Dantess
16.07.10,13:46
Ahoj, rád by som vedel, že či sú nejaké príspevky pri zamestnávaní ZŤP, alebo nejaké odvodové bonusy, alebo niečo. Nejedná sa ale o chránenú dielňu, ale o normálne zamestnanie. Ako to prosím s tým je ? Mám na niečo nárok ?
ondrejvla
16.07.10,12:41
Na zdravotnú poisťovňu odvádzaš za zamestnanca nie 10% ale 5% odvody, a ak máš vyšší počet zamestnancov máš splnenú podmienku zamestnávania ZŤP, podľa 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti je zamestnávateľ povinný zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím.
Zamestnávateľ má v prípade, ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej úrad) v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím, povinnosť zamestnávať takýchto občanov. V prípade, ak tak neurobí, prípadne zamestnáva nižší počet, ako mu stanovuje zákon, platí pokutu, tzv. odvod za nesplnenie povinného podielu počtu zdravotne postihnutých zamestnancov.
V neposlednom rade sú zamestnávatelia motivovaní pri zamestnávaní zdravotne postihnutých ľudí aj možnosťou čerpať prostriedky Európskeho sociálneho fondu vo forme príspevku na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na ich zachovanie, ako aj príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov.

Keď si dáš do googla do vyhľadávača : zamestnávanie zdravotne ťažko postihnutých size - nájde ti množstvo informácii.
Dantess
16.07.10,13:12
Na zdravotnú poisťovňu odvádzaš za zamestnanca nie 10% ale 5% odvody, a ak máš vyšší počet zamestnancov máš splnenú podmienku zamestnávania ZŤP, podľa 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti je zamestnávateľ povinný zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím.
Zamestnávateľ má v prípade, ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej úrad) v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím, povinnosť zamestnávať takýchto občanov. V prípade, ak tak neurobí, prípadne zamestnáva nižší počet, ako mu stanovuje zákon, platí pokutu, tzv. odvod za nesplnenie povinného podielu počtu zdravotne postihnutých zamestnancov.
V neposlednom rade sú zamestnávatelia motivovaní pri zamestnávaní zdravotne postihnutých ľudí aj možnosťou čerpať prostriedky Európskeho sociálneho fondu vo forme príspevku na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na ich zachovanie, ako aj príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov.

Keď si dáš do googla do vyhľadávača : zamestnávanie zdravotne ťažko postihnutých size - nájde ti množstvo informácii.



Dakujem, čo to som už popozeral, ale ide mi skor o vyjadrenie ľudí, čo to už vybavovali, atď. či to ide ľahko, ťažko a pod. A hlavne nejde mi o chránenú dieľnu, alle len zamestnávanie na normálnem pracovisku.
Xanti
16.07.10,13:28
Ja som zamestnaná na normálnom pracovisku.
Zamestnávateľ nemá žiadne úlavy, okrem polovičných odvodov do ZP.
Iné nikto nič neponúkne, ak nevytvoríš chránené pracovisko alebo chránenú dieľňu.
Dantess
16.07.10,13:48
Ja som zamestnaná na normálnom pracovisku.
Zamestnávateľ nemá žiadne úlavy, okrem polovičných odvodov do ZP.
Iné nikto nič neponúkne, ak nevytvoríš chránené pracovisko alebo chránenú dieľňu.
Presne toto som chcel počuť. Ok a ešte teda otázka, aké kritéria sú pre chránenú dieľnu ? Tie oficiálne popisky viem, ale mám jednoduchšiu otázku, môže byť chránená dieľna, alebo ch. pracovisko na 2. poschodí ? Alebo to musí byť absolutne bezbarierovy pristup ?
VieraPopluharova
16.07.10,17:01
Moze byt i na druhom poschodí pokial ten pre koho je zriadena, tam nema problem sa dostat, ide o toho pracujuceho nie o zamestnavatela, ja mam zriadene chranene pracovisko doma, v rodinnom dome a pracovnu mam na poschodí, ide o to, ze musi to byt miestnost prisluchajuca k danej cinnosti, neviem o aku cinnost Ti ide.Treba napisat viac.
Dantess
16.07.10,17:06
Moze byt i na druhom poschodí pokial ten pre koho je zriadena, tam nema problem sa dostat, ide o toho pracujuceho nie o zamestnavatela, ja mam zriadene chranene pracovisko doma, v rodinnom dome a pracovnu mam na poschodí, ide o to, ze musi to byt miestnost prisluchajuca k danej cinnosti, neviem o aku cinnost Ti ide.Treba napisat viac.
Jedná sa o maséra - slepého. Som si myslel, že tam musí byť absolútne bezbariérový prístup, žiadne schody, lišty atď...
Xanti
16.07.10,17:36
Jedná sa o maséra - slepého. Som si myslel, že tam musí byť absolútne bezbariérový prístup, žiadne schody, lišty atď...
Vôbec nie,
ved slepec prekonáva schody, lišty a ostatné prekážky denne. Ak by to bol masér na vozíčku tak toto by si zabezpečené mať musel.

