norko69
19.07.10,12:07
ahojte, máme s manželkou takýto problém. Po smrti svokry pred 2 rokmi a po dedičskom konaní sa vlastníkmi bytu, v ktorom žili svokor so svokrou, stali svokor 1/2 a tri deti, teda moja manželka 1/4, jej brat 1/8 a sestra 1/8. Dohoda je taká, že vlastníkom bytu sa stane moja manželka a ja a že vyplatíme jej súrodencov. Problém je v tom, že jej brat chce vyplatiť už teraz, a nielen z jeho 1/8, ale z celého bytu, ešte počas života svokra. Je možné ešte počas života svokra (on s tým súhlasí) uskutočniť vyplatenie súrodencov z celého bytu tak, aby sa vlastníkmi bytu stali moja manželka a ja? Ak sa nemýlim, stať sa vlastníkom nejakej nehnuteľnosti sa dá jedine kúpnou zmluvou, darovacou zmluvou a dedením. Dá sa vôbec v tomto čase uskutočniť to, o čo nás žiada manželkin brat? ďakujeme za rady.
Petra Nová
19.07.10,11:04
Za života otca nemôžeš vyplatiť z celého bytu súrodencov manželky, pretože oni Vám môžu previesť len toľko práv, koľko sami majú v deň podpísania zmluvy. Teda po jednej 1/8. Ono vyplatiť môžeš, ale viac než dve osminy od nich nezískaš. Iná vec by bola, keby všetci terajší vlastníci sa rozhodli, že na manželku a Teba prevedú svoje spoluvlastnícke podiely k bytu. Predajom. Len to by musel chcieť predovšetkým otec manželky. Potom však treba riešiť, čo s jeho bývaním. Pretože som proti zbavovaniu sa vlastníctva rodiča za jeho života, nebudem sa zmieňovať o práve doživotného užívania bytu, zriadeného v podobe vecného bremena.
Chobot
19.07.10,11:19
ahojte, máme s manželkou takýto problém. Po smrti svokry pred 2 rokmi a po dedičskom konaní sa vlastníkmi bytu, v ktorom žili svokor so svokrou, stali svokor 1/2 a tri deti, teda moja manželka 1/4, jej brat 1/8 a sestra 1/8. Dohoda je taká, že vlastníkom bytu sa stane moja manželka a ja a že vyplatíme jej súrodencov. Problém je v tom, že jej brat chce vyplatiť už teraz, a nielen z jeho 1/8, ale z celého bytu, ešte počas života svokra. Je možné ešte počas života svokra (on s tým súhlasí) uskutočniť vyplatenie súrodencov z celého bytu tak, aby sa vlastníkmi bytu stali moja manželka a ja? Ak sa nemýlim, stať sa vlastníkom nejakej nehnuteľnosti sa dá jedine kúpnou zmluvou, darovacou zmluvou a dedením. Dá sa vôbec v tomto čase uskutočniť to, o čo nás žiada manželkin brat? ďakujeme za rady.

Ja na rozdiel od Petry nemám problém s vysporiadaním majetku za života. :rolleyes:

Svokrovci napr. prepísali darovacou zmluvou byt na manželku, takže ona je teraz 100 vlastníkom bytu s tým, že svokrovci môžu v byte dožiť. My máme vlastný byt, takže pre svokrovcov sa tým prakticky nič nezmenilo.

V tvojom prípade by to bolo obdobné. Je to možné. Je ale potreba dohody so:
- svokrom - ten musí prepísať napr. darovacou zmluvou (alebo aj kúpnou zmluvou, lebo dedičstvo zatiaľ do úvahy nepripadá, keďže ešte žije) jeho podiel na tvoju manželku
- zároveň s jej súrodencami - tam treba dohodnúť kúpnu cenu za ich podiel (1/8) a na základe gentlemanskej dohody ich vyplatiť aj z ich hypotetického podielu na budúcom dedičstve po svokrovi. Je tiež možné urobiť to formou kúpnej zmluvy so svokrom, ktorý potom peniaze z predaja rozdelí medzi tých súrodencov podľa nejakého podielu.

Oni teda nebudú po svokrovi dediť, pretože svokor už potom nebude vlastníkom nehnuteľnosti.

