TommzSK
19.07.10,10:39
Dobry den,chcel by som sa opytat...Nastupil som do noveho zamestnania,pozeral som sa na vyplatne pasky a mam nejake prilis velke odvody,isiel som za uctovnickou a povedala mi,ze jej mam doniest zapoctovy list z predchadzajuceho zamestnania a potom mi to znizi.Otazka je ci treba doniest zapoctove listy aj z inych zamestnani alebo staci ten posledny?Medzitym som pracoval v zahranici...Dakujem za odpovede:)
drobeceva
19.07.10,08:48
Dobry den,chcel by som sa opytat...Nastupil som do noveho zamestnania,pozeral som sa na vyplatne pasky a mam nejake prilis velke odvody,isiel som za uctovnickou a povedala mi,ze jej mam doniest zapoctovy list z predchadzajuceho zamestnania a potom mi to znizi.Otazka je ci treba doniest zapoctove listy aj z inych zamestnani alebo staci ten posledny?Medzitym som pracoval v zahranici...Dakujem za odpovede:)
Čo ma spoločné zápočtový list s odvodami???
Od zápočtového listu tak akurát závisí dĺžka dovolenky.
Tweety
19.07.10,08:52
Dobry den,chcel by som sa opytat...Nastupil som do noveho zamestnania,pozeral som sa na vyplatne pasky a mam nejake prilis velke odvody,isiel som za uctovnickou a povedala mi,ze jej mam doniest zapoctovy list z predchadzajuceho zamestnania a potom mi to znizi.Otazka je ci treba doniest zapoctove listy aj z inych zamestnani alebo staci ten posledny?Medzitym som pracoval v zahranici...Dakujem za odpovede:)
Odvody závisia od výšky VZ, z ktorého sa počítajú, ZL nemá vplyv na výšku odvodov, je to len zápočet odpracovanej doby. ZL je teda potrebné, aby si predložil novému zamestnáv., ale na to, aby vedel správne určiď nárok na riadnu dovolenku.
TommzSK
19.07.10,11:43
tak ale vobec potom nechapem,preco mi uctovnicka povedala,ze jej ho mam doniest?Lebo isiel som za nou,ze mam prilis velke odvody a ona nato,ze doneste zapoctovy list z predchadzajuceho zamestnania a potom mi to znizi...tak som z toho mimo :-) VZ je skratka pre ...?
Tweety
19.07.10,11:44
tak ale vobec potom nechapem,preco mi uctovnicka povedala,ze jej ho mam doniest?Lebo isiel som za nou,ze mam prilis velke odvody a ona nato,ze doneste zapoctovy list z predchadzajuceho zamestnania a potom mi to znizi...tak som z toho mimo :-)
Aj my určite,:eek: toto tvrdenie nie je správne, skús sa jej opýtať, na základe čoho toto tvrdí.
drobeceva
19.07.10,11:44
tak ale vobec potom nechapem,preco mi uctovnicka povedala,ze jej ho mam doniest?Lebo isiel som za nou,ze mam prilis velke odvody a ona nato,ze doneste zapoctovy list z predchadzajuceho zamestnania a potom mi to znizi...tak som z toho mimo :-)
mimotemynie si sám, aj my sme z toho vedľa;)
Ale skús sa jej opýtať, možno sa aj mi priučíme:---
TommzSK
19.07.10,11:48
Tak to sa jej opytam,len teraz isla na dovolenku :-)A podla coho sa pocitaju odvody atd.?Ja mam na paske napr.odvody 120euro a spolupracovnici maju 60euro,preto som sa isiel nato opytat...
Tamila
19.07.10,11:53
Je možné, že nemáš podpísané vyhlásenie k dani a máš celú výplatu zdanenú bez nezdaniteľnej čiastky.
TommzSK
19.07.10,11:58
Je možné, že nemáš podpísané vyhlásenie k dani a máš celú výplatu zdanenú bez nezdaniteľnej čiastky.

Takze da sa to upravit aby to male efekt na vyplatu ??? :-)))
Tamila
19.07.10,12:04
Treba podpísať vyhlásenie k dani zo mzdy (môže sa iba u jedného zamestnávateľa) a hrubá mzda znížená o odvody sa zníži o nezdaniteľné minimum 335,47 €, výsledná suma sa zdaní 19%.
Tweety
19.07.10,12:05
Takze da sa to upravit aby to male efekt na vyplatu ??? :-)))
Ak je to tvoj jediný zamestnávateľ, mzdárka Ti pri nástupe mala dať podpísať Vyhlásenie k zdaneniu, máš ho vôbec podpísané?
TommzSK
19.07.10,12:12
Ak som podpisal vyhlasenie k dani zo mzdy u predchadzajuceho zamestnavatela u sucasneho uz nemusim? Este jedna otazka,to co mi postrhali na vyplate navyse,vyplatia mi to?Alebo...?Sorry za proste otazky,ale nevyznam sa v tom :-)

