filip.vacko
16.07.10,17:20
Dobrý deň, na internete predávam už pár rokov, najprv počas štúdia na strednej škole, neskôr po jeho skončení. Nezarábal som na tom veľa, môže to byť okolo 100 eur mesačne, čiže si myslím, že neprekračujem príjem, ktorý ukladá založenie živnosti.

Avšak chcel by som to predávanie rozbehnúť v oveľa väčšej miere, kde by som mal z tých približne 100 eur mesačného zisku aj stovky eur za mesiac.

Môj súčasný stav - som nezamestnaný, od septembra nastupujem na vysokú školu, čiže budem v sústavnej príprave na povolanie, štát bude za mňa platiť peniaze do zdravotnej poisťovne a podobne.

Chcel by som sa spýtať - čo všetko musím spraviť, aby som mohol začať podnikať? Budem musieť ako študent odvádzať rôzne odvody do poisťovní, keďže moja hlavná profesia bude štúdium?

Viem, že sa dá nájsť viacero popisov o tom, ako začať, ide mi však o to, čo sa pre mňa zmení ako pre študenta.

Rovnako by som sa ešte na záver chcel spýtať, aká je hranica príjmu, pri ktorej prekročení je potrebné založiť si živnosť a aká je hranica, pri ktorej je potrebné platiť zo zisku daň.

Ďakujem Vám veľmi pekne.
Dáša_
16.07.10,19:24
Dobrý deň, na internete predávam už pár rokov, najprv počas štúdia na strednej škole, neskôr po jeho skončení. Nezarábal som na tom veľa, môže to byť okolo 100 eur mesačne, čiže si myslím, že neprekračujem príjem, ktorý ukladá založenie živnosti.



len tak medzi nami dievčatami, kde si sa dopracoval k hranici príjmu, ktorá nezakladá založenie živnosti???
filip.vacko
16.07.10,20:06
len tak medzi nami dievčatami, kde si sa dopracoval k hranici príjmu, ktorá nezakladá založenie živnosti???

To už neviem, ale niekde som o tom čítal, alebo počul. A okrem toho to je aj logické, keď niekto zarába euro mesačne, musí si založiť živnosť? Asi nie...Kde je teda ten limit?
Dáša_
16.07.10,20:12
existuje hranica, kedy nemusíš podávať daňové priznanie, hranica, kedy nemusíš platiť socialne poistenie.

Ale nie je hranica, kedy nemusíš mať živnosť.

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom.

Čiže ak predávaš pravidelne na internete, mal by si mať živnosť.
filip.vacko
16.07.10,20:23
Ok, ďakujem veľmi pekne, o tomto som ani netušil...Ak to je skutočne tak, tak si ju budem musieť založiť čo najskôr, byť nepoctivý, to je to posledné, čo by som chcel :)

Ale predsa mi to nedá. Takže ak niekto vyrába prútené metly a predá jednu metlu za mesiac, musí si kvôli tomu založiť živnosť? :)
veronikasad
16.07.10,20:30
Ty ale na nete nepredávaš svoje vyrobené prútené metly - ale tovar, kde nie je stanovený žiadny limit.

Odpove´d máš v prísp. č. 4
filip.vacko
16.07.10,20:50
Ok, v tom prípade ma napadla ešte jedna vec. Teda všetci, ktorí predávajú pravidelne v rôznych internetových bazároch veci, ktoré si kúpil za účelom dosiahnutia zisku konajú protizákonne?
Dáša_
17.07.10,04:03
Ok, v tom prípade ma napadla ešte jedna vec. Teda všetci, ktorí predávajú pravidelne v rôznych internetových bazároch veci, ktoré si kúpil za účelom dosiahnutia zisku konajú protizákonne?

je rozdiel, ke´d predávaš svoju vec, ktorú si si kúpil pre seba a už ju z rôznych dôvodov nepotebuješ.
a iné je, keď pre niekoho priamo (napríklad na objednávku) kupuješ napríklad v anglicku vec, ktorú mu zo ziskom predáš.
filip.vacko
17.07.10,06:29
Ok teda...tak oplatí sa mi založiť živnosť teraz, ked som nezamestnaný, alebo mám počkať dva mesiace kým budem študent?
marjankaj
17.07.10,06:36
Ok, ďakujem veľmi pekne, o tomto som ani netušil...Ak to je skutočne tak, tak si ju budem musieť založiť čo najskôr, byť nepoctivý, to je to posledné, čo by som chcel :)

Ale predsa mi to nedá. Takže ak niekto vyrába prútené metly a predá jednu metlu za mesiac, musí si kvôli tomu založiť živnosť? :)

Zo živnostenského zákona.

