Ruzickova
10.08.04,10:34
Sme obchodná firma zaoberajúca sa predajom mraz. výrobkov. Každý deň chodia obch. zástupcovia a vodiči nákladných automobilov na rozvoz. Zaviedli sme stravné lístky. Je možné im dať tieto stravné lístky a nebudú si písať cesťáky. Teda nedostanu stravné. Ďakujem. Pekný deň
mino
10.08.04,10:40
Áno.Formu stravy si možeš zvoliť,ale cestovný príkaz je o tom že vysielaš zamestnanca na pracovnú cestu s ktorou musí aj on aj zamestnávateĺ súhlasit.Cestovný príkaz musí mať písomnú formu.
Janca
10.08.04,10:58
Mino, co by si doporucit, ked konatel povie, ze ziadny pisomny prikaz sa nebude vypisovat, ze vsetko kedy isiel, odkial a kam ma DU uvedene "na cestaku" ?
marianna
10.08.04,11:07
Naši zamestnanci sú pravidelne na pracovných cestách, tak že sú viac vonku ako na mieste pracoviska. Nevypisujeme písomné príkazy na pracovné cesty, ale máme to uvedené v kolektívnej zmluve. Potom si vypisujú už len cesťáky.
Janca
10.08.04,11:18
Marianna a mohla by si mi v kratkosti opisat co tam o tejto problematike mate ? Myslim, ze by som to mohla aj ja pouzit v nasej internej smernici /sme malicka firma/ a bola by som zcasti kryta. Dik za pomoc.
marianna
10.08.04,11:42
Máme to napísané úplne jednoducho. Myslím že by to malo stačiť. Máš to v prílohe.
bazalka
10.08.04,13:28
ja by som len chcela upozorniť pri služobných cestách: pozor na tuzemskú jazdu a zahraničnú.Rozdiel: pri tuzemskej sa nemusí vypisovať príkaz na vyslanie, ale pri zahraničnej musí ešte + k cestovnému príkazu. Príkaz na vyslanie by sa mal vyplňovať pred odchodom na zahr. služ.cestu.
rosemary
10.08.04,13:40
Pre Ružičková: Stravné lístky a cestovné náhrady sú dve veci. Podľa môjho názoru stravné na pracovisku prostredníctvom stravných lístkov rieši zákonník práce ako formu zabezpečovania stravy zamestnávateľom. Cestovné náhrady zákon o cestovných náhradách, ktorý rieši stravovanie počas pracovných ciest, či už vodičov alebo obchodných zástupcov na Slovensku inak v zahraničí inak. Neviem, či sa môže strava poriešiť stravným lístkom ,ak zamestnancovi náleží stravné. Nieje to trochu poškodenie toho zamestnanca, lebo on si musí zo stravného lístka hradiť určitú čiastku. Zamestnávateľ na tom ušetrí. Neviem, má niekto iný názor?
vladan
10.08.04,13:56
myslím, že zamestnávateľ, ktorý stravné rieši poskytnutím stravných lístkov (kupónov) porušuje zákon o cestovných náhradách § 5. Zamestnávateľ sa predsa musí riadiť opatrením MPSVaR a sumami stravného, ktoré ministerstvo určuje. Pekný deň
McMarti
10.08.04,14:34
myslím, že zamestnávateľ, ktorý stravné rieši poskytnutím stravných lístkov (kupónov) porušuje zákon o cestovných náhradách § 5. Zamestnávateľ sa predsa musí riadiť opatrením MPSVaR a sumami stravného, ktoré ministerstvo určuje. Pekný deň
Vladan ale niektore firmy v rámci šetrenia to tak robia, tým pádom ma firma naklady len 55% z hodnoty 80Sk ale je na zamestancoch aby sa ohradili že je to v nesúlade zíkonom o cestovných náhradách a dali firmu na inšpektorát práce preveriť
mino
11.08.04,08:28
Čo sa týka lístkov a stravného mate pravdu.Cestovné príkazy sú už tu rozoberané.Skúste si nájsť túto tému pod menom Peter,on tam pekne rozoberá túto,prečo príkaz na cestu písomne.
Dada
11.08.04,08:35
A nie je to náhodou tak, že to stravné napr. 80,- Sk čo dostane zamestnanec má použiť na najedenie sa niekde na služobke? A keď mu dá zamestnávateľ stravné lístky napr. Dejeuner, môže sa za tie lístky najesť tiež mimo pracoviska? Tým pádom dostane 80,- stravné + napr. 75,- stravný lístok.
vladan
11.08.04,08:38
Dada, veď predsa stravné lístky Dejeuner prideľujete spätne za predošlý mesiac. A keďže viete, že ten a ten deň bol na služobke, tak mu nedáte Dejeuner, ale 80,- Sk (alebo viac)???
či ako to máte ošetrené?
pekný deň
Dada
11.08.04,08:51
My máme na cesťáku kolonku "stravný lístok" a tam si zamestnanec vpíše, hodnotu stravného lístka a o toľko menej dostane stravné. Napríklad bol na službobke 8 hodín, za čo je 80,- Sk stravné, ale si odpočíta hodnotu stravného lístka 75,- Sk a dostane ešte 5,- Sk.
vladan
11.08.04,09:04
ale lístok má hodnotu 75,- Sk, ale keďže si zamestnanec zaplatil z tohto 45%, tak dajme tomu je hodnota stravného lístka 33,80 (45% zo 75 Sk), tak by si mu mala dať 80-33,80=46,20 Sk. Nie?
Trošku ho ukracuješ o jeho stravné. viď horný príspevok, porušuješ zákon o cestovných náhradách. Zamestnanec má možnosť (ak pozná legislatívu) obrátiť sa na inšpektorát práce a poslať ti kontrolu.
Ináč neviem ako to funguje pri daňových kontrolách, či to niekedy zistia?
Pekný deň
mino
11.08.04,09:11
Zamestnanec keď ide na služ.cestu podpíše príkaz na služobku.Ten príkaz podpisuje aj zamestnanec aj zamestnávateľ.Keď sa vráti vyúčtuje si služobku,kde si vyráta okrem iného aj stravné na ceste.Stravné za celý mesiac zrátam a dám mu to po skončení mesiaca do výplaty.To že mu to dávam až po skončení mesiaca mám v interných smerniciach (ináč by sa malo stravné vyplácať do 10 dní(.Keď sú zamestnanci na pracovisku v sídle firmy dostavajú stravné lístky.Aj vy to tak robíte?
vladan
11.08.04,09:20
dohoda so zamestnancami na službnej ceste (my konkrétne týždňovkári) je taká, že po skončení mesiaca predložia cestovný príkaz k vyúčtovaniu a tento "cesťák" sa im dáva k výplate a posiela na účet. Keďže cestovný príkaz majú na mesiac, tak majú lehotu 10 dní po skončení mesiaca predložiť cestovný príkaz a my rovnakých 10 dní na úhradu tohto cesťáku (tieto lehoty sú podľa zákona o cestovných náhradách).
Pekný deň