@Tweety - ano je to moj jediny zamestnavatel,nic mi nedali podpisat pri nastupe,zistujem,ze mam v tom asi poriadny bordel :-(
Tweety
19.07.10,12:15
[QUOTE=TommzSK;1457102]Ak som podpisal vyhlasenie k dani zo mzdy u predchadzajuceho zamestnavatela u sucasneho uz nemusim? Nemusíš, ale bude sa Ti strhávať daň z celého príjmu, takže podpísať ho je pre Teba výhodou, nemusíš v priebehu roka dotovať štát. Este jedna otazka,to co mi postrhali na vyplate navyse,vyplatia mi to?Alebo...?Sorry za proste otazky,ale nevyznam sa v tom :-) Ak Ti zrazili vyššie odvody, ako mali byť ,musia Ti ich vrátiť. /QUOTE]
Odpovede tučným.
Tweety
19.07.10,12:18
Ak som podpisal vyhlasenie k dani zo mzdy u predchadzajuceho zamestnavatela u sucasneho uz nemusim? Este jedna otazka,to co mi postrhali na vyplate navyse,vyplatia mi to?Alebo...?Sorry za proste otazky,ale nevyznam sa v tom :-)

@Tweety - ano je to moj jediny zamestnavatel,nic mi nedali podpisat pri nastupe,zistujem,ze mam v tom asi poriadny bordel :-
(
A prečo Ti ho nedala mzdárka podpísať? Ja na tvojom mieste, by som za ňou zašla a upozornila ju na jej povinnosti.
TommzSK
19.07.10,12:21
Ak to teda uzavriem :
- podpisat vyhlasenie k dani zo mzdy
- vratia mi to co som odviedol navyse
- zapoctovy list nema s odvodmi nic spolocne

Dakujem vsetkym za odpovede a reakcie,velmi ste mi pomohli :-)

P.S. ked pride mzdarka z dovolenky,nech sa na mna tesi :-)

@Tweety - ta otazka mi teraz lieta hlavou a vobec neviem preco mi to nedala podpisat...
Paula
19.07.10,12:26
Dobry den,chcel by som sa opytat...Nastupil som do noveho zamestnania,pozeral som sa na vyplatne pasky a mam nejake prilis velke odvody,isiel som za uctovnickou a povedala mi,ze jej mam doniest zapoctovy list z predchadzajuceho zamestnania a potom mi to znizi.Otazka je ci treba doniest zapoctove listy aj z inych zamestnani alebo staci ten posledny?Medzitym som pracoval v zahranici...Dakujem za odpovede:)


Odvod (výška) dane sa už vyjasnil. Ktoré odvody máš ešte vyššie, ako je právo? V úvodnom príspevku píšeš o odvodoch v množnom čísle.
TommzSK
19.07.10,12:30
Nemam teraz u seba vyplatnu pasku,ale myslel som polozku "Odvody celkom"(nie som si isty,ci je to tak oznacene),neviem vam povedat konkretne ktore odvody,skoda,ze nemam u seba vypl.pasku
Tweety
19.07.10,12:31
Nemam teraz u seba vyplatnu pasku,ale myslel som polozku "Odvody celkom"(nie som si isty,ci je to tak oznacene),neviem vam povedat konkretne ktore odvody,skoda,ze nemam u seba vypl.pasku
Možno si tým myslel celkové odvody plus daň. Ťažko Ti takto presne odpovedať, keď nevieme, čo a ako(odvody,daň)si mal posťahované.
TommzSK
19.07.10,12:36
teraz neviem presne,ale dolezite je,ze ste mi napisali ohladne vyhlasenia k dani zo mzdy,to urcite nemam podpisane a myslim,ze sa tym veci vyriesia :-)
TommzSK
20.07.10,06:06
Sorry,ze som vam zle opisal moj problem.No uz viem presne co mi strhaju prilis vela "PREDDAVOK NA DAN Z MESACNEJ MZDY"...120euro...
Tweety
20.07.10,06:10
Sorry,ze som vam zle opisal moj problem.No uz viem presne co mi strhaju prilis vela "PREDDAVOK NA DAN Z MESACNEJ MZDY"...120euro...
No vidíš, je po probléme, upozorníš :o mzdárku, podpíšeš Vyhlásenie k zdaneniu, a vec je vybavená.:):):)
Ywetta
20.07.10,06:44
Musíš si najprv porovnať s kolegami výšku vymeriavaceho základu, väčšinou je to hrubá mzda a až potom odvody. Odvody môžu byť rozdielne napr. keď je kolega dôchodca, predčasný dôchodca alebo čiastočný invalid - on si neplatí poistenie v nezamest., invalidné. Takže rozdiel tam môže byť.
Tweety
20.07.10,06:53
Musíš si najprv porovnať s kolegami výšku vymeriavaceho základu, väčšinou je to hrubá mzda a až potom odvody. Odvody môžu byť rozdielne napr. keď je kolega dôchodca, predčasný dôchodca alebo čiastočný invalid - on si neplatí poistenie v nezamest., invalidné. Takže rozdiel tam môže byť.
Zadávateľ už zistil, kde bol problém, viď predch. príspevok. č.20:)
TommzSK
20.07.10,07:03
Riesenie je teda podpisat vyhlasenie k dani zo mzdy?Ak to podpisem vratia mi potom na dalsej vyplate to co som platil naviac?Alebo...?
Llívia
20.07.10,07:04
A prečo Ti ho nedala mzdárka podpísať? Ja na tvojom mieste, by som za ňou zašla a upozornila ju na jej povinnosti.

