sattelitka
19.07.10,11:28
Dobrý deň prajem všetkým prítomným!
Pozastavujem sa nad otázkou nákupu DN (alebo polatok za dialnicu?!) v zahraničí - konkrétne v maďarsku (HUF). Zamestnanec aj konateľ v jednej osobe robí prepravu, v maď. kúpil a doniesol mi bločik z nákupu DN, ako to mám zaučtovať do PU. Nemá žiadny doklad preukazujúci zámenu na cudziu menu, len bločik vo forintoch. Platil to pl.kartou. Takže to bude účtované cez ID a ja to zamením kurzom prechádzajúceho dňa z EB. To mi je jasné. Len s tou menou mi poraďte.
1,Mám to dať ako vklad spoločníka hneď do valutovej pokladnice?
2, Ako je tos DPHčkou? Ak je na bločku iná sadzba DPH ako slovenská?
Kačena I.
19.07.10,09:33
Keď to platil firemnou kartou, tak ti peniaze odpíšu z účtu. Dáš to ako pohľadávka voči zamestnancovi, alebo rovno zaúčtuješ nákup DN. Celá suma ide do nákladov a nevstupuje do výkazu DPH.
Tweety
19.07.10,09:35
Dobrý deň prajem všetkým prítomným!
Pozastavujem sa nad otázkou nákupu DN (alebo polatok za dialnicu?!) v zahraničí - konkrétne v maďarsku (HUF). Zamestnanec aj konateľ v jednej osobe robí prepravu, v maď. kúpil a doniesol mi bločik z nákupu DN, ako to mám zaučtovať do PU. Nemá žiadny doklad preukazujúci zámenu na cudziu menu, len bločik vo forintoch. Platil to pl.kartou. Takže to bude účtované cez ID a ja to zamením kurzom prechádzajúceho dňa z EB. To mi je jasné. Len s tou menou mi poraďte.
1,Mám to dať ako vklad spoločníka hneď do valutovej pokladnice?
2, Ako je tos DPHčkou? Ak je na bločku iná sadzba DPH ako slovenská?
Platil platobnou kartou zamestnávateľa?
truch
19.07.10,09:38
Ak platil súkromnou PK musí priniesť výpis, kde bude kurz a ten použiješ.
Tweety
19.07.10,09:39
Keď to platil firemnou kartou, tak ti peniaze odpíšu z účtu. Dáš to ako pohľadávka voči zamestnancovi, alebo rovno zaúčtuješ nákup DN. Celá suma ide do nákladov a nevstupuje do výkazu DPH.
Priamo cez BV nemôžeš účtovať o nákupe DN.
Kačena I.
19.07.10,09:45
Keď mám viac nákupov a viac zamestnancov, tak to sledujem cez pohľadávky voči jednotlivým zamestnancom, ale keď je to jeden nákup konateľa z firemného účtu, prečo nie?
sattelitka
19.07.10,10:48
Platil platobnou kartou zamestnávateľa?
áno, z podnikateľakého účtu. Takže to dám na 501/261 dátumom z bločku, a pri výpise 261/221 ? Pri výpise použijem kurz ako to premenila daná banka, a pri prvom zaúčtovaní (bloček) zase deň predchádzajúci ako fyzicky platil , že? chápem dobre? Takže účet 211-valutový vlastne ani nemusím použiť???
Tweety
19.07.10,10:53
áno, z podnikateľakého účtu. Takže to dám na 501/261 dátumom z bločku, a pri výpise 261/221 ? Pri výpise použijem kurz ako to premenila daná banka, a pri prvom zaúčtovaní (bloček) zase deň predchádzajúci ako fyzicky platil , že? chápem dobre? Takže účet 211-valutový vlastne ani nemusím použiť???
Urobíš ID na základe bločku-nákup kartou 518/379, cez BV realiz. platby kartou 379/221.
Rozalka
19.07.10,16:42
Ja by som doklad k DN účtovala (ID) 518/261 a úhradu (BV) 261/221
sattelitka
19.08.10,07:41
Ja by som doklad k DN účtovala (ID) 518/261 a úhradu (BV) 261/221
áno, aj ja sa prikláňam k tomuto názoru. Nechápem prečo a čo by tam mal robiť účt 379- ostané záväzky, (voči zamestnancovi?, veď on je tiež aj konateľ) veď to účtujem ako aj všetky ostatné platby kartou !?:cool:
Kačena I.
19.08.10,07:53
ja používam 261xx len medzi finančnými účtami. Toto beriem už ako záväzok. Aj je to účtovne správne, je to skutočný záväzok voči niekomu a nie "peniaze na ceste" A ďalšia vec, že 261 nemôže mať zostatok k 31.12. tak aj tak by si to musela preučtovať ku koncu roka.
Rozalka
19.08.10,12:59
1) Kto povedal, že účet 261 nesmie mať k 31.12. zostatok?
2) ak použijem k platbe kartu, nevzniká mi žiaden záväzok, považuje sa to za "peniaze na ceste" - sťaby som si vybrala z bankomatu
Paula
19.08.10,13:16
ja používam 261xx len medzi finančnými účtami. Toto beriem už ako záväzok. Aj je to účtovne správne, je to skutočný záväzok voči niekomu a nie "peniaze na ceste" A ďalšia vec, že 261 nemôže mať zostatok k 31.12. tak aj tak by som si to musela preúčtovať ku koncu roka.


