ondrejvla
01.11.05,13:12
Želám všetkým poraďákom, ktorí dnes pracujú príjemný deň.

Chcem Vás poprosiť, nemáte niekto Zmluvu o združení fyzických osôb, živnostníkov, ktorí začínajú podnikať a chcú uzatvoriť zmluvu o združení, hľadám vzor, na ktorý by som sa mohla "napichnúť" a od ktorého by sa dalo odraziť ďalej. Nejde o Občianske združenie, ale o združenie dvoch SZČO.
Účtovanie som už kukla v archíve, je to tak, ako som predpokladala, len ma hnevá, že sa bude musieť pre dve SZČO viesť účtovníctvo trojmo. A ešte niečo, dúfam, že môžem účtovať v PÚ.
Ďakujem vopred za každú slamku, ktorú mi podáte.
adam
01.11.05,13:29
lenkak
01.11.05,15:17
Adamka Ti dala dobrú linku, kľudne vzor môžeš použiť.
Účtovníctvo trojmo, a môžeš mať aj PU, zvolíš si doborovoľne PU, nakoľko povinnosťou to nie je, ale potom všetky tri účta v PU. Ak je jeden z nich platca DPH, tak aj tí ostatní aj keby neboli platcami DPH, tak sa musia registrovať. A takisto aj celkové účto za združenie. Ak Ťa napadne akákoľvek otázka aj čo sa týka združenia FO, kľudne napíš. Nie je to nič zložité, akurátne nemáš jedno účto, ale delíš si ho na tri časti. Ak sú dvaja členovia združenia.
ondrejvla
01.11.05,16:06
Ďakujem veľmi pekne za zmluvu, ja som vedela, že sa môžem spoľahnúť. A ešte sa spýtam :

- spoločné účtovníctvo - všetky náklady a príjmy, ktoré sa týkajú podnikania podľa zmluvy o združení?,
- bežný účet - má byť spoločný pre združenie, alebo každý samostatne, plus jeden pre združenie? - to sa mi nezdá,
- na účtovníctvach pre FO účtovať len platby do fondov pre každého zvlášť a prípadne ak má niektorý z nich podnikateľské aktivity navyše, ktoré sa netýkajú združenia - hovorím správne?,
- o DPH som vedela, že ak je jeden, musí byť aj druhý.

Inak, dúfam, že sa mi po dnešnom jednaní s nimi podarilo ich presvedčiť na založenie s.r.o., uvidím, poslala som ich za právnikom.
lenkak
01.11.05,16:12
Vlasta všetko má svoje výhody aj nevýhody.
- spoločné účto - len to čo sa týka združenia.
- ak majú aj iné aktivity, tie uvádzaš u každého v účte zvlášť a na konci roka im podľa % miery zo zmluvy porozdeľuješ k ich účtu. A tak im spravíš každému daňové priznanie.
- fondy každému zvlášť
- ešte dodávam, že budeš mať aj 2 daňové priznania - daň z príjmov FO pre každého zvlášť, ale najprv si sprav DP pre združenie a z tohto im porozdeľuješ výsledky pre každého zvlášť.
ondrejvla
01.11.05,16:20
Vlasta všetko má svoje výhody aj nevýhody.
- spoločné účto - len to čo sa týka združenia.
- ak majú aj iné aktivity, tie uvádzaš u každého v účte zvlášť a na konci roka im podľa % miery zo zmluvy porozdeľuješ k ich účtu. A tak im spravíš každému daňové priznanie.
- fondy každému zvlášť
- ešte dodávam, že budeš mať aj 3 daňové priznania - daň z príjmov FO.
Ďakujem, tak som aj predpokladala, že budú 3 DP FO.
A bank.účet musí mať združenie, alebo tak ako u FO, môže byť len pokladňa?, lebo nerada by som im viedla ešte aj 3 bežné účty, a vôbec, to mi už pripadá také neefektívne, najmä, čo sa týka poplatkov.
A ešte sa spýtam, ak uzatvárajú nejakú zmluvu, napr.-kúpnu, pracovnú - podpisujú obaja členovia združenia, alebo len jeden, a to musí byť konkrétne určené v zmluve o združení?
A majetok - je majetkom združenia, alebo jednotlivcov ?
Je to iné ako obč.združenie, ktoré účtujem a má živn.list, je založené taktiež za účelom zisku ( nakoľko neziskovú činnosť za 2 roky ani nemalo!).
andrej_rv
01.11.05,16:31
Uzatvárať zmluvy (pracovné, obchodné...) by mal ten spoločník, ktorý je poverený vedením účtovníctva združenia. Bankový účet stačí len 1 za združenie. Ja napr. odvody všetkých členov združenia platím z účtu združenia, ale v združení je to výdavok neovplyvňujúci daň. Na konci roka si ich v rámci uzávierkových operácií zahrnie do daňových výdavkov samostatne.
Majetok vnesený do združenia zostáva majetkom jednotlivých členov. Majetok vytvorený počas činnosti združenia sa stáva majetkom v podielovom spoluvlastníctve podľa pomeru dohodnutom v zmluve o združení, prípadne podľa pomeru dohodnutom pri rozdelení príjmov a výdavkov na konci roka.
ondrejvla
01.11.05,16:36
Uzatvárať zmluvy (pracovné, obchodné...) by mal ten spoločník, ktorý je poverený vedením účtovníctva združenia. Bankový účet stačí len 1 za združenie. Ja napr. odvody všetkých členov združenia platím z účtu združenia, ale v združení je to výdavok neovplyvňujúci daň. Na konci roka si ich v rámci uzávierkových operácií zahrnie do daňových výdavkov samostatne.
Majetok vnesený do združenia zostáva majetkom jednotlivých členov. Majetok vytvorený počas činnosti združenia sa stáva majetkom v podielovom spoluvlastníctve podľa pomeru dohodnutom v zmluve o združení, prípadne podľa pomeru dohodnutom pri rozdelení príjmov a výdavkov na konci roka.
Ďakujem Andrej, pomohlo. Asi si všetky tieto postrehy prekopírujem, aby som sa nemusela vždy pýtať.
Ďakujem všetkým. Pekný večer.
lenkak
01.11.05,16:43
V priebehu hodinky Ti pošlem prílohu ohľadom účta združenia, tam je to pekne popísané.
ondrejvla
01.11.05,16:51
V priebehu hodinky Ti pošlem prílohu ohľadom účta združenia, tam je to pekne popísané.
Lenka, VEĽKÉ ĎAKUJEM!
andrej_rv
01.11.05,16:58
Ešte poznamenám, že pri založení združenia je osoba poverená vedením účta za združenie v zmysle § 4 ods. 3 zákona o DPH povinná predložiť na DÚ zoznam členov združenia a písomné poverenie. Taký možný vzor (ak by sa nedala otvoriť príloha) :


Názov združenia


P O V E R E N I E

člena združenia vedením záznamov a konaním

v mene združenia v zmysle § 4 ods. 3 Zákona č. 222/2004 Z.z.

o dani z pridanej hodnoty v platnom znení


Podpísaní členovia združenia “............................“ so sídlom v ..................., ........................................., týmto poverujú vedením záznamov a konaním v mene združenia v zmysle § 4 ods. 3 Zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona č. 651/2004 Z.z.


X Y, bytom .......................


DIČ/IČ DPH: ........................., IČO ......................