NIE JE povinnosťou mzdárky dať toto vyhlásenie podpísať. Je to "vecou" zamestnanca. :)
(Medzi nami dievčatami: aj tak im toto vyhlásenie k podpisu nanútime pri nástupe do práce a každý rok do konca januára, veď nebudeme predsa také svine, že by zamestnanci zväčša zákona neznalí na svoju neznalosť doplácali finančne :):):).)
Tweety
20.07.10,07:06
Riesenie je teda podpisat vyhlasenie k dani zo mzdy?Ak to podpisem vratia mi potom na dalsej vyplate to co som platil naviac?Alebo...?
Áno, veď som už uviedla, že ho podpíšeš, tým si uplatníš NČ dane, budeš platiť menšiu daň, a tá, ktorú si mal zrazenú naviac, keď si ho nemal podpísané, bude dorovnaná v RZD, alebo v DP.
TommzSK
20.07.10,07:24
Dakujem vsetkym za cenne rady,uz som sa troooosku dostal do obrazu :-) Pekny den zelam...
TommzSK
26.07.10,08:35
Mzdarka este stale nieje v praci,ale dozvedel som sa,ze vyhlasenie,ak som ho uz podpisoval u predchadzajuce zamestnavatela,tak u noveho uz nemusim a mal som si ho priniest z predchadzajuceho zamestnania...co si o tom myslite?
drobeceva
26.07.10,08:56
Mzdarka este stale nieje v praci,ale dozvedel som sa,ze vyhlasenie,ak som ho uz podpisoval u predchadzajuce zamestnavatela,tak u noveho uz nemusim a mal som si ho priniest z predchadzajuceho zamestnania...co si o tom myslite?
ak by si mal viacerých zamestnávateľov, tak vyhlásenie môžeš uplatniť iba u jedného. Ak u predchádzajúceho bol riadne skončený PP, vyhlásenie podpíšeš u terajšieho z-ľa. Ak by si v jednom mesiace končil a nastúpil, v tomto mesiaci môžeš uplatniť iba u jedného z-ľa
P.S: ako môžeš preniesť od predchádzajúceho? Čo predloží v prípade kontroly mzdárka? Vyhlásenie sa zamestnancovi pri výstupe nedáva.
JajaFabša
26.07.10,09:08
Neviem, na čo by bolo mzdárke tvoje vyhlásenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, veď máš zmluvu s novým zamestnávateľom a ten by mal figurovať aj na vyhlásení, ktoré má ako podklad pre tvoju mzdu.
TommzSK
26.07.10,09:57
Koncil som u stareho z-la a zacinal u noveho z-la v jednom mesiaci 15.4.2010 som koncil a nastupil 16.4.2010 riadne som skoncil PP
ivka70
26.07.10,10:04
Koncil som u stareho z-la a zacinal u noveho z-la v jednom mesiaci 15.4.2010 som koncil a nastupil 16.4.2010 riadne som skoncil PP


