tommen
16.07.10,08:44
Zdravím, mám taký problém: Ked spustím nejakú náročnejšiu hru( v mojom prípade World of Warcraft) ,tak prvých 10-25min. to pri šťastí funguje ako má FPS mám okolo 40. Po čase mi prudko klesnú na 8-10 FPS. Myslím si že problém bude v prehrievaní niečoho ale podľa programov Everest,Speed fan,PC Wizard , sa nemožem dozvedieť čím to može byť..na každom programe totižto ukazuje niečo iné..pridám sem aj screeny teplot. Neviem ale mám taký pocit akoby ked zapnem pc ventilatory šlapú a potom kus stíchnu a už mi to seká ,laguje..Diky za každú radu vopred.
tommen
16.07.10,06:45
nejde mi sem pridať link lebo nemám 15príspevkov :(
arizona
16.07.10,07:34
Kedy naposledy bol Tvoj PC (ventilátor) čistený dôkladne od prachu?
Častou príčinou prehrievania PC je zanesený, zaprášený ventilátor...
Stevo5
16.07.10,08:02
Vyzerá to naozaj na prehrievanie. Jedna z možností ako to vyriešiť je - ako písala vyššie arizona - vyčistiť PC.
Druhá možnosť je, že nie je dostatočný "prievan" v skrinke, teplý vzduch sa nevyfukuje von dostatočne rýchlo a postupne stúpa teplota (a pri terajších horúčavách o to viac).
Nič si nenapísal o tvojej skrinke, o tom ako je chladená, či máš prachové filtre na skrinke a podobne. Znečistené prachové filtre by tiež mohli spôsobovať podobný problém.
Tiež nepíšeš či sa to takto správalo vždy, alebo len v poslednej dobe, ako dlho je asi PC v prevádzke - podľa toho by sa dalo usúdiť kde by mohol byť problém. Neškodil by popis hardvéru - procesor, RAM, grafika, výkon a značka napájacieho zdroja.
tommen
16.07.10,13:26
oka čiže:
Procák : Intel pentium4 2,66GHz,Grafika NVIDIA GF 6600agp 8x 256Mb,Harddisk 160GB,Zdroj 350W,doska Syntax S648, ram 1,512 GB.

Na bedni mám dva otvory na vyfukovanie vzduchu.
Fero11
16.07.10,13:56
Jeden mas na privod chladneho vzduchu z vonka, ten mas v predu a jeden mas na odvod tepleho vzduchu, ten je v zadu. Este zvykne byt na bocnici kvoli grafike, ale ten nieje vsade.
Ak si si ventilatory montoval sam, tak pozri ci si ich dal dobre. Neviem to vysvetlit, ale ta peknejsia cast ventilatoru vzduch vtahuje a ta skaredsia fuka. Jednoducho ak zapnes fan, tak hned zistis, ktora taha a ktora fuka. Tak prever ci to mas tak namontovane,
V predu taha a vzadu fuka.
Taci
16.07.10,15:29
Aký máš operačný systém? Ja keď som mal na notebooku XP, tak sa mi prehrial a zreštartoval. Nainštaloval som malý softík a bolo po probléme. Daný program monitoruje teplotu a podľa potreby zapína, zrýchľuje chladenie. Pozri sa na nete po niečom ak nenájdeš, tak ti niečo pozriem ja. Teraz používam Win 7 a tento program už nie je potrebný, chladenie funguje tak ako má. Viem NB je niečo iné ako PC, ale teraz už veľa vecí možno vyriešiť správny softwarom.
tommen
17.07.10,06:35
noo to znie dobre, hej aj na to som sa chcel spýtať,nebude to aj niečím možno v BIOSE? nejaká zlá konfigurácia,nastavenie otáčok podla potreby..?

Hodíš mi sem ten program prosím ťa? , diky
Taci
17.07.10,13:28
V biose nie, bios ovláda iba statický hardware, chladenie je dynamický hardware. Pošlem ti link na soft, ktorý som používal na notebooku, a pozriem ti niečo aj na PC. Vyskúšaj obidva.
Taci
17.07.10,13:34
tommen
17.07.10,13:40
oka skusim
tommen
17.07.10,13:46
oka skusim


a čo mám v nom robiť ?:)
Vlado40
17.07.10,14:38
Procesor a grafika je to čo sa najčastejšie prehrieva.Začal by som tým že dám novú pastu na procesor a vyčistím ventilátor na chladiči procesora.Zmerám teplotu pred a po vyčistení.Ventilátor na grafike stačí vyčistiť.
tommen
17.07.10,15:09
No a tu sa dostávam ku problému. Kupoval som aj nový chladič na procák pred tyždnom a pol ,no prehrieva sa to..može sa stať že aj ked je chladenie na procaku upevnené na pevno tak že by nedoliehal nejako na procesor?