Združenie bude používať pre platobný styk s miestne príslušným daňovým úradom bežný účet č. ................... vedený v pobočke .............. banky v ..........................

V .................... dňa ................................




.................................. ..................................... ..................................


1. člen meno, podpis 2. člen meno, podpis 3. člen meno, podpis
Manual
01.11.05,17:00
My sme účtovali združenie 3 SZČO tak, že sa viedlo spoločné JU len za združenie. V zmluve o združení bolo delenie P a V po 1/3, žiadne vlasné aktivity samostatne nevykonávali. Bol vedený jeden BU. Na konci roka sa rozúčtovali % príjmy a výdavky na členov združenia a to bol podklad k daňovému priznaniu. Pri rušení združenia a kontrole daňovým úradom neboli vznesené žiadne pripomienky k takémuto vedeniu. To je z vlastnej skúsenosti 2 roky dozadu.
Pekný večer želám...
ondrejvla
01.11.05,17:07
Ešte poznamenám, že pri založení združenia je osoba poverená vedením účta za združenie v zmysle § 4 ods. 3 zákona o DPH povinná predložiť na DÚ zoznam členov združenia a písomné poverenie. Taký možný vzor dám do prílohy.
Andrej, chcela som si to otvoriť a pozrieť, ale nedá sa mi to, hneď chce nieča?.. neviem čo, inštalovať.
Ale aj tak ďakujem véééééľmi všetkým, ktorí sa zapojili a pomohli.
ondrejvla
01.11.05,17:09
My sme účtovali združenie 3 SZČO tak, že sa viedlo spoločné JU len za združenie. V zmluve o združení bolo delenie P a V po 1/3, žiadne vlasné aktivity samostatne nevykonávali. Bol vedený jeden BU. Na konci roka sa rozúčtovali % príjmy a výdavky na členov združenia a to bol podklad k daňovému priznaniu. Pri rušení združenia a kontrole daňovým úradom neboli vznesené žiadne pripomienky k takémuto vedeniu. To je z vlastnej skúsenosti 2 roky dozadu.
Pekný večer želám...
Takto by som to najradšej riešila aj ja, ale oni budú mať ešte okrem toho aj iné vlastné aktivity.
Ďakujem Manual. aj tebe pekný večer.
Manual
01.11.05,17:14
Takto by som to najradšej riešila aj ja, ale oni budú mať ešte okrem toho aj iné vlastné aktivity.
Ďakujem Manual. aj tebe pekný večer. "Nariaď" im aby zrušili vlastné aktivity .... to je žart.:)
lenkak
01.11.05,17:53
Ak majú iné aktivity, mám aj pre každého účet. Lebo pre tie svoje aktivity, potrebujú si uhrádzať svoje faktúrky, a každý si aj svoje odvody platí sám.
lenkak
01.11.05,18:03
Pripájam Ti sľúbenú prílohu. Už som ju niekde do Porady prikladala, ale aby si nemusela hľadať, tak Ti rovno prikladám sem.
lenkak
01.11.05,18:04
1) Platitelia, ktorí vykonávajú zdaniteľné plnenia spoločne na základe zmluvy o združení, sú povinní bez zbytočného odkladu poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za združenie. Poverená osoba je povinná písomné poverenie predložiť miestne príslušnému daňovému úradu; súčasne s poverením je povinná predložiť menný zoznam účastníkov združenia, ich sídlo (trvalý pobyt), miestne príslušný daňový úrad jednotlivých účastníkov združenia a písomnú zmluvu o združení, na základe ktorej vykonávajú spoločne zdaniteľné plnenia.
(2) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1, je poverená osoba povinná tieto zmeny oznámiť miestne príslušnému daňovému úradu do 15 dní odo dňa, keď vznikli.
(3) Poverená osoba podľa odseku 1 vo svojom mene vyhotovuje doklady podľa tohto zákona za združenie, vedie záznamy podľa § 24 osobitne za združenie, vo svojom daňovom priznaní uvádza aj údaje za príslušné zdaňovacie obdobie týkajúce sa združenia.
(4) Platitelia v združení, ktorí nie sú poverenou osobou podľa odseku 1, nesmú vo svojom mene vyhotovovať doklady podľa tohto zákona za zdaniteľné plnenia združenia.
(5) Odpočítať daň pri prijatom zdaniteľnom plnení (§ 20) pre združenie môže len poverená osoba podľa odseku 1, a to len ak daňový doklad znie na jej meno.
(6) Za vyrubenú daň a uložené sankcie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.



Hmotný a nehmotný majetok združenia bez právnej subjektivity

Fyzické osoby (advokát a audítor) sa rozhodli vytvoriť združenie. Spoločne zakúpili nebytové priestory v podiele (50 % : 50 %), ktoré vložili do združenia, a okrem toho, ako majetok do združenia vložil advokát 4 počítače a audítor osobný automobil. Ako majú správne medzi sebou tento majetok vysporiadať, ak sa bude užívať spoločne, kto bude tento majetok evidovať v účtovníctve a odpisovať?

