zuzanah3
19.07.10,14:29
Ahojte, chcem sa opýtať, či vyplýva povinnosť viesť operatívnu evidenciu drobného majetku, ktorý neodpisujem ale dávam priamo do spotreby? Auditori také niečo spomínali...
Tweety
19.07.10,12:30
Ahojte, chcem sa opýtať, či vyplýva povinnosť viesť operatívnu evidenciu drobného majetku, ktorý neodpisujem ale dávam priamo do spotreby? Áno, je to povinnosť. Auditori také niečo spomínali...
V texte.
jacekova
19.07.10,13:51
dobré by bolo urobiť si smernicu, od akej hodnoty majetku sa bude účtovať do drobného majetku a viesť knihu drobného majetku.

ja mám túto hodnotu stanovenú na 166€, ale aj tak evidujem v knihe drob.majetku aj majetok s nižšou hodnotou, kvoli ďalším nákladom.

napríklad tlačiareň stojí 100€ ale zaevidujem ju, aby som si do nej mohla kupovať toner....
ondrejvla
19.07.10,19:34
Doplním, ak eviduješ aj drobný majetok v OTE, máš väčší prehľad o majetku pri inventarizácii, napr. náradie, kalkulačky. ostatný drobný majetok, máš prehľad o jeho pohybe, zároveň môžeš dať podpísať zamestnancom zodpovednosť za zverený majetok ( aj drobný). Pri inventarizácii budeš mať priložený aj zoznam takto evidovaného majetku.
zuzanah3
20.07.10,05:35
ďakujem vám všetkým za odpoveď, ja si to tiež myslím... a ako potom napr. vyradím telefón z tej evidencie, ked sa pokazí? Lebo neúčtujem o majetku, iba si vediem zjednodušené karty - operatívna evidencia v účtovnom programe. Mám tu kartu normálne zrušiť? Ešte sa chcem opýtať, či ma neviete odvolať na nejaký §, ktorý túto povinnosť ukladá.. lebo klient to chce vedieť, či to musí robiť. Ďakujeeeeeeem
jacekova
20.07.10,07:27
ja si urobim vyradovaci protokol
Llívia
20.07.10,08:01
dobré by bolo urobiť si smernicu, od akej hodnoty majetku sa bude účtovať do drobného majetku a viesť knihu drobného majetku.

ja mám túto hodnotu stanovenú na 166€, ale aj tak evidujem v knihe drob.majetku aj majetok s nižšou hodnotou, kvoli ďalším nákladom.

napríklad tlačiareň stojí 100€ ale zaevidujem ju, aby som si do nej mohla kupovať toner....

Firma si môže dať toner do nákladov, aj keď nebude mať tlačiareň na karte krátkodobého majetku/v knihe krátkodobého majetku.

Je v poriadku, ak si v internej smernici určím, že ako krátkodobý majetok budem evidovať predmety v hodnote napr. 166 EUR, ale v prípade náradia bude táto hodnota napr. od 1 EUR? Pracujem v stavebnej firme a ide o to, že majiteľom sa nepáči veľký nákup náradia, napr. každú chvíľu sa kupujú šrobováky v hodnote 2 - 5 EUR. Je to malá suma za jeden nákup, ale v sumáre je to dosť. Alebo sa kupujú napr. vodováhy, kde je hodnota cca 30 EUR. Majitelia firmy chcú mať prehľad o tom, čo sa nakupuje, s dôsledkami pre zamestnancov (náradie stratia, zabudnú na stavbe, tak nech sú zodpovednejší, príp. platia náhrady za stratené/poškodené náradie). Z povinnosti evidencii by som v internej smernici vylúčila také veci ako štetce, maliarske valčeky, olamovacie nožíky (t.j. náradie, ktoré nemá dlhú životnosť).
jacekova
20.07.10,08:08
Firma si môže dať toner do nákladov, aj keď nebude mať tlačiareň na karte krátkodobého majetku/v knihe krátkodobého majetku.

Je v poriadku, ak si v internej smernici určím, že ako krátkodobý majetok budem evidovať predmety v hodnote napr. 166 EUR, ale v prípade náradia bude táto hodnota napr. od 1 EUR? Pracujem v stavebnej firme a ide o to, že majiteľom sa nepáči veľký nákup náradia, napr. každú chvíľu sa kupujú šrobováky v hodnote 2 - 5 EUR. Je to malá suma za jeden nákup, ale v sumáre je to dosť. Alebo sa kupujú napr. vodováhy, kde je hodnota cca 30 EUR. Majitelia firmy chcú mať prehľad o tom, čo sa nakupuje, s dôsledkami pre zamestnancov (náradie stratia, zabudnú na stavbe, tak nech sú zodpovednejší, príp. platia náhrady za stratené/poškodené náradie). Z povinnosti evidencii by som v internej smernici vylúčila také veci ako štetce, maliarske valčeky, olamovacie nožíky (t.j. náradie, ktoré nemá dlhú životnosť).


samozrejme, máš pravdu...ja take drobnosti dávam automaticky do réžie a predovšetkým taký majetok, ktorého doba použiteľnosti je menej ako 1rok. Ak je doba použiteľnosti viac ako jeden rok a hodnota do 166€, tak to posudzujem individuálne...
Llívia
20.07.10,08:16
samozrejme, máš pravdu...ja take drobnosti dávam automaticky do réžie a predovšetkým taký majetok, ktorého doba použiteľnosti je menej ako 1rok. Ak je doba použiteľnosti viac ako jeden rok a hodnota do 166€, tak to posudzujem individuálne...