A grafiku som kompletne povyfukoval od prachu.
Vlado40
17.07.10,15:13
Pasta je nato aby vyrovnala nerovnosti a aby bol dobrý odvod tepla medzi procesorom a chladičom.Záleži aj na tom aký je to chladič či dokáže ten procesor ochladiť pri záťaži.
tommen
17.07.10,15:14
kde može byť potom zrada?
tommen
17.07.10,15:15
ešte pár príspevkov a hadam mi pojde sem dať linky na screeny..
tommen
17.07.10,15:17
pasta je tam nanesená za 2e taká na jedno použitie..moc je tam nebolo ale vraj sa tam pasty nemá dávať ako na chleba s nutelou..
Vlado40
17.07.10,15:19
Akú ma teplotu procesor a grafika.Chladič je aký ?
Fero11
17.07.10,15:19
Co keby si skusil preinstalovat Win. Mozno je nieco dos****e
Taci
18.07.10,15:20
a čo mám v nom robiť ?:)

nič, len to nainštaluj, to si robí všetko samo:)
tommen
18.07.10,16:25
nevies no zajtra to skusim mať zapnute odzaciatku ..a pls ak nájdeš aj to na stolové pc budem rád a uvidíme čo to dá:)
Chobot
19.07.10,06:39
oka čiže:
Procák : Intel pentium4 2,66GHz,Grafika NVIDIA GF 6600agp 8x 256Mb,Harddisk 160GB,Zdroj 350W,doska Syntax S648, ram 1,512 GB.

Na bedni mám dva otvory na vyfukovanie vzduchu.

Jooj, myslím, že to bude v grafike. 6600 a ešte k tomu AGP je už trochu slabé na WoW.

Synovi keď odišla grafika, tak som mu dočasne dal GF6600 ale PCI a stále sa sťažoval, že mu to seká a nestíha (tiež WoW ale aj iné hry). Tak som mu musel kúpiť výkonnejšiu grafiku, teraz tam má ATI 3870X2 OC.

Grafika aj RAM by mala byt dostatočná.

A aké rozlíšenie máš nastavené? A aké detaily? Skús dať všetko na minimum.
Lilka 1
19.07.10,06:45
Akú by ste odporúčali chladiacu podložku pod notebook?
arizona
19.07.10,06:47
Akú by ste odporúčali chladiacu podložku pod notebook?
http://www.porada.sk/t96487-chladiaca-podlozka-pod-nb.html
tommen
19.07.10,08:53
Jooj, myslím, že to bude v grafike. 6600 a ešte k tomu AGP je už trochu slabé na WoW.

Synovi keď odišla grafika, tak som mu dočasne dal GF6600 ale PCI a stále sa sťažoval, že mu to seká a nestíha (tiež WoW ale aj iné hry). Tak som mu musel kúpiť výkonnejšiu grafiku, teraz tam má ATI 3870X2 OC.

Grafika aj RAM by mala byt dostatočná.

A aké rozlíšenie máš nastavené? A aké detaily? Skús dať všetko na minimum.







No detaily aj všetko mám na minimum.Ale ked som to hrával prvý krát tak myslím že som nemával také lagy.Ale neviem prečo prvých 30min. mám pekných 31-42 fps a potom razom zrazu to začne lagovať fps mám 10-13,ale aj ked VYPNEM wow tak mi celý komp ostane taky spomalený ,aj ked si na nete pušťam videá tak sekajú..musím celý komp vypnúť aby to potom šlo normálne.
Chobot
19.07.10,09:57
No detaily aj všetko mám na minimum.Ale ked som to hrával prvý krát tak myslím že som nemával také lagy.Ale neviem prečo prvých 30min. mám pekných 31-42 fps a potom razom zrazu to začne lagovať fps mám 10-13,ale aj ked VYPNEM wow tak mi celý komp ostane taky spomalený ,aj ked si na nete pušťam videá tak sekajú..musím celý komp vypnúť aby to potom šlo normálne.