Kludne môžeš vytvoriť chránené pracovisko alebo dieľňu aj na druhom poschodí.
Dantess
16.07.10,18:03
Vôbec nie,
ved slepec prekonáva schody, lišty a ostatné prekážky denne. Ak by to bol masér na vozíčku tak toto by si zabezpečené mať musel.

Kludne môžeš vytvoriť chránené pracovisko alebo dieľňu aj na druhom poschodí.
Tak to si ma veľmi potešila. a aké sú tam potom kritéria ? Prečo potom nevytvara chranenu dielnu každy, keď su tam prispevky, atd. ?
Xanti
16.07.10,18:06
Tak to si ma veľmi potešila. a aké sú tam potom kritéria ? Prečo potom nevytvara chranenu dielnu každy, keď su tam prispevky, atd. ?
Hm,
veľa papierovačiek. Môj zamestnávateľ to vzdal veľmi skoro, takže nemá žiadne "výhody" z toho , že ma zamestnáva. Je to zdlhavé, osobitné evidencie treba. A celkom pekná téma o tom je na porade skús čítať http://www.porada.sk/t86752-55-z-5-2004-chd-prispevky-a-doklady.html .

Ked to nevzdáš, tak tie príspevky získaš. Btw. je trošku jednoduhšie ich získať samému invalidovi, ked si sám otvorí živnosť a chránené pracovisko ak je evidovaný na UP.
drobeceva
16.07.10,18:09
[QUOTE=Dantess;1455585]Tak to si ma veľmi potešila. a aké sú tam potom kritéria ? Prečo potom nevytvara chranenu dielnu každy, keď su tam prispevky, atd. ?[/QUO
Žeby preto, aby sa vyhol kontrolám z ÚP? Aby nemusel zamestnávať po dobu dvoch rokov? Ak by nesplnil x-podmienok /ktoré neovládam/, musel by vrátiť dotáciu na vytvorenie CHD?
Ktovie...možno preto:---
Dantess
16.07.10,18:12
Hm,
veľa papierovačiek. Môj zamestnávateľ to vzdal veľmi skoro, takže nemá žiadne "výhody" z toho , že ma zamestnáva. Je to zdlhavé, osobitné evidencie treba. A celkom pekná téma o tom je na porade skús čítať http://www.porada.sk/t86752-55-z-5-2004-chd-prispevky-a-doklady.html .