V tomto prípade ide o združenie fyzických osôb bez právnej subjektivity, preto združenie ako také nemôže majetok nadobúdať, ale vlastníkmi majetku sú uvedené 2 fyzické osoby, a to aj majetku, ktorý spoločne obstarali, aj majetku, ktorý poskytli združeniu na spoločné užívanie. To zn., že hmotný a nehmotný majetok odpisuje ten z účastníkov združenia, ktorý má k majetku vlastnícke právo (právo užívania pri nehmotnom majetku – softvéroch). Vzájomné vysporiadanie medzi účastníkmi združenia z dôvodu poskytnutia rôznych majetkových hodnôt združeniu na spoločné užívanie je záležitosťou ich vzájomnej dohody.
lenkak
01.11.05,18:05
Podľa zákona o DPH vyhotovuje doklady za združenie, vedie záznamy na účely DPH osobitne za združenie poverená osoba vo svojom mene. Platitelia v združení, ktorí nie sú poverenou osobou, nesmú vo svojom mene vyhotovovať doklady podľa tohto zákona za zdaniteľné plnenia združenia. Odpočet dane za prijaté zdaniteľné plnenia pre združenie smie uplatniť len poverená osoba, a to len vtedy, ak daňový doklad znie na jej meno.
Predpokladáme, že všetky vystavené daňové doklady v súvislosti s činnosťou predmetného združenia sú vystavované menom povereného účastníka a tiež všetky prijaté daňové doklady sú dodávateľmi vystavené na tohto povereného účastníka.
Údaje za príslušné zdaňovacie obdobie týkajúce sa činnosti spomínaného združenia uvádza táto poverená osoba vo svojom daňovom priznaní. To znamená, že poverený účastník združenia vo svojom daňovom priznaní okrem vlastných údajov o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach uvádza aj údaje o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za združenie.
Je potrebné poznamenať, že za vyrubenú daň a uložené sankcie týkajúce sa činnosti združenia zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne. To znamená, že daňový úrad môže celú dlžnú čiastku dane týkajúcu sa plnení združenia vymáhať od ktoréhokoľvek účastníka združenia.
Záznamy na účely DPH vedie osobitne za združenie poverená osoba vo svojom mene. Údaje za príslušné zdaňovacie obdobie týkajúce sa činnosti spomínaného združenia uvádza táto poverená osoba vo svojom daňovom priznaní. To znamená, že poverený účastník združenia vo svojom daňovom priznaní okrem vlastných údajov o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach uvádza aj údaje o prijatých a uskutočnených zdaniteľných plneniach za združenie.
lenkak
01.11.05,18:13
Keďže združenie založené v zmysle § 829 a nasl. Občianskeho zákonníka nie je právnym subjektom, nie je účtovnou jednotkou podľa zákona o účtovníctve, nemôže byť ani zamestnávateľom podľa Zákonníka práce a nie je ani daňovníkom podľa daňových zákonov.Poverená osoba vo svojom mene vyhotovuje doklady podľa tohto zákona za združenie.
lenkak
01.11.05,18:18
Vlasta čo priložil Andrej mi išlo otvoriť bez problémov, malo to dve stránky, to čo je v Andrejovom príspevku + zoznam členov.
Manual
01.11.05,18:20
Len doplním, že zamestnávať môže byť len SZČO, ktorý je členom združenia a ten sa musí nahlásiť na DU ako platiel dane zo záv. činnosti a ako zamestnávatel nahlásiť zamestnancov na ZP a SP a vypĺňa a posiela všetky tlačivá pre tieto inštitúcie.
andrej_rv
01.11.05,18:25
Aby som to ešte trošku upresnil - zamestnávateľom osôb pracujúcich pre združenie môže byť len fyzická alebo právnická osoba, ktorá je členom združenia. Pracovnú zmluvu teda nemôže uzatvárať združenie, kedže nemá právnu subjektivitu.
ajobs
01.11.05,18:27
Naozaj sa mi vidí oveľa jednoduchšie ako združenie založiť s.r.o. (alebo a.s., ak ide o rozsiahle aktivity s budúcou možnosťou emitovania ďalších akcií a získavaní nového kapitálu). Bude len 1 právnická osoba s vlastnou subjektivitou, 1 učto, a presne definované vzťahy dohodnuté napr. v spoločenskej zmluve, alebo zakladateľskej listine. Navyše je tu istá ochrana spoločníkov ( akcionárov ) pri ručení za záväzky spoločnosti.
lenkak
01.11.05,18:31
Tu aj záleží či majú aj na počiatočný vklad - imanie.
Manual
01.11.05,18:31
Asi máš pravdu, ale tu sa pravdepodobne jedná o takých "trochárov" malé aktivity a jeden je možno murár, druhý tesár a tretí elektrikár. A chcú to mať pod jednou strechou.
Pekný večer...
ondrejvla
01.11.05,18:32
Pripájam Ti sľúbenú prílohu. Už som ju niekde do Porady prikladala, ale aby si nemusela hľadať, tak Ti rovno prikladám sem.
Lenka, toto keď som otvorila, tak je prázdne...
ondrejvla
01.11.05,18:35
Vlasta čo priložil Andrej mi išlo otvoriť bez problémov, malo to dve stránky, to čo je v Andrejovom príspevku + zoznam členov.
Teraz som to už otvorila aj ja. Asi mi blbne PC!
andrej_rv
01.11.05,18:36
Tu aj záleží či majú aj na počiatočný vklad - imanie.Ak nemajú, potom je možno lepšie robiť každý na svoje meno a radšej si medzi sebou prefakturovať. Združenie je dobré, kým funguje, ale ak ho treba z nejakého dôvodu rušiť, väčšinou to končí u právnikov.
lenkak
01.11.05,18:38
Pekne som si teraz stiahla ten môj prikladaný súbor, otvorilo mi ho, a je tam 33 strán. Neviem prečo ho Tebe otvorilo ako prázdny dokument.
lenkak
01.11.05,18:39
Predbiehame sa s odpoveďami, som rada, že Ti to už funguje.
ondrejvla
01.11.05,18:41
Asi máš pravdu, ale tu sa pravdepodobne jedná o takých "trochárov" malé aktivity a jeden je možno murár, druhý tesár a tretí elektrikár. A chcú to mať pod jednou strechou.
Pekný večer...Keby sa jednalo o trochárov, to by bolo fajn, ale :
- otvárajú internetovú kaviareň,
- bude tam aj predaj nealko, káva, čaj,
- oprava PC,
- predaj PC , tlačiarne,
- služby pre verejnosť - niečo ako UPC
- atď....
Na ZIM by peniaze boli, dokonca im navrhujem vložiť majetok na splatenie ZIM, autá, PC, budova...
Na tejto činnosti sa budú podieľať spoločne, jeden - teraz promoval, okrem iného, aký musí mať min.plat, resp. mzdu, keď je vysokoškolák-strojár s ukončeným vzdelaním, druhý má prax u zamestnávateľa - software, hardware, skladal PC... aké musia mať min.mzdy? nemôže byť v prípade sro min.mzda 6900,- to mi je jasné, ale koľko najmenej môže byť?
ondrejvla
01.11.05,18:45
Predbiehame sa s odpoveďami, som rada, že Ti to už funguje.
Lenka, ale toto neotvorím, neviem prečo?
Priložené súboryhttp://www.porada.sk/images/attach/pdf.gifzdruzenieFO.pdf (http://www.porada.sk/attachment-attachmentid_3605.html) (331.3 KB, 7 videní)
Manual
01.11.05,18:49
Keby sa jednalo o trochárov, to by bolo fajn, ale :
- otvárajú internetovú kaviareň,
- bude tam aj predaj nealko, káva, čaj,
- oprava PC,
- predaj PC , tlačiarne,
- služby pre verejnosť - niečo ako UPC
- atď....
Na ZIM by peniaze boli, dokonca im navrhujem vložiť majetok na splatenie ZIM, autá, PC, budova...
Na tejto činnosti sa budú podieľať spoločne, jeden - teraz promoval, okrem iného, aký musí mať min.plat, resp. mzdu, keď je vysokoškolák-strjár s ukončeným vzdelaním, drihý má prax u zamestnávateľa - software, hardware, skladal PC... aké musia mať min.mzdy? nemôže byť v prípade sro min.mzda 6900,- to mi je jasné, ale koľko najmenej môže byť? Tak berem späť, to môže byť radšej sro-čka
Manual
01.11.05,18:49
Lenka, ale toto neotvorím, neviem prečo?
Priložené súboryhttp://www.porada.sk/images/attach/pdf.gifzdruzenieFO.pdf (http://www.porada.sk/attachment-attachmentid_3605.html) (331.3 KB, 7 videní) Ani na mojom PC to nejde otvoriť
hanulla
01.11.05,18:51
Leni mohla by si poslat aj mne, možno sa niečo nové dozviem.pa a dik
lenkak
01.11.05,18:53
To je hrozné, mne to funguje.
adam
01.11.05,18:56
Aj mne to ide otvoriť.....
ondrejvla
01.11.05,18:56
To je hrozné, mne to funguje.
Lenka, prosím, skús mi to poslať na e-mail. Ďakujem.
mamo
01.11.05,18:58
Aj mne to ide otvoriť.....No ja mám prehliadač Mozila a tam mi to nejde. Prepol som sa do Explorera a tam mi to otvoriť išlo. Tok to bude asi prehliadačmi. Vlasti, prepni sa do Exploreru:)
andrej_rv
01.11.05,18:59
Keby sa jednalo o trochárov, to by bolo fajn, ale :
- otvárajú internetovú kaviareň,
- bude tam aj predaj nealko, káva, čaj,
- oprava PC,
- predaj PC , tlačiarne,
- služby pre verejnosť - niečo ako UPC
- atď....
Na ZIM by peniaze boli, dokonca im navrhujem vložiť majetok na splatenie ZIM, autá, PC, budova...
Na tejto činnosti sa budú podieľať spoločne, jeden - teraz promoval, okrem iného, aký musí mať min.plat, resp. mzdu, keď je vysokoškolák-strojár s ukončeným vzdelaním, druhý má prax u zamestnávateľa - software, hardware, skladal PC... aké musia mať min.mzdy? nemôže byť v prípade sro min.mzda 6900,- to mi je jasné, ale koľko najmenej môže byť?:eek: Pri tomto žiadne združenie, nech majú rozum ! Veď tam to vyzerá na väčší obrat i zisk - ako FO by potom prišli v rámci odvodov o dosť peňazí.
Čo sa týka mzdy - ak budú konatelia i zamestnanci - nech sa zamestnajú na skrátený úväzok. Minimálna mzda závisí od stupňa náročnosti práce, ale takých 1,4 - 1,6 násobok hodinovej min. mzdy by to asi mal byť.
lenkak
01.11.05,19:02
Vlasti zachvíľu Ti posielam mail, aj s prílohou. Skúšala som to sem priložiť ako text, ale je to bez diaktritiky. Lenka.
lenkak
01.11.05,19:06
Leni mohla by si poslat aj mne, možno sa niečo nové dozviem.pa a dik
Je to staršieho dátumu, už všetky veci neplatia, ale kopec vecí na pochopenie. Taký základ. Ak chceš pošli mi cez SS tvoj mail, kam Ti to mám poslať.
ondrejvla
01.11.05,19:13
No ja mám prehliadač Mozila a tam mi to nejde. Prepol som sa do Explorera a tam mi to otvoriť išlo. Tok to bude asi prehliadačmi. Vlasti, prepni sa do Exploreru:)
Zlatý!!!!!!!!!! Keby to tak bolo ešte po slovensky! Ja som rada, že sa dokážem dostať tu a nie sa ešte prepínať! Veď ja som už vekovo zdatná, ale počítačovo .... Nás dôchodcov to už nestihli naučiť!
Ale aj tak ďakujem za radu.
ondrejvla
01.11.05,19:14
Je to staršieho dátumu, už všetky veci neplatia, ale kopec vecí na pochopenie. Taký základ. Ak chceš pošli mi cez SS tvoj mail, kam Ti to mám poslať.
Lenka, poslala som Ti, už mi funguje aj prvá adresa.
lenkak
01.11.05,19:16
Mamo píše počítačovou rečou, takže z toho si nič nerob, ja som Ti poslala mail.
lenkak
01.11.05,19:18
Mail som si pýtala od Hanully, aj ona chcela prílohu a jej mail nemám, ale keď si mi poslala aj ten duhý mail, tak Ti to pošlem aj tam. Lenka
ondrejvla
01.11.05,19:27
Mail som si pýtala od Hanully, aj ona chcela prílohu a jej mail nemám, ale keď si mi poslala aj ten duhý mail, tak Ti to pošlem aj tam. Lenka
OK! Ďakujem, už to mám uložené.