Ne neviem, či to bude len jedným komponentom. Skôr to vyzerá, že sa ti komp zahlcuje pri činnosti, teda jeho virtuálna pamäť. Skús nastaviť väčšiu virt. pamäť (SWAP memory). Ak to nepomôže, je možné, že sa ti zahlcuje operačná pamäť. Tam by bolo vhodné kúpiť 2x1GB a zapojiť do DUAL CHANNEL, ak ti to doska podporuje.

Z popisu vyzerá, že je to staršie PC. Tam nestačí upgradovať len jeden komponent, stále môže zvyšok spomaľovať, napr. ten jednojadrový procesor, staršia základná doska a najmä grafika. Problém je, že výkonnejšiu GK do AGP už ťažko zoženieš, jedine pod rukou. Treba pozrieť na eBay, tam som kúpil aj ja tú ATI 3870.

AK je to ale prhrievaním, tak najpravdepodobnejšie to bude GK. Ak by štandardný chladič nestačil, treba kúpiť výkonnejší, napr. v tomto obchode majú obrovský výber:

www.tntrade.sk (http://www.tntrade.sk/chladice-kompletne-pre-vga_c69.html)

Ťažko je presne povedať, čo to spôsobuje. Ak plánuješ často hrávať náročnejšie hry, tak by som vrelo doporučoval celý upgrade, problémy sa hrami sa ti len budú stupňovať.
tommen
19.07.10,15:43
nie nie naročnejšie hry nebudem hrávať
tommen
19.07.10,15:44
a ako si to myslel s tym chladením? ktoré mám vymeniť?
tommen
19.07.10,15:44
no a skusim tu virtualnu pamat niečo s tým zrobím,mimochodom toto je 15ty príspevok čiže konečne možem priložiť screenshoty..kuknite si to
tommen
19.07.10,15:45
tommen
19.07.10,15:54
a prosím ťa upresni mi kde nájdem tie nastavenia virtuálnej pamate,diky
Chobot
19.07.10,19:37
a prosím ťa upresni mi kde nájdem tie nastavenia virtuálnej pamate,diky

Vo Win XP je to:

Nastavenie > Ovládací panel > Systém > záložka Spresnenie > časť Výkon - Nastavenie > nové okno (3 záložky) záložka Spresnenie > časť Virtuálna pamäť - Zmeniť > nové okno, v ktoríom si môžeš ručne zvoliť veľkosť virtuálnej pamäte.
Chobot
19.07.10,19:37
a ako si to myslel s tym chladením? ktoré mám vymeniť?

Myslel som chladič na graf. karte.
Chobot
19.07.10,19:38
http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGallery=6271708ebebe56bc1c004b50b95 232bb

Chýba tam teplota graf. karty. Ostatné zobrazené teploty sú v poriadku, z uvedeného nemáš nič prehriate.
tommen
20.07.10,06:20
Chýba tam teplota graf. karty. Ostatné zobrazené teploty sú v poriadku, z uvedeného nemáš nič prehriate.

hh, si asi klikol na ten obrázok a nedal si SPAT lebo tam pod ním su ešte ostatné obrázky:) toto je pri štarte ,kukni tie ostatne 3-4obrázky :D
tommen
20.07.10,06:25
a tú virtuálnu pamať mám ako zvačšiť , na aké hodnoty?
tommen
20.07.10,07:08
idem asi skúsiť aj reinštal windows ako bolo niekde vyššie spomenuté,jedna otázka: Ako si zálohujem súbory? Neviem isto ale myslím že v My documents sa nezmaže nič nvm presne,napíšte prosím kde si mám zálohovať fotky,mp3 atd. diky
Chobot
20.07.10,07:21
hh, si asi klikol na ten obrázok a nedal si SPAT lebo tam pod ním su ešte ostatné obrázky:) toto je pri štarte ,kukni tie ostatne 3-4obrázky :D

Aha, ano, sú tam. Takže CPU je OK, tá zákaldná doska sa mi nepáči, že má 77 st.C. A graf. karta je tie6 trochu horúca, hoci 70 st.C nie až tak kritické. Neviem presne, koľko je u tejto (GF6600) bežná prevádzková teplota, niektoré výkonné GK v pohode pracujú aj pri 80 st.C. Možno ale tejto vadí tých 70 st.C. Pozeral som na nete, aké majú iní skúsenosti a jedni uvádzajú, že 70 st. je veľa:

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=9818

a že majú tiež problémy so zamŕzaním, inde bola teplota 68 st. v pohode:

http://www.behardware.com/art/imprimer/550/.

