vilob
17.07.10,19:56
Dobrý deň. potrebujem poradiť. Mám dosť obsiahle účtovníctvo - čo sa týka položiek. Musím mať výsledné zostavy ku koncu roka fyzicky vytlačené na tlačiarni, alebo stačí, pokiaľ mám program zálohovaný na disku? Ide mi o to, čo vyžaduje daňový úrad v prípade daňovej kontroly... tipujem, že pokiaľ by som chcela vytlačiť všetky zostavy, miniem určite celú jednu náplň do tlačiarne a kopec papierov k tomu...
Zoltán Kovács
17.07.10,19:04
Z vlastnej skúsenosti: Pri daňovej kontrole vyžadujú všetku účtovnú dokumentáciu v tlačenej forme (účt.denník, hl.kniha, kiha FO a FD, pokladňa......)
DÚ nemôže mať všetky účtovné soft. aby mohol kontrolu vykonať z nahratých údajov.
zk24
17.07.10,19:38
Z vlastnej skúsenosti: Pri daňovej kontrole vyžadujú všetku účtovnú dokumentáciu v tlačenej forme (účt.denník, hl.kniha, kiha FO a FD, pokladňa......)
DÚ nemôže mať všetky účtovné soft. aby mohol kontrolu vykonať z nahratých údajov.

No softy urcite nemaju, ale vsetky vystupy - vsetky prehlady, reporty - hlavna kniha, uctovny dennik a tak exportujem do .pdf a vzdy k uctovnej zavierke prikladam CD nosic so vsetkymi backupmi a reportami.

Jednu velmi velmi obsiahlu firmu netlacim - teda nie vsetko. Vytalcila by som trebars na pockanie keby sa ohlasila kontrola, ale kym neni treba tych 5,000 stran mi je luto tlacit len tak ....

Mam vsak take zalohy, ze na poziadanie vyhladam kazdy report a vsetko dokazem vytlacit.
Rozalka
17.07.10,19:51
Ja tlačím vždy všetko, technika môže zlyhať.
Klient má denníky a hlavnú knihu založenú, každý mesiac + koncoročnú HK s obratmi všetkých účtov.

Nemala by som väčšieho jedu, keby som musela tlačiť zostavy práve vtedy, keby som mala veľmi súrnu prácu.

Teraz prebiehajúca DK na DPH žiadala vytlačiť evidenciu vo formáte excel + na CD/USB.
Zo zakladača si vytiahla ročnú obratovku k 343 a HK, tieto si aj vzala. Musela som tlačiť pre klienta nové.
lenkak
17.07.10,19:53
No mne práve skončila jedna daňová kontrola, že nechceli žiadne tlačené výstupy, ale pán kontrolor asi poznal program mrp, chodil priamo do prevádzky, tam mal k dispozícii jeden pc aj so softom, a to mu úplne stačilo. Ani raz sa neozval, žeby niečo potreboval. Nakoniec daň. kontrola za DP PO dopadla ok. Položiek bolo cca 15tis.
zk24
17.07.10,19:58
Ja tlačím vždy všetko, technika môže zlyhať.


No to hej, preto mam vsetko v softe + v pdf v PC + na externom disku + na CD ktore prikladam do sanonov... Tak dufam ze stvornasobna zaloha staci... plus ma to aj klient, tak snad.... :D
durisovad
17.07.10,20:01
No mne práve skončila jedna daňová kontrola, že nechceli žiadne tlačené výstupy, ale pán kontrolor asi poznal program mrp, chodil priamo do prevádzky, tam mal k dispozícii jeden pc aj so softom, a to mu úplne stačilo. Ani raz sa neozval, žeby niečo potreboval. Nakoniec daň. kontrola za DP PO dopadla ok. Položiek bolo cca 15tis.
Gratulujem, Lenka, dobre odvedena praca.
VieraPopluharova
17.07.10,20:01
Tu davam do pozornosti v akej forme by mali byt vedene uctovne doklady, no zatial jednoznacne pred organmi statnej spravy ako je DU,SP a ZP a pred kontrolormi vedie tlacena forma:

ÚČTOVNÁ DOKUMENTÁCIA

§ 31
Účtovný záznam
Na začiatok

(1) Účtovnú dokumentáciu účtovnej jednotky tvorí súhrn všetkých účtovných záznamov vytváraných podľa § 4 ods. 5.