Ked to nevzdáš, tak tie príspevky získaš. Btw. je trošku jednoduhšie ich získať samému invalidovi, ked si sám otvorí živnosť a chránené pracovisko ak je evidovaný na UP.
Ďakujem za tému, určite pozriem. A ešte takto, môžem mať salón (chránenú dielnu) otvorený trebárs pol roka a po vybavení mi uznajú nejaké dodatočné náklady, atď. ? V podstate otvorení už sme rok aj pol, takže neviem, či nám niečo "dajú" len tak... Ale následne viem, že na ZŤP sú príspevky, keď pracuje v CHD, takže sa pokúsim to vybaviť aspoň tak. Čas ma nejak extra nesúri, tak snáď to nevzdám :-)
Xanti
16.07.10,18:14
Ďakujem za tému, určite pozriem. A ešte takto, môžem mať salón (chránenú dielnu) otvorený trebárs pol roka a po vybavení mi uznajú nejaké dodatočné náklady, atď. ? V podstate otvorení už sme rok aj pol, takže neviem, či nám niečo "dajú" len tak... Ale následne viem, že na ZŤP sú príspevky, keď pracuje v CHD, takže sa pokúsim to vybaviť aspoň tak. Čas ma nejak extra nesúri, tak snáď to nevzdám :-)
Môžeš mať salon otvorený dlhšie, tuším je tam podmienka, že firma musí fungovať dlhšie obdobie aby mohla dostávať príspevky na zamestnanie invalidov.
Tiež musí napr. doložiť potvrdenie že nezamestnáva na čierno z IP a kopu iného.
A ty chceš niekoho dalšieho zamestnať takže tam by problém nemal byť. Iné by bolo keby si niečo chcel spätne, to Ti nepriznajú.
Dantess
16.07.10,18:18
Môžeš mať salon otvorený dlhšie, tuším je tam podmienka, že firma musí fungovať dlhšie obdobie aby mohla dostávať príspevky na zamestnanie invalidov.
Tiež musí napr. doložiť potvrdenie že nezamestnáva na čierno z IP a kopu iného.
A ty chceš niekoho dalšieho zamestnať takže tam by problém nemal byť. Iné by bolo keby si niečo chcel spätne, to Ti nepriznajú.
ok a najposlednejšia otázka. Ak som živnostník, tak môžem zamestnávať toho ZŤP v CHD, alebo si musím založiť SRO ?
Xanti
16.07.10,18:20
ok a najposlednejšia otázka. Ak som živnostník, tak môžem zamestnávať toho ZŤP v CHD, alebo si musím založiť SRO ?
Môžeš zamestnávať, ked sa prihlásiš ako zamestnávateľ do SP, a ZP a tuším aj na DU . :D
Nemusíš mať s.r.o.
Dantess
16.07.10,18:25
Môžeš zamestnávať, ked sa prihlásiš ako zamestnávateľ do SP, a ZP a tuším aj na DU . :D
Nemusíš mať s.r.o.
Toľko vecí vieš :-) tak ešte jedna otázka, posledná :D SP som neplatil za seba, keďže prvý rok netreba následne, obrat nepresiahol XY hodnotu, takže zasa nemusím platiť SP zo zákona, no môžem zamestnávať niekoho aj napriek tomu, že sebe ako živnostník neplatím SP ? :-)
Xanti
16.07.10,18:27
Toľko vecí vieš :-) tak ešte jedna otázka, posledná :D SP som neplatil za seba, keďže prvý rok netreba následne, obrat nepresiahol XY hodnotu, takže zasa nemusím platiť SP zo zákona, no môžem zamestnávať niekoho aj napriek tomu, že sebe ako živnostník neplatím SP ? :-)
Ani srnka netuší :D
Tam je podmienkou tuším nemať pozdlžnosti, ak Ti nevyšla povinnosť platiť, tak zrejme by to problém nemal byť.
Ved na UP ťa nasmerujú.
Dantess
16.07.10,18:30
Ani srnka netuší :D
Tam je podmienkou tuším nemať pozdlžnosti, ak Ti nevyšla povinnosť platiť, tak zrejme by to problém nemal byť.
Ved na UP ťa nasmerujú.
No prave UP sa bojím, keďže tam natrafiť na sposobileho človeka je takmer nemožné... Ale ešte raz ďakujem za všetko a pomaly to teda začnem riešiť. uvidíme, čo sa podarí :-)
JarkaL
16.07.10,18:33
Toľko vecí vieš :-) tak ešte jedna otázka, posledná :D SP som neplatil za seba, keďže prvý rok netreba následne, obrat nepresiahol XY hodnotu, takže zasa nemusím platiť SP zo zákona, no môžem zamestnávať niekoho aj napriek tomu, že sebe ako živnostník neplatím SP ? :-)
Môžeš. A budeš zaňho platiť odvody do SP, ZP a daň.
rozimova
17.07.10,05:57
Chcem sa opýtať, či medzi prevádzkové náklady v CHD je možné zaradiť aj náklady na stravné lístky pre zamestnanca. Mám zriadenú CHD - zatiaľ tam pracujem sama, ale od 1.9. idem prijať dvoch zamestnancov. Zrejme budem povinná im kupovať aj stravné lístky, keďže budú u mňa pracovať na plný úväzok - teda 8 hodín. Bude mi ÚP preplácať aj náklady na stravné lístky? Alebo nie? Neviem či si ich mám zakomponovať do podnikateľského plánu - teda aspoň časť tej sumy, alebo radšej potom v prevádzkových nákladoch žiadať - alebo vôbec mi ich ÚP nebude preplácať a musím im ich kupovať "mimo" dotácie aj prevádzkových nákladov?
fosgeen
17.07.10,10:04
ÚP neprepláca v rámci prevádzkových nákladov stravné. Za prevádzkové náklady sa považuje: nájom, energie, doprava pre zamestnancov a doprava výrobkov, náklady na administratívu, oprava a údržba priestorov len pokiaľ sa jedná o priestory v majetku firmy.
alaya1
04.08.10,06:08
Chcem sa opytat. Ak zivnostnik- nema vlastnu prevadzku, sidlo ma v byte, v kt. byva, zamestna TZP osobu v sidle svojej firmy- jedna sa o pracu v terene, moze na sidlo firmy zdriadit CHP a cerpat dotaciu????
Na UP mi nevedeli dat adekvatnu odpoved.
VieraPopluharova
04.08.10,06:55
Chcem sa opytat. Ak zivnostnik- nema vlastnu prevadzku, sidlo ma v byte, v kt. byva, zamestna TZP osobu v sidle svojej firmy- jedna sa o pracu v terene, moze na sidlo firmy zdriadit CHP a cerpat dotaciu????
Na UP mi nevedeli dat adekvatnu odpoved.

