zuzana kk
16.07.10,09:36
Dobrý deň,
som živnostník (nechcem byt platca DPH) a chcem teraz jednorazovo kúpit tovar za cca 3000€ za účelom maloobchodu, možno budem niečo v priebehu roka dokupovať, nerátam však s tým že sume presiahne 13 941€, takže o ak nekúpime tovar za rok v sume > 13 941,45€ bez DPH nemusime sa registrovat vobec ani za ucelom zaplatenia dane z nadobudnutia tovaru??

Potrebujem si overit co toto chapem spravne?
1. neregistruje sa ako dobrovoľný platiteľ, bol by ako neplatca, (tovar nakúpi bez DPH??) a následne musel by zaplatiť 19 % z nadobudnutého tovaru, ktoré si nemôže nikde odpočítať

2. ak sa registruje ako dobrovoľný platca DPH, mohol by na nadobudnutý tovar urobiť samozdanenie (odviest 19% z nakúpeného tovaru)
, tým pádom nakupi tovar bez DPH, ale samozrejme tovar by musel predávať s DPH a tú aj zaplatiť, ale tá by mu bola zaplatená zákazníkom v cene tovaru. jediná nevýhoda je zvýšená cena pre zákazníka...

kazdopadne tych 19 %asi zaplatime tak ci tak a podla mna zyvsena cen pre zakaznika je v oboch pripadoch, lebo sa stale plati 19% len sa to inak nazve, nie?
takze lepsie pre mna osobne je byt neplatca aj z hladiska administrativnych zalezitosti..?
petra:-)
16.07.10,08:29
Dobrý deň,
som živnostník (nechcem byt platca DPH) a chcem teraz jednorazovo kúpit tovar za cca 3000€ za účelom maloobchodu, možno budem niečo v priebehu roka dokupovať, nerátam však s tým že sume presiahne 13 941€, takže o ak nekúpime tovar za rok v sume > 13 941,45€ bez DPH nemusime sa registrovat vobec ani za ucelom zaplatenia dane z nadobudnutia tovaru??

Potrebujem si overit co toto chapem spravne?
1. neregistruje sa ako dobrovoľný platiteľ, bol by ako neplatca, (tovar nakúpi bez DPH??) a následne musel by zaplatiť 19 % z nadobudnutého tovaru, ktoré si nemôže nikde odpočítať

2. ak sa registruje ako dobrovoľný platca DPH, mohol by na nadobudnutý tovar urobiť samozdanenie (odviest 19% z nakúpeného tovaru)
, tým pádom nakupi tovar bez DPH, ale samozrejme tovar by musel predávať s DPH a tú aj zaplatiť, ale tá by mu bola zaplatená zákazníkom v cene tovaru. jediná nevýhoda je zvýšená cena pre zákazníka...

kazdopadne tych 19 %asi zaplatime tak ci tak a podla mna zyvsena cen pre zakaznika je v oboch pripadoch, lebo sa stale plati 19% len sa to inak nazve, nie?
takze lepsie pre mna osobne je byt neplatca aj z hladiska administrativnych zalezitosti..?


1. Ak v kalendárnom roku nepresiahne hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov 13 941,45 € (a nevznikne povinnosť registrácie podľa § 4- obrat) nemusíte sa registrovať. V tom prípade budete dostávať faktúry za tovar z iných členských štátov s DPH príslušného štátu. Na Slovensku žiadnu daň nebudete odvádzať (§ 11 ods.4).