Otázkou však zostáva, kde bude svokor potom bývať? Zostane s vami v byte? Alebo vy máte vlastný byt?
norko69
27.07.10,04:17
Ahoj, ďakujem za rady. zaujala ma hlavne ta možnosť gentlemanskej dohody vyplatiť súrodencov manželky z ich hypotetického podielu na budúcom dedičstve. Ako si to myslel?V kúpnej zmluve, v ktorej odkupujeme ich 1/8 sa uvedie aká suma? za 1/8 alebo za celý byt?
Svokor ostáva bývať s nami v tomto byte, o ktorý sa jedná.
A ešte ďalšia vec. Spomínal si, že svokor by mohol previesť svoju 1/2 na moju manželku. Ide o to, že konečný stav na liste vlastníctva musí byť taky, že manželka a ja sme spoločnými majitelmi toho bytu. Ako sa ja v tejto situácií dostanem na list vlastníctva? Svokor musí darovať svoju 1/2 nám obom? A kupcami tých 1/8 od manželkiných súrodencov musíme byť zasa obaja(ja a manželka), nie?
Totiž my nemáme peniaze na vyplatenie manželkiných súrodencov. Musíme si zobrať hypotekárny úver z banky. A ten úver si nemôže zobrať IBA manželka kedže sme manželia, nie? Manžel je vždy spoludlžník,nie? ďakujem za rady.
norko69
27.07.10,04:23
ahoj, ďakujem za rady. Svokor ostáva bývať s nami v byte až do smrti. Svokor súhlasí s vysporiadaním bytu už za jeho života, len nevieme ako, akým spôsobom to urobiť právne, aby to bolo v poriadku, či je vôbec možné vyplatiť manželkiným súrodencom ich podiel z celého bytu a akou zmluvou to urobiť kedže vlastnia každý iba 1/8.
Zároveň musia byť splnené tie veci čo som písal pred chvílou poraďákovi Chobotovi. ďakujem za rady.
ivka70
27.07.10,05:18
Idealne pre vas by bolo, keby ste od surodencov kupili od kazdeho 1/8 a od svokra 1/2 bytu.
Tym by 3/4 bytu boli v BSM vas ako manzelov, manzelke b k tomu zostala ta zdedena 1/4 (otazka, je 1/4 cela dedistvo alebo nejaku cast ste uz odkupili?)
V kupnej zmluve od svokra by bolo klauzulka, ze cast kupnej ceny vyplatite surodencom (1/3 z jeho polovice kazdemu, teda 1/6 z hodnoty bytu), lebo sovkrova cast by sa po jeho smrti delila medzi 3 deti ,kazde by malo narok na 1/3.
To, na akej sume sa dohodnete, kolko bude ten podiel, pripadne za kolko vam surodenci predaju svoje 1/8 bytu, je uz na dohode.
Aj napr. to, ci svokrovi ten zostatok - 1/6 mu aj skutocne zaplatite alebo ci to bude jeho prispevok k tomu, ze zije v byte s vami a v podstate ho doopatrujete ....
norko69
27.07.10,06:13
Idealne pre vas by bolo, keby ste od surodencov kupili od kazdeho 1/8 a od svokra 1/2 bytu.
Tym by 3/4 bytu boli v BSM vas ako manzelov, manzelke b k tomu zostala ta zdedena 1/4 (otazka, je 1/4 cela dedistvo alebo nejaku cast ste uz odkupili?)
V kupnej zmluve od svokra by bolo klauzulka, ze cast kupnej ceny vyplatite surodencom (1/3 z jeho polovice kazdemu, teda 1/6 z hodnoty bytu), lebo sovkrova cast by sa po jeho smrti delila medzi 3 deti ,kazde by malo narok na 1/3.
To, na akej sume sa dohodnete, kolko bude ten podiel, pripadne za kolko vam surodenci predaju svoje 1/8 bytu, je uz na dohode.
Aj napr. to, ci svokrovi ten zostatok - 1/6 mu aj skutocne zaplatite alebo ci to bude jeho prispevok k tomu, ze zije v byte s vami a v podstate ho doopatrujete ....
ahoj. ďakujem za rady. Pýtala si sa, že odkial má manželka tu 1/4 ked mala zdediť iba 1/8. Pri dedičskom konaní po smrti svokry sa svokor zriekol svojej 1/8 v prospech mojej manželky a tým pádom k jej 1/8 pribudla svokrova 1/8.
Ak som dobre pochopil tvoje rady, tak v konečnom dosledku by manželkiní súrodenci boli vyplatení z celého bytu(dostanú peniaze za svoju 1/8 a potom za 1/6). Len je otázka či je to právne možné, či može byť v kúpnej zmluve od svokra klauzulka, že časť peňazí bude vyplatená manželkiným súrodencom???
a ešte otázka...keď nám manželom bude v BSM patriť 3/4 a manželke zdedená 1/4, tak konečný výsledok nie je taký že obaja vlastníme 1/2, že?
sarasara
27.07.10,09:34
V kúpnej zmluve môže byť uvedené,ako bola suma rozdelená. Koľko dostal otec a koľko súrodenci. Nie je určené, že všetci kupujúci predávajú svoje podiely za rovnakú cenu.
A áno. Ty budeš mať s manželkou v BSM 3/4 a tvoja manželka zdedenú 1/4 vo svojom vlastníctve. Lebo veď odkupujete len 3/4, tak je to v poriadku.
Chobot
27.07.10,09:56
ahoj. ďakujem za rady. Pýtala si sa, že odkial má manželka tu 1/4 ked mala zdediť iba 1/8. Pri dedičskom konaní po smrti svokry sa svokor zriekol svojej 1/8 v prospech mojej manželky a tým pádom k jej 1/8 pribudla svokrova 1/8.
Ak som dobre pochopil tvoje rady, tak v konečnom dosledku by manželkiní súrodenci boli vyplatení z celého bytu(dostanú peniaze za svoju 1/8 a potom za 1/6). Len je otázka či je to právne možné, či može byť v kúpnej zmluve od svokra klauzulka, že časť peňazí bude vyplatená manželkiným súrodencom???

