dadika22
19.07.10,10:10
Prosím, poraďte mi. Zamestnancom cez leto ak je nad 30 stupňov C poskytujeme balené vody - minerálky. Avšak po celý rok máme zabezpečený aj prístup k pitnej vode z verejného vodovodu. Sú tieto minerálky daňovo uznaným výdavkom? Ak nie sú, tak čo s DPH-čkou?
K tým minerálkam mám vytvorenú aj internú smernicu, že sú na doplnenie stratených minerálov potením pri vysokých horúčavách...neviem,ako to mám opatriť,aby tieto výdavky boli aj riadnymi daňovými výdavkami podľa zákona, pretože je to také diskutabilné...
Tweety
19.07.10,08:18
Prosím, poraďte mi. Zamestnancom cez leto ak je nad 30 stupňov C poskytujeme balené vody - minerálky. Avšak po celý rok máme zabezpečený aj prístup k pitnej vode z verejného vodovodu. Sú tieto minerálky daňovo uznaným výdavkom? Ak nie sú, tak čo s DPH-čkou?
K tým minerálkam mám vytvorenú aj internú smernicu, že sú na doplnenie stratených minerálov potením pri vysokých horúčavách...neviem,ako to mám opatriť,aby tieto výdavky boli aj riadnymi daňovými výdavkami podľa zákona, pretože je to také diskutabilné...
Nie sú zamestnanci, ako zamestnanci, zamestnanci v kanceláriách a ešte k tomu ak je nablízku zdroj pitnej vody, ich pridelené minerálky by boli nedaňovým nákladom firmy.
dadika22
20.07.10,07:27
takže zamestnancom v kanceláriách nebudeme podávať minerálku, ale na dielni (kovovýrobe) im ju podávať môžeme s tým, že to bude daňový výdavok...pitnú vodu majú na šatniach a je pre nich obtiažnejšie chodiť z dielne po tú pitnú vodu stále do šatne, to by sa dosť nachodili a ani taký výkon by nepodali,keby museli často odchádzať zo svojho pracoviska...snáď to je obhájiteľné...
Tweety
20.07.10,07:30
takže zamestnancom v kanceláriách nebudeme podávať minerálku, ale na dielni (kovovýrobe) im ju podávať môžeme s tým, že to bude daňový výdavok...pitnú vodu majú na šatniach a je pre nich obtiažnejšie chodiť z dielne po tú pitnú vodu stále do šatne, to by sa dosť nachodili a ani taký výkon by nepodali,keby museli často odchádzať zo svojho pracoviska...snáď to je obhájiteľné... Áno, to je už obhájiteľné, urobte IS.
Odpoveď tučným v texte.
zuzanaIII.
20.07.10,07:36
Tiež som sa zaoberala touto otázkou a napísala som dopyt na DRSR.
Posielam vyjadrenie, ktoré som dostala.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové výdavky podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znp. (ďalej zákon o dani z príjmov)
Pokiaľ ide o poskytnutie vhodného nápoja pre zamestnancov počas pracovnej zmeny, tieto náklady sú daňovo uznané pre zamestnávateľa vrátane príspevkov na stravovanie (§ 152 ods. 2 platného Zákonníka práce) do výšky 55 % pri dodržaní stanoveného limitu podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 zákona o dani z príjmov.
Ak okrem týchto nákladov zamestnávateľovi vzniká povinnosť poskytovať zamestnancom počas pracovnej zmeny ?pitnú mineralizovanú vodu v galónoch? z osobitného predpisu, potom náklady na nákup tejto vody budú uznané za daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 1 alebo 2 zákona o dani z príjmov.
Odd. metodiky daní a služieb DR SR prac. Bratislava
Tweety
20.07.10,07:40
Tiež som sa zaoberala touto otázkou a napísala som dopyt na DRSR.
Posielam vyjadrenie, ktoré som dostala.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové výdavky podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znp. (ďalej zákon o dani z príjmov)
Pokiaľ ide o poskytnutie vhodného nápoja pre zamestnancov počas pracovnej zmeny, tieto náklady sú daňovo uznané pre zamestnávateľa vrátane príspevkov na stravovanie (§ 152 ods. 2 platného Zákonníka práce) do výšky 55 % pri dodržaní stanoveného limitu podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 5 zákona o dani z príjmov.
Ak okrem týchto nákladov zamestnávateľovi vzniká povinnosť poskytovať zamestnancom počas pracovnej zmeny ?pitnú mineralizovanú vodu v galónoch? z osobitného predpisu, potom náklady na nákup tejto vody budú uznané za daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 1 alebo 2 zákona o dani z príjmov.
Odd. metodiky daní a služieb DR SR prac. Bratislava Nič, viac, nič menej, strohá citácia zákona.
To je jasné, ak majú zamestnanci zabezpečené stravovanie(vrátanie nápoja) vo výške 55% z 3,60€, ďalšie náklady( pitný režim) sú daňovo neuznané, okrem rizikových pracovísk.
zuzanaIII.
20.07.10,07:53
Ja som sa touto otázkou zaoberala dlhší čas nakoľko nakupujeme vodu aj mimo týchto horúcich dní. Pri daňovej kontrole som sa opýtala kontrolóra ako by postupoval v prípade, že by sme si tieto náklady dali do daňových výdavkou. Jeho odpoveď bola: Pokiaľ je zabezpečená pitná voda určite nie ak nemáte prevádzku, v ktorej sú pece a teplo je tam dokazateľné.
Tak sme sa ako spoločnosť nahnevali a zabezpečili sme meranie, ktoré vykonal Úrad verejného zdravotníctva. A to preukázalo, že naozaj aj na ostatných pracoviskách, kde je ručné dozvarovanie teplota presahuje limit stanovený zákonom. Odvtedy si tieto náklady uplatňujeme ako daňové a uplatňujeme si aj DPH, no pre administratívu je to stále nedaňový náklad.
Možno by pomohlo preštudovať si Vyhlášku č. 544 Ministerstva zdravotníctva SR z 16.8.2007 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci. Ak sa tam nájdete a obhájite si daňový výdavok, tak potom nie je žiadny problém.