Takže jednoznačné to nie je, ale skôr môže byť problém v tej základnej doske.
Chobot
20.07.10,07:22
a tú virtuálnu pamať mám ako zvačšiť , na aké hodnoty?

Pozri aké máš teraz a k maximálnej pridaj ešte niečo. Mohlo by stačiť tak 4000 alebo 6000 MB .
Chobot
20.07.10,07:27
idem asi skúsiť aj reinštal windows ako bolo niekde vyššie spomenuté,jedna otázka: Ako si zálohujem súbory? Neviem isto ale myslím že v My documents sa nezmaže nič nvm presne,napíšte prosím kde si mám zálohovať fotky,mp3 atd. diky

Koľko máš v PC fyzických HDD? Jeden? Dva?

Ak jeden, koľko máš logických diskov? Máš len C: alebo máš aj D:?

Ak máš len jeden fyzický aj logický disk (iba C:), tak preinštalovaním sa ti všetko stratí, aj adresár moje dokumenty.

Neviem, koľko máš dokumentov (<4GB?), ale DVD by ti nestačilo? Ak nie, tak si kúp USB kľúč, napr. 16 GB a tam si to ulož. Dnes už nie sú drahé, stoja okolo 25-30 EUR, 8 GB len 10-15 EUR.
Vlado40
20.07.10,07:37
a tú virtuálnu pamať mám ako zvačšiť , na aké hodnoty?

Systém windows si určí odpuručanú max.virtuálnu pamäť.Treba iba zmeniť aby aj min. bol ako odporúčaná veľkosť,napr. min.4092 a max 4092.
tommen
20.07.10,11:12
Koľko máš v PC fyzických HDD? Jeden? Dva?

Ak jeden, koľko máš logických diskov? Máš len C: alebo máš aj D:?

Ak máš len jeden fyzický aj logický disk (iba C:), tak preinštalovaním sa ti všetko stratí, aj adresár moje dokumenty.

Neviem, koľko máš dokumentov (<4GB?), ale DVD by ti nestačilo? Ak nie, tak si kúp USB kľúč, napr. 16 GB a tam si to ulož. Dnes už nie sú drahé, stoja okolo 25-30 EUR, 8 GB len 10-15 EUR.

No ved toto:D mám len jeden HDD , jeden disk-C ale ide o to že ked som preinštalovával minule windows tak som si zalohoval veci na externy HDD ktory som si požičal , ale potom som zistil že mi nehalo celý program files priečinok..nechápem ako ale nehalo mi tam všetko v program files
Chobot
20.07.10,11:46
No ved toto:D mám len jeden HDD , jeden disk-C ale ide o to že ked som preinštalovával minule windows tak som si zalohoval veci na externy HDD ktory som si požičal , ale potom som zistil že mi nehalo celý program files priečinok..nechápem ako ale nehalo mi tam všetko v program files

Záleží od typu inštalácie Windows. Pri spúšťaní sa ťa opýta, či chceš inštalovať nanovo alebo opraviť chyby. Pri novej inštalácii pýta formátovanie disku, vtedy stratíš všetky údaje na disku.

Ak opravuješ, tak niektoré adresáre zostanú, prepisuje najmä adresár Windows. Je to ale taká polovičná robota, zväčša takáto oprava nevydrží dlho. Ja som za novú a úplnú inštaláciu.
tommen
20.07.10,13:06
Záleží od typu inštalácie Windows. Pri spúšťaní sa ťa opýta, či chceš inštalovať nanovo alebo opraviť chyby. Pri novej inštalácii pýta formátovanie disku, vtedy stratíš všetky údaje na disku.

Ak opravuješ, tak niektoré adresáre zostanú, prepisuje najmä adresár Windows. Je to ale taká polovičná robota, zväčša takáto oprava nevydrží dlho. Ja som za novú a úplnú inštaláciu.

Jj to idem zrejme tak spraviť,dal by si mi nejaký návod ako zálohovať súbory? Prípadne rozdeliť disk na dva a tak, ešte som to nerobil tak poprosím dáke rady ,diky:)
Chobot
22.07.10,08:01
Jj to idem zrejme tak spraviť,dal by si mi nejaký návod ako zálohovať súbory? Prípadne rozdeliť disk na dva a tak, ešte som to nerobil tak poprosím dáke rady ,diky:)

Ako zálohovať súbory? Záleží od toho, koľko ich máš. Najjednoduchšie a najlacnejšie je napáliť ich na DVD disky.

Ako rozdeliť disk na 2 logické jednotky?