To, že z otcovho podielu budeš vyplácať manželkiným súrodencom môže byť ale nemusí byť uvedené v zmluve. Ak to neuvediete, to som mal na mysli, ako gentlemanskú dohodu - že otec po predaji svojej časti vám dá určitú časť peňazí ostatným súrodencom.

Porozprávajte sa s otcom a švagrovcami, dohodnite sa na sumách o potom spísať kúpnu zmluvu už nebude problém. Najťažšie bude dosiahnuť dohodu, aby boli všetci spokojní.


a ešte otázka...keď nám manželom bude v BSM patriť 3/4 a manželke zdedená 1/4, tak konečný výsledok nie je taký že obaja vlastníme 1/2, že?

Presne tak, nebudete obaja vlastniť 1/2, ale to hádam nevadí. Teda banke to myslím nebude vadiť, veď dohromady to budete vlastniť obaja, len v rôznych podieloch.
norko69
27.07.10,11:13
To, že z otcovho podielu budeš vyplácať manželkiným súrodencom môže byť ale nemusí byť uvedené v zmluve. Ak to neuvediete, to som mal na mysli, ako gentlemanskú dohodu - že otec po predaji svojej časti vám dá určitú časť peňazí ostatným súrodencom.

Porozprávajte sa s otcom a švagrovcami, dohodnite sa na sumách o potom spísať kúpnu zmluvu už nebude problém. Najťažšie bude dosiahnuť dohodu, aby boli všetci spokojní.



Presne tak, nebudete obaja vlastniť 1/2, ale to hádam nevadí. Teda banke to myslím nebude vadiť, veď dohromady to budete vlastniť obaja, len v rôznych podieloch.
ale ja by som to chcel urobiť tak, aby sme s manželkou vlastnili ten byt rovnakým dielom. Dá sa to tak urobiť? Musím sa aj ja chrániť do budúcnosti. A navyše dohoda je taká, že vyplatím jedného manželkinho súrodenca ja sám a druhého manželkinho súrodenca vyplatíme s manželkou spoločnou pôžičkou, čiže ja prispejem na vyplatenie jej súrodencov 3/4 finančných prostriedkov, tak by som si zaslúžil pol bytu,nie? xi

A ešte otázka: budú to 3 kupne zmluvy,že? jedna kúpna zmluva bude kúpa 1/8 od manželkinho brata, druhá kúpna zmluva bude kúpa 1/8 od manželkinej sestry, a tretia kúpna zmluva bude kúpa 1/2 od svokra?
norko69
27.07.10,11:20
V kúpnej zmluve môže byť uvedené,ako bola suma rozdelená. Koľko dostal otec a koľko súrodenci. Nie je určené, že všetci kupujúci predávajú svoje podiely za rovnakú cenu.
A áno. Ty budeš mať s manželkou v BSM 3/4 a tvoja manželka zdedenú 1/4 vo svojom vlastníctve. Lebo veď odkupujete len 3/4, tak je to v poriadku.
ale budú to 3 kupne zmluvy,že? jedna kúpna zmluva bude kúpa 1/8 od manželkinho brata, druhá kúpna zmluva bude kúpa 1/8 od manželkinej sestry, a tretia kúpna zmluva bude kúpa 1/2 od svokra? ak áno, môže byť uvedené v kúpnej zmluve, v ktorej budeme odkupovať 1/2 od svokra, že tá sumu ktorú dostane svokor, bude rozdelená medzi neho a manželkiných súrodencov?to sa mi zdá pritiahnuté za vlasy, ved to bude kupna zmluva tykajuca sa jedine svokra a mna s manželkou, nie aj jej surodencov...ale nevyznám sa

a čo sa týka toho podielu, aký budem mať ja a aky manželka, tak som to chcel tak aby sme obaja vlastnili 1/2.
Mária27
27.07.10,12:45
Spoluvlastníci bytu môžu uzavrieť dohodu o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní podľa § 141 občianskeho zákonníka. Dohoda sa musí týkať celej nehnuteľnosti a všetci spoluvlastníci musia s ňou súhlasiť. Podľa tohto paragrafu sa môže nehnuteľnosť predať tretej osobe a kúpnu cenu pomerne rozdeliť (napríklad pošle sa všetko na účet otca, ktorý v zmluve uvediete a otec bude mať povinnosť peniaze rozdeliť).