Ja teraz zriadujem CHP, sidlo mam v byte, prevadzku u rodicov, musis blizsie specifikovat o aku pracu ide, predsa ak ide o CHP - vyzaduje to urcite podmienky pre toho dotycneho, to zn. podla jeho postihnutia nejake vyhody oproti inym klasickym pracoviskam, neviem si dost dobre predstavit CHP v terene, ako tam chces zabezpecit podmienky pre TZP.
alaya1
04.08.10,07:43
To nie ja zriadujem-:) pre kamosku by to chcel zriadit jej syn, ide o doucovanie ziakov v byte. ten teren je to, ze ich bude sama privadzat a odprevadzat. To by snad slo, nie? Dotaciu §56,by pouzil ako plat +odvody. Bola som s nou na UP, ochota uzasna, take podmienky, ze som oci otvarala. Oni na prevadzku nemaju- myslim na najom.
alaya1
05.08.10,07:00
Moze mi niekto poradit??Tak sa da zriadit zivnostnikom pre pracovnika CHP v jeho byte,?
VieraPopluharova
05.08.10,07:04
Moze mi niekto poradit??Tak sa da zriadit zivnostnikom pre pracovnika CHP v jeho byte,?

Ano da sa zriadit chranene pracovisko pre SZCO ZTP v jeho byte, zalezi od cinnosti podnikania, ale nerobia s tym problem, len pri zriadovani je vela papierovaciek, ja to prave vybavujem.
alaya1
05.08.10,09:27
Nie nie, zle si to Vierka pochopila. Ide tu o buduceho zamestnanca - TZP, ten by mal pracovat vo svojom byte, nie SZCO.
V zakone sa nespecifikuje, ci TZP je zamestnanec, ci SZCO, pise sa tam len o zriadeni CHP v jeho byte.
Takze neviem, nakolko na UP nam povedali, ze zivnostnik musi mat prevadzku, myslim, ze nemusi, takze neviem, co teraz.
VieraPopluharova
05.08.10,10:35
Nie nie, zle si to Vierka pochopila. Ide tu o buduceho zamestnanca - TZP, ten by mal pracovat vo svojom byte, nie SZCO.
V zakone sa nespecifikuje, ci TZP je zamestnanec, ci SZCO, pise sa tam len o zriadeni CHP v jeho byte.
Takze neviem, nakolko na UP nam povedali, ze zivnostnik musi mat prevadzku, myslim, ze nemusi, takze neviem, co teraz.

Takze ak ide o buduceho zamestnanca:
1/Ziadost o zriadenie chraneneho pracoviska
2/podnikatelsky zamer
3/zriadenie prevadzky v priestoroch bytu zamestnanca /k tomu potrebujes najomnu zmluvu medzi zamestnancom, kedze ide o jeho byt+ LV/
4/suhlas od uradu verejneho zdravotnictva - odbor gygiena
5/potrebujes potvrdenie od inspektoratu prace, ze si nezamestnavala na cierno
6/potvrdenie z DU ze mas vyrovnane vsetky pohladavky voci DU
7/ detto SP a ZP
8/predpokladanu financnu prognozu zhruba na 4 roky vopred
9/kalkulaciu nakladov na zamestnanca - rozpocet ako budes cerpat dotaciu na chranene pracovisko
10/ a asi 8 cestnych prehlaseni
11/ vypis zivnostenskeho alebo obchodneho registra nie starsie ako 3 mesiace
12/potvrdenie, ze je zriadeny podnikatelsky ucet
To sa vsetko tyka zamestnavatela.
miriza
05.08.10,10:38
Ja som ešte dokladovala úplne prvé potvrdenie o priznaní invalidného dôchodku vydané sociálnou poisťovňou, potvrdenie o poslednej valorizácii dôchodku, kópiu posledného výpisu z účtu, kde mu je poukazovaná dôchodok.
veronikasad
05.08.10,10:42
Nie nie, zle si to Vierka pochopila. Ide tu o buduceho zamestnanca - TZP, ten by mal pracovat vo svojom byte, nie SZCO.
V zakone sa nespecifikuje, ci TZP je zamestnanec, ci SZCO, pise sa tam len o zriadeni CHP v jeho byte.
Takze neviem, nakolko na UP nam povedali, ze zivnostnik musi mat prevadzku, myslim, ze nemusi, takze neviem, co teraz.
nie je ten budúci zamestnanec súčasne aj SZČO, ktorý sám dostal príspevok na chránenú dielňu ?
VieraPopluharova
05.08.10,10:49
nie je ten budúci zamestnanec súčasne aj SZČO, ktorý sám dostal príspevok na chránenú dielňu ?

