macicka
18.07.10,20:57
Ahojte Poraďáci,

celý deň tu lúskam na porade všetky možné príspevky ohľadom špedície, nakoľko som práve prišla ku klientovi, ktorý rozbieha prepravu.
Ohľadom DPH sa mi už objasnilo /vďaka za super príspevky so všetkými možnými variantami/, ale ohľadom dátumov mám stále hokej.
Mám pred sebou fa - podotýkam všetky zúčastnené strany sú plátcami DPH vo "svojom" štáte:
1. český dopravca faktúruje môjmu klientovi prepravu - dátum dodania 23.6., dátum vystavenia 23.6. /fa došla 2.7./ - s akým dátumom dodania a vystavenia bude môj klient faktúrovať slovenskému zákazníkovi, ktorý si objednal prepravu?
2. slovenský dopravca faktúruje môjmu klientovi prepravu - dátum dodania 25.6., dátum vystavenia 5.7. /fa došla 13.7./ - s akým dátumom dodania a vystavenia bude môj klient faktúrovať slovenskému zákazníkovi, ktorý si objednal prepravu?
a aké dátumy by boli v prípade týchto 2 rôznych dopravcov, keby konečný zákazník, ktorý si objednal prepravu u môjho klienta bol napr. Švéd /samozrejme registrovaný vo Švédsku ako plátca DPH/?

A ešte takú malú perličku: neviem, ako to je v ČR, ale nemal by ČR dopravca dávať deň dodania deň ukončenia prepravy /teda podľa CMR/? lebo mne jeden český prepravca dal na všetky faktúry jeden deň dodania aj vystavenia a pritom sa prepravy skončili v rôzne dni...dokonca niekedy je deň dodania skorší ako deň uskutočnenia prepravy - to je asi tiež nejaky borec v oblasti fakturácie :):):)

dakujem.
danushka
18.07.10,21:53
http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDcia+kocke

Čítaj tému celú, je to široká problematika z hľadiska DPH, po novelizácii zákona o DPH od 1.1.2010 má zmysel čítať už len pkračovanie témy bez prvotných zozbieraných priložených linkov.
macicka
19.07.10,06:22
http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDcia+kocke

Čítaj tému celú, je to široká problematika z hľadiska DPH, po novelizácii zákona o DPH od 1.1.2010 má zmysel čítať už len pkračovanie témy bez prvotných zozbieraných priložených linkov.
danushka, praveze som dlhe hodiny studovala celu temu, vytlacila, podciarkovala a snazila sa na to prijst, ale jednoducho tomu celkom nechapem..no co uz, len dufam, ze zajtrajsi suhrnny vykaz bude aspon na 50% spravny alebo sa najde dobra dusa, ktora mi tie datumy objasni.
danushka
19.07.10,07:39
Macicka, rada Ti odpoviem, avšak potrebujem vedieť nasledovné :
Je Tvoj klient zdaniteľná SK osoba?
Ten , kto prepravu vykonal je priamo dopravca, alebo obstarávateľ prepravy - zasielateľ, špedička ?
Sadnem si tu a polopate Ti to rozpíšem,a le potrebujem viac informácií...
danushka
19.07.10,08:22
Ahojte Poraďáci,

celý deň tu lúskam na porade všetky možné príspevky ohľadom špedície, nakoľko som práve prišla ku klientovi, ktorý rozbieha prepravu.
Ohľadom DPH sa mi už objasnilo /vďaka za super príspevky so všetkými možnými variantami/, ale ohľadom dátumov mám stále hokej.
Mám pred sebou fa - podotýkam všetky zúčastnené strany sú plátcami DPH vo "svojom" štáte:
1. český dopravca faktúruje môjmu klientovi prepravu - dátum dodania 23.6., dátum vystavenia 23.6. /fa došla 2.7./ - s akým dátumom dodania a vystavenia bude môj klient faktúrovať slovenskému zákazníkovi, ktorý si objednal prepravu?
Predpokladám, že Tvoj klient je zasielateľ, ktorý obstaráva prepravu a dňom vystavenia a dodania budem deň, kedy mu faktúra prišla od dopravcu. Keďže to nie je oslobodené zdan.plnenie, je to OK. AK by si prsne takúto fa fakturovala inému EU platiteľovi, dátum dodania by musel byť podľa vykládky na CMR.
2. slovenský dopravca faktúruje môjmu klientovi prepravu - dátum dodania 25.6., dátum vystavenia 5.7. /fa došla 13.7./ - s akým dátumom dodania a vystavenia bude môj klient faktúrovať slovenskému zákazníkovi, ktorý si objednal prepravu?
Ak ste zasielateľská spoločnosť, fakturujete v deň, kedy Vám fa od dopravcu došla. Deň vystavenia, deň dodania a deň odoslania bude rovnaký.
a aké dátumy by boli v prípade týchto 2 rôznych dopravcov, keby konečný zákazník, ktorý si objednal prepravu u môjho klienta bol napr. Švéd /samozrejme registrovaný vo Švédsku ako plátca DPH/?
Vtedy by bol dátum dodania podľa vykládky na CMR.