Budú to vlastne dve dohody v jednej. Jedna bude o zrušení, kde sa napíše kto má aké diely a súhlasí s vyporiadaním tak, že sa celá nehnuteľnosť predá a kto a ako akú sumu nakoniec obdrží (vrátane manželky).

V druhej časti sa napíše, kto nehnuteľnosť nadobúda: budete to vy dvaja a nehnuteľnosť nadobudnete do bezpodielového spoluvlastníctva (tam nie sú podiely). Celú sumu zaplatíte zo spoločných peňazí, pošlete to podľa dohody spoluvlastníkov na účet otca.

V takomto prípade manželka vlastne predáva svoj oddelený majetok (nepatriaci do BSM) a peniaze za jej podiel budú naďalej jej výlučným majetkom. Ak by tieto peniaze použila na vyplatenie nehnuteľnosti, dajte si o tom potvrdenie. Pri prípadnom vyporiadnaí bezpodielového spoluvlastníctva podľa § 150 obč. zákonníka (napr. pri rozvode), bude mať nárok na tú sumu (nezapočíta sa do vyporiadajúceho sa BSM).
norko69
27.07.10,14:51
Spoluvlastníci bytu môžu uzavrieť dohodu o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní podľa § 141 občianskeho zákonníka. Dohoda sa musí týkať celej nehnuteľnosti a všetci spoluvlastníci musia s ňou súhlasiť. Podľa tohto paragrafu sa môže nehnuteľnosť predať tretej osobe a kúpnu cenu pomerne rozdeliť (napríklad pošle sa všetko na účet otca, ktorý v zmluve uvediete a otec bude mať povinnosť peniaze rozdeliť).

Budú to vlastne dve dohody v jednej. Jedna bude o zrušení, kde sa napíše kto má aké diely a súhlasí s vyporiadaním tak, že sa celá nehnuteľnosť predá a kto a ako akú sumu nakoniec obdrží (vrátane manželky).

V druhej časti sa napíše, kto nehnuteľnosť nadobúda: budete to vy dvaja a nehnuteľnosť nadobudnete do bezpodielového spoluvlastníctva (tam nie sú podiely). Celú sumu zaplatíte zo spoločných peňazí, pošlete to podľa dohody spoluvlastníkov na účet otca.

V takomto prípade manželka vlastne predáva svoj oddelený majetok (nepatriaci do BSM) a peniaze za jej podiel budú naďalej jej výlučným majetkom. Ak by tieto peniaze použila na vyplatenie nehnuteľnosti, dajte si o tom potvrdenie. Pri prípadnom vyporiadnaí bezpodielového spoluvlastníctva podľa § 150 obč. zákonníka (napr. pri rozvode), bude mať nárok na tú sumu (nezapočíta sa do vyporiadajúceho sa BSM).
ahoj, ďakujem za rady, tento spôsob riešenia sa mi celkom pozdáva, len si musím ešte ujasniť pár vecí. Píšeš že podľa toho paragrafu sa môze nehnuteľnosť predať tretej osobe a kúpna cena rozdeliť. ALe my nechceme ten byt predať tretej osobe, takže v našom prípade ako mám aplikovať tvoj návrh? Vysvetlíš mi to prosím podrobnejšie ako použiť ten paragraf 141 občianskeho zákonníka, konkretne na našu situaciu (svokor vlastní 1/2, manželka 1/4, švagor 1/8, švagriná 1/8) ?
To že by sme byt mohli nadobudnúť týmto spôsobom s manželkou do bezpodielového spoluvlastníctva je fajn.
Ale nerozumiem tej časti, že kto bude kupec bytu (tretia osoba) keď byt nechceme predať. ďakujem
Mária27
27.07.10,15:31
ahoj, ďakujem za rady, tento spôsob riešenia sa mi celkom pozdáva, len si musím ešte ujasniť pár vecí. Píšeš že podľa toho paragrafu sa môze nehnuteľnosť predať tretej osobe a kúpna cena rozdeliť. ALe my nechceme ten byt predať tretej osobe, takže v našom prípade ako mám aplikovať tvoj návrh? Vysvetlíš mi to prosím podrobnejšie ako použiť ten paragraf 141 občianskeho zákonníka, konkretne na našu situaciu (svokor vlastní 1/2, manželka 1/4, švagor 1/8, švagriná 1/8) ?
To že by sme byt mohli nadobudnúť týmto spôsobom s manželkou do bezpodielového spoluvlastníctva je fajn.
Ale nerozumiem tej časti, že kto bude kupec bytu (tretia osoba) keď byt nechceme predať. ďakujem
Neber to, že to musí byť tretia osoba. Už keby si medzi sebou spoluvlastníci prerozdelili podiely inaka ako majú, už je to zrušenie spoluvlastníctva a utvorenie nového spoluvlastníctva.