Mas pravdu nato som zabudla, ale to je rozpisane v cestnych prehlaseniach, ze necerpal prispevok a pod. ......
alaya1
05.08.10,11:42
Dievcatka, vdaka.

ja som len vybavovatel tychto veci, nie som ani zamestnavatel, ani zamestnanec, len sa pytam, ako na to.

1. Zamestnavatel je syn TZP osoby, byva s nou v jej byte.
je to zivnostnik, doteraz nemal zamestnanca a nedostal ziaden prispevok od UP.
2. Ona je TZP osoba nad 70%.
3. Chceli si zriadit prevadzku, no koli financiam, im to nevychadza, tak by chceli v byte.
4. Dotaciu §56 chcu pouzit na vyplatu a odvody pre TZP osobu, povedali nam na UP, ze to presne vychadza na minim.mzdu a odvody na 2 roky.
5.Chcu robit nieco, ako organizivanie svadieb, stuzkovych a pod.
Na to nepotrebuju prevadzku, staci stol, stolicka a telefon , pripadne PCV a internet.
da sa toto vsetko, ako som napisala uskutocnit v ich byte?? Na UP nam povedali, ze treba prevadzku. V zakone sa to nespecifikuje.
Ja to vybavujem s nou.
Budem vdacna za kazdu radu.
VieraPopluharova
05.08.10,13:00
Dievcatka, vdaka.

ja som len vybavovatel tychto veci, nie som ani zamestnavatel, ani zamestnanec, len sa pytam, ako na to.

1. Zamestnavatel je syn TZP osoby, byva s nou v jej byte.
je to zivnostnik, doteraz nemal zamestnanca a nedostal ziaden prispevok od UP.Može požiadať o prispevok a zamestnat, pravdepodobne ide o matku, alebo otca/mna zamestnava manzel/
2. Ona je TZP osoba nad 70%.toto je dôležite
3. Chceli si zriadit prevadzku, no koli financiam, im to nevychadza, tak by chceli v byte.v byte si mozu urobit prevadzku, staci vyclenit jednu miestnost, kde by bol umiestneny PC, telefon a pod., mala by to byt miestnost so samostatnym vchodom, to znamena neprechodna,v blizkosti sa musi nachadzat hygienicke zariadenie, co nie je problem ak to je v byte, k tomuto vsetkemu potrebuju vyjadrenie hygienika,
4. Dotaciu §56 chcu pouzit na vyplatu a odvody pre TZP osobu, povedali nam na UP, ze to presne vychadza na minim.mzdu a odvody na 2 roky.ten prispevok celkom nevychadza az na 2 roky, ale to zalezi podla krajov, v kazdom kraji je ina vyska prispevku, neskor sa da poziadat i podla § /nie som si ista 60/
5.Chcu robit nieco, ako organizivanie svadieb, stuzkovych a pod.
Na to nepotrebuju prevadzku, staci stol, stolicka a telefon , pripadne PCV a internet.treba si presne pozriet klasifikaciu podla zivnosti, dobre by bolo, aby mali co najmenej problemov, aby to spadalo pod administrativne sluzby, alebo nieco podobne, mohlo by to byt organizacia svadieb cez telefon, alebo nieco podobne
da sa toto vsetko, ako som napisala uskutocnit v ich byte?? Na UP nam povedali, ze treba prevadzku. prevadzka to je vlastne len pomenovanie slovne, nemusi to byt doslovne vybavena prevadzka strojmi a pod., vybavenie som Ti popisala v prvom bode.V zakone sa to nespecifikuje.
Ja to vybavujem s nou.
Budem vdacna za kazdu radu.
Ak budes este nieco konkretne potrebovat , pytaj sa, ja by som to mala stastlivo v piatok ukoncit.
veronikasad
05.08.10,13:06
Dievcatka, vdaka.

ja som len vybavovatel tychto veci, nie som ani zamestnavatel, ani zamestnanec, len sa pytam, ako na to.

