Valoda
16.07.10,07:45
Ahojte poraďáci,

žijem s manželkou dlhodobo v zahraničí v v Nemecku. Odišli sme tam na štúdia a nejako sme sa tam zasekli :). Obaja máme stále trvalý pobyt na Slovensku.
Narodilo sa nám tam prvé dieťa (Január 2008). Manželka nepracovala (bola činná na univerzite, ako štiepndiant), takže podla nemeckého zákona mala právo na minimálny RP v Nemecku (Elterngeld). Táto dávka sa v Nemecku vypláca 1 rok. Po tomto roku sme pre dieťa požiadali o RP na Slovensku na ďalšie 2 roky.
Po mnohých komplikáciách, kedy sme museli presviedčať príslušných pracovníkov úradov, že majú 4 roky staré údaje z Nemecka a tam sa medzičasom všetko pomenilo a majú si zaktuálniť informácie, nám bol od februára 2009 priznaný RP vo výške 164,22€ mesačne.
V marci 2010 sa nám narodilo v Nemecku druhé dieťa. Keďže manželka bola s prvým dieťaťom doma, nepracovala, opäť jej vznikol nárok na RP v Nemecku v min. výške, na jeden rok. (Bol zvýšený o malú čiastku kôli druhému dieťaťu)
Bol som odniesť na UPSVR papiere kôli príspevku pri narodení dieťaťa a tam mi povedali, že keďže manželka teraz poberá v Nemecku RP na druhé dieťa (Elterngeld od marca 2010), tak nárok na RP pre prvé dieťa na Slovensku zaniká a musíme vrátiť RP od marca (mesiac narodenia druhého dieťaťa) doteraz. Podla nejakého zákona, údajne nesmú byť poberané 2 dávky rovnakého typu v 2 členských krajinách EU.

Je táto informácia pravdivá a budeme musieť tie peniaze vrátiť?
Hoci sa jedná o dávku pre dve rozdielne osoby?

Ďalšia informácia bola, že po skončení poberania RP v Nemecku (jeden rok) už nemáme právo požiadať o RP na ďalšie 2 roky na Slovensku, údajne to zmenil nejaký iný zákon, ktorý platí od mája 2010.

Je aj toto pravda?

Po zlých skúsenostiach s informovanosťou našich úradníkov si to chcem radšej overiť niekde inde.

Sorry za román, šlo len o objasnenie ako to s nami vlastne je ;)

Ďakujem za pomoc
arizona
16.07.10,06:29
JarkaL
16.07.10,07:13
Iba chcem podotknúť, že poberateľom dávky je manželka a nie deti - je to dávka pre jednu osobu a nie pre dve osoby. Aj na Slovensku ak sa žene narodí do roka - dvoch ďalšie dieťa, poberá len jeden materský, resp. rodičovský príspevok, aj keď sa stará o 2 deti.
matelag
16.07.10,20:12
Ahojte,

mne sa stala tiez zaujimava vec ohladom RP. Som momentalne na Materskej dovolenke s druhym dietatkom v Ceskej republike. Trvaly pobyt mame vsetci v SR. Zaziadala som o RP na obe deti v SR. Dolozila som vsetky potrebne doklady aj zamietnutie ziadosti o RP v CR. Na urade soc. veci a rodiny mi najskor povedali ze vsetko je ok, vsetky doklady su v poriadku a zacnu mi RP vyplacat. O tri dni nato mi ale telefonicky oznamili ze je vraj nejaka zmena v zakone od 1.5.2010 a RP mi odrazu vyplacat nemozu. Zaujimave ale je, ze pozaduju odo mna Cestne prehlasenie o tom, kde sa dlhsie zdrziavam, ci na uzemi CR alebo SR. Je logicke, kedze mam v CR pracovny pomer (hoci som teraz na MD), ze sa dlhsie zdrziavam v CR. Napada ma otazka - naco im je toto cestne prehlasenie? Potrebuju dovod na zamietnutie?? Preco ziadost jednoducho nezamietnu na zaklade udajneho noveho zakona?? Viete mi prosim poradit ako postupovat v takomto pripade? Cestne prehlasenie som zatial nepodpisala...Dakujem Martina