyhovorili na zle položenú otázku - :eek:

Nepotrebovala som, aby ste hladali tzv. problém v mojich otázkach, len som potrebovala poradiť. Z môjho pohľadu, keby chcete, fakt chcete ozaj poradiť - vypýtate si viac informácií. Problémy sa majú rozoberať ...
Nato, že ste podľa počtu príspevkov tu už dlhšie - čakala som skúsenejšie vyjadrenia.
Rozalka
16.07.10,18:29
Aký bude mať doklad o kúpe?
Ak to má byť kúpené z dotácie, nie je podstatný dátum
nadobudnutia a následného prihlásenia, ale doklad o nadobudnutí.

Čo sa týka "vypýtania si" viac informácií .... nemalo by to byť naopak? kto požaduje poradiť, má poskytnúť všetky dostupné informácie a nie ten, kto radí, ich má ťahať ako z chlapatej deky.
zlati.b.
17.07.10,08:15
Zlati, naozaj si na Porade veľmi krátko a takými príspevkami si sa dobre nezapísala ...
Tie bodky znamenajú, že odpoveď je vpísaná priamo v tvojom texte, aby sa odpoveď mohla odoslať, musí mať aspoň 5 znakov.
A urážať Paulu, Zitku alebo Rozálku, ktoré sú skutočné fundované účtovníčky s ochotou poradiť - to je veľmi silná káva. Aby však mohli odpovedať, musia vedieť na čo sa pýtaš ...

Ja som Paulu ani Rozálku neurazila :mee:, ... a keď tak zarazil ma prístup p.Zity. Vlastne sa už bojím sem čokolvek aj napísať, lebo sa iba vytrhávajú moje slová z kontextu. :mee::mee::mee:
Ak takýto prístup je ochota poradiť - tak nemám slov. Pýtala som sa na 2 obyčajné otázkY - pozrite si môj prvý príspevok - bolo mi odpísané od témy.