A chcem poďakovať všetkým, úplne všetkým, ktorí sa pri tejto téme so mnou podelili so svojimi skúsenosťami pri združení FO.
Želám pekný večer.
ajobs
02.11.05,06:19
:eek: Pri tomto žiadne združenie, nech majú rozum ! Veď tam to vyzerá na väčší obrat i zisk - ako FO by potom prišli v rámci odvodov o dosť peňazí.
Čo sa týka mzdy - ak budú konatelia i zamestnanci - nech sa zamestnajú na skrátený úväzok. Minimálna mzda závisí od stupňa náročnosti práce, ale takých 1,4 - 1,6 násobok hodinovej min. mzdy by to asi mal byť.
Ešte k tým mzdám-vôbec nie je žiadny problém dať si minimálne mzdy (ak chcú), alebo trebárs 50.000 Sk (ak na to majú). Ak budú obaja konatelia a nebudú mať pracovné zmluvy, len zmluvy o výkone funkcií (mandátne zmluvy), potom musia povinne platiť iba zdravotné poistenie, všetky poistenia do SP nie (iba ak chcú, dobrovoľne). Takže sú tam jednoznačné výhody !!!!!!:cool: ;)
ondrejvla
02.11.05,14:28
Ešte k tým mzdám-vôbec nie je žiadny problém dať si minimálne mzdy (ak chcú), alebo trebárs 50.000 Sk (ak na to majú). Ak budú obaja konatelia a nebudú mať pracovné zmluvy, len zmluvy o výkone funkcií (mandátne zmluvy), potom musia povinne platiť iba zdravotné poistenie, všetky poistenia do SP nie (iba ak chcú, dobrovoľne). Takže sú tam jednoznačné výhody !!!!!!:cool: ;)
Veď práve to, či tam môžu byť min.mzdy, keď je tam príslušné vysokoškolské vzdelanie.A môže byť na skrátený prac.pomer podľa §49 ZP, keď je spoločník, konateľ a je to jeho jediné zamestnanie? A ďalšia otázka, môžu uzavrieť mandátne zmluvy sami so sebou?, no síce keď môžu pracovné..., zasa uvažujem nahlas, ale mám obavy, aby to nik nenapadol, a aby to bolo vymakané. Prosím, keď si povedal "A" povedz aj "B".
Ďakujem vopred.
lenkak
02.11.05,16:26
Právny status jednotlivých účastníkov združenia a združenia ako takého v žiadnom prípade nebráni jednotlivým účastníkom združenia vstupovať samostatne do obchodno–záväzkových alebo občiansko-právnych vzťahov, a to ani medzi sebou navzájom.
ondrejvla
02.11.05,17:43
Právny status jednotlivých účastníkov združenia a združenia ako takého v žiadnom prípade nebráni jednotlivým účastníkom združenia vstupovať samostatne do obchodno–záväzkových alebo občiansko-právnych vzťahov, a to ani medzi sebou navzájom.
Lenka, ale tu sme už s ajobs hovorili o tom, že čo by, ak by boli zamestnaní v prípade založenia s.r.o.
Ďakujem.
lenkak
02.11.05,17:57
Ak konateľ vykonáva funkciu konateľa bez ohľadu na to, či má uzavretú so spoločnosťou mandátnu zmluvu, alebo zmluvu o výkone funkcie, môže mať zároveň aj uzatvorený pracovnoprávny vzťah so spoločnosťou na výkon práce napr. vedúceho oddelenia. Žiadny právny predpis takýto spôsob zmluvného dojednania nezakazuje.
Spoločník a zároveň aj konateľ spoločnosti s r.o. môže mať so spoločnosťou uzatvorený aj pracovný pomer. Nesmie to však byť u konateľa na výkon jeho funkci
ondrejvla
02.11.05,18:03
Ak konateľ vykonáva funkciu konateľa bez ohľadu na to, či má uzavretú so spoločnosťou mandátnu zmluvu, alebo zmluvu o výkone funkcie, môže mať zároveň aj uzatvorený pracovnoprávny vzťah so spoločnosťou na výkon práce napr. vedúceho oddelenia. Žiadny právny predpis takýto spôsob zmluvného dojednania nezakazuje.
Spoločník a zároveň aj konateľ spoločnosti s r.o. môže mať so spoločnosťou uzatvorený aj pracovný pomer. Nesmie to však byť u konateľa na výkon jeho funkci
Spýtam sa ešte takto, je možné nebyť zamestnaný napr.prvý rok, platiť odvody len na ZP - nakoľko tie sú povinné, dávať ich do nákladov sro? Ale na druhej strane, zasa nebudú nemocensky poistení, a roky sa im nebudú započítavať pre dôchodok, no roky áno, ale príjem žiaden?
Asi som to domotala, tak ešte raz pre prípad sro:
1/ môže sa uzatvoriť prac.zmluva na kratší prac.čas podľa §49 ZP, keď to bude ich jediné zamestnanie?,
2/ môžu mať minimálnu mzdu, keď je VŠ vzdelanie na odbornosť, ktorú budú mať v predmete podnikania?
3/ na ZP bude určite platiť z plnej mzdy, však?
lenkak
02.11.05,18:45
Posielam Ti mail, možno Ti pomôže, tu sa mi to nezmestí.
lenkak
02.11.05,19:07
Spýtam sa ešte takto, je možné nebyť zamestnaný napr.prvý rok, platiť odvody len na ZP - nakoľko tie sú povinné, dávať ich do nákladov sro? Ale na druhej strane, zasa nebudú nemocensky poistení, a roky sa im nebudú započítavať pre dôchodok, no roky áno, ale príjem žiaden?
Asi som to domotala, tak ešte raz pre prípad sro:
1/ môže sa uzatvoriť prac.zmluva na kratší prac.čas podľa §49 ZP, keď to bude ich jediné zamestnanie?,
2/ môžu mať minimálnu mzdu, keď je VŠ vzdelanie na odbornosť, ktorú budú mať v predmete podnikania?
3/ na ZP bude určite platiť z plnej mzdy, však?
Pomôže nám niekto pri zodpovedaní otázok?
andrej_rv
02.11.05,19:50
Pomôže nám niekto pri zodpovedaní otázok?Podľa môjho názoru:
ad 1/ áno, nestretol som sa s §, ktorý by určoval, že na kratší pracovný čas sa môže zamestnať len osoba, ktorá je niekde ešte zamestnaná (t.j. aby súčet úväzkov dosiahol aspoň stanovený týždenný čas pri plnom úväzku)
ad 2/ podľa mňa nie - treba to riešiť kratším pracovným časom a nie nezohľadnením násobku minimálnej mzdy v závislosti od stupňa náročnosti práce
ad 3/ nie, v zákone o ZP je ako vymeriavací základ zamestnanca stanovený príjem podliehajúci dani z príjmu. Minimálna mzda zamestnanca, ktorý má kratší pracovný čas (a teda základ pre výpočet odvodov ZP), by mala byť alikvótna k tomuto kratšiemu pracovnému času.
ondrejvla
02.11.05,19:58
Podľa môjho názoru:
ad 1/ áno, nestretol som sa s §, ktorý by určoval, že na kratší pracovný čas sa môže zamestnať len osoba, ktorá je niekde ešte zamestnaná (t.j. aby súčet úväzkov dosiahol aspoň stanovený týždenný čas pri plnom úväzku)
ad 2/ podľa mňa nie - treba to riešiť kratším pracovným časom a nie nezohľadnením násobku minimálnej mzdy v závislosti od stupňa náročnosti práce
ad 3/ nie, v zákone o ZP je ako vymeriavací základ zamestnanca stanovený príjem podliehajúci dani z príjmu. Minimálna mzda zamestnanca, ktorý má kratší pracovný čas (a teda základ pre výpočet odvodov ZP), by mala byť alikvótna k tomuto kratšiemu pracovnému času.
Ďakujem Lenke aj Andrejovi za zodpovedanie mojich otázok.

