marleau
15.07.10,20:17
Chcem sa opýtať,či porušujem zákon,keď nezamestnávam fajčiarov a aj dovod neprijatia im uvediem FAJČENIE.Dúfam,že áno.
zk24
15.07.10,18:19
Chcem sa opýtať,či porušujem zákon,keď nezamestnávam fajčiarov a aj dovod neprijatia im uvediem FAJČENIE.Dúfam,že áno.

Dufas ze ano? Ci dufas ze nie?
zk24
15.07.10,18:21
http://www.euractiv.sk/cl/43/6678/Ak-chces-pracovat-nefajci

Kazdopadne by som to ale skor riesila tak, ze do ponuky prace /inzeratu/ uvediem ako jednu z podmienok na zamestnanca - Nefajciar, ako zbytocne prijimala nefajciarov na pohovor a vyhadzovala ich potom.
marleau
15.07.10,18:23
Dufas ze ano? Ci dufas ze nie?
Dúfam,že áno.Lebo ak je zákon taký blbý,rád ho poruším.
zk24
15.07.10,18:24
Dúfam,že áno.Lebo ak je zákon taký blbý,rád ho poruším.

Spokojnejsie by si spal keby si porusoval zakon ak by to bolo nezakonne, ako keby to bolo zakonne a neporusoval ho? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
marleau
15.07.10,18:25
http://www.euractiv.sk/cl/43/6678/Ak-chces-pracovat-nefajci

Kazdopadne by som to ale skor riesila tak, ze do ponuky prace /inzeratu/ uvediem ako jednu z podmienok na zamestnanca - Nefajciar, ako zbytocne prijimala nefajciarov na pohovor a vyhadzovala ich potom.
Dobrý článok.Ale može sa hocikto na hlavu postaviť,fajčiara nezamestnám.Mám na to právo.
marleau
15.07.10,18:26
Spokojnejsie by si spal keby si porusoval zakon ak by to bolo nezakonne, ako keby to bolo zakonne a neporusoval ho? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
NEROZLIŠUJEM,ČO JE ZÁKONNÉ,ALE ČO JE NORMÁLNE.ZÁKON NEMUSÍ MAŤ VŽDY PRAVDU.
zk24
15.07.10,18:27
Dobrý článok.Ale može sa hocikto na hlavu postaviť,fajčiara nezamestnám.Mám na to právo.

Ak viem citat, tak nie je protizakonne nezamestnavat fajciarov.
zk24
15.07.10,18:28
NEROZLIŠUJEM,ČO JE ZÁKONNÉ,ALE ČO JE NORMÁLNE.ZÁKON NEMUSÍ MAŤ VŽDY PRAVDU.

Napriek tomu ze zakon neporusujes, si ale myslim ze tvoj vyklad slova "normalne" moze byt trosku iny ako "normalne" pre niekoho ineho.

Ak aj v inych veciach uprednostnujes "normalne" pred "zakonne", tak vela stasia v podnikani ;)
marleau
15.07.10,18:34
Napriek tomu ze zakon neporusujes, si ale myslim ze tvoj vyklad slova "normalne" moze byt trosku iny ako "normalne" pre niekoho ineho.

Ak aj v inych veciach uprednostnujes "normalne" pred "zakonne", tak vela stasia v podnikani ;)
Hádam je fajčenie normálne?Len preto,že je rozšírené a bohužiaľ tolerované?????
zk24
15.07.10,18:37
mne je to jedno. ja som nefajciar.

len som chcela poradit. aj v tom aby si sa neriadil v podnikani tym co je pre teba normalne.... co ty vidis modre, niekto vidi zelene, a danovy urad zlte.... takze tak...
misomiso
15.07.10,18:38
Neporusujes ziadne zakon, ja som to konzultoval s pravnikom. My mame tiez nefajciarsku firmu, tuto podmienku sme si dali uz do inzeratov. Dokonca mozem prepustit zamestnanca, ak ho uvidim fajcit vecer na ulici ci v bare.

Jediny zakon, ktory by prichadzal do uvahy, je zakon 365/2004 Z.z.

§6 (1) V súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania sa v pracovnoprávnych vzťahoch,obdobných právnych vzťahoch a v právnych vzťahoch s nimi súvisiacich zakazujediskriminácia osôb z dôvodu ich pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasovéhopôvodu, národnostného alebo etnického pôvodu, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie.

