Chrusťa
19.07.10,11:16
Dobrý deń, neviem či som v správnej rubrike, ale nakoľko som nenašla nič na túto tému založila som novú. Chcem sa opýtať skúsených, ktorí už majú nejaké znalosti možno aj v tomto smere. Akým spôsobom sa môže firma chrániť voči svojim zamestnancom pred zneužitím informácii o danej receptúre. Ako príklad uvediem firma má licenciu-patent na výrobu istého produktu pričom zamestnanec nakoľko je v pracovnom pomere tento " recept" pozná. Ako však zabrániť, myslím ošetriť zmluvne, aby náááhodou nedošlo k zneužitiu tohto receptu voči tretím osobám? Viete mám na mysli prípadné rozviazanie prac. pomeru s tým človekom, a pod.
msviki
19.07.10,10:09
Jednym z rieseni, ktore robia zamestnavatelia je, ze si do pracovnej zmluvy pre zamestnanca zahrnu podmienku, ze v priebehu zamestnania nesmie vyvjat ziadne aktivity (mimo firmu), ktore su v rozpore s dobrymi mravmi a poskodzuju zamestnavatela a jeho know how.
Tak isto si davaju do zmluvy aj kolko rokov po zaniku pracovnej zmluvy nesmie byvaly zamestnanec podnikat v rovnakej cinnosti ako sa zaobera firma zamestnavatela. (napr. 2 roky.)

Pri tom cerpaju so zakonika prace, obchodneho a trestneho.

Da sa to velmi pekne a detailne naformulovat, avsak aj ja mam otazku ci, a ako je to vymozitelne na sudoch v SR.
terezamaria
19.07.10,10:09
Dobrý deń, neviem či som v správnej rubrike, ale nakoľko som nenašla nič na túto tému založila som novú. Chcem sa opýtať skúsených, ktorí už majú nejaké znalosti možno aj v tomto smere. Akým spôsobom sa môže firma chrániť voči svojim zamestnancom pred zneužitím informácii o danej receptúre. Ako príklad uvediem firma má licenciu-patent na výrobu istého produktu pričom zamestnanec nakoľko je v pracovnom pomere tento " recept" pozná. Ako však zabrániť, myslím ošetriť zmluvne, aby náááhodou nedošlo k zneužitiu tohto receptu voči tretím osobám? Viete mám na mysli prípadné rozviazanie prac. pomeru s tým človekom, a pod.

Môžeš dať zamestnancom nasledovné upozornenie :

Dodržiavanie základných povinností zamestnanca podľa § 81 ZP, odsek f/ - upozornenie.
__________________________________________________ _________________________

Dôrazne Vás upozorňujem na dodržiavanie základných povinností zamestnanca podľa § 81 ZP, odsek f/ - zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých ste sa dozvedeli pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám.

Odôvodnenie:
____________
Povinnosť zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých ste sa dozvedeli pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám, vyplýva z ochrany záujmov jednotlivých občanov.
Povinnosť zachovávať mlčanlivosť sa vzťahuje na všetky informácie, ktoré sa zamestnanci dozvedeli pri výkone práce a ktoré v záujme svojho zamestnávateľa majú byť utajené.
Nedodržanie uvedeného budeme kvalifikovať ako porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom.Na základe porušenia mlčanlivosti, ktoré je kvalifikované ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny, môže zamestnávateľ so zamestnancom okamžite skončiť pracovný pomer.
/ Dopíš si len konkrétnu vec, napr. patent na výrobu istého výrobku/
rickman
19.07.10,12:14
Musis mat stastie na ludi. Spytaj sa ako to robia v Heinz-e alebo v Coca-Cole :). Ak je to extremne dolezity recept, tak potom sa to da riesit aj procesne, t.j. ze nikto nebude poznat recept, ale dokopy sa im podari spravit vsetko podla receptu.
Braňo
19.07.10,12:26
Ani v Coca cole nepoznajú zamestnanci recept na sirup. Iba dvaja ľudia to viedia na svete.