Lenka, mailík mi prišiel, ďakujem.
ajobs
02.11.05,20:43
Spýtam sa ešte takto, je možné nebyť zamestnaný napr.prvý rok, platiť odvody len na ZP - nakoľko tie sú povinné, dávať ich do nákladov sro? Ale na druhej strane, zasa nebudú nemocensky poistení, a roky sa im nebudú započítavať pre dôchodok, no roky áno, ale príjem žiaden?
Asi som to domotala, tak ešte raz pre prípad sro:
1/ môže sa uzatvoriť prac.zmluva na kratší prac.čas podľa §49 ZP, keď to bude ich jediné zamestnanie?,
2/ môžu mať minimálnu mzdu, keď je VŠ vzdelanie na odbornosť, ktorú budú mať v predmete podnikania?
3/ na ZP bude určite platiť z plnej mzdy, však?
Až teraz som sa dostal k PC, tak píšem moje názory na horeuvedené otázky:
1/ môžu, nie je to nikde obmedzené
2/ môžu, ale bude to dosť pritiahnuté za vlasy, takže by som sa prikláňal k Andrejovmu názoru o skrátení pracovného času. Inak, treba si uvedomiť, že ide o zmluvy podľa obchodného zákonníka (ak uvažujeme o zmluve o výkone funkcie konateľa), takže žiadna minimálna mzda tu nehrá úlohu - suma môže byť aj nula SKK
3/ na ZP je stanovený VZ ako príjem podliehajúci dani zo mzdy bez ohľadu na druh právneho vzťahu. Môže byť 6.500 SKK až 43.095 SKK (pre tento rok).

Ináč, ak budú len zdravotne poistení, a v SP vôbec nie, potom sa im samozrejme nebude do dôchodku započítavať ani žiaden príjem, ani roky do obdobia dôchodkového poistenia, ale napr. môžu sa dobrovoľne nemocensky poistiť ( toho roku 4,4 %, na budúci rok predpoklad 2,8 % ). Pokiaľ ide o dôchodkové poistenie, museli by platiť minimálne 28,75% z minimálnej mzdy, čo je veľa peňazí a do dôchodku o "ničom", takže ideál je 28,75% zo 47.475 SKK. To je mesačne tak veľa, že to tu ani nepíšem.:rolleyes: :(
andrej_rv
02.11.05,21:24
Ešte doplním k bodu 2/ tá minimálna mzda a povinnosť dodržiavať jej násobky podľa stupňa náročnosti sa vzťahuje na prípadný pracovný pomer, nie na výkon funkcie konateľa. Výška odmeny konateľa závisí len od dohody zmluvných strán a ustanovenia zákonníka práce o minimálnej mzde a stupňoch náročnosti sa na ňu samozrejme nevzťahujú.
A ešte k ZP (prvá veta Vlastinho príspevku) - pokiaľ odvody nie sú platené z odmeny konateľa, ale konateľ si ich platí sám ako dobrovoľne nezamestnaná osoba, nemôžu byť uznané ako daňový výdavok s.r.o.
Susan
04.11.05,07:40
Vidim, ze sa tu vela popisalo o zdruzeni. Nakolko ma caka tiez zalozenie zdruzenia dvoch SZCO, potrebovala by som vediet postup ako na to od zaciatku:
1. SZCO uz maju zivnostensky list a kazda z nich uz vykonava cinnost od roku 2004. To je asi prvy krok.
2. Mala by som napisat zmluvu o zdruzeni a tam dohodnut postup fungovania! Zacinaju od 1.11.2005.
Tuto zmluvu o zdruzeni MUSIM PREDLOZIT na DU spolu so zivnostenskymi listami?
3. Kazda SZCO uz plati do zdravotnej a socialnej poistovne pod uz pridelenym variabilnym symbolom. Co sa tu bude menit? Je potrebne sa u tychto poistovni znovu zaregistrovat a pridelia im novy variabilny symbol na uhrady? V akej vyske budu platit odvody? O UVEDENYCH ODVODOCH SOM SA NIKDE NEDOCITALA:-(((
4. Od 1.1. si kazda SZCO vedie svoje uctovnictvo. Vznikom zdruzenia, t.j. od 1.11. si budu viest spolocne uctovnictvo a za predchadzajuce mesiace si kazda SZCO pripocita svoje prijmy a vydavky?