Fajciari tam nie su spominani, bolo by to naozaj absurdne, ak by niekto, kto je si privodi zavislost, ktorou obtazuje okolie a znizuje svoju pracobnu vykonnost pozival specialnu ochranu.

Na druhej strane si urcite uvedomujes, ze si tym zuzujes vyber uchadzacov, co moze byt v niektorych regionoch s vysokou zamestanostou problem. Ale ja si tiez myslim, ze je lepsie si poriadne vybrat ludi, s ktorymi chces spolupracovat (nie iba na zaklade kriteria nefajciar ale vo vseobecnosti) a radsej do ziskavani takych ludi investovat viac penazi, neskor sa to vrati.
marleau
15.07.10,18:41
mne je to jedno. ja som nefajciar.

len som chcela poradit. aj v tom aby si sa neriadil v podnikani tym co je pre teba normalne.... co ty vidis modre, niekto vidi zelene, a danovy urad zlte.... takze tak...
To znamená,že nerobím dobre,keď tolerujem zlo?Ja kašlem na zákon,ak je blbý.Raz (ešte ako zamestnancovi) mi prišla do výrobnej haly nejaká kontrola (bol som vedúci) a jeden z nich (taký malý chlapík-gašparko) ešte húlil a už bol vo dverách do kancelárie.Nečakal som a malý šiel za golier von,bez upozornenia.Myslíš,že som mal problémy?NIE!
zk24
15.07.10,18:41
misomiso: Teraz si ho nepotesil. Ja z neho citim, ze on chce aby to bolo protizakonne a mohol s hrdostou zakon porusit :D Ze to nie je protizakonne uz vie :D
mona091
15.07.10,18:42
na to, aby si niekoho neprijal, mozes najst xy roznych objektivnych dovodov, bez toho, aby si zdoraznil, ze nechces fajciarov,
ak chces dat najavo, ze nechces fajciarov, tak chces nahlas povedat, co si o nich myslis
zk24
15.07.10,18:42
To znamená,že nerobím dobre,keď tolerujem zlo?Ja kašlem na zákon,ak je blbý.Raz (ešte ako zamestnancovi) mi prišla do výrobnej haly nejaká kontrola (bol som vedúci) a jeden z nich (taký malý chlapík-gašparko) ešte húlil a už bol vo dverách do kancelárie.Nečakal som a malý šiel za golier von,bez upozornenia.Myslíš,že som mal problémy?NIE!

Omg. Ty si nepochopil ani jeden moj prispevok. Pekny vecer.
marleau
15.07.10,18:44
Neporusujes ziadne zakon, ja som to konzultoval s pravnikom. My mame tiez nefajciarsku firmu, tuto podmienku sme si dali uz do inzeratov. Dokonca mozem prepustit zamestnanca, ak ho uvidim fajcit vecer na ulici ci v bare.

Jediny zakon, ktory by prichadzal do uvahy, je zakon 365/2004 Z.z.

§6 (1) V súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania sa v pracovnoprávnych vzťahoch,obdobných právnych vzťahoch a v právnych vzťahoch s nimi súvisiacich zakazujediskriminácia osôb z dôvodu ich pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasovéhopôvodu, národnostného alebo etnického pôvodu, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie.

Fajciari tam nie su spominani, bolo by to naozaj absurdne, ak by niekto, kto je si privodi zavislost, ktorou obtazuje okolie a znizuje svoju pracobnu vykonnost pozival specialnu ochranu.

Na druhej strane si urcite uvedomujes, ze si tym zuzujes vyber uchadzacov, co moze byt v niektorych regionoch s vysokou zamestanostou problem. Ale ja si tiez myslim, ze je lepsie si poriadne vybrat ludi, s ktorymi chces spolupracovat (nie iba na zaklade kriteria nefajciar ale vo vseobecnosti) a radsej do ziskavani takych ludi investovat viac penazi, neskor sa to vrati.
Zužujem,ale na to nedoplácam.Dvaja kvoli tomu prestali fajčiť,lebo chceli u mňa robiť.Dnes mi ďakujú a aj ma obdivujú,ako si viem urobiť poriadok a osoh (dvojnásobný) majú aj oni.
marleau
15.07.10,18:45
Omg. Ty si nepochopil ani jeden moj prispevok. Pekny vecer.
Skús vysvetliť alebo polopate.
marleau
15.07.10,18:46
na to, aby si niekoho neprijal, mozes najst xy roznych objektivnych dovodov, bez toho, aby si zdoraznil, ze nechces fajciarov,
ak chces dat najavo, ze nechces fajciarov, tak chces nahlas povedat, co si o nich myslis
No to je jasné,čo si o nich myslím a každému to aj zdovodnim.
misomiso
15.07.10,18:48
NEROZLIŠUJEM,ČO JE ZÁKONNÉ,ALE ČO JE NORMÁLNE.ZÁKON NEMUSÍ MAŤ VŽDY PRAVDU.