1. Zamestnavatel je syn TZP osoby, byva s nou v jej byte.
je to zivnostnik, doteraz nemal zamestnanca a nedostal ziaden prispevok od UP.
2. Ona je TZP osoba nad 70%.
3. Chceli si zriadit prevadzku, no koli financiam, im to nevychadza, tak by chceli v byte.
4. Dotaciu §56 chcu pouzit na vyplatu a odvody pre TZP osobu, povedali nam na UP, ze to presne vychadza na minim.mzdu a odvody na 2 roky.
5.Chcu robit nieco, ako organizivanie svadieb, stuzkovych a pod.
Na to nepotrebuju prevadzku, staci stol, stolicka a telefon , pripadne PCV a internet.
da sa toto vsetko, ako som napisala uskutocnit v ich byte?? Na UP nam povedali, ze treba prevadzku. V zakone sa to nespecifikuje.
Ja to vybavujem s nou.
Budem vdacna za kazdu radu.
prečo si neurobí živnosť a príspevok na chránenú dielňu pre seba ? Alebo osobám s postihnutím nad 70 % už príspevok nepriznávajú ?
VieraPopluharova
05.08.10,13:37
Priznavaju, ale musel by byt obcan ZTP najskor evidovany na urade prace minimalne 3 mesiace, potom absolvovat preskolenie cca 3 mesiace a potom az zacat vybavovat ziadost o prispevok na chranene pracovisko a to trva pri najlepsej rychlosti cca 2 mesiace so vsetkymi povoleniami, takze by sa toho dockal az po nejakych 8-ich mesiacoch.
alaya1
05.08.10,14:40
prečo si neurobí živnosť a príspevok na chránenú dielňu pre seba ? Alebo osobám s postihnutím nad 70 % už príspevok nepriznávajú ?
Veronika, poznas ten pripad, vies o co ide, ma problem s tym skolenim, je to v psychike, nechce vysvetlovat a pod. Takto je to pre nu vyhodnejsie, aj v pripade PN, co tu nie je vylucene. Pozerame na vsetko, aby nevznikol ziaden problem, no ustretovost na uradoch je minimalna.
Citujem- "a co? Mate bezny postih",....."ak nemate peniaze, tak naco chcete zriadovat CHP a pod.". Stale apeluju, ze CHP nemoze byt v byte, ak ju zamestna syn.ze si musia vziat do prenajmu kancelariu inde. Ide mi o to, toto paragrafovat a vediet im oponovat.

Vierka
U nas je prispevok teraz 9 365,18 €. Takze to treba delit 24 a odpocitat odvody, to neviem, kolko je a ostatok by bola jej mzda.

Dalej je problem s tym pracovnym/nie osobnym/ asistentom. Na urade nevedia o nom nic,, ci to ma robit na zivnost, ci by to bol dalsi zamestnanec toho syna zivnostnika, no hruza a des. Uz to aj chcela vzdat, ale som ju vymotivovala, ved koli neochote a nevedomosti nejakych ludi na urade, preco by mala prist o to, na co ma ako TZP narok, nie?
rozimova
05.08.10,14:56
Môžem sa opýtať? Vy teraz vybavujete nové pracovné miesto pre ZŤP v CHP alebo ako CHP? Mne totiž na úrade povedali minulý týždeň keď som išla zaniesť pod. zámer na takéto -novovytvorené miesto, že je to pozastavené, že nové CHP ani CHD ani v už fungujúcej CHD nemôžem prijať nového ZŤP /chcela som naňho dotáciu/.
VieraPopluharova
05.08.10,14:59
Veronika, poznas ten pripad, vies o co ide, ma problem s tym skolenim, je to v psychike, nechce vysvetlovat a pod. Takto je to pre nu vyhodnejsie, aj v pripade PN, co tu nie je vylucene. Pozerame na vsetko, aby nevznikol ziaden problem, no ustretovost na uradoch je minimalna.
Citujem- "a co? Mate bezny postih",....."ak nemate peniaze, tak naco chcete zriadovat CHP a pod.". Stale apeluju, ze CHP nemoze byt v byte, ak ju zamestna syn.ze si musia vziat do prenajmu kancelariu inde. Ide mi o to, toto paragrafovat a vediet im oponovat.