Tým som ti len chcela povedať, že sa nemusí vyporiadať spoluvlastníctvo len navzájom medzi spoluvlastníkmi. Tým viac predchádzajúce príspevky viedli vlastne k tomu, že manželka to tebe predať nemôže. Normálne totiž manželia nemôžu niečo z BSM predať ani darovať jeden druhému. Ale svoj vlastný majetok predať druhému manželovi by mohla, tým viac pri vyporiadaní spoluvlastníctva so súhlasom všetkých spoluvlastníkov.
Tú vetu si nevšímaj, ak ťa mýli.
sarasara
27.07.10,19:36
I keď sú traja spoluvlastníci, odkupovať budete jednou kúpnou zmluvou. V tej sa uvedú podiely spoluvlastníkov, cena za ktorú sa podiely predávajú.
norko69
28.07.10,05:08
Neber to, že to musí byť tretia osoba. Už keby si medzi sebou spoluvlastníci prerozdelili podiely inaka ako majú, už je to zrušenie spoluvlastníctva a utvorenie nového spoluvlastníctva.

Tým som ti len chcela povedať, že sa nemusí vyporiadať spoluvlastníctvo len navzájom medzi spoluvlastníkmi. Tým viac predchádzajúce príspevky viedli vlastne k tomu, že manželka to tebe predať nemôže. Normálne totiž manželia nemôžu niečo z BSM predať ani darovať jeden druhému. Ale svoj vlastný majetok predať druhému manželovi by mohla, tým viac pri vyporiadaní spoluvlastníctva so súhlasom všetkých spoluvlastníkov.
Tú vetu si nevšímaj, ak ťa mýli.
takže to zhrniem. ak použijem paragraf 141, budú to dve dohody v jednej. Jedna bude o zrušení kde napíšeme že svokor ma 1/2, manželka 1/4, švagor 1/8 a švagrina 1/8 a že súhlasia s vysporiadaním.
Písala si ako príklad že sa byt predá a že sa uvedie kto kolko penazi obdrží.V našom prípade to nebude predaj tak čo tam napíšeme?
A peniaze obdržia len švagor a švagrina.

V druhej časti dohody sa napíše že byt nadobudajú do BSM manželka a ja. A peniaze môžme poslať na účet aj švagrinej, aj švagra, nie?

Veľmi si cením tvoje rady lebo ma tento problém veľmi trápil. Jednak preto že som nevedel ako vyriešiť tuto situaciu právne a jednak preto že si musíme zobrat hypotekárny uver ktorý budeme splácat do dochodku dost vysoku sumu mesacne a dat byt do zálohy.
Ozaj, dá sa dať byt do zálohy banke keby tam bol vecne bremeno doživotne pravo svokra uzivat byt?
Mária27
28.07.10,16:17
Napíšte, že peniaze za predaj budú zaslané na účet jedného a ten získanú sumu rozdelí pomerne podľa podielov. V tejto zmluve sa musia predsa vyporiadať vlastníci vrátane otca. Ak dá otec peniaze za svoj podiel hneď deťom, to už je iná záležitosť, ktorú nemusíte miešať do vyporiadania spoluvlastníctva.
norko69
28.07.10,16:47
Napíšte, že peniaze za predaj budú zaslané na účet jedného a ten získanú sumu rozdelí pomerne podľa podielov. V tejto zmluve sa musia predsa vyporiadať vlastníci vrátane otca. Ak dá otec peniaze za svoj podiel hneď deťom, to už je iná záležitosť, ktorú nemusíte miešať do vyporiadania spoluvlastníctva.
ešte raz: v našom prípade sa nejedná o predaj, či ano? veď to nie je KÚPNA ZMLUVA keď by išlo o vysporiadanie podľa tebou navrhovaným paragrafom 141, ale je to DOHODA O ZRUŠENÍ SPOLUVLASTNÍCTVA A O VZÁJOMNOM VYSPORIDANÍ, či nie?

A v tejto zmluve(dohode) bude napísané, že peniaze obdržia len švagor a švagriná, svokor nie. Tak je to dohodnuté, len sme nevedeli ako to ošetriť právnicky, až kým si nám neporadila ten paragraf 141. Takže ho môžme použiť a takto vyriešiť našu situáciu?
norko69
29.07.10,04:40
dnes ráno som sa pýtal podnikovej právničky na tento problém a použitie paragrafu 141 v našom prípade. Vraj sa ASI nedá uviesť v druhej časti dohody že celú nehnuteľnosť nadobúdajú do bezpodieloveho spoluvlastníctva manželka a ja pretože manželka už vlastní mimo BSM 1/4 bytu. je to pravda?
Mária27
29.07.10,06:00
Dohoda o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva bude znieť tak, že sa nehnuteľnosť predá a peniaze rozdelia podľa podielov. Tu sa nededí otcov podiel, nemá sa prečo vynechávať z vyporiadania. Pošlete peniaze na jeden účet - a keď si to potom aj nechajú ... nech je to len riadne vyporiadané. Po vyporiadaní už manželka nič nevlastní, je tu postupnosť straty a nadobudnutia vlastníctva.