Ako máš to "individuálne posudzovanie" ošetrenie v smernici? Myslíš si, že ten postup, čo som písala pri evidencii náradia, je v poriadku?
alusa783
11.07.11,08:16
prosím Vas, firma funguje len cca 2 roky a už sa mi nazbieralo dost dlhodobého drobného majetku ved takým to tempom to bude o chvílu hrubé ako biblia, ako to stade mam vyradovať??? napríklad môžem dat do internej smernici že tento majetok po napriklad 2 rokoch od kupy a zaradenie sa automaticky vylučuje z evidencie mam udat aj dôvod? alebo ako postupovat?
KEJKA
11.07.11,12:14
zaeviduješ a necháš v OTE po celú dobu využívania. vyradíš, až ked fyzicky konkrétnu vec zlikviduješ, predáš,. vyradíš z iného dôvodu....
zk24
11.07.11,12:16
Ahojte, chcem sa opýtať, či vyplýva povinnosť viesť operatívnu evidenciu drobného majetku, ktorý neodpisujem ale dávam priamo do spotreby? Auditori také niečo spomínali...

V pripade, ze by si ho nemala v evidencii nemozes si nasledne na neho uplatnovat ani nijake dalsie naklady. Napriklad ak by sa jednalo o tlaciaren, tak by si si nemohla dat do nakladov toner.
Saturejka
24.01.13,12:48
Máme daňovú kontrolu a chcú evidenciu drobného majetku z dôvodu, že ak sa kúpil benzín do píly, či je taká píla v evidencii majetku. Aký paragraf akého zákona hovorí o povinnosti viesť túto evidenciu ?
Ďakujem
Saturejka
29.01.13,08:14
tak som si zistila, že žiadny. Nie je povinnosť viesť evidenciu drobného majetku, ak sa tak ÚJ rozhodne.
Zita5
29.01.13,08:19
tak som si zistila, že žiadny. Nie je povinnosť viesť evidenciu drobného majetku, ak sa tak ÚJ rozhodne.

Ak nepreukážete , že píla je majetkom, tak Vám hrozí , že Vám vyhodia benzín z výdavkov .
marjankaj
29.01.13,08:29
Ak nepreukážete , že píla je majetkom, tak Vám hrozí , že Vám vyhodia benzín z výdavkov .
Prečo by ju musela mať v majetku. Veď si ju mohla aj požičať. Načo by potom boli požičovne náradia?
Zita5
29.01.13,08:30
Prečo by ju musela mať v majetku. Veď si ju mohla aj požičať. Načo by potom boli požičovne náradia?

Tak treba preukázať doklad , že je požičaná .

Doplním, však ak som pílu zakúpila ako SZČO , tak mám doklad o zakúpení , ak som vložila do majetku tak mám doklad o zaradení , ak som si požičala tak mám tiež k tomu patričný doklad. Dôkazné bremeno je na SZČO + pomocná evidencia , nemusí byť v účtovníctve , ale mimo účtovníctva .
marjankaj
29.01.13,09:08
Máme daňovú kontrolu a chcú evidenciu drobného majetku z dôvodu, že ak sa kúpil benzín do píly, či je taká píla v evidencii majetku. Aký paragraf akého zákona hovorí o povinnosti viesť túto evidenciu ?
Ďakujem
Tiež som zvedavý, aký je to paragraf.

Z ústavy.

Čl.2

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
marjankaj
29.01.13,09:12
Tak treba preukázať doklad , že je požičaná .

Veď to by nemal byť problém. Buď mám bloček, alebo urobím zmluvu o zapožičaní.
Zita5
29.01.13,09:28
Veď to by nemal byť problém. Buď mám bloček, alebo urobím zmluvu o zapožičaní.

Janko však už nerob zo mňa nejakého de...a :).Mne to nepíš ja to viem . Zadávateľka však nepíše, že sa jedná o požičanú pílu .Ak by to tak bolo, že je požičaná, tak nemá dôvod tu písať a preukáže sa dokladom a nežiada o radu .
Ona sa pýta, či je povinnosť viesť evidenciu krátkodobého majetku , nakoľko daňová kontrola toto žiada preukázať v súvislosti s pílou a následne s výdavkami benzínu. Ja ešte raz píšem, dôkazné bremeno je na živnostníkovi a má viesť aspoň pomocnú evidenciu.A ak sa Ti niečo nepozdáva tak daj jej k tomu odpoveď a nie na moje príspevky .:)
marjankaj
29.01.13,09:36
Janko však už nerob zo mňa nejakého de...a :).Mne to nepíš ja to viem . Zadávateľka však nepíše, že sa jedná o požičanú pílu .Ak by to tak bolo, že je požičaná, tak nemá dôvod tu písať a preukáže sa dokladom a nežiada o radu .
Ona sa pýta, či je povinnosť viesť evidenciu krátkodobého majetku , nakoľko daňová kontrola toto žiada preukázať .Daj jej k tomu odpoveď a nie na moje príspevky .
Zitka veď si to ešte raz celé prečítaj. To predsa daňová kontrola tvrdila, že tá píla musí byť v majetku. Tak som reagoval, že nemusí, že je aj iná možnosť. A navyše som nenašiel nič o povinnosti viesť evidenciu drobného majetku v zákone.