A ešte takú malú perličku: neviem, ako to je v ČR, ale nemal by ČR dopravca dávať deň dodania deň ukončenia prepravy /teda podľa CMR/? lebo mne jeden český prepravca dal na všetky faktúry jeden deň dodania aj vystavenia a pritom sa prepravy skončili v rôzne dni...dokonca niekedy je deň dodania skorší ako deň uskutočnenia prepravy - to je asi tiež nejaky borec v oblasti fakturácie :):):) ...no, majú v tom hokej a poriadny :eek:

No podľa všetkého by mal dať CZ vykonaváteľ prepravy pre SK objednávateľa dátum dodania podľa vykládky na CMR. Predpokladám, že naša novelizácia zákona o DPH nadväzuje na nejaký európsky štandard zákona o DPH, ale tvrdiť to na 100% nebudem, nepoznám znenie zákona o DPH v CZ. Treba sa v tomto prípade spojiť s fakturantkou v CZ a trvať na prepracovaní fa, aspoň my to tak vo firme robíme ;).
dakujem.


v texte...
macicka
19.07.10,10:01
v texte...
daaaaaakujem, toto som potrebovala vediet, moj platitel je ako si predpokladala zdanitelna osoba v SK
no ti cesi v tom maju hokej, prave som volala do CR, nech si prerobia tie faktury,
a posledna otazocka: musim presne v den, kedy mi prisla fa od dopravcu fakturovat na zakaznika? lebo v §19 ods. 6 sa pise aj o lehote do 3 mesiacov...a uz viac nebudem otravovat :-)
este raz velmi pekne dakujem
danushka
19.07.10,10:09
a kto ti to dokáže, že ti to prišlo v ten deň ;)
...snaž sa fakturovať tak, aby bol aj zákazník spokojný aj Ty aby si stíhala...my si vždy dávame v deň vystavovania fa pečiatku - dátumovku, že to v ten deň došlo a evidujeme došlé fa a vyšlé fa v registratúrnom denníku...
Prelom mesiacov vždy čakáme na dofakturovanie starých vecí z predchádzajúceho a až tak vystavujeme faktúry do nového mesiaca. Samozrejme, že nemôžeš vystaviť do starého mesiaca fa, ktorá je od dopravcu vystavená v novom mesiaci, hoci aj to je diskutabilné, pretože pre mňa už avízo o nakládke a kópia CMR zaslaná faxom je dostatočným dôvodom na fakturáciu, kde môžem doposlať originálne doklady.
Ale ak môžem doporučiť, moc nekalkuluj s tými 3 mesiacmi podľa §19 odst.6...faktúra ako dôjde od dopravcu, treba to šup-šup vybaviť, pretože je možné, že ešte jedna špedička čaká na doklady, kým sa to dostane konečnému objednávateľovi a potom drnčia telefóny :)
macicka
19.07.10,11:30
a kto ti to dokáže, že ti to prišlo v ten deň ;)
...snaž sa fakturovať tak, aby bol aj zákazník spokojný aj Ty aby si stíhala...my si vždy dávame v deň vystavovania fa pečiatku - dátumovku, že to v ten deň došlo a evidujeme došlé fa a vyšlé fa v registratúrnom denníku...
Prelom mesiacov vždy čakáme na dofakturovanie starých vecí z predchádzajúceho a až tak vystavujeme faktúry do nového mesiaca. Samozrejme, že nemôžeš vystaviť do starého mesiaca fa, ktorá je od dopravcu vystavená v novom mesiaci, hoci aj to je diskutabilné, pretože pre mňa už avízo o nakládke a kópia CMR zaslaná faxom je dostatočným dôvodom na fakturáciu, kde môžem doposlať originálne doklady.
Ale ak môžem doporučiť, moc nekalkuluj s tými 3 mesiacmi podľa §19 odst.6...faktúra ako dôjde od dopravcu, treba to šup-šup vybaviť, pretože je možné, že ešte jedna špedička čaká na doklady, kým sa to dostane konečnému objednávateľovi a potom drnčia telefóny :)
ešte raz velmi pekne dakujem, myslim, ze aj ja si zavediem takyto postup...diky moc