Urcite sa mi vybavia este nejake otazky, na ktore netusim odpovede. Dovolila by som si poprosit poradakov o pomoc, za ktoru dakujem.
Zita5
04.11.05,07:55
Vidim, ze sa tu vela popisalo o zdruzeni. Nakolko ma caka tiez zalozenie zdruzenia dvoch SZCO, potrebovala by som vediet postup ako na to od zaciatku:
1. SZCO uz maju zivnostensky list a kazda z nich uz vykonava cinnost od roku 2004. To je asi prvy krok.
2. Mala by som napisat zmluvu o zdruzeni a tam dohodnut postup fungovania! Zacinaju od 1.11.2005.
Tuto zmluvu o zdruzeni MUSIM PREDLOZIT na DU spolu so zivnostenskymi listami?
3. Kazda SZCO uz plati do zdravotnej a socialnej poistovne pod uz pridelenym variabilnym symbolom. Co sa tu bude menit? Je potrebne sa u tychto poistovni znovu zaregistrovat a pridelia im novy variabilny symbol na uhrady? V akej vyske budu platit odvody? O UVEDENYCH ODVODOCH SOM SA NIKDE NEDOCITALA:-(((
4. Od 1.1. si kazda SZCO vedie svoje uctovnictvo. Vznikom zdruzenia, t.j. od 1.11. si budu viest spolocne uctovnictvo a za predchadzajuce mesiace si kazda SZCO pripocita svoje prijmy a vydavky?

Urcite sa mi vybavia este nejake otazky, na ktore netusim odpovede. Dovolila by som si poprosit poradakov o pomoc, za ktoru dakujem.1/ čo sa týka ŽL - nezabudni , aby mali totožné podnikateľské činnosti
2/ Zmluva o združení - nezabudni všetko spísať v zmluve ako napr. delenie príjmov a výdavkov , vklad do združenia , či už finančný alebo majetku / stroje , auto atď./ Treba poveriť menovite jedného člena ,ktorý bude viesť na svoje meno účto a s tým spojené OF,DF DP DPH , pracovné zmluvy atď .
3/ čo sa týka odvodov - platia a platiť budú tak ako doteraz . Zmena sa bude robiť od 1.7.2006 podľa ich podaného DP za rok 2005 . Netreba chodiť na ZP a SP . IČ im zostáva také ako im pridelili .
4/ Peňažný denník za združenie budeš viesť len jeden , s tým , že k 31.12.2005 im prerozdelíš ich podiel na P a V a oni si to zaúčtujú k sebe do denníka a z toho následne budú vychádzať pri zhotovení svojho DP za rok 2005 .

Já by som ešte pripomenula , môžu si v banke otvoriť bežný účet na toho člena , ktorý je poverený vedením účtovnej evidencie s tým , že budú mať na tomto zriadenom účte všetci podpisové právo a teda aj manipuláciu s účtom.
Tento účet treba tiež podchytiť v Zmluve o združení respekt. jej dodatku . Tieto dodatky budeš k zmluve robiť bežne , a to v prípade nutnosti pri nejakej zmene alebo zakúpení majetku resp. niečoho čo , sa týka združenia .
Je dobré pri vyhotovení pečiatky pre toto združenie - vyhotoviť tiež dodatok k zmluve , v ktorom prevedieš otlačok používaných pečiatok a každý člen toto podpíše .

Samozrejme nech nezabudnú spraviť oznámenie na DÚ/ každý jednotlivo / a uviesť - nahlásiť meno člena , ktorý je poverený vedením účta a taktiež zriadenia nového bankového spojenia . K tomu prilož Zmluvu o združení .

Zatiaľ len toľko .
Susan
04.11.05,08:29
Dakujem Zitka za rychlu odpoved, len nerozumiem poslednej vete a to ze maju urobit jednotlivo oznamenie na DU! To kazda z ucastnicok zdruzenia ma podat na DU oznamenie, ze si vytvorili zdruzenie a prilozit zmluvu? Nieco v tom zmysle, ze sa ucastnicky dohodli na vytvoreni zdruzenia pocnuc dnom.... a v pripade otvorenia uctu (asi si nebudu otvarat ucet, lebo maju male trzby - jedna sa o cukraren) oznamit cislo uctu a povereneho ucastnika vedenim uctu? Prepac, same otazniky, ale prvykrat som sa stretla s uctovanim zdruzenia. Dakujem krasne za odpoved.
Zita5
04.11.05,09:15
Dakujem Zitka za rychlu odpoved, len nerozumiem poslednej vete a to ze maju urobit jednotlivo oznamenie na DU!
To kazda z ucastnicok zdruzenia ma podat na DU oznamenie, ze si vytvorili zdruzenie a prilozit zmluvu? Nieco v tom zmysle, ze sa ucastnicky dohodli na vytvoreni zdruzenia pocnuc dnom....
a v pripade otvorenia uctu (asi si nebudu otvarat ucet, lebo maju male trzby - jedna sa o cukraren) oznamit cislo uctu a povereneho ucastnika vedenim uctu? Prepac, same otazniky, ale prvykrat som sa stretla s uctovanim zdruzenia. Dakujem krasne za odpoved.Napíšete oznámenie na DÚ : napr.

Vec: O z n á m e n i e .

Týmto oznamujem DÚ v ........... že na základe uzatvorenia Zmluvy o združení dňom ......................budú spoločne dosahovať príjmy a výdavky tieto podnikateľské subjekty :

Janka ................., sídlo .................. IČO ..........IČ .......................Č.ŽR

a

Zuzka ................, sídlo .................... IČO ..........IČ .....................Č.ŽR

Delenie príjmov a výdavkov je zmluvne dohodnuté v podiele ......... % .
Vedením účtovníctva je zmluvou poverený člen ....................., sídlo .........., IČO........ IČ ......... Č.ŽR ..............





Uvedené dávama na vedomie ..................

Podpis

Príloha : 1 x Zmluva o združení



- oznámenie asi v tomto duchu ,/ môžete si vytvoriť podľa osobitnej predstavy/ aj s prílohou odovzdá každá svojej správkyni na DÚ resp.na podateľnu .
- ešte by som chcela upozorniť , ak je jeden zo SZČO platcom DPH , tak sa musí zaregistrovať aj ten druhý člen a v hore uvedenom príklade oznámenia sa uvádza aj to śpolu s prideleným IČ DPH .
- nie je povinosťou otvoriť bankový účet , ale môžu . Písala som , že v prípade otvorenia takéhoto účtu , treba nahlásiť aj číslo BÚ .

Ešte by som Ti poradila , Zmluvu o združení podpísať a podpisy overiť u notára .Stojí to za to .