(4) Živnosťou takisto nie je predaj nespracovaných alebo spracovaných rastlinných a živočíšnych výrobkov z vlastnej drobnej pestovateľskej a chovateľskej činnosti fyzickými osobami a predaj lesných plodín; na predaj ovocia, zeleniny a kvetov, ktoré sa predávajú na prenajatom mieste na trhovisku alebo v tržnici, 23p) ak doba prenájmu je dlhšia ako 30 dní v kalendárnom roku, alebo v pojazdnej predajni, prípadne iným ambulantným spôsobom, ak sa predaj uskutočňuje viac ako 30 dní v kalendárnom roku, vzťahuje sa osobitný zákon. 23r)
filip.vacko
17.07.10,06:46
Ok, ďakujem, takže rozmýšľam, ako si založiť živnosť.

Našiel som však aj takúto vec


Sociálna poisťovňa
Do sociálnej poisťovne sa do podania prvého daňového priznania odvody platiť nemusia. Po prvom daňovom priznaní, ak príjem zo živnosti v predchádzajúcom roku dosiahol aspoň 12-násobok minimálnej mzdy, musí živnostník začať platiť odvody. Ak príjem zo živnosti nedosiahol 12-násobok minimálnej mzdy, odvody platiť nemusí. Príjmom sa myslí hrubý príjem, teda tržby, nie zisk!

To znamená, že pozries si hrubý príjem zo zivnosti za minulý rok, ak presiahol 12- násobok minimalnej mzdy v zmysle nariadenia vlády SR č. 441/2009 Z. z., ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy, sa s účinnosťou od 1. januára 2010 zvýšila mesačná minimálna mzda na sumu 307,70 €. Na výšku odmeny zamestnancov z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nemá táto skutočnosť vplyv, rovnako ani pri stanovení odmeny za prácu spoločníka/konateľa s. r. o. a iných daňovníkov poberajúcich príjmy zo závislej činnosti.

Ja obchodujem s drahým tovarom a mám z neho malý zisk. Povedzme mesačný obrat 2000 eur a zisk 100 eur.

Aká je výška tých odvodov? Ak som dobre pochopil, takto je dosť možné, že mi tie odvody prekročia zisk...
marjankaj
17.07.10,07:04
Ok, ďakujem, takže rozmýšľam, ako si založiť živnosť.

Našiel som však aj takúto vec



Ja obchodujem s drahým tovarom a mám z neho malý zisk. Povedzme mesačný obrat 2000 eur a zisk 100 eur.

Aká je výška tých odvodov? Ak som dobre pochopil, takto je dosť možné, že mi tie odvody prekročia zisk...

SP 96,90 € To budeš až od 1.7.2011, ak prekročíš tú hranicu v tomto roku.
ZP 44,74 € po založení živnosti.
filip.vacko
17.07.10,07:10
SP 96,90 € To budeš až od 1.7.2011, ak prekročíš tú hranicu v tomto roku.
ZP 44,74 € po založení živnosti.

Ďakujem.

Takže 96,9€ do SP je do akej výšky obratu? Predpokladám, že je to minimálna výška odvodu a s narastajúcim daňovým základom (hrubý príjem :mad: )sa to bude zvyšovať.

ZP - keďže budem študent, tak si pravdepodobne nebudem musieť platiť odvody do ZP, ak mi zisk neprekročí za rok 12 násobok minimálnej mzdy, nie?
filip.vacko
17.07.10,07:43
Prípadne, má vôbec to, že budem študent na to vplyv? ak dobre chápem, aby som musel začať platiť odvody do ZP, tak ako som napísal, musí môj ročný zisk prekročiť 12 násobok minimálnej mzdy
veronikasad
17.07.10,08:57
Prípadne, má vôbec to, že budem študent na to vplyv? ak dobre chápem, aby som musel začať platiť odvody do ZP, tak ako som napísal, musí môj ročný zisk prekročiť 12 násobok minimálnej mzdy
Príjem vo výšku viac ako 12-násobku, ale nie min. mzdy ale min. vymeriavacieho základu, má vplyv na platenie odvodov do sociálnej poisťovne.