2. Ak by ste sa registrovali dobrovoľne podľa § 7 ods. 2 stali by ste sa osobou registrovanou pre DPH len pre účely nadobudnutia tovaru z iných členských štátov, t.j. nestanete sa platiteľom dane - nebudete mať nárok na odpočet DPH - vznikne Vám len povinnosť zdaniť nadobudnutie tovaru v tuzemnsku z iného členského štátu. To znamená, že tovar objednáte pod prideleným IČ DPH a od dodávateľa z inej členskej krajiny dostanete faktúru bez DPH, ktorú potom zaťažíte slovenskou DPH 19% a tú odvediete DÚ (§ 69 ods. 6).
akire-erika
16.07.10,08:35
Ohľadom tejto témy sa chcem opýtať, keď mi - živnostníkovi neplatcovi DPH vystavili v ČR faktúru bez DPH, ktorú som už aj zaplatila v hotovosti... asi urobili chybu bratia Cesi, že si nepýtali odo mňa IČ DPH? (ktoré samozrejme nemám) Mne nevyplýva žiadna povinnosť z tohto jeho omylu?
zuzana kk
16.07.10,09:46
ok takze sa dohodnem s vyrobcom, ze chcem platit DPH na slovensku, pretože on ma vyssie DPH ako u nas, len sa zaregistrujem dovrovolne pre ucely nadobudnutia dovaru...
po nakupe ( bez DPH) hned odvediem DPH u nas,
naslende predavam tovar s vyznačenou DPH
a na konci roka odvediem uz iba dan zo zisku?

viazu sa na to nejake dalsie povinnosti? mozem stale fungovat v jednoduchom uctovnictne...

Dakujem za odpoved...
JAJA11
16.07.10,10:01
ok takze sa dohodnem s vyrobcom, ze chcem platit DPH na slovensku, pretože on ma vyssie DPH ako u nas, len sa zaregistrujem dovrovolne pre ucely nadobudnutia dovaru...
po nakupe ( bez DPH) hned odvediem DPH u nas,
naslende predavam tovar s vyznačenou DPH
a na konci roka odvediem uz iba dan zo zisku?

viazu sa na to nejake dalsie povinnosti? mozem stale fungovat v jednoduchom uctovnictne...

Dakujem za odpoved...

Tovar nebudete predávať s vyznačenou DPH, stále ste neplatca DPH. Jediné čo budete platiť, je DPH po dovoze na Slovensko. :o
zuzana kk
16.07.10,10:48
Tovar nebudete predávať s vyznačenou DPH, stále ste neplatca DPH. Jediné čo budete platiť, je DPH po dovoze na Slovensko. :o

takze na FA oznacim DPH 0??
ale v cene vyrobku ju budem mat zaratanu?
petra:-)
16.07.10,11:03
takze na FA oznacim DPH 0??
ale v cene vyrobku ju budem mat zaratanu?

DPH odvedená z titulu nadobudnutia tovaru z iného členského štátu bude pre Vás súčasťou obstarávacej ceny tovaru, teda tovar zaradíte na sklad v ocenení vrátane DPH (tak ako keď nakupujete tovar s DPH od tuzemských platiteľov). Následne predávate bez DPH ako neplatiteľ.
zuzana kk
16.07.10,14:07
ďakujem všetkým za promptné odpovede :) ..
betka
16.07.10,21:15
Ohľadom tejto témy sa chcem opýtať, keď mi - živnostníkovi neplatcovi DPH vystavili v ČR faktúru bez DPH, ktorú som už aj zaplatila v hotovosti... asi urobili chybu bratia Cesi, že si nepýtali odo mňa IČ DPH? (ktoré samozrejme nemám) Mne nevyplýva žiadna povinnosť z tohto jeho omylu?

Nevieme, či ide o tovar, alebo službu.

TAk, či onak ste zdaniteľnou osobou, i keď nie ste platiteľom. Ibaže je povinnosť v zmysle 7a. Problém i Čech i Slovák. Mali ste sa registrovať pre daň pred prijatím služby. A čech Vám nemal službu poskytnúť.

Ak ide o tovar, a má Čech vôbec IČ DPH CZxxx ??

Takže bratia ČEši nemuseli urobiť chybu....;)
akire-erika
19.07.10,11:12
Nevieme, či ide o tovar, alebo službu.

TAk, či onak ste zdaniteľnou osobou, i keď nie ste platiteľom. Ibaže je povinnosť v zmysle 7a. Problém i Čech i Slovák. Mali ste sa registrovať pre daň pred prijatím služby. A čech Vám nemal službu poskytnúť.