Mas pravdu, podnikatelia, ktori sa riadili sedliackym rozumom a vlastnym svedomim to dotiahli vacsinou dalej, ako ti, ktori sa riadili prisne zakonmi. Je pravda, ze zakony netvoria vzdy ti najschopnejsi ludia zospolocnosti, nemusia byt vzdy dobre.

Na druhej strane je dobre zakony poznat. Inak - to plati aj o zakonoch vo vseobecnosti - napriklad o zakonoch umeleckej tvorby. Myslim ze nejaky architekt povedal, ze zakony mozno porusovat, ale nie ignorovat. Ak si papr. hoci aj hudobny skladatel, a porusis pravidlo, prtetoze ho chces v urcitom kontexte porusit, je to O.K. ak ho porusis preto, ze si nevzelany a nepoznas ho, je to pruser.

Myslim, ze podobne plati aj o dodrziavani a péorusovani legislativy. Najdes tu kopec prispevkov ortodoxnych poradakov, ktorym sa jezia vlasy a prskaju uz pri akejkolvek zmienke o poruseni cohokolvek, no v inych ich prispevkoch najdes dost dokozov, ze predpisy, ktore sa im samym nehodia tiez casto obchadzaju.
mona091
15.07.10,18:49
No to je jasné,čo si o nich myslím a každému to aj zdovodnim.


to som pochopila,

poukazala som na to, ze vyjadrujes svoj protest prave touto formou, lebo mozes,

(bez ohladu na to, ze tiez nesuhlasim so ziadnymi! navykovmi latkami,, aj ked patrim medzi fajciarov, zial)
marleau
15.07.10,18:49
Nechcem,aby to bolo protizákonné,ako píšeš vyššie.Nechcem,aby takýto neduh chránil zákon.Tým dúfaním som myslel ironický vzťah k cigaretám.
misomiso
15.07.10,18:50
na to, aby si niekoho neprijal, mozes najst xy roznych objektivnych dovodov, bez toho, aby si zdoraznil, ze nechces fajciarov,
ak chces dat najavo, ze nechces fajciarov, tak chces nahlas povedat, co si o nich myslis

Nemyslim, ze by bolo spravne a ferove maskovat skutocne dovody neprijatia. Nevidim dovod, preco by tak mal zamestnavatel konat, navyse, ak v tomto ohlade neporusuje zakon.
zk24
15.07.10,18:51
Skús vysvetliť alebo polopate.

Ty si stale len "melies" svoje bez ohladu na to co ti kto napisal. To ze zakon neporusujes mas uz v prispevku cislo 3.

K tomu vsetkemu len dodavam, ze ako podnikatel by si sa mal riadit slovom zakonne viac ako slovom normalne. Lebo slovo normalne je velmi "subjektivne".

A viac sa mi k tomu uz nechce.

Skor mam z teba pocit, ze si chcel zalozit temu "nenavidim fajciarov", len si nevedel ako. Teda aspon z tvojich reakcii to tak citim. A neber to ako moj osobny utok, lebo ja som tiez nefajciar. To len keby fantazia pracovala.
marleau
15.07.10,18:51
to som pochopila,

poukazala som na to, ze vyjadrujes svoj protest prave touto formou, lebo mozes,

(bez ohladu na to, ze tiez nesuhlasim so ziadnymi! navykovmi latkami,, aj ked patrim medzi fajciarov, zial)
Ako,že možem?Toto je len diskusia,moj protest je v skutočnosti rozsiahlejší.A nezamestnám ani takého,čo je chránený v zákone.Jednu vec teda rozlišujem,ale zatiaľ neprezradím.
zk24
15.07.10,18:52
Nemyslim, ze by bolo spravne a ferove maskovat skutocne dovody neprijatia. Nevidim dovod, preco by tak mal zamestnavatel konat, navyse, ak v tomto ohlade neporusuje zakon.