Poistencom štátu pre zdravotné poistenie nebudeš ak tvoj vymeriavací základ (základ dane zvýšený o zaplatené preddavky na zdr. poistenie) presiahne 2479,20€ za rok.
filip.vacko
17.07.10,09:50
Príjem vo výšku viac ako 12-násobku, ale nie min. mzdy ale min. vymeriavacieho základu, má vplyv na platenie odvodov do sociálnej poisťovne.

Poistencom štátu pre zdravotné poistenie nebudeš ak tvoj vymeriavací základ (základ dane zvýšený o zaplatené preddavky na zdr. poistenie) presiahne 2479,20€ za rok.

Prepáč, ale myslím, že nerozumiem. Má tam byť skutočne presiahne a nie nepresiahne? V tom prípade mi to nedáva zmysel, pretože v tom prípade by to znamenalo, že stačí, aby som zarobil viac, ako je základ dane a o to menej potom platím na odvody, teda resp. by som neplatil do ZP nič.

A v tomto prípade sa za základ dane berie hrubý príjem - tržba, alebo čistý príjem - zisk?

Ono vôbec, okrádať ľudí na základe toho, koľko peňazí jeho rukami pretečie nemá žiadnu logiku, keď nemusí zarobiť takmer nič. Okrádanie (dane a odvody, v tomto prípade odvody do SP a na základe tvojej odpovede možno aj ZP) ľudí na základe toho, koľko skutočne zarobia má ďaleko väčšiu logiku.
veronikasad
17.07.10,14:24
Prepáč, ale myslím, že nerozumiem. Má tam byť skutočne presiahne a nie nepresiahne? V tom prípade mi to nedáva zmysel, pretože v tom prípade by to znamenalo, že stačí, aby som zarobil viac, ako je základ dane a o to menej potom platím na odvody, teda resp. by som neplatil do ZP nič.

A v tomto prípade sa za základ dane berie hrubý príjem - tržba, alebo čistý príjem - zisk?

Ono vôbec, okrádať ľudí na základe toho, koľko peňazí jeho rukami pretečie nemá žiadnu logiku, keď nemusí zarobiť takmer nič. Okrádanie (dane a odvody, v tomto prípade odvody do SP a na základe tvojej odpovede možno aj ZP) ľudí na základe toho, koľko skutočne zarobia má ďaleko väčšiu logiku.
Čítaj pozorne predch. príspevok
marjankaj
17.07.10,14:48
Prepáč, ale myslím, že nerozumiem. Má tam byť skutočne presiahne a nie nepresiahne? áno ak presiahne tak si budeš sám platiť zdravotné poistenie. V tom prípade mi to nedáva zmysel, pretože v tom prípade by to znamenalo, že stačí, aby som zarobil viac, ako je základ dane a o to menej potom platím na odvody, teda resp. by som neplatil do ZP nič. Ako môžeš zarobiť viac ako je základ dane?

A v tomto prípade sa za základ dane berie hrubý príjem - tržba, alebo čistý príjem - zisk? Trošku si o tom niečo prečítaj(zákon o dani z príjmov). Sú štyri druhy príjmov. Z každého sa vypočíta čiastkový základ dane= príjmy - výdavky. Súčet týchto čiastkových základov dane je základ dane. To sa týka hlavne dane z príjmov. Pokiaľ ide o odvody do poisťovní, tam je to trochu zložitejšie. Navyše budeš musieť robiť ročné zúčtovanie ZP, takže do zdravotnej poisťovne aj tak budeš platiť.

Ono vôbec, okrádať ľudí na základe toho, koľko peňazí jeho rukami pretečie nemá žiadnu logiku, keď nemusí zarobiť takmer nič. Okrádanie (dane a odvody, v tomto prípade odvody do SP a na základe tvojej odpovede možno aj ZP) ľudí na základe toho, koľko skutočne zarobia má ďaleko väčšiu logiku.

Aké okrádanie? Na dôchodok si musíš našetriť. Aj ak budeš práce neschopný. A chorobám alebo úrazom sa takisto nevyhneš. Keď nezarobíš takmer nič, tak načo potom ideš podnikať?:eek:
filip.vacko
17.07.10,15:57
áno ak presiahne tak si budeš sám platiť zdravotné poistenie.

Čiže som predpokladal správne a pokiaľ nebudem mať ročný zisk vyšší, ako je vymeriavací základ, a teda 2479,20€ za rok, tak do zdravotnej poisťovne nebudem platiť nič.
Už to teda konečne chápem úplne správne? :)


Ako môžeš zarobiť viac ako je základ dane?

