rapivus
16.07.10,15:09
Dobrý deň, chcel by som sa oboznamiť s vašimi skúsenosťami s vyšetrenim s nazvom cystoskopia (zavedenie kamery do močového mechúra). Dočítal som sa že to môže byť nebezpečné v mladom veku, tak chcem vedieť čo je na tom pravdy, pretože ma na to chce poslať urológ. Vďaka za rady a info
ludmilla
16.07.10,21:18
Cystoskop je prístroj s malou kamerou na konci hadičky, má systém čočiek pre zväčšenie, má svetelný zdroj a poväčšine zariadenie na preplachovanie a odsávanie, kamera je spojená s monitorom, na ktorom si lekár močový mechúr prezerá zvnútra. Cez pracovné kanály môže zaviesť chirurgické mikroinštrumenty, ktorými môže robiť biopsiu, alebo malé operačné výkony. Okrem týchto tuhých cystoskopov sú aj flexibilné, mäkké systémy, sú tenšie a ľahšie sa zavádzajú do močového mechúra, pretože sa ľahšie prispôsobia oblúkom močovej rúry. Tým je vyšetrenie príjemnejšie, ale nedajú sa nimi robiť žiadne chirurgické zákroky.
Pred zavedením cystoskopu sa použije kĺzavý gél, ktorý pôsobí aj znecitlivejúco, potrie sa ním vchod do močového mechúra a aj samotná hadička. Potom lekár zavedie hadičku do močovej rúry a močový mechúr napĺňa sterilnou tekutinou. U žien je to relatívne bezproblémové vyšetrenie, u mužov to ide troška ťažšie, pretože močová rúra je dlhšia a zahnutá. Samotné vyšetrenie trvá pár minút.
Po vyšetrení môže nastať ľahké krvácanie spôsobené podráždením močovej rúry, môžeš tiež pociťovať pálenie pri močení, podráždením močového zvierača môže prísť k ľahšej inkontinencii, tie však netrvajú dlho 1 - 2 dni, ak pretrvávajú tieto problémy dlhšie treba vyhľadať lekára. Zriedkavo môže prísť k zäpalu močových ciest, obličky, prostaty.
Je to štandardné vyšetrenie a trošku nepríjemné.
ludmilla
16.07.10,21:37
Zabudla som napísať: po vyšetrení je potrebné veľa piť, najlepšia je voda,bylinkový čaj aby si vytvoril preplachovací efekt a tým urýchlil prietok cez močové cesty, ak by sa pri vyšetrení dostala infekcia do močových ciest, budú baktérie a malé krvné zrazeniny stále vyplachovane a nedostanú tak šancu usídliť sa. Močový mechúr musí byť tiež kompletne vyprázdňovaný.
rapivus
17.07.10,08:24
Ďakujem za odpoveď avšak ja viem ako to prebieha. Ja som mal proste problém močil som asi pred týždňom krv, šiel som na vyšetrenie v krvi ani v moči mi nenašli, ani urológ nič nenašiel cez ultrazvuk a testy na prostatu som mal dobré. A keďže nevie ani on kde je chyba cche ma poslať a tuto cystoskopiu. Myslíš že je to nevyhnutné Môže mi prísť na niečo vážne?. A je t nebezpečné vyšetrenie? Dik
ludmilla
17.07.10,17:55
Ďakujem za odpoveď avšak ja viem ako to prebieha. Ja som mal proste problém močil som asi pred týždňom krv, šiel som na vyšetrenie v krvi ani v moči mi nenašli, ani urológ nič nenašiel cez ultrazvuk a testy na prostatu som mal dobré. A keďže nevie ani on kde je chyba cche ma poslať a tuto cystoskopiu. Myslíš že je to nevyhnutné Môže mi prísť na niečo vážne?. A je t nebezpečné vyšetrenie? Dik

Keďže si videl krv moči išlo o makroskopickú heamatúriu, za normálnych okolností by sa krv moči nachádzať nemala. Keďže iné vyšetrenia lekár urobil a vyšli dobré, preto naordinoval cystoskopiu. Pri cystoskopii nemusí nájsť nič, pretože tá krv môže mať mnoho iných príčin, kameň a nim vzniknuté poranenie, zápal, môže ísť o dedičné ochorenie obličkového filtru - glomerulí, cysta obličky, užívanie liekov proti bolesti a môže ísť aj o začínajúci nádor a pre krv sa nemusí nájsť vôbec žiadne vysvetlenie. počúvaj lekára mieni to s tebou dobre.
Je to vyšetrenie troška nepríjemné a troška bolestivé, ale nie je nebezpečné.
rapivus
17.07.10,18:29
Aha, a nemyslíte že by to mohlo byť z obyčajného prechladnutia? začalo to keď som mal niečo nad 37 teplotu a nádchu, to bolo v nedelu pred tyždňom, v pondelok ani kvapka, v utorok pri koncoch močenia mi išli nejaké kvapky, v stredu nič, a v noci zo stredy na štvrtok mi bola zima, spal som bez trička pri otvorenom okne a celý deň štvrtok mi krv šla ku koncu močenia. odvtedy mi už nádcha ustúpila a po krvi nie je ani stopa.
ludmilla
18.07.10,11:34
Aha, a nemyslíte že by to mohlo byť z obyčajného prechladnutia? začalo to keď som mal niečo nad 37 teplotu a nádchu, to bolo v nedelu pred tyždňom, v pondelok ani kvapka, v utorok pri koncoch močenia mi išli nejaké kvapky, v stredu nič, a v noci zo stredy na štvrtok mi bola zima, spal som bez trička pri otvorenom okne a celý deň štvrtok mi krv šla ku koncu močenia. odvtedy mi už nádcha ustúpila a po krvi nie je ani stopa.

Je naozaj ťažké bez vyšetrení určiť diagnózu, na tieto otázky ti najlepšie odpovie lekár, keď bude v rukách držať výsledky vyšetrení. Držím ti palce, ono môže ísť jednoducho aj o prasknutú cievku.
mamka Danka
21.07.10,08:01
Neboj sa, robili to aj môjmu synovi, keď mal 5 rokov a prežil to :). Včasným vyšetrením predišli možným komplikáciam, ktoré by mohli nastať v krátkom čase, kedy by prestal močiť a to už by bol problém. Odstránili mu zadnú chlopňu. Celé vyšetrenie aj s chirurgickým zákrokom netrvalo dlhšie ako 15 minút aj s narkózou, ktorú podávajú deťom. Hneď potom dostal preventívne antibiotiká, aby sa predišlo infekcii a bolo treba veľa piť. Jediný problém sme museli prekonať pri prvom močení. Bál sa pustiť to a ani za svet nechcel ani keď sme ho šteklili, ani po dobrol ani po zlom. Tak sme ho postavili do sprchy a nechali po ňom stekať teplú vodu a podarilo sa. To ti dúfam ako dospelému nehrozí.:o