Nakoniec ak si dobre preštuduješ predchádzajúce príspevky , je tam všetko super popísané .:)
Susan
04.11.05,09:23
Este raz Ti Zitka dakujem za kazdu odpoved a radu. Ten notar je dobra vec. Asi to tak aj urobime. Pekny den zelam.
ajobs
04.11.05,12:43
Vidim, ze sa tu vela popisalo o zdruzeni. Nakolko ma caka tiez zalozenie zdruzenia dvoch SZCO, potrebovala by som vediet postup ako na to od zaciatku:
1. SZCO uz maju zivnostensky list a kazda z nich uz vykonava cinnost od roku 2004. To je asi prvy krok.
2. Mala by som napisat zmluvu o zdruzeni a tam dohodnut postup fungovania! Zacinaju od 1.11.2005.
Tuto zmluvu o zdruzeni MUSIM PREDLOZIT na DU spolu so zivnostenskymi listami?
3. Kazda SZCO uz plati do zdravotnej a socialnej poistovne pod uz pridelenym variabilnym symbolom. Co sa tu bude menit? Je potrebne sa u tychto poistovni znovu zaregistrovat a pridelia im novy variabilny symbol na uhrady? V akej vyske budu platit odvody? O UVEDENYCH ODVODOCH SOM SA NIKDE NEDOCITALA:-(((
4. Od 1.1. si kazda SZCO vedie svoje uctovnictvo. Vznikom zdruzenia, t.j. od 1.11. si budu viest spolocne uctovnictvo a za predchadzajuce mesiace si kazda SZCO pripocita svoje prijmy a vydavky?

Urcite sa mi vybavia este nejake otazky, na ktore netusim odpovede. Dovolila by som si poprosit poradakov o pomoc, za ktoru dakujem.
Prečítaj si aj ostatné príspevky v tejto téme, a možno zmeníš (alebo tí, čo chcú založiť združenie zmenia) názor v prospech s.r.o. Je to efektívnejšia a právne výhodnejšia forma podnikania.
Zita5
04.11.05,13:27
Prečítaj si aj ostatné príspevky v tejto téme, a možno zmeníš (alebo tí, čo chcú založiť združenie zmenia) názor v prospech s.r.o. Je to efektívnejšia a právne výhodnejšia forma podnikania.mimotemy
ajobs , nechcem týmto ovplyvňovať osobný názor niektorého člena PORADY . Môj osobný názor na združenie je nasledovný , ale podotýkam , že to píšem len v dobrom :

- pokiaľ sa nájdu skutočne dobrí a čestní ľudia , čo by chceli formou združenia podnikať a neprevádzajú žiadne podvody medzi sebou , tak im to želám a nech im to vyjde . Združenie tak ako s.r.o. má svoje výhody , ale aj nevýhody . Pokiaľ sa členovia dohodnú , klobúk dolu .

- pokiaľ sa v združení účtuje a všetko eviduje tak , ako si to zákony vyžadujú a nerobia sa prechmaty , všetok majetok spoločne nadobudnutý sa eviduje , tak tu nehrozí nič .

Veď nakoniec dá sa vybieliť aj s.r.o. - nie je nikde písané že nie , aj s.r.o. znesie machinácie a ešte väčšie , akoby sa zdalo .

- ak sa rozhodnem podnikať so zámerom , že chcem podvádzať , tak to budem robiť či budem FO alebo PO . Nezáväzne od toho či budem mať právnu ochranu , alebo nie , alebo či budem právny subjekt , alebo nie .

To znamená , že všetko záleží od dohôd a vzájomého vzťahu medzi osobami , ktoré sa rozhodnú spolu podnikať .

Vyjadrenie píšem z dôvodu toho , že ako SZČO v združení pracujem od roku 1993 a dokonca v dvoch združeniach a zatiaľ sa nám darí a sme ako jedna veľká rodina .:) Už sme prežili aj daňovú kontrolu aj výstup člena združenia aj úver a nie v malej výške , kde sme ručili všetci a všetko ide OK aj naďaľej . Pevne tomu verím , že je viacej takých partií , ale verím i tomu , že sú aj problematické vzťahy medzi SZČO , ktoré podnikajú na základe zmluvy o združení .

Ale:D ...... mala som možnosť byť v s.r.o. takej , kde nás konateľ podvádzal a znevažoval a dnes sedí v lochu a s.r.o dopláca na jeho podvody a dlžoby .

Takže toľko moje vyjadrenie k Združeniu medzi SZČO , pretože ma veľa krát trápi názor na takúto formu podnikania . To treba doopravdy skúsiť a zažiť .;)
lenkak
04.11.05,16:37
Veľa záleží od človeka, účtujem aj združenie FO, aj sro. Ale lepšie vzťahy sú v združení ako v sro. Ale to záleží hlavne od ľudí. Všetko má svoje plus aj mínus.
ajobs
04.11.05,18:40
Súhlasím s vami, dievčatá, že je to na Slovensku najmä o ľuďoch a o vzťahoch, vôbec som nechcel znevažovať združenie ako formu podnikania, iba som jednému z diskutujúcich, ktorý začína, odporúčal, aby si prečítal niečo aj o iných možnostiach pôsobenia v podnikaní, a potom aby sa slobodne rozhodol.

Takže všetko dobré želám v podnikaní v rámci združenia.;) :) :)
abel
04.11.05,20:18
Ak by sa niekomu chcelo v krátkosti / to sa asi ani nebude dať, ale aspoň v náznaku/. Manžel má zabehnuté potraviny a má aj pomerne veľký majetok - hnuteľný aj nehnuteľný. Manželka bola najskôr spolupracujúca osoba, teraz už má ŽL a mesačne manželovi vystaví faktúru, pritom stále pracujú spolu. Chceli by od nového roku urobiť združenie FO. Je to možné s tým, že on má zásoby tovaru, zamestnancov atď, manželka vloží len svoju chuť do práce a v zmluve budú mať obaja podiel 50 %? HIM by zrejme odpisoval len on, záväzky z roku 2005 bude mať v nákladoch len on a tržby od 1.1.2006 aj došlé faktúry od 1.1. by už išli napoly? Zásoby tovaru sú v hodnote cca 1 mil. korún.Chce sa niekomu do toho? VEDÚ JEDNODUCHÉ ÚČTO.
abel
09.11.05,16:01
:mee: nechce sa Vám pridať k tomu akýkoľvek názor?
lenkak
09.11.05,16:13
hmotný a nehmotný majetok odpisuje ten z účastníkov združenia, ktorý má k majetku vlastnícke právo (právo užívania pri nehmotnom majetku – softvéroch). Vzájomné vysporiadanie medzi účastníkmi združenia z dôvodu poskytnutia rôznych majetkových hodnôt združeniu na spoločné užívanie je záležitosťou ich vzájomnej dohody.
ZuzanaP
06.12.05,07:18
Prečítala som si túto tému a veľmi ma zaujala, môžem mať pár otázočiek?

1) dve kamarátky (budú SZČO) si chcú otvoriť svadobný salón, asi bude pre nich najlepšie to združenie alebo môžu v ňom fungovať každá osve?

2) združenie nemusí byť platca DPH?