Druhá dohoda je kúpa = nadobudnutie vlastníctva do BSM. Už som ti písala, že manžel manželovi nemôže predávať majetok z BSM. Ale nik vám nemôže zakázať kúpiť nehnuteľnosť od vyššie uvedených spoluvlastníkov. Už som ti aj napísala o peniazoch manželky ... tak si to daj urobiť tej podnikovej právničke.
norko69
29.07.10,08:13
Dohoda o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva bude znieť tak, že sa nehnuteľnosť predá a peniaze rozdelia podľa podielov. Tu sa nededí otcov podiel, nemá sa prečo vynechávať z vyporiadania. Pošlete peniaze na jeden účet - a keď si to potom aj nechajú ... nech je to len riadne vyporiadané. Po vyporiadaní už manželka nič nevlastní, je tu postupnosť straty a nadobudnutia vlastníctva.

Druhá dohoda je kúpa = nadobudnutie vlastníctva do BSM. Už som ti písala, že manžel manželovi nemôže predávať majetok z BSM. Ale nik vám nemôže zakázať kúpiť nehnuteľnosť od vyššie uvedených spoluvlastníkov. Už som ti aj napísala o peniazoch manželky ... tak si to daj urobiť tej podnikovej právničke.
tam to trochu skripe, nezdalo sa to podnikovej pravnicke ze manzelka vlastni momentalne 1/4 bytu a zaroven bude aj kupec celého bytu spolu so mnou...manzelka tú 1/4 bytu vlastni mimo BSM, takze by nepredavala manzelovi majetok z BSM....ale snad sa to da vyriešiť tým čo si napísala dnes:postupnosť straty a nadobudnutia vlastnictva...sice neviem čo to presne obnáša a le znie mi to tak, že by sa to dalo vyriešiť

čo sa týka svokra, ja chapem že sa v tomto prípade nededí jeho podiel...píšeš že sa nemá prečo vynechávať z vysporiadania...aby si pochopila, naša dohoda všetkých zúčastnenych strán vrátane svokra je takáto: svokor nedostane žiadne peniaze, švagriná dostane 500 000 Sk, švagor dostane 500 000 Sk, a manželka a ja sa staneme vlastníkmi bytu....a toto sa snažíme ošetriť aj právne a vyriešiť to nejakou zmluvou..medzi sebou to dohodnuté máme,len to potrebujeme ošetriť právne zmluvou
norko69
29.07.10,14:25
Spoluvlastníci bytu môžu uzavrieť dohodu o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní podľa § 141 občianskeho zákonníka. Dohoda sa musí týkať celej nehnuteľnosti a všetci spoluvlastníci musia s ňou súhlasiť. Podľa tohto paragrafu sa môže nehnuteľnosť predať tretej osobe a kúpnu cenu pomerne rozdeliť (napríklad pošle sa všetko na účet otca, ktorý v zmluve uvediete a otec bude mať povinnosť peniaze rozdeliť).

Budú to vlastne dve dohody v jednej. Jedna bude o zrušení, kde sa napíše kto má aké diely a súhlasí s vyporiadaním tak, že sa celá nehnuteľnosť predá a kto a ako akú sumu nakoniec obdrží (vrátane manželky).

V druhej časti sa napíše, kto nehnuteľnosť nadobúda: budete to vy dvaja a nehnuteľnosť nadobudnete do bezpodielového spoluvlastníctva (tam nie sú podiely). Celú sumu zaplatíte zo spoločných peňazí, pošlete to podľa dohody spoluvlastníkov na účet otca.