Budem sa veľmi, veľmi snažiť :) Ale nie, tu som to zle napísal, myslel som tým, keby môj vymeriavací základ presiahne 2479,20€.


„Pokiaľ ide o odvody do poisťovní, tam je to trochu zložitejšie. Navyše budeš musieť robiť ročné zúčtovanie ZP, takže do zdravotnej poisťovne aj tak budeš platiť.“

Mohol by si mi teda povedať aspoň základy toho, ako to bude vyzerať v skratke? Koľko asi zaplatím, alebo či vôbec budem platiť pri podmienkach napísaných v mojej odpovedi nižšie.




Aké okrádanie? Na dôchodok si musíš našetriť. Aj ak budeš práce neschopný. A chorobám alebo úrazom sa takisto nevyhneš. Keď nezarobíš takmer nič, tak načo potom ideš podnikať?:eek:

Takmer nič som myslel na začiatok 100-200 eur mesačne, ktoré by mi bohate stačili popri štúdiu. Takmer nič je to oproti tržbám, ktoré by boli rádovo väčšie.

A k tomu okrádaniu - ak by som mal popri tom platiť odvody viac, ako 140 eur mesačne, tak by ma to nepotešilo, práve naopak, bralo by mi to drvivú väčšinu zisku, je tiež možné, že niekedy aj viac, ako by som dokopy zarobil...áno, neúmerne vysoké dane a odvody sú okrádaním, aj keď odvody sú predsa adresnejšie – dostanem lepšie služby, keď zaplatím viac. No prečo by mi mali brať takú veľkú časť príjmov, keď si chcem len niečo privyrobiť počas štúdia? Prečo štát trestá úspešných ľudí a keď človek nevytvára žiadne hodnoty, tak do poisťovní odvody platiť nemusí, ale akonáhle si chce niečo privyrobiť, tak je tak tvrdo penalizovaný, že vôbec rozmýšľa, či pod ťarchou toho všetkého má vôbec cenu podnikať?

Áno, tu by si mohol namietať, že tým, že by som počas štúdia mal platené odvody štátom by som takpovediac okrádal štát ja, pretože by som žil na úkor druhých. No to už nie je celkom pravda, ale skutočne v tejto téme nechcem ísť ďalej, zašlo to priďaleko. Ak ťa táto téma zaujíma viac, navštív prosím ťa na Facebooku skupinu Libertarian a môžeme o tom podiskutovať tam
filip.vacko
17.07.10,16:00
Alebo aby sme to zjednodušili:

Koľko by som spolu musel platiť do poisťovní, ak by som mal ročný príjem popri štúdiu (sústavná príprava na povolanie) 12x100, 12x 200 a koľko keby 12x600 eur? Pri tržbách rátajme s tým, že budú rádovo vyššie, a teda 12x 1000, 12x 2000 a 12x 6000 eur.

Daň z príjmu si myslím, že by som v prvých dvoch prípadoch neplatil.

Ďakujem veľmi pekne za trpezlivosť.
marjankaj
17.07.10,20:35
Alebo aby sme to zjednodušili:

Koľko by som spolu musel platiť do poisťovní, ak by som mal ročný príjem popri štúdiu (sústavná príprava na povolanie) 12x100, 12x 200 a koľko keby 12x600 eur? Pri tržbách rátajme s tým, že budú rádovo vyššie, a teda 12x 1000, 12x 2000 a 12x 6000 eur.

Daň z príjmu si myslím, že by som v prvých dvoch prípadoch neplatil.

Ďakujem veľmi pekne za trpezlivosť.

pozri si tabuľku v príspevku. Odvody sa neplatia z tržby, ale zo základu dane/24.
http://www.porada.sk/1247414-post10.html

Od 1.7.2011 budeš platiť odvody do sociálnej poisťovne, ak budeš mať príjmy v roku 2010 vyššie ako 3948,83 €.(aspoň si myslím, že som to dobre vypočítal)
Opakujem príjmy, teda tržby. Zrejme ich budeš musieť ešte upraviť podľa počtu mesiacov v ktorých budeš podnikať. teda ak napríklad 8-12/2010 tak vynásobiť tržby*12/5. Ak som sa mýlim, tak ma opravte.
filip.vacko
21.07.10,10:50
Ok, ďakujem ti veľmi pekne.

Ešte mám jednu otázku - čo ak by som sa do toho 1.7. 2011 rozhodol skončiť s podnikaním? A je jedno, či v decembri tohto roku, alebo júni budúceho...