A ako :confused:
Katarína Cigánová
19.08.10,13:34
Ale aké záväzky?
podla poradcu podnikatela - učtovné suvstažnosti na r. 2010 jednoznačne účtuju nákup cez kartu ako pohladávku voči - zamestnancovi , konatelovi , komu bola táto karta pridelená . teda nie záväzok , je to predsa pohladávka . Praktické účtovanie napr PHM :
501 /335 - bloček z pumpy platené firemnou kartou
335/221 - bankový výpis
dialničná známka podla mna :
538 / 335 - ak je platená firmenou kartou
335 / 221 - bankový výpis .
je možné , že ti výpis príde skôr , vtedy účtuješ :
335/221 - bankový výpis
501 / 335 - bloček z pumpy od zamestnanca
335 - je dobré smerovat do salda menovite - nakolko sa môže stat , že ti zamestatnec napr. ochorie , ale ešte pred tým stihol niečo nakúpit ap. alebo máte viac firemných kariet - je potrebná analytika
toľko môj názor
abcd.kates
26.08.10,13:09
a ako by sa to správne účtovalo ak by sa platilo v hotovosti a nie cez pl.kartu, aký kurz?
Katarína Cigánová
26.08.10,13:22
a ako by sa to správne účtovalo ak by sa platilo v hotovosti a nie cez pl.kartu, aký kurz?
ja by som účtovala :
538/ 211
A tu máš dve možnosti : ak máš pokladnicu v mene v akej bola známka kúpená , vyplatiš to zamestnancovi v tejto mene.
Ak nemáš takúto pokladnicu - vyplatíš mu to v eur , pričom použiješ kurz ECB , ktorý predchádza dňu účtovného prípadu .
/napr. známka bola kúpená 13.8.2010 . , pre zaúčtovanie použiješ kurz 12.8.2010 /.
Alebo si to zamestanec vyúčtuje v cestáku ako vedlajšie náklady , vtedy ide všetko cez 512/211.
m.lujza
27.08.10,08:49
Ale aké záväzky?
podla poradcu podnikatela - učtovné suvstažnosti na r. 2010 jednoznačne účtuju nákup cez kartu ako pohladávku voči - zamestnancovi , konatelovi , komu bola táto karta pridelená . teda nie záväzok , je to predsa pohladávka . Praktické účtovanie napr PHM :
501 /335 - bloček z pumpy platené firemnou kartou
335/221 - bankový výpis
dialničná známka podla mna :
538 / 335 - ak je platená firmenou kartou
335 / 221 - bankový výpis .
je možné , že ti výpis príde skôr , vtedy účtuješ :
335/221 - bankový výpis
501 / 335 - bloček z pumpy od zamestnanca
335 - je dobré smerovat do salda menovite - nakolko sa môže stat , že ti zamestatnec napr. ochorie , ale ešte pred tým stihol niečo nakúpit ap. alebo máte viac firemných kariet - je potrebná analytika
toľko môj názor
Ni je mi jasne, z akeho titulu ide o pohladavku voci zamestnancovi? Nakupuje predsa na firemne ucely z firemneho uctu. Ja osobne pri platbach kartou tiez pouzivam ucet 261.
m.lujza
27.08.10,09:04
a ako by sa to správne účtovalo ak by sa platilo v hotovosti a nie cez pl.kartu, aký kurz?
Ja mám tiež spoločníka-konateľa sro, ktorý si sám robí prepravu v EU. Na nákup cudzej meny zväčša nedá doklad o nákupe. Pri platbe diaľ.poplatku v cudzej mene v hotovosti napr. 2.8. účtujem:
1) dňa 2.8. vklad cudzej meny konateľom do val.pokladne 211xxx/365xxx, kurz NBS z 1.8.
2) dňa 2.8. platbu diaľ.poplatku z valutovej pokladne 518xxx/211xxx kurz NBS z 1.8.
3) dňa 2.8. vyplatenie záväzku voči spoločníkovi za vklad cudzej meny 365xxx/211xxx z eurovej pokladne, suma Eur je rovnaká ako suma vypočítaná kurzom. Keďže všetko sa zaúčtuje v 1 deň, nevznikne žiadny kurzový rozdiel
abcd.kates
27.08.10,09:37
ja by som účtovala :
538/ 211
A tu máš dve možnosti : ak máš pokladnicu v mene v akej bola známka kúpená , vyplatiš to zamestnancovi v tejto mene.
Ak nemáš takúto pokladnicu - vyplatíš mu to v eur , pričom použiješ kurz ECB , ktorý predchádza dňu účtovného prípadu .
/napr. známka bola kúpená 13.8.2010 . , pre zaúčtovanie použiješ kurz 12.8.2010 /.
Alebo si to zamestanec vyúčtuje v cestáku ako vedlajšie náklady , vtedy ide všetko cez 512/211.