V takomto prípade manželka vlastne predáva svoj oddelený majetok (nepatriaci do BSM) a peniaze za jej podiel budú naďalej jej výlučným majetkom. Ak by tieto peniaze použila na vyplatenie nehnuteľnosti, dajte si o tom potvrdenie. Pri prípadnom vyporiadnaí bezpodielového spoluvlastníctva podľa § 150 obč. zákonníka (napr. pri rozvode), bude mať nárok na tú sumu (nezapočíta sa do vyporiadajúceho sa BSM).
boli sme dnes u právnika. podľa jeho vyjadrenia nie je možné urobiť to tak ako si mi radila. sme z toho smutní a nevieme čo ďalej, ako to vyriešiť. Právnik tvrdil že nie je možné to aby sa v druhej časti spomínanej dohody napísalo to že nehnutelnost nadobuda do bezpodieloveho vlastnictva manželka a ja...že to sa nedá
norko69
29.07.10,14:33
a dokonca sme nedospeli k žiadnemu riešeniu, právnik nevedel nič vymyslieť čo by sa dalo v našej situacii zrealizovať, tak aby bol výsledok všetkého to čo chceme, teda
1.aby bol švagor vyplatený z hypotekarneho úveru ktorý by sme si zobrali s manželkou spoločne,
2.aby bola švagriná vyplatená iba mojimi finančnými prostriedkami
3.aby bol byt v bezpodielovom vlastníctve mna a manželky, bez dalsich vlastníkov
4.aby toto všetko bolo napísane a právne podchytene v nejakej zmluve, dohode, atd
Pravnik povedal že toto všetko nie je možne zrealizovať tak ako to chceme.
Tym padom nevieme spnit a vyriešiť to co som pisal v úvodnom uvedeni nášho problemu na tejto stranke.Hladali sme možnosť ako sa to DÁ urobiť, nie ako sa to nedá, lebo sme chceli pomoct švagrovi v jeho situacii ale aby to bolo aj právne ošetrené.
Mária27
29.07.10,17:17
Právnici sa líšia aj v názore o dohodách o rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva podľa § 143a - najmä čo sa týka majetku vneseného do manželstva, takže ani to ti netreba rozoberať.

Ešte si skús predebatovať zrušenie spoluvlastníctva prevodom na švagrinú s tým, že uzatvoríte zmluvu o budúcej zmluve (§ 50a) v tom zmysle, že po nadobudnutí vlastnítva uzatvoríte s ňou kúpnu zmluvu napr. do jedného mesiaca, ktorou nadobudnete vlastníctvo do BSM vy.
norko69
29.07.10,17:57
Právnici sa líšia aj v názore o dohodách o rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva podľa § 143a - najmä čo sa týka majetku vneseného do manželstva, takže ani to ti netreba rozoberať.

Ešte si skús predebatovať zrušenie spoluvlastníctva prevodom na švagrinú s tým, že uzatvoríte zmluvu o budúcej zmluve (§ 50a) v tom zmysle, že po nadobudnutí vlastnítva uzatvoríte s ňou kúpnu zmluvu napr. do jedného mesiaca, ktorou nadobudnete vlastníctvo do BSM vy.
s manželkou to chceme urobit tak že fakty 1.že švagra vyplacame s manželkou zo spoločne braneho hypotekarneho uveru a 2.že švagrinu vyplacam ja sam boli zaznamenane v nejakej zmluve,dohode,atd..fakt to takto nejde?
Mária27
29.07.10,18:57
Ak to chcete nadobudnúť do BSM celé, tak to teda celé kúpte - akože zo spoločných peňazí. Ako si budete platiť - o tom si dajte potvrdenia zvlášť.
Keďže ti to nechcú právnici urobiť podľa prvého návrhu, urobte to s tou zmluvou o budúcej zmluve. Tak to nadobudnete od tretej osoby a budete to mať v BSM.
norko69
30.07.10,06:38
Ak to chcete nadobudnúť do BSM celé, tak to teda celé kúpte - akože zo spoločných peňazí. Ako si budete platiť - o tom si dajte potvrdenia zvlášť.
Keďže ti to nechcú právnici urobiť podľa prvého návrhu, urobte to s tou zmluvou o budúcej zmluve. Tak to nadobudnete od tretej osoby a budete to mať v BSM.
ďakujem všetkým za rady, hlavne tebe Mária, vážim si vašu snahu pomocť. Nechcem aby to vyzeralo že nie som s ničím spokojný, len sa snažím nájsť to najlepšie riešenie pre všetkých. Zohľadňujem všetky možnosti (niektoré sa ukázali ako nemožné zrealizovať), hladám napríklad najlacnejšie riešenie (právnikovi síce dáme robiť zmluvu, dohodu, ale napríklad aby sme na katastri museli urobiť čo najmenej vkladov (nie je peňazí nazvyš na kolky a právne úkony, aj poskytnutie hypotéky bankou stojí veľa peňazí) a hľadám aj najrýchlejšie riešenie lebo to švagrovi dosť súri. Prečítal som veľa tém tu na stránke porady aj na iných stránkach a naučil sa veľa vecí o podielovom a bezpodielovom vlastníctve, o vyporiadaní sa, predkupných právach, atď atď

teraz k tvojmu poslednému návrhu Mária aby to všetci spoluvlastníci previedli (darovali?) na švagrinú a potom by sme to od nej ja a manželka kúpili do BSM. Ani mne,ani manželke sa tento spôsob moc nepáči, napriek tej zmluve o buducej zmluve(asi je tu nejaká nedôvera) a je to aj dosť zdĺhavý postup, švagrovi to súri.