(2) Na účely tohto zákona sa považuje za

a) písomnú formu účtovný záznam vykonaný rukopisom, písacím strojom, tlačiarenskými alebo reprografickými technikami, alebo tlačiarenským výstupným zariadením výpočtovej techniky, ktorého obsah je pre fyzickú osobu čitateľný,
b) technickú formu účtovný záznam vykonaný elektronickým, optickým alebo iným spôsobom neuvedeným v písmene a), ktorý umožňuje jeho prevedenie do písomnej formy; prevedenie do písomnej formy sa nevyžaduje pri podpisovom zázname podľa § 32 ods. 3.

(3) Účtovná jednotka môže vykonať prevod účtovného záznamu z jednej formy do druhej formy. V tomto prípade je povinná zabezpečiť, aby obsah účtovného záznamu v novej forme bol zhodný s obsahom účtovného záznamu v pôvodnej forme. Táto povinnosť sa považuje za splnenú, ak účtovná jednotka predloží účtovný záznam v pôvodnej aj novej forme a ich obsah je zhodný alebo to preukáže iným spôsobom, ktorý nespochybní žiadna z osôb, ktoré s prevedeným záznamom pracujú. Účtovná jednotka je povinná mať k dispozícii účtovné záznamy, ktorými dokladuje formu vedenia účtovníctva.

(4) Všetky formy účtovného záznamu sú rovnocenné; obsah všetkých účtovných záznamov má rovnaké dôsledky, ak sú vykonané vo forme podľa odseku 2.

(5) Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov v písomnej forme a v technickej forme, ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.

(6) Účtovná jednotka je povinná na žiadosť audítora poskytnúť účtovné záznamy vo forme požadovanej audítorom, ak účtovné záznamy v takejto požadovanej forme vedie.

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu
Na začiatok

(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,

a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).

(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.

(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

(4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.

§ 33
Prenos účtovného záznamu
Na začiatok

Prenos účtovného záznamu musí účtovná jednotka zabezpečiť pred jeho zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi doň a neoprávneným prístupom k nemu.
lenkak
17.07.10,20:08
Gratulujem, Lenka, dobre odvedena praca.


Ďakujem
toto bola kontrola na jednu fi,
druhú firmu pred 2,5 rokmi keď kontrolovali, chceli tlačené zostavy, niečo sa im exportovalo do excelu. Tiež bolo všetko ok, po vysvetlení určitých vecí.
Záleží priamo od kontrolórov, podľa ich vedomostí a takisto ako im to vyhovuje.
macte
27.11.11,10:15
Prosím Vás o radu.
Mám mesačne dosť veľké množstvo odoslaných faktúr na paušálne platby. Chcem ich uchovávať elektronicky, ošetrím si to v smernici.

Je postačujúce uvedené OFA exportovať do PDF-ka? Je tam uvedená predkontácia aj s menom zodpovednej osoby, ale nie je pri tom podpis tejto osoby.
KEJKA
27.11.11,10:26
my to máme tiež ošetrené v smernici, navyše predkontácia na doklade nie je, vyplýva z nastavení infosystému.
máme takto archivované všetky OF, sú ich tisíce, šetríme papier. Zatiaľ kontrola nebola, ale vzhľadom aj na nové postupy kontroly /pomocou SW - viď iná téma/ nepredpokladám,že bude nutné všetko tlačiť, pravdepodobne len určité kontrolou vybrané faktúry.
macte
27.11.11,10:29
Ďakujem ;)
Laura1
14.03.13,08:42
Zdravím Vás.
Chystám doklady pre daňovú kontrolu, potrebujem vedieť, či každý doklad musí odsúhlasiť - podpísať konateľ, alebo ak to ošetrím v smernici, môže schváliť aj poverená osoba (účtovníčka)? Napr. doklady do určitej výšky môže schváliť poverená os., nad určitou sumou schvaľuje len konateľ.
Tweety
14.03.13,08:44
Zdravím Vás.
Chystám doklady pre daňovú kontrolu, potrebujem vedieť, či každý doklad musí odsúhlasiť - podpísať konateľ, alebo ak to ošetrím v smernici, môže schváliť aj poverená osoba (účtovníčka)? Napr. doklady do určitej výšky môže schváliť poverená os., nad určitou sumou schvaľuje len konateľ.
Zo zákona o účtovníctve
§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
Laura1
14.03.13,09:45
tak sa konateľ trochu potrápi
Tweety
14.03.13,09:53
Veď to má v popise práce