Vierka
U nas je prispevok teraz 9 365,18 €. Takze to treba delit 24 a odpocitat odvody, to neviem, kolko je a ostatok by bola jej mzda.

Dalej je problem s tym pracovnym/nie osobnym/ asistentom. Na urade nevedia o nom nic,, ci to ma robit na zivnost, ci by to bol dalsi zamestnanec toho syna zivnostnika, no hruza a des. Uz to aj chcela vzdat, ale som ju vymotivovala, ved koli neochote a nevedomosti nejakych ludi na urade, preco by mala prist o to, na co ma ako TZP narok, nie?

Neviem Ti poradit s asistentom, ale s tym chranenym pracoviskom ano, u nas sa bezne administrativne,uctovne, prekladatelske sluzby, male remeselne ak nerobia hluk, prevadzaju legalne v bytoch, rodinnych domoch. Pozriem Ti §§§ podla , ktorych mi schvalila hygiena pracovisko v rodinnom dome, ta hygienicka hovorila, ze sa to vztahuje i na byty a to iste mi povedali na urade prace, nastastie som natrafila na taku zlatu kocku, co sa v tom vyzna a spolu so mnou vyplnovala co sa dalo, pokusim sa Ti prefotit vsetky doklady co treba a prilozim ich sem na stranku, aby aj ostatny vedeli . Len je toho vela , takze mi to bude chvilku trvat.
VieraPopluharova
05.08.10,15:01
Môžem sa opýtať? Vy teraz vybavujete nové pracovné miesto pre ZŤP v CHP alebo ako CHP? Mne totiž na úrade povedali minulý týždeň keď som išla zaniesť pod. zámer na takéto -novovytvorené miesto, že je to pozastavené, že nové CHP ani CHD ani v už fungujúcej CHD nemôžem prijať nového ZŤP /chcela som naňho dotáciu/.

Ja osobne to vybavujem asi mesiac, ale ziadost som oficialne niesla v pondelok a bez problemov mi ju zobrali.Len sa hovori, ze by sa mali robit zmeny v tychto prispevkoch, ale pokial viem zrusene nie su. Zajtra idem odniest posledny doklad, spytam sa a napisem.
alaya1
05.08.10,15:04
Vierka, si velmi mila a ochotna - dakujem. velmi sa mi zide vsetko. Chcem si to vsetko preverit aj na hygiene.Este sa chcem opytat, moze cerpat aj prevadzkove naklady, ak to bude v byte? myslim, napr. preplatenie telefonu, uctovnicky?

Rozimova- neviem, ide o novovytvorene pr.miesto a vytvorenie CHP pre TZP osobu. Mne nehovorili nic o pozastaveni. Asi je to podla krajov, ci okresov.
Ano, aj mne o tych zmenach vraveli. ze mozno budu, mozno nie. Ako vzdy, pri zmene vlady.Blizsie nevedeli nic.
veronikasad
05.08.10,15:09
Veronika, poznas ten pripad, vies o co ide, ma problem s tym skolenim, je to v psychike, nechce vysvetlovat a pod. Takto je to pre nu vyhodnejsie, aj v pripade PN, co tu nie je vylucene. Pozerame na vsetko, aby nevznikol ziaden problem, no ustretovost na uradoch je minimalna.
Citujem- "a co? Mate bezny postih",....."ak nemate peniaze, tak naco chcete zriadovat CHP a pod.". Stale apeluju, ze CHP nemoze byt v byte, ak ju zamestna syn.ze si musia vziat do prenajmu kancelariu inde. Ide mi o to, toto paragrafovat a vediet im oponovat.

Vierka
U nas je prispevok teraz 9 365,18 €. Takze to treba delit 24 a odpocitat odvody, to neviem, kolko je a ostatok by bola jej mzda.