A možno som debil ja lebo som nenašiel v zákone, čo sa myslí pod pojmom "drobný majetok"
Zita5
29.01.13,09:44
Zitka veď si to ešte raz celé prečítaj. To predsa daňová kontrola tvrdila, že tá píla musí byť v majetku. Tak som reagoval, že nemusí, že je aj iná možnosť. A navyše som nenašiel nič o povinnosti viesť evidenciu drobného majetku v zákone.

A možno som debil ja lebo som nenašiel v zákone, čo sa myslí pod pojmom "drobný majetok"

Tu je otázka http://www.porada.sk/t144009-p2-operativna-evidencia-drobneho-majetku.html#post2233511

citujem :
Máme daňovú kontrolu a chcú evidenciu drobného majetku z dôvodu, že ak sa kúpil benzín do píly, či je taká píla v evidencii majetku. Aký paragraf akého zákona hovorí o povinnosti viesť túto evidenciu ?
Ďakujem
---------------------

Janíčko a to chceš povedať , že požadujú niečo neadekvátne k preukázaniu výdavkov ?:)
marjankaj
29.01.13,09:51
Tu je otázka http://www.porada.sk/t144009-p2-operativna-evidencia-drobneho-majetku.html#post2233511

citujem :
Máme daňovú kontrolu a chcú evidenciu drobného majetku z dôvodu, že ak sa kúpil benzín do píly, či je taká píla v evidencii majetku. Aký paragraf akého zákona hovorí o povinnosti viesť túto evidenciu ?
Ďakujem
---------------------

Janíčko a to chceš povedať , že požadujú niečo neadekvátne k preukázaniu výdavkov ?:)
Áno, chcem. Evidenciu drobného majetku nevediem, lebo mi to zákon neukladá. A teda kontrola to nemá prečo vyžadovať. Môžu požadovať na aký účel sa ten benzín použil, teda či to bolo vynaložené na dosiahnutie príjmov. Ak potrebovali zrezať nejaké stromy a bolo to pre firmu potrebné, tak je predsa jedno či si tú pílu kúpili alebo požičali.

Prečo by som nemohol použiť svoj osobný majetok na firemné účely? Veď auto môžem používať legálne.

Pozri si dobre §19/2L zákona o dani z príjmov.
marjankaj
29.01.13,10:06
Tu je otázka http://www.porada.sk/t144009-p2-operativna-evidencia-drobneho-majetku.html#post2233511

Janíčko a to chceš povedať , že požadujú niečo neadekvátne k preukázaniu výdavkov ?:)
Áno. Je to neadekvátne. Žiaden zákon mi neukladá viesť evidenciu drobného majetku(ani krátkodobého). Navyše je to nevierohodné.
Ak by som mal tú pílu zaradenú do majetku, tak by som mohol dať do výdavkov celú cisternu benzínu?:eek:
Saturejka
29.01.13,16:32
Ďakujem za diskusiu. Kontrola z DÚ žiada doslova "evidenciu krátkodobého majetku". Tak som si chcela overiť, či mi to nejaký zákon ukladá. Zistila som, že žiadny. Doklad o kúpe píly sa nájde v dokladoch v starých rokoch, ale to bude pracné prezerenie dokladu po doklade. Alebo pozveme daňovú kontrolu na prevádzku a tam ukážeme, že v drevárskej výrobe je píla nevyhnutný výrobný prostriedok. A hádam je jedno, či je kúpená, požičaná alebo darovaná ...
Katarina-fa
30.01.13,12:25
keď tak čítam túto tému napadla ma otázka : konateľ používa svoj mobilný telefón na podnikanie (mesačné faktúry za telefón platí s.r.o.) je potrebné zaradiť mobil do podnikania ? a keď áno akým spôsobom, keďže telefón bol kúpený skôr ako bola založená s.r.o. a teda nie je už doklad o kúpe
KEJKA
30.01.13,16:02
keď tak čítam túto tému napadla ma otázka : konateľ používa svoj mobilný telefón na podnikanie (mesačné faktúry za telefón platí s.r.o.) je potrebné zaradiť mobil do podnikania ? a keď áno akým spôsobom, keďže telefón bol kúpený skôr ako bola založená s.r.o. a teda nie je už doklad o kúpenetreba, časom aj tak kúpi nový mobil, hádam nebude opravovať starý.