Krajanka
17.07.10,19:39
Chcela by som poprosiť o radu: Chcela by som predať dom po starých rodičoch- sestra vlastní 1/2 a ja 1/2. Našiel sa kupec, ale sestra ho nechce predať za ponúknutú sumu, lebo sa jej zdá byť príliš nízka. Nie je to prvýkrát, čo potencionálnych záujemcov odmietla a tým mi neumožnila dom predať. Už som jej navrhla, nech si odkúpi moju polovicu za podľa nej smiešnu sumu, ktorú navrhol kupec a dom bude jej, ale nesúhlasí. Hrozí, že dom o rok spadne a budeme mať náklady spojené s búraním, čomu by som sa rada vyhla, lebo obidve nemáme financie na rekonštrukciu.
Ďakujem za prípadné poradenie, veľmi by ste mi pomohli dostať sa z tohto začarovaného kruhu...
Stanislav 1975
17.07.10,17:48
No nič tu si nepomožeš,ak ho sestra nechce predať- pomohol by jedine súd-inak ju nijako nedonútiš k predaju...
Zoltán Kovács
17.07.10,19:06
Ako 1/2 vlastníčka má predkupné právo, ako to nevyužije, tak svoju polovičku môžeš predať tretej osobe.
Stanislav 1975
17.07.10,19:41
Ako 1/2 vlastníčka má predkupné právo, ako to nevyužije, tak svoju polovičku môžeš predať tretej osobe.

No len zoli, problém je ten že v takejto situácii ti polku domu nikto nekúpi, keď už, tak celý- ty by si kupoval polku domu a druhú by mala cudzia osoba? asi nie, že?:):)
Gabi03
17.07.10,19:41
Ako 1/2 vlastníčka má predkupné právo, ako to nevyužije, tak svoju polovičku môžeš predať tretej osobe.

Len kto kúpi 1/2 domu? Myslím spoločného majetku.... :rolleyes::o
Mária27
17.07.10,19:47
Len kto kúpi 1/2 domu? Myslím spoločného majetku.... :rolleyes::o

Nejakí tmavšej pleti - hneď by bola sestra presvedčená!
Stanislav 1975
17.07.10,19:54
Nejakí tmavšej pleti - hneď by bola sestra presvedčená!

Majka, Majka-ty máš na všetko recept, veru pravdu máš...:D
majkii
18.07.10,06:25
No len zoli, problém je ten že v takejto situácii ti polku domu nikto nekúpi, keď už, tak celý- ty by si kupoval polku domu a druhú by mala cudzia osoba? asi nie, že?:):)

nie je to až také nezvyčajné, kupec podielu 1/2 získa predkupné právo a k nehnuteľnosti sa skôr či neskôr dostane. Navyše ak je dom v takom stave, že potrebuje nevyhnutne investovať aby nespadol, je podielový spoluvlastník povinný zabrániť škodám na spoločnom majetku a môže sa stať, že ak nebude mať peniaze na opravu (vo výške svojho podielu) kupec ako nový podielový spoluvlastník má právo na pomerný podiel vynaložených prostriedkov (ktoré vynaložil na opravu) a môže si ich vymáhať hoci aj súdnou cestou či exekúciou,

Navyše kupec môže požiadať súd o vyporiadanie podielového vlastníctva. ak vec (dom) nie je deliteľná aj prikázaním veci za primeranú cenu, ktorá sa určí znaleckým posudkom.