Dalej je problem s tym pracovnym/nie osobnym/ asistentom. Na urade nevedia o nom nic,, ci to ma robit na zivnost, ci by to bol dalsi zamestnanec toho syna zivnostnika, no hruza a des. Uz to aj chcela vzdat, ale som ju vymotivovala, ved koli neochote a nevedomosti nejakych ludi na urade, preco by mala prist o to, na co ma ako TZP narok, nie?
Práve preto že poznám, myslela som si že to ako SZČO bude mať rýchlejšie. Účtujem jedného živnostníka (príspevok si vybavoval sám, nie som do toho zainteresovaná), dodatočné náklady (či ako sa to volá), mu ÚP prepláca bez problémov. Preplácajú mu aj vlastné odvody (do 30.6. bol DNP, od 1.7. už má povinné poistenie). Príp. PN-ka by nebol žiadny problém.

Akúkolvek dotáciu asi na UP nemôžeš ísť vybavovať s tým, že chceš od nich peniaze - ale že chceš pracovať a žiadaš na to príspevok.
VieraPopluharova
05.08.10,15:13
Práve preto že poznám, myslela som si že to ako SZČO bude mať rýchlejšie. Účtujem jedného živnostníka (príspevok si vybavoval sám, nie som do toho zainteresovaná), dodatočné náklady (či ako sa to volá), mu ÚP prepláca bez problémov. Preplácajú mu aj vlastné odvody (do 30.6. bol DNP, od 1.7. už má povinné poistenie). Príp. PN-ka by nebol žiadny problém.

Akúkolvek dotáciu asi na UP nemôžeš ísť vybavovať s tým, že chceš od nich peniaze - ale že chceš pracovať a žiadaš na to príspevok.

Veronika,

ale ten SZCO ma chranene pracovisko, alebo ma len prispevok z uradu prace na zriadenie miesta pre SZCO? Pretoze osoba postihnuta nad 70% by mala pracovat v chranenej pracovnej dielni, alebo na chranenom pracovnom mieste a tam su trosku ine vybavovacky.
alaya1
05.08.10,15:14
Veronika, no nechce. Ide o to, ze ma tazke stavy, vies preco. Tak by sme jej chceli aspon takto pomoct, aby myslela na nieco ine. Nieco vybavovala, na tomto iste nezbohatle, ale ubehne jej den.Aj ten plat sa jej zide, to mi ver.
Ona na UP sa registrovat nepojde, proste neda sa, tak skusame takto. Uvidime, ved za skusku nic nedame. Ak sa to da v byte,. bude to senzacne.O to vlastne islo. Ine uz vybavime s jej synom sami.

Vierka- ona ma nad 70%.
veronikasad
05.08.10,15:15
Vierka, nemám zmluvu pri sebe, ale je to príspevok pre SZČO so zdr. postihnutím. Štvrťročne mu vypisujem kopec papierov, na základe ktorých mu okrem poskytnutého príspevku preplatia nájomné, energie, faktúru účtovníčky aj odvody.
VieraPopluharova
05.08.10,15:48
Veronika, no nechce. Ide o to, ze ma tazke stavy, vies preco. Tak by sme jej chceli aspon takto pomoct, aby myslela na nieco ine. Nieco vybavovala, na tomto iste nezbohatle, ale ubehne jej den.Aj ten plat sa jej zide, to mi ver.
Ona na UP sa registrovat nepojde, proste neda sa, tak skusame takto. Uvidime, ved za skusku nic nedame. Ak sa to da v byte,. bude to senzacne.O to vlastne islo. Ine uz vybavime s jej synom sami.

Vierka- ona ma nad 70%.

OK, do zajtra to nejako stihnem prilozit, aby si mala aspon predstavu co Ta caka, ale plne s Tebou suhlasim, takto ju prinutite k cinnosti a mozno sa jej zlepsi i psychický stav.Drzim palce.
VieraPopluharova
05.08.10,16:03
Prikladam nieco uz teraz, aby si si to mohla preštudovať a nezabudni si pripravit podnikatelsky zamer
Jeniffer
12.05.11,16:44
ahojte poraďaci
potrebovala by som poradiť, doteraz som sa s tým nestretla, platila som pokuty alebo som zadala zákazku
No prišiel problém
Zamestnanec ktorý bol rok PN doniesol rozhodnutie o znížení prac.schopnosti o 80%.
No a teraz čo?...potrebujem od neho právoplatné rozhodnutie zo soc. poisťovni a ako ho teraz zamestnať..doteraz vykonával prácu čašníka ale vraj túto prácu už vykonávať nemôže.
Čo robiť? ako ho zamestnávať?
Potrebujem nejaké potvrdenie od posudkového lekára ohľadne toho akú prácu môže vykonávať?..neviem ako to vyriešiť
Poraďte prosím
Ďakujem