dufulus
16.07.10,11:49
ahojte poraďáci,
som teraz trošku v pomykove - klient (plátca DPH na Slovensku) dodáva služby (programovanie) rakúskej spoločnosti registrovanej na DPH v Rakúsku.
Pracovník spoločnosti pracuje v Rakúsku v sídle odberateľa.

Nie som v tomto nejako "zbehlý" a potreboval by som poradiť, či musí mať odvolávku na faktúre prečo faktúruje bez DPH - teda určite musí - ale na ktorý paragraf a odsek sa v tomto prípade odvolať?

ďakujem Vám za radu
Tweety
16.07.10,10:21
ahojte poraďáci,
som teraz trošku v pomykove - klient (plátca DPH na Slovensku) dodáva služby (programovanie) rakúskej spoločnosti registrovanej na DPH v Rakúsku.
Pracovník spoločnosti pracuje v Rakúsku v sídle odberateľa.

Nie som v tomto nejako "zbehlý" a potreboval by som poradiť, či musí mať odvolávku na faktúre prečo faktúruje bez DPH - teda určite musí - ale na ktorý paragraf a odsek sa v tomto prípade odvolať?

ďakujem Vám za radu
Sú to služby podľa §16.
zuzanaIII.
16.07.10,11:29
§16 ods.17 DPH. Miesto dodania - sídlo odberateľa služby teda Rakúsko.
dufulus
16.07.10,14:21
čiže ako odvolávku na faktúre mám dať presne aké znenie, ako by ste to dali vy?

nemohlo by to byť napríklad podľa §15 ods. 1 - tam sa uvádza miesto dodania služby zdaniteľnej osobe (odberateľ je zdaniteľná osoba)
Mária.K.
16.07.10,14:24
ahojte poraďáci,
som teraz trošku v pomykove - klient (plátca DPH na Slovensku) dodáva služby (programovanie) rakúskej spoločnosti registrovanej na DPH v Rakúsku.
Pracovník spoločnosti pracuje v Rakúsku v sídle odberateľa.

Nie som v tomto nejako "zbehlý" a potreboval by som poradiť, či musí mať odvolávku na faktúre prečo faktúruje bez DPH - teda určite musí - ale na ktorý paragraf a odsek sa v tomto prípade odvolať?

ďakujem Vám za radu
Sú to služby podľa § 15 ods. 1. Daň platí príjemca služby a slovenský klient uvádza službu do súhrnného výkazu.
Na faktúre sa uvádza text podľa § 73 ods. 2 zákona o DPH.

§ 73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu

(1) Pri dodaní služby, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň v tuzemsku povinná vyhotoviť faktúru. Zdaniteľná osoba je povinná vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Zdaniteľná osoba vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.