no ale pokladnicu v cudzej mene predsa musíš mať - viesť je to v zákona. Ja mám pokladnicu v cudzej mene, no nemám žiadny doklad o premene eur na túto cudziu menu, tak som to urobila tak, že som dala:
Vklad (ako dotácia pokladne)na túto val.pokladňu a to v tej istej sume ako mal aj výdavok za nákup dialn.znáky, použila som kurz z predhádzajúceho dňa ECB. účtovala som: 261/211eurová, a 211cudzia/261, a pri nákupe -bloček o nákupe dial.nálepky som dala: 518/211cudzia.
Betina2
05.09.10,14:20
Ja mám tiež spoločníka-konateľa sro, ktorý si sám robí prepravu v EU. Na nákup cudzej meny zväčša nedá doklad o nákupe. Pri platbe diaľ.poplatku v cudzej mene v hotovosti napr. 2.8. účtujem:
1) dňa 2.8. vklad cudzej meny konateľom do val.pokladne 211xxx/365xxx, kurz NBS z 1.8.
2) dňa 2.8. platbu diaľ.poplatku z valutovej pokladne 518xxx/211xxx kurz NBS z 1.8.
3) dňa 2.8. vyplatenie záväzku voči spoločníkovi za vklad cudzej meny 365xxx/211xxx z eurovej pokladne, suma Eur je rovnaká ako suma vypočítaná kurzom. Keďže všetko sa zaúčtuje v 1 deň, nevznikne žiadny kurzový rozdiel

A čo ak ide do zahraničia na viac dní?
m.lujza
07.09.10,11:53
A čo ak ide do zahraničia na viac dní?
Ak ide do zahraničia na viac dní, valutovú pokladnicu to neovplyvní. Vložil napr. HUF, aj platí poplatky v HUF. Čo sa týka záväzku voči spoločníkovi (ZVS), môžu byť viaceré varianty účtovania, záleží to aj od toho, či účtuješ o valutovej pokladni a ZVS len papierovo, vtedy je jednoduchšie použiť variantu 1, alebo účtuješ podľa dátumov, kedy skutočne došlo ku vkladu a výberu hotovostí ako vo variante 2. Skutočných možností je oveľa viac.

