MirkaV
21.05.04,14:11
Prišla mi faktúra bez peciatky a podpisu. Pani mi telefonicky povedala, ze podla smernice EU, uz nemusia byt faktury podpisovane a peciatkovane. neviete nahodou, v ktorej smernici sa o tom hovori a kde si to mozem pozriet? Dakujem
Lenka
21.05.04,13:26
Peciatka na fakture nemusi byt, ale podpis aaaaano, aj ja som mala taky problem a mili ludkovia na "porade" mi poradili:)....je to podla zakona o uctovnictve, nalezitosti uctovneho dokladu
tibor
21.05.04,13:37
podľa §71 zákona o DPH nie je podpis nutný - teda ak je to s DPH - podľ aúčta - §10 a následne §32 musí byť len podpis (resp. podpis zodpovedného za tú fa u Vás vo firme) a potom už len podpis účtovníka, čo účtoval - ale to nemusí byť na FA - podľa nemusí byť podpis na Fa - ale býva to zvykom...
silvia
24.05.04,13:46
Ahojte!
Na skoleni nam hovorili, ze na fakture nemusi byt ani podpis ani peciatka. Je to zvyklost ale nie zakonna povinnost.
Marika
04.06.04,13:37
Možno je to zvyklosť, no mne pri daňovej kontrole našli jednu nepodpísanú kópiu odoslanej faktúry a samozrejme robili z toho vedu...
Fany
17.06.04,07:17
Ja radím hlavne z právneho hladiska nielen podpis a pečiatku, ale hlavne faktúry, ktoré vystavujete vy, dajte aj podpísať odberateľovi. Mali sme súdny proces, kde odberateľ tvrdil, že faktúru nedostal, hoci sme mu ju osobne odovzdali, ale nedali podpísať. Tiež sa tam diskutovali o tom, čo na nej musí byť. A poviem, všetko, čo sa len dá, aby ste dokázali dôverihodnosť dokladu. Inak môžete napr. súdny spor prehrať
ANNA
17.06.04,07:28
Súhlasím s Fany. Aj keď zákon neukladá podpís a pečiatku na faktúre je to vec dôverihodnosti dokladu. A len tak medzi nami, veď ja si potom takých faktúr môžem spraviť koľko len budem chcieť. Takže je lepšie mať vždy podpísanú faktúru.
Daniela
17.06.04,09:17
bez pečiatky ale originál podpis
jerkoM
03.12.14,02:36
Ak je to elektronicka faktura, teda zaslana ako nejake PDF mailom, tak tam nemusi byt podpis a uz duplom nie peciatka.
Spracovanim tejto faktury do uctovnictva alebo jej uhradou suhlasite s danym elektronickym formatom a hotovo.
zlatica76
03.12.14,06:36
hmm, za desať (10) rokov sa zmenili zákony aj zvyklosti...

BTW, aj PDF musí byť elektronicky podpísané (síce nie zaručene, ale nejaký podpis musí byť). Ono, šikovnejší človek vie zmeniť aj PDF :)
Mishok
03.12.14,08:01
Po 10 rokoch sme sa to konečne dozvedeli. BTW: faktúra dnes (neviem ako to bolo pred 10 rokmi) vobec nemusí obsahovať počiatku a podpis subjektu kt ju vyhotovil (viď zákon o DPH obsah faktúry §74) musí obsahovať len podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie (viď zákon o účtovníctve § 10)
elis85
03.12.14,09:23
určite čo najviac toho, tak ako už píšu, poznám ľudí čo ani len nepodpisujú, no nechcela by som byť potom v ich koži, ak to budú musieť obhájiť
marjankaj
03.12.14,09:41
Aj bloček z ERP je zjednodušená faktúra. A neviem, či niekto má problémy, ak na bločku nie je podpis vystavovateľa.
Miroslav
03.12.14,09:55
Ja som mal daňovú kontrolu a bez problémov prešli faktúry, ktoré neboli podpísané a už vôbec neboli opečiatkované. Pečiatku už vo firme dávno nepoužívame a neje to problém.