Pri novej inštalácii Windowsu ti systém ponúka rôzne možnosti. V prvom rade zruš všetky jednotky na disku, celý ho komplente sformátuj a potom vytvor 2 oddiely, jeden systémový o veľkosti 50-60 GB (pre Window XP by to malo stačiť). Tento bude mať automaticky označenie C: a na neho naintaluješ Windows.

Zvyšok disku budeš mať na dokumenty a prípadne si tam môžeš inštalovať hry.

Presný návod, ako pri inštalácii rozdeliť disk na 2 jednotky ti nebudem popisovať, daj si vyhľadať na nete, návodov nájdeš habadej, aj so screenshotmi, prípadne na Youtube nájdeš aj videonávody na to.
tommen
22.07.10,10:11
No nejak som to preinštalova , čo je už horšie problém ostal..
tommen
22.07.10,10:38
Vo Win XP je to:

Nastavenie > Ovládací panel > Systém > záložka Spresnenie > časť Výkon - Nastavenie > nové okno (3 záložky) záložka Spresnenie > časť Virtuálna pamäť - Zmeniť > nové okno, v ktoríom si môžeš ručne zvoliť veľkosť virtuálnej pamäte.


Idem sa skusiť pohrať ešte s tou pamaťou, lebo ja som tam mal nastavené Vlastné hodnoty a tie boli : 2042 a max. 4092 tak nejak...teraz som dal že system nech si určí, a o kros dozadu som dal vačší výkon na virovnávaciu pamať, uvidím čo to spraví..
Chobot
22.07.10,10:44
No nejak som to preinštalova , čo je už horšie problém ostal..

Tak to bude, ako som predpokladal, že železo nestíha. Bude treba asi upgradnuť hardvér.
tommen
22.07.10,11:25
Tak to bude, ako som predpokladal, že železo nestíha. Bude treba asi upgradnuť hardvér.


No..to by isto pomohlo ale stále mi nejde do hlavz že to aj pred rokom a pol takto šlo a nejak som to napravil nvm jak , a takto niekoľko x mi to robilo a stale som niečo špekuloval a nejak sa to podarilo opraviť..
Chobot
22.07.10,12:32
No..to by isto pomohlo ale stále mi nejde do hlavz že to aj pred rokom a pol takto šlo a nejak som to napravil nvm jak , a takto niekoľko x mi to robilo a stale som niečo špekuloval a nejak sa to podarilo opraviť..

A hraješ stále tú istú hru?
tommen
22.07.10,13:11
A hraješ stále tú istú hru?


No viac menej...hej hej nič iné
tommen
22.07.10,13:12
myslím že už si spomínam ,niečo takéto som riešil drivermi na grafiku asi..
Chobot
22.07.10,13:20
No viac menej...hej hej nič iné

AK to hraješ cez net, tak možno aj grafická náročnosť WoW sa mohla medzičasom zmeniť. A HW, čo vyhovoval predtým, nemusí teraz.
tommen
23.07.10,06:08
AK to hraješ cez net, tak možno aj grafická náročnosť WoW sa mohla medzičasom zmeniť. A HW, čo vyhovoval predtým, nemusí teraz.

No bol nový datadisk na tú hru Wrtah of the lich King ten som hrával a tam som mával super fps..a potom tiež toto začalo robiť a teraz som sa vrátil k staršiemu datadisku hry- The Burning Crusade. Toto som hrával aj predtým a tiež raz to šlo super a potom zasa tento problém.


Nemože sa stať že nejak nedolieha chladenie na procáku a koli tomu sa prehrieva napr. grafika? (len moja teoria :)) Myslím si že to bude tá grafika..
Vlado40
23.07.10,12:23
Nemože sa stať že nejak nedolieha chladenie na procáku a koli tomu sa prehrieva napr. grafika? (len moja teoria :)) Myslím si že to bude tá grafika..

Ak nedolieha chladenie na procáku ,tak kvôli tomu sa určite nebude prehrievať grafika.
tommen
23.07.10,12:26
ok toto som chcel počuť :)
tommen
23.07.10,12:26
zistil by som to tak keby som zapojil nejakú inú AGP kartu a ako by sa to správalo..škoda že si nemám od koho požičať:( takto musím na to nejak prísť bez toho :(
Vlado40
23.07.10,12:37
Ale veď sa pozri na teplotu grafiky.
tommen
24.07.10,10:10
Diky všetkým , vyzerá to že som to zažehnal..defragmentoval som disk