Varianta 1
Spoločník vloží do pokladne vlastných 12000 HUF (platí napr.kurz 1:270), a zároveň si vyberie z pokladne kurzu zodpovedajúcu čiastku 44,44 Eur - žiaden kurzový rozdiel.

Varianta 2
-Spoločník vloží do valutovej pokladne napr. 12000 HUF (platí kurz 1:270), vznikne ZVS 44,44 Eur.
-Vrámci prac.cesty minie na poplatky 8000 HUF. Platenie poplatkov účtuješ v HUF podľa bločkov dňom ich skutočného platenia.
-Firma vyplatí spoločníkovi celý ZVS až po návrate z cesty. V deň vyplatenia platí kurz 1:280. Možnosti:
a možnosť) časť ZVS vyplatí zo zvyšných 4000 HUF. Vo valutovej pokladnici ti ostane nula. Zo ZVS sa ti odpíše suma prepočítaná kurzom 1:280 vo výške 14,29 Eur. Úhradu zvyšnej časti ZVS za spotrebovaných 8000 HUF tiež prepočítaš kurzom 1:280 a vyplatíš ho v Eurách, t.j. 28,57 Eur. Keďže firma mala ZVS 44,44 Eur a spoločníkovi vyplatila po prac.ceste len 42,86 Eur, zvyšnú sumu ZVS 1,58 Eur zaúčtuješ ako kurzový zisk. (V prípade, že sa kurz zmení tak, že spoločníkovi vyplatíš viac, ako bol pôvodný ZVS, účtuješ kurzovú stratu.)
b možnosť) zvyšné HUF po prac.ceste sú ponechané vo valutovej pokladni a firma spoločníkovi vyplatí za celých vložených 12000 HUF prepočítaných kurzom 1:280 na sumu 42,85 Eur a rovnako zvyšnú sumu ZVS 1,58 Eur zaúčtuješ ako kurzový zisk.
abcd.kates
23.09.10,09:01
ahojte,ja som to vyriešila takto: vklad spoločníka (zo svojich vlastných) do valutovej pokladne: 211xxx / 365
a nákup DN 518 / 211 xxx

Totiž na úč365 (čo je záväzok voči spoločníkovi) bol zostatok, ktorý sa takto vyrovnal (aspoň čiastočne)
babi2
23.09.10,09:16
ahojte,ja som to vyriešila takto: vklad spoločníka (zo svojich vlastných) do valutovej pokladne: 211xxx / 365
a nákup DN 518 / 211 xxx

Totiž na úč365 (čo je záväzok voči spoločníkovi) bol zostatok, ktorý sa takto vyrovnal (aspoň čiastočne)
mimotemy si si istá, že si to urobila dobre? lebo tomuto celkom nerozumiem, ak mám zostatok na záväzku voči spoločníkovi, ako sa môže ponížiť tento záväzok tým, že on vloží vlastné peniaze do pokladne
mercuris
03.01.11,10:42
Dobrý deň,
ešte raz k tejto téme a poprosím o radu. Mám klienta - holanďana, ktorému neviem vysvetliť, že všetky nákupy, od ktorých má doklad o nákupe z registr. pokladnice zo zahraničia, si nemôže uplatniť DPH v daňovom priznaní, ktoré podáva (benzín, dial. známky, nákupy drobné - kancelárske potreby a pod.) On mi tvrdí, že sa to dá, že ho tak informovali na DU v Moldave nad Bodvou, poraďte mi prosím, kde by som zistila, ako to naozaj je. Už som z toho zúfalá. Ďk