patrixo
16.07.10,22:59
Raz sa mi stalo, že som sedel v byte u babky pri radiátore a hral na elektrickej gitare a len tak som sa pritkol lakťom radiátora. Dostal som takú slabšiu, ale nepríjemnú ranu. Elektrická gitara je uzemnená. Zobral som skúšačku, a zistil, že v radiátore je nenulový elektrický potenciál. Potom babka povedala, že dostala tiež ranu, keď sa raz chytila naraz pračky a vodovodnej batérie. Premeral som vodovod a tam je tiež nenulový elektrický potenciál. Čo sa s tým dá prosím vás robiť?
jar88
16.07.10,21:18
Tak to má byť. Tak je to správne aj podľa vyhlášky.
Všetko v dome je ukostrené (uzemnené) na vodovodné, teplovodné a plynové potrubia. Následne stačí ak jeden spotrebič preráža a kope to v celom baráku. Kope aj vaňa, batéria dokonca aj plynomer. Niekedy môže svietiť skúšačka aj na žlto-zelených vodičoch v zásuvke.
Máme proste geniálnu vyhlášku.
patrixo
16.07.10,21:32
Tak to má byť. Tak je to správne aj podľa vyhlášky.
Všetko v dome je ukostrené (uzemnené) na vodovodné, teplovodné a plynové potrubia. Následne stačí ak jeden spotrebič preráža a kope to v celom baráku. Kope aj vaňa, batéria dokonca aj plynomer. Niekedy môže svietiť skúšačka aj na žlto-zelených vodičoch v zásuvke.
Máme proste geniálnu vyhlášku.

a je v sulade s vyhlaskou keby sa napojim na radiator a zapojim tam spotrebic a odvadzam prud do nulaku? :D
Orim
22.07.10,23:39
Ak by to bolo tak, tak niekto musí vykazovať veľkú spotrebu elektriky a nulák nie je nulák. :)