Ja neviidm dovod preco zavolat fajciara na pohovor a potom ho vyhodit, ked mozem dat do inzeratu na ponuku prace nefajciarstvo ako jednu z poziadaviek na zamestnanca
marleau
15.07.10,18:52
Ty si stale len "melies" svoje bez ohladu na to co ti kto napisal. To ze zakon neporusujes mas uz v prispevku cislo 3.

K tomu vsetkemu len dodavam, ze ako podnikatel by si sa mal riadit slovom zakonne viac ako slovom normalne. Lebo slovo normalne je velmi "subjektivne".

A viac sa mi k tomu uz nechce.

Skor mam z teba pocit, ze si chcel zalozit temu "nenavidim fajciarov", len si nevedel ako. Teda aspon z tvojich reakcii to tak citim. A neber to ako moj osobny utok, lebo ja som tiez nefajciar. To len keby fantazia pracovala.
O tom je diskusia.O tom je táto téma.
zk24
15.07.10,18:53
Ako,že možem?Toto je len diskusia,moj protest je v skutočnosti rozsiahlejší.A nezamestnám ani takého,čo je chránený v zákone.Jednu vec teda rozlišujem,ale zatiaľ neprezradím.

zeby normalne od nenormalneho? :D :D :D :D :D
zk24
15.07.10,18:54
O tom je diskusia.O tom je táto téma.

O tom neni tato tema. tvoja otazka bola jasna a jednoducha. Ak chces off-topic zaloz si novu temu do neodbornej sekcie.
marleau
15.07.10,18:54
Ja neviidm dovod preco zavolat fajciara na pohovor a potom ho vyhodit, ked mozem dat do inzeratu na ponuku prace nefajciarstvo ako jednu z poziadaviek na zamestnanca
Nedávam inzeráty,ľudia sa chodia sami pýtať a volajú mi aj cudzí,tam takúto podmienku dopredu neviem dať.
misomiso
15.07.10,18:54
Ja neviidm dovod preco zavolat fajciara na pohovor a potom ho vyhodit, ked mozem dat do inzeratu na ponuku prace nefajciarstvo ako jednu z poziadaviek na zamestnanca

...by si sa cudovala, my sme to dali do inzeratu a ako sa ukazalo pri konkurze, prisli aj "prilezitostni" :) fajciari.
marleau
15.07.10,18:54
zeby normalne od nenormalneho? :D :D :D :D :D
Keď ti to tak vychádza....
zk24
15.07.10,18:55
...by si sa cudovala, my sme to dali do inzeratu a ako sa ukazalo pri konkurze, prisli aj "prilezitostni" :) fajciari.

Potom tam treba dat podmienku na zamestnancov ktori vedia citat a vydrzia citat inzerat az do konca :D
marleau
15.07.10,18:56
O tom neni tato tema. tvoja otazka bola jasna a jednoducha. Ak chces off-topic zaloz si novu temu do neodbornej sekcie.
Každá téma sa časom vyvinie inak,ako bola myslená.O tom je diskusia.S jednou otázkou prichádzajú ďalšie.A túto tému som založil ja,nemusíš ju čítať.
marleau
15.07.10,18:57
Potom tam treba dat podmienku na zamestnancov ktori vedia citat a vydrzia citat inzerat az do konca :D
Ešte raz.Nedávam inzeráty.
zk24
15.07.10,18:58
Každá téma sa časom vyvinie inak,ako bola myslená.O tom je diskusia.S jednou otázkou prichádzajú ďalšie.A túto tému som založil ja,nemusíš ju čítať.

Tak si precitaj etiketu porady.
veronikasad
15.07.10,18:58
Chcem sa opýtať,či porušujem zákon,keď nezamestnávam fajčiarov a aj dovod neprijatia im uvediem FAJČENIE.Dúfam,že áno.
neporušuješ § 13 Zákonníka práce, ani antidiskriminačný zákon
misomiso
15.07.10,18:59
Myslim, ze tato tema je vyriesena.
mona091
15.07.10,19:03
Nemyslim, ze by bolo spravne a ferove maskovat skutocne dovody neprijatia. Nevidim dovod, preco by tak mal zamestnavatel konat, navyse, ak v tomto ohlade neporusuje zakon.

- dovod je iba ludska slusnost
- aky vysledok bude, ak da zadavatel najavo svoju nenavist fajciarovi na
pohovore?
- fajkciara tak ci tak neprijme, ale nemusi ho preto provokovat