Ak ide o tovar, a má Čech vôbec IČ DPH CZxxx ??

Takže bratia ČEši nemuseli urobiť chybu....;)


Betka,
my sme kúpili tovar v ČR a v hotovosti ho zaplatili. IČ DPH som si overila, je platné. a pokiaľ ide o registráciu podľa §7a - povinnosť nám nevyplýva, nakoľko sa jedná o tovar.
JAJA11
19.07.10,11:30
Betka,
my sme kúpili tovar v ČR a v hotovosti ho zaplatili. IČ DPH som si overila, je platné. a pokiaľ ide o registráciu podľa §7a - povinnosť nám nevyplýva, nakoľko sa jedná o tovar.

Myslím, že by bolo dobré, upozorniť tú českú firmu a DPH doplatiť. Pri kontrole by mohli mať oni problém a myslím, že aj vy, pretože ste o chybe vedeli a neupozornili ste na ňu.:o
zuzana kk
20.07.10,10:57
2. Ak by ste sa registrovali dobrovoľne podľa § 7 ods. 2 stali by ste sa osobou registrovanou pre DPH len pre účely nadobudnutia tovaru z iných členských štátov, t.j. nestanete sa platiteľom dane - nebudete mať nárok na odpočet DPH - vznikne Vám len povinnosť zdaniť nadobudnutie tovaru v tuzemnsku z iného členského štátu. To znamená, že tovar objednáte pod prideleným IČ DPH a od dodávateľa z inej členskej krajiny dostanete faktúru bez DPH, ktorú potom zaťažíte slovenskou DPH 19% a tú odvediete DÚ (§ 69 ods. 6).[/QUOTE]

Este sa chcem spýtať, ak sme sa s dodavatelom dohodli že nám dá 10% zlavu na celú objednávku a tá bude v tvare ze plne ceny a na konci bude 10% zlava z celej objednávy a potom doprava)
nie je v tom z hladiska dane žiadna finta dufam.
Budem platit dan z nadobudnutia z tych cien po zlave, dufam?
jeso
20.07.10,11:04
budeš platiť dan zo záverečnej sumy na faktúre / čiže po zlavách .../
zuzana kk
20.07.10,11:13
dik, bo uz som z toho cela zmagorena... a ja teda uctovnik nie som, co vidno :), tak sa radsej opytam
Ekonom100
21.10.10,09:00
Ako, znie nakoniec odpoveď k danej téme?
I my, neplatiteľ DPH v SR, bez povinnosti akejkoľvek registrácie, sme kúpili tovar v hotovosti v ČR od platiteľa DPH v ČR a faktúru vystavil Čech bez DPH - urobil chybu. Plynie nám z tohto nejaká povinnosť. Zaplatiť daň v SR, ČR, vrátiť faktúru ???
zuzana kk
21.10.10,10:30
Ako, znie nakoniec odpoveď k danej téme?
I my, neplatiteľ DPH v SR, bez povinnosti akejkoľvek registrácie, sme kúpili tovar v hotovosti v ČR od platiteľa DPH v ČR a faktúru vystavil Čech bez DPH - urobil chybu. Plynie nám z tohto nejaká povinnosť. Zaplatiť daň v SR, ČR, vrátiť faktúru ???

My se to urobili tak, ze sme registrovany ako neplatca DPH. Fa nám z členského štátu vystavili bez DPH.
Na SVK sme následne odviedli dan z nadobudnutia tovaru.

A vyzera ze je to tak dobre. Ale musis splnat uz uvedene podmienky co sa tyka obratu...
JAJA11
21.10.10,10:49
Ako, znie nakoniec odpoveď k danej téme?
I my, neplatiteľ DPH v SR, bez povinnosti akejkoľvek registrácie, sme kúpili tovar v hotovosti v ČR od platiteľa DPH v ČR a faktúru vystavil Čech bez DPH - urobil chybu. Plynie nám z tohto nejaká povinnosť. Zaplatiť daň v SR, ČR, vrátiť faktúru ???