Rozmýšľam nad tým problémom stále dokola,preberám to z každej strany. Dnes ma napadlo takéto riešenie, prosím vyjadrite sa k tomu.
Zopakujem, že svokor vlastní 1/2, moja manželka 1/4, švagor 1/8, švagriná 1/8. Dalo by sa to urobiť tak že by svokor previedol (daroval???) svoju 1/2 švagrovi a švagrinej, obom rovnaky diel, moja manželka by previedla (darovala??) svoju 1/4 švagrovi a švagrinej, obom rovnaký diel, čiže by švagor a švagriná vlastnili každy 1/2 bytu. A zároveň v tej istej dohode (zrejme dohoda o zrušení spoluvlastníctva a vyporiadaní) by sme napísali že ja a manželka si odkupujeme do BSM ich podiely a stávame sa výlučnými vlastníkmi bytu v 1/1. Je to dobrý nápad? Dá sa ten byt takto nadobudnúť do BSM manželky a mňa?
A zároveň je dôležité aj to, či by všetky tieto úkony mohli byť v JEDNEJ dohode? Lebo včera právnik pri hľadaní nejakého riešenia povedal že po darovacích zmluvách nejakých podielov by to najprv muselo prejsť katastrom a zavkladovaním nových vlastníckych pomerov a až potom by mohlo dôjsť ku kúpe. To by ale zasa trvalo dlho a bol by navyše jeden vklad na katastri a kolol. Takže preto sa pýtam či by ten môj nový nápad mohol byť v rámci jednej zmluvy(dohody) a jedného vkladu na katastri.

A ešte otázka. Nešarapatil by pri tomto riešení (ak ho odobríte) fakt predkupného práva? Myslím to v tomto prípade konkrétne tak že keď svokor bude prevádzať(darovať??) svoju 1/2 švagrovi a švagrinej, či nemusí ponuknúť podľa predkupného práva svoj podiel aj ďaľšiemu spoluvlastníkovi(mojej manželke) a či moja manželka keď bude prevádzať (darovať??) svoju 1/4 švagrovi a švagrinej, či nemusí ponuknúť podľa predkupného práva svoj podiel aj ďaľšiemu spoluvlastníkovi (svokrovi)? Lebo som čítal niekde že sa musí poskytnúť lehota minimálne 2 mesiace a to je tiež zdržanie. Vopred ďakujem za rady a názory.
norko69
30.07.10,07:08
a ešte jedna vec. Keby sme kúpili od švagra a švagrinej ich podiely, im sa ten príjem započíta do príjmu a musia z toho zaplatit dan z príjmu, však ?
a kedže su obaja ženaty/vydata, tak by peniaze ktore ziskali z toho predaja by patrili aj ich manzelke/manzelovi?
sarasara
30.07.10,13:59
Daň z príjmu za predaj nehnuteľnosti sa neplatí, ak vlastník vlastní byt viac ako päť rokov, ak tam nemá trvalý pobyt a aspoň dva roky, ak tam trvalý pobyt má.
Peniaze za predaj nehnuteľnosti patria tomu, kto nehnuteľnosť vlastnil.
norko69
30.07.10,16:26
Daň z príjmu za predaj nehnuteľnosti sa neplatí, ak vlastník vlastní byt viac ako päť rokov, ak tam nemá trvalý pobyt a aspoň dva roky, ak tam trvalý pobyt má.
Peniaze za predaj nehnuteľnosti patria tomu, kto nehnuteľnosť vlastnil.
dakujem...dokonca som sa dozvedel ze plati to ze sa zaratava do doby trvania vlastnictva aj doba aku vlastnila nehnutelnost osoba od ktorej nehnutelnost po jej smrti dedili dediči
norko69
03.08.10,11:05
Daň z príjmu za predaj nehnuteľnosti sa neplatí, ak vlastník vlastní byt viac ako päť rokov, ak tam nemá trvalý pobyt a aspoň dva roky, ak tam trvalý pobyt má.
Peniaze za predaj nehnuteľnosti patria tomu, kto nehnuteľnosť vlastnil.
ako je to s platením dane z prijmu ked sa predava podiel z bytu zdedeny od mamy? dakujem
Chobot
03.08.10,12:46
ako je to s platením dane z prijmu ked sa predava podiel z bytu zdedeny od mamy? dakujem

Berie sa do úvahy, koľko rokov bola vlastníkom mama, resp. koľko rokov tam mala trvalý pobyt.
norko69
03.08.10,14:16
Berie sa do úvahy, koľko rokov bola vlastníkom mama, resp. koľko rokov tam mala trvalý pobyt.
dakujem

a prípad ked niekto vlastni trebars 1/2 bytu a má tam trvalý pobyt viac ako dva roky a dostane do daru ešte 1/4 bytu a nasledne hned predá cely svoj podiel, teda 3/4? Plati dan z príjmu len z tej 1/4?