3) k tomu povereniu za účto: účto im budem asi robiť ja, ale v združení nebudem, môže byť teda poverená jedná z nich, ja im všetko okolo účta spravím, ona to len podpíše, môže to tak fungovať?
Zita5
06.12.05,07:27
Prečítala som si túto tému a veľmi ma zaujala, môžem mať pár otázočiek?

1) dve kamarátky (budú SZČO) si chcú otvoriť svadobný salón, asi bude pre nich najlepšie to združenie alebo môžu v ňom fungovať každá osve?

2) združenie nemusí byť platca DPH?

3) k tomu povereniu za účto: účto im budem asi robiť ja, ale v združení nebudem, môže byť teda poverená jedná z nich, ja im všetko okolo účta spravím, ona to len podpíše, môže to tak fungovať?


1/ Pokiaľ uzavrú zmluvu o združení , tak nemôžu fungovať každá osve . Jedine , že by každá mala svoj svadobný salón .

2/ Združenie nie je právny subjekt . Platcom DPH združenie nie je . Iba ak by bola platcom jedna zo SZČO , tým pádom sa povinne musí stať plátcom DPH aj druhá SZČO . Pozri zákon o dani z pridanej hodnoty § 4 ods.1,2

3/ Ty im kľudne môžeš robiť účto , za služby im budeš fakturovať , nie je to ovplyvnené tým , že nie si členkou združenia . Účto sa bude viesť na poverenú osobu .
ZuzanaP
06.12.05,09:54
;) Ďakujem!!!!
dedea
23.12.05,08:01
Ak by sa niekomu chcelo v krátkosti / to sa asi ani nebude dať, ale aspoň v náznaku/. Manžel má zabehnuté potraviny a má aj pomerne veľký majetok - hnuteľný aj nehnuteľný. Manželka bola najskôr spolupracujúca osoba, teraz už má ŽL a mesačne manželovi vystaví faktúru, pritom stále pracujú spolu. Chceli by od nového roku urobiť združenie FO. Je to možné s tým, že on má zásoby tovaru, zamestnancov atď, manželka vloží len svoju chuť do práce a v zmluve budú mať obaja podiel 50 %? HIM by zrejme odpisoval len on, záväzky z roku 2005 bude mať v nákladoch len on a tržby od 1.1.2006 aj došlé faktúry od 1.1. by už išli napoly? Zásoby tovaru sú v hodnote cca 1 mil. korún.Chce sa niekomu do toho? VEDÚ JEDNODUCHÉ ÚČTO.

Mám podobný prípad..poprosím kto má skúsenosť, poraďte. Ďakujem
TATRY MKS
01.01.06,19:52
Milá "Lenkak" aj ja budem mať taký problém - dve FO (obidvaja platcovia DHP - 1.mesačný, 2.kvartálny), chcú založiť združenie. Majú aj HIM - spätný leasing má jeden z nich - musí sa asi prepísať na toho - na koho bude účto v združení.
Budem mať ešte určite veľa otázok - a už si mi toľko krát pomohla - môžem sa ešte obracať na Teba? Inak prajem všetko najlepšie do nového roka veľa zdravia a pohody...
lenkak
02.01.06,15:17
Môžeš sa pýtať, obaja platcovia budú musieť byť mesačnými - aspoň v NZ určite. Prajem málo problémov.
Janca
03.01.06,05:24
Pripájam tiež jednu podotázku čo sa týka zmluvy o združení.
Pôvodná zmluva bola o pomere výdavkov - príjmov 50 : 50.
Teraz si však 2 SZČO v združení dodatkom ku zmluve rozdelili
výdavky a príjmy takto:

výdavky príjmy
1. 40% 60%
2. 60% 40%.

Moja otázka znie: Je to v poriadku a nemali túto zmenu hlásiť na DÚ ??
STRELEC
03.01.06,05:36
Pripájam tiež jednu podotázku čo sa týka zmluvy o združení.
Pôvodná zmluva bola o pomere výdavkov - príjmov 50 : 50.
Teraz si však 2 SZČO v združení dodatkom ku zmluve rozdelili
výdavky a príjmy takto:

výdavky príjmy
1. 40% 60%
2. 60% 40%.

Moja otázka znie: Je to v poriadku a nemali túto zmenu hlásiť na DÚ ??Dodatky k zmluve o združení nepodliehajú oznamovacej povinnosti DU. K daňovému priznaniu DP/FO priložia účastníci združenia kópiu dodatku pre zdokladovanie na základe čoho sa rozdelili príjmy, výdavky združenia.
Janca
03.01.06,05:42
Dik, ešte by ma zaujímalo, kto sa stretol s takým delením výdavkov a príjmov ako som uviedla. Je to O.K.?
STRELEC
03.01.06,05:46
Dik, ešte by ma zaujímalo, kto sa stretol s takým delením výdavkov a príjmov ako som uviedla. Je to O.K.?
Delenie príjmov a výdavko je veľmi rôzne. Závisí viac - menej od výsledkov a dohody účastníkov :) . V zákone sa len preto uvádza 50:50, aby nebola pochybnosť keď sa účastníci združenia nedohodnú.
Dohoda môže byť aj 100:0.
Janca
03.01.06,06:01
STRELEC nedá mi ešte raz nereagovať.
Beriem aj pomer 99:1 (čo podľa mňa znamená:

výdavky príjmy
1. 99 % 99 %
2. 1 % 1 %

ale ja som sa pýtala na opačné priradenie výdavkov a príjmov
(viď môj dotaz) !
Janca
03.01.06,10:45
Strelec vyrazila som Ti dych ?
andrej_rv
03.01.06,11:13
Teraz si však 2 SZČO v združení dodatkom ku zmluve rozdelili
výdavky a príjmy takto:
výdavky príjmy
1. 40% 60%
2. 60% 40%.
Moja otázka znie: Je to v poriadku a nemali túto zmenu hlásiť na DÚ ??
Hlásiť to netreba (dodatok resp. spôsob delenia by mal byť prílohou DP) a v poriadku to podľa mňa nie je. V § 10 ods. 2 ZDP sa síce hovorí, že dohodnutý pomer môže byť aj iný ako 50:50, ale podľa mňa to neznamená, že nemá byť dodržané delenie príjmov v pomere rovnakom ako je delenie výdavkov. Podľa mňa aj preto, že niet logického zdôvodnenia, prečo by v jednom združení sa príjmy jedného člena mali zabezpečovať vyššími výdavkami ako u druhého člena. A teda u jedného z nich by sa prevyšujúca časť výdavkov mohla posudzovať ako výdavky, ktoré neslúžia na zabezpečenie príjmov. S rizikom, že ich správca dane neuzná...
Janca
03.01.06,11:31
Veď preto sa pýtam, lebo aj mne sa nevidí toto "zrkadlové" prerozdelenie. Dík.
STRELEC
03.01.06,18:09
Strelec vyrazila som Ti dych ?
Ale nevyrazila. Len som sa musel ísť živiť.
Rozdelenie príjmov a výdavkov združenia FO zákon pripúšťa sice hociaké, ale rozdelenie výdavkov musí zodpovedať rozdeleniu príjmov. Rovnaké percento. Ak nestačí, môžem pohľadať odvolávku na §. Žiaľ, teraz som len "pri holej mašine". :)
palčo
04.01.08,12:38
Dobrý deň prajem. Som na tomto fóre prvýkrát, tak neviem, či je ešte "živé", keď posledný príspevok bol pred dvomi rokmi