V takom pripade skutocne mozes mat podpisane vyhlasenie len u jedneho zamestnavatela, nie u dvoch sucasne v jednom mesiaci.
Mzdarka ti ho spravne nedala a neuplatnila ti danovu ulavu hned v ten prvy mesiac - v aprili, ale od maja, kedy si pracoval , predpokladam , len u jedneho zamestnavatela, uz si si nezdanitelne minimum mohol a mal uplatnovat u neho.
TommzSK
26.07.10,10:12
Ak tomu dobre rozumiem,tak nemusim nic podpisovat a mzdarka mi spravne nedala nic podpisat...ale preco nemam danovu ulavu?Ja tomu nechapem,to teraz budem platit statu a cakat na vratenie dane na buduci rok?
truch
26.07.10,10:18
Ak tomu dobre rozumiem,tak nemusim nic podpisovat a mzdarka mi spravne nedala nic podpisat...ale preco nemam danovu ulavu?Ja tomu nechapem,to teraz budem platit statu a cakat na vratenie dane na buduci rok?
Nie, nová mzdárka po podpísaní vyhlásenia zadá úľavu už od mája. V apríli boli dvaja zamestnávatelia a vyhlásenie podpísané u jedného z nich.
blazonko
26.07.10,10:18
Podpísať si ho mal, ale od 1.5. A nemusíš čakať. Podpíš ho teraz, uplatní ti nezdaniteľnú časť už za tento mesiac. Iba za máj a jún sa ti uplatní až pri ročnom zúčtovaní.
TommzSK
26.07.10,10:22
takze podpisat nove vyhlasenie a zacne sa mi uplatnovat uz za tento mesiac (jul). Ostatne mesiace april,maj,jun dostanem az pri roznom zuctovani...spravne?
Llívia
26.07.10,10:23
Mzdarka este stale nieje v praci,ale dozvedel som sa,ze vyhlasenie,ak som ho uz podpisoval u predchadzajuce zamestnavatela,tak u noveho uz nemusim a mal som si ho priniest z predchadzajuceho zamestnania...co si o tom myslite?

Nie je to pravda. Vyhlásenie musíš mať podpísané pre každého zamestnávateľa zvlášť a každý zamestnávateľ si ho necháva, pretože je podklad pre výpočet miezd a ku kontrole správnosti výpočtu preddavku na daň zo závislej činnosti.

Niektorí zamestnávatelia možno trvajú na prinesení kópie 3. strany vyhlásenia od predchádzajúceho zamestnávateľa, kde podpisuješ, za ktorý mesiac naposledy si u toho predchádzajúceho zamestnávateľa uplatňuješ nezdaniteľnú čiastku. Ale nie je podmienka túto kópiu priniesť, lebo zamestnanec si zodpovedá sám za údaje uvedené vo vyhlásení.
truch
26.07.10,10:23
takze podpisat nove vyhlasenie a zacne sa mi uplatnovat uz za tento mesiac (jul). Ostatne mesiace april,maj,jun dostanem az pri roznom zuctovani...spravne?
áno
TommzSK
26.07.10,10:28
Dakujem za vsetky odpovede :-D uz mam v tom jasno...
veronikasad
26.07.10,10:40
Mzdarka este stale nieje v praci,ale dozvedel som sa,ze vyhlasenie,ak som ho uz podpisoval u predchadzajuce zamestnavatela,tak u noveho uz nemusim a mal som si ho priniest z predchadzajuceho zamestnania...co si o tom myslite?
To ti kto povedal ? Mzdárka možno chcela od teba potvrdenie o zdanitelnej mzde, ak si nastupoval v priebehu mesiaca, aby z neho vyčítala, či za posledný mesiac máš uplatnenú nezd.časť u predch. zamestnávatela.

Odkedy trvá tvoj prac.pomer ?
Zober si pásku a napíš čo tam máš, takto je to len v hádankách ...
TommzSK
26.07.10,10:45
Kto mi to povedal?asi tak ako jedna baba povedala :-)
od 16.4.2010 som nastupil...pasku nemam u seba...ale zajtra uz pride mzdarka tak sa jej na vsetko spytam...
veronikasad
26.07.10,10:50
Kto mi to povedal?asi tak ako jedna baba povedala :-)
od 16.4.2010 som nastupil...pasku nemam u seba...ale zajtra uz pride mzdarka tak sa jej na vsetko spytam...
Také informácie mám rada. Nastupoval si v priebehu mesiaca, pokial nemala doklad o tom, že si si NČZD za apríl uplatnil u predch. zamestnávatela, za apríl ti ju neuplatnila.
A ešte jedna poznámočka na okraj - o uplatnenie NČZD by sa mal u nového zamestnávatela zaujímať aj zamestnanec. Nie je to povinnosťou mzdárky, aj keď pre väčšinu z nich je to samozrejmosť.
Llívia
26.07.10,11:03
Veronikasad, súhlasím až na jedno slovíčko - 2. veta "zaujímať aj zamestnanec" by som dala, že "zaujímať NAJMA zamestnanec" :-)
Vidíš, my mzdárky sme také dobré, ale furt nám len kydajú na hlavu :-(
veronikasad
26.07.10,11:05
Svoj názor som napísala na základe prísp. č. 14