Majka80
17.07.10,13:01
Dobrý den, vie mi niekto poradiť či môže byť životné poistenie zosnulého predmetom dedičského konania. Napíšem to zrozumitelnejšie. Ak mal zosnulý uzavretú životnú poistku a ja ako manželka som uvedená v zmluve o životnom poistení ako oprávnená osoba, bude táto suma posudzovaná ak nadobudnutý majetok zosnulého? Ide o to že manžel zanechal aj značné dlhy a mám teda strach že to budem musieť splatiť ja, kedže som jediný dedič. Dakujem
Stanislav 1975
17.07.10,11:12
nejde to nikam do ziadneho dedicskeho konania/mozes byt kludna.
Ice dive
17.07.10,11:52
Presne tak ako píše Stanislav, po doručení potrebných papierov poisťovni, ti bude vyplatené poistné plnenie zo životnej poistky...

Čo sa týka dedičského konania, tak tam sa bude prejednávať len to čo tam uvedieš a životná poistka keď bola uvedená oprávnená osoba sa tam nezahŕňa nakoľko táto už má určeného príjemcu poručiteľom....
durisovad
17.07.10,13:25
Ked som uzatvarala zivotnu poistku, agent mi povedal, ze pocteny plnenim moze byt ktokolvek a poistovna nebude skumat, aky bol medzi osobami vztah. Vyplati tomu, kto je uvedeny v poistke.
Wes
17.07.10,13:53
Ano je to tak.
Pokial su v poistke uvedene opravnene osoby, vyplaca sa to tymto osobam. Pokial by tam neboli uvedeni, tak to postupuje do dedickeho konania.

durisovad
Sice hocikomu ale pozor, ak by opravnenou osobou bolo dieta. V takom pripade sa urcuje porucnik pri poistnom plneni.
Chobot
19.07.10,08:47
Ano je to tak.
Pokial su v poistke uvedene opravnene osoby, vyplaca sa to tymto osobam. Pokial by tam neboli uvedeni, tak to postupuje do dedickeho konania.



Ani tak to nepostupuje do dedičského konania, ale vypláca sa osobám podľa Obč. zákona § 817. Životné poistenie nie je predmetom dedičstva, až na výnimočné prípady (napr. keby poistený zomrel po skončení poistenia, ale poistné plnenie z dožitia by ešte nebolo vyplatené - vtedy sa poistné plnenie vypláca dedičom).