ajustkukucka
19.07.10,13:21
Dobry den, chcela by som sa spytat, kolko mozem mesacne zarobit na dohodu o vykonani prace, ked som evidovana na urade prace a poberam zivotne minimum, o ktore nechcem prist. Zmluvu mam od jula 2010 s tym, ze v novembri 2010 idem do predcasneho dochodku. Do jula 2010 som mesacne dokladovala UPSVaR prijem 10 EUR mesacne.
Za odpoved velmi pekne dakujem.
Xanti
19.07.10,11:31
No kedže poberáš dávku v hmotnej núdzi.
Tak príjem z dohody o vykonaní práce sa zarátava do príjmov, takže ak zarobíš 50 eur na dohodu tak Ti toľko odpočítajú z dávky v hmotnej núdzi.

Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje príjem podľa zákona č. 601/2003 Z.z. o životnom minime v znení neskorších predpisov:
· príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu po odpočítaní poistného na zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb,

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
ivka70
19.07.10,11:40
No kedže poberáš dávku v hmotnej núdzi.
Tak príjem z dohody o vykonaní práce sa zarátava do príjmov, takže ak zarobíš 50 eur na dohodu tak Ti toľko odpočítajú z dávky v hmotnej núdzi.

Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje príjem podľa zákona č. 601/2003 Z.z. o životnom minime v znení neskorších predpisov:
· príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu po odpočítaní poistného na zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb,

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226


Trochu poopravim informaciu, odpocitaju "len" 75% z prijmu:

Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečení základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi nepovažuje:


25 % z príjmu zo závislej činnosti osôb,

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=846
Xanti
19.07.10,11:42
To by musela mať dohodu o pracovnej činnosti, nie dohodu o vykonaní práce.
Moja info je správna.
Xanti
19.07.10,11:46
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Resp.
Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov,


Takto je to asi najpresnejšie. Ak sa presiahne tento príjem tak sa to zaráta. Aj ked prakticky, pre UP je jednoduhšie toto nesledovať a pekne škrtnúť z dávok v hmotnej núdzi.
ajustkukucka
19.07.10,11:49
Ahoj Xanti, toto co hovoris Ty mi povedala aj jedna znama. Na zaklade tejto skutocnosti som bola na UPSVaR, priamo na oddeleni vyplacania davok v hmotnej nudzi a tam mi povedali, ze prijmy sa mesacne scitavaju a nesmu prekrocit 2nasobok minimalnej mzdy. Musim sa priznat, ze som tomu velmi nerozumela, len ta pracovnicka mi tvrdila, ze by som nemala prist o to zivotne minimum, ked budem pracovat. Som z toho zmetena, lebo priamo tam, kde by mi mali dat jasnu odpoved, tak sa dozvedam uplne hluposti.
Takze to co zarobim, tak mi teda z tej davky zivotneho minima naozaj odcitaju?
Xanti
19.07.10,11:53
Ano odčítajú, ak tvoj príjem za tento rok bude vyšší ako 2xživotné minimum teda ak presiahne sumu 370,78 eur.
Tak nad túto zarobenú sumu za rok 2010 Ti budú krátiť sociálne dávky.

Takže ak by si zarobila do júla 400 eur tak Ti budú strhávať to čo zarobíš z dávok. Ak zarobíš 50 eur toľko ti strhnú.

Ak však tvoj tohoročný zárobok neprekročil túto hranicu 370,78 eur, tak Ti nič strhávať nebudú.
ajustkukucka
19.07.10,11:54
Xanti, teraz reagujem na Tvoj posledny prispevok. Takto nejako mi to vysvetlovala aj ta pani, na UPSVaR. Pretos som sa pytala, ze kolko mozem zarabat mesacne, aby som neprisla o tu davku v hmotnej nudzi, kedze takymto sposobom budem pracovat iba 4 mesiace z celeho roka.
ajustkukucka
19.07.10,11:56
Tak teraz tomu uz rozumiem a dakujem velmi pekne za odpoved. Zelam Vam vsetkym pekny den.
Xanti
19.07.10,11:56
Xanti, teraz reagujem na Tvoj posledny prispevok. Takto nejako mi to vysvetlovala aj ta pani, na UPSVaR. Pretos som sa pytala, ze kolko mozem zarabat mesacne, aby som neprisla o tu davku v hmotnej nudzi, kedze takymto sposobom budem pracovat iba 4 mesiace z celeho roka.
Koľko si zarobila doteraz? Ak si mala od januára do júla 10 eur mesačne tak to je 70 eur, čiže kludne môžeš toľko zarábať aj dalej i trošku viac.
ajustkukucka
19.07.10,12:07
Tych 10 EUR som zarabala v inej praci, a teraz sa mi subezne s touto pracou naskytuje este moznost pracovat v inej firme na dohodu. Preto sa pytam na tieito suvislosti, aby som vedela, kolko mozem naozaj zarobit, aby som neprisla o davky zivotneho minima. Kedze budem pracovat takymto sposobom iba do dochodku, to su este 4 mesiace, tak by mi to mohlo vyjst. Keby som este zarobila 70 EUR mesacne v obidvoch robotach, za tieto 4 mesiace, tak by to mohlo vyjst.