Nejde mi tu o žiadne špekulatívne účely a plánujem v podnikaní po jeho začatí vydržať, pýtam sa len kvôli tomu, ak by sa mi prestalo dariť, keďže obchodujem s len jedným typom tovaru, a teda nedá sa zaručiť, že sa mi bude predávať aj o rok.
filip.vacko
21.07.10,11:00
Mimochodom, našiel som ešte jednu vec:


Popri škole

Študenti môžu podnikať popri štúdiu na vysokej škole tiež za rovnakých podmienok, ako neštudenti. Majú však výhodu, že kým ich vymeriavací základ neprekročí určitú hranicu, nemusia platiť zdravotné poistenie.

Čiže ak neprekročím tú "určitú" hranicu, tak sa o platenie zdravotného poistenia starať nemusím. Rovnako o daň z príjmu, pokiaľ môj zisk neprekročí nezdaniteľné minimum. No a o odvody do sociálnej poistovne minimálne do 1.7.2011 zrejme tiež.

Takže to vyzerá tak, že to nie je až také zlé.
globalpartner
21.07.10,12:21
Ok, ďakujem ti veľmi pekne.

Ešte mám jednu otázku - čo ak by som sa do toho 1.7. 2011 rozhodol skončiť s podnikaním? A je jedno, či v decembri tohto roku, alebo júni budúceho...

Nejde mi tu o žiadne špekulatívne účely a plánujem v podnikaní po jeho začatí vydržať, pýtam sa len kvôli tomu, ak by sa mi prestalo dariť, keďže obchodujem s len jedným typom tovaru, a teda nedá sa zaručiť, že sa mi bude predávať aj o rok.

Základným predpokladom na platenie povinného poistného z titulu SZČO je aktívna živnosť.
Treba podať odhlášku z platenia a povinnosT ak vznikla tak zanikne ku dnu uvedenému v odhláške
filip.vacko
21.07.10,12:35
Základným predpokladom na platenie povinného poistného z titulu SZČO je aktívna živnosť.
Treba podať odhlášku z platenia a povinnosT ak vznikla tak zanikne ku dnu uvedenému v odhláške

Ďakujem a snáď už posledná otázka pred tým, ako začnem priamo vybavovať živnosť - ako sa platia tie odvody? Musím zaplatiť preddavok na celý rok dopredu? Alebo sa zaplatia až po danom roku podnikania?

Ak je tak, tak to znamená, že v tom júli budúceho roka budem musieť zaplatiť všetky odvody, ktoré som mal platiť dovtedy, a teda v prípade, že by som podnikal od augusta, tak za rok 2010 by to bolo minimálne 484,5€ ? (96,9x5)

Ďakujem
globalpartner
21.07.10,12:42
Ďakujem a snáď už posledná otázka pred tým, ako začnem priamo vybavovať živnosť - ako sa platia tie odvody? Musím zaplatiť preddavok na celý rok dopredu? Alebo sa zaplatia až po danom roku podnikania?

Ak je tak, tak to znamená, že v tom júli budúceho roka budem musieť zaplatiť všetky odvody, ktoré som mal platiť dovtedy, a teda v prípade, že by som podnikal od augusta, tak za rok 2010 by to bolo minimálne 484,5€ ? (96,9x5)

Ďakujem

Nie , odvody do Soc.poist. sa platia do 8 -eho dna bezného mesiaca za bežný mesiac teda napr. júl 2011, len výška odvodov sa vypočítava s predchádzjuceho obdobia.
Tak, za súčastného stavu budeš platit minimum 96.9 , az kým nebude dalšie obdobie od júla do júna budúceho roku a ak neprekročís hranicu , alebo sám nebudeš chciet platit viac dalej platíš stanovené minimum, ktoré upozornujem sa môze na budúci rok upraviť
filip.vacko
21.07.10,13:45
Nie , odvody do Soc.poist. sa platia do 8 -eho dna bezného mesiaca za bežný mesiac teda napr. júl 2011, len výška odvodov sa vypočítava s predchádzjuceho obdobia.
Tak, za súčastného stavu budeš platit minimum 96.9 , az kým nebude dalšie obdobie od júla do júna budúceho roku a ak neprekročís hranicu , alebo sám nebudeš chciet platit viac dalej platíš stanovené minimum, ktoré upozornujem sa môze na budúci rok upraviť

Ďakujem ti veľmi pekne, aj ostatným za pomoc.