A na faktúre je uvedené Vaše IČ DPH, ktoré neexistuje? Myslím, že by bolo správne dodávateľa upozorniť na túto chybu :o
zuzana kk
21.10.10,10:55
A na faktúre je uvedené Vaše IČ DPH, ktoré neexistuje? Myslím, že by bolo správne dodávateľa upozorniť na túto chybu :o

Nie IC DPH mame pridele a je tam uvedene.
JAJA11
21.10.10,11:02
Nie IC DPH mame pridele a je tam uvedene.

Ak nie ste platci DPH nemôžete mať IČ DPH pridelené. Pridelené máte len DIČ (to isté číslo bez SK). Ak ste v Čechách nadiktovali IČ DPH, uviedli ste toho človeka do omylu. Stále si myslím, že to treba dať na poriadok :o
Chybu spravila aj tá firma v CZ, mala si od Vás vypýtať doklad o pridelení IČ DPH alebo overiť na internete.
Prípadne ak máte pridelené IČ DPH (podľa paragrafu 7a) tak je to v poriadku a DPH odvediete na Slovensku.
zuzana kk
21.10.10,11:09
my sme registrovany takto

Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň

tym padom sme dostali pridelene IC DPH pod ktorym sme zaplatili dan 19% z nadobudnutia tovaru
JAJA11
21.10.10,11:16
my sme registrovany takto

Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň

tym padom sme dostali pridelene IC DPH pod ktorym sme zaplatili dan 19% z nadobudnutia tovaru

U vás je to v poriadku. :)
Ekonom100
21.10.10,11:26
Ako, znie nakoniec odpoveď k danej téme?
I my, neplatiteľ DPH v SR, bez povinnosti akejkoľvek registrácie, sme kúpili tovar v hotovosti v ČR od platiteľa DPH v ČR a faktúru vystavil Čech bez DPH - urobil chybu. Plynie nám z tohto nejaká povinnosť. Zaplatiť daň v SR, ČR, vrátiť faktúru ???

Všetko je mi jasné, čo sa týka výšky obratu tovaru, ale mi ho nedosahujeme, ani sa nechceme dobrovolne registrovať. Pýtam sa len, ak príde kontrola a my sa budeme tváriť, že nič... Prípadne, aby sme nemuseli žiadať opravu dokladu a následne doplatiť CZK DPH, nebude lepšie ak ten doklad do učta vôbec nedáme (platené v hotovosti). To ako keby kúpil občan a nadiktoval adresu nejakej s.r.o. a predajca v ČR si s.r.o. neskontroloval. Môžu násť podľa nejakého zákona postihnúť pokutou?
JAJA11
21.10.10,11:55
Všetko je mi jasné, čo sa týka výšky obratu tovaru, ale mi ho nedosahujeme, ani sa nechceme dobrovolne registrovať. Pýtam sa len, ak príde kontrola a my sa budeme tváriť, že nič... Prípadne, aby sme nemuseli žiadať opravu dokladu a následne doplatiť CZK DPH, nebude lepšie ak ten doklad do učta vôbec nedáme (platené v hotovosti). To ako keby kúpil občan a nadiktoval adresu nejakej s.r.o. a predajca v ČR si s.r.o. neskontroloval. Môžu násť podľa nejakého zákona postihnúť pokutou?

A pre vás je výhodné nedať doklad do účtovníctva? Stratíte na dani z príjmov toľko čo dlžíte do Čiech.... :o
A tá firma môže mať z toho problém. Ja osobne by som chcela, aby ma taký nakupujúci upozornil. :o
A ďalšia vec, vy ste im nadiktovali IČ DPH? Oni sa Vás nepýtali, či ste platca DPH alebo nie? Ale ak majú na vás údaje a podpisovali ste im doklad, tak by mohli žiadať náhradu škody, ktorá im vaším konaním vznikla.
Dôležité je o akú sumu sa jedná, ak je to pár korún, asi by som to nechala tak, ale ak väčšia, radšej by som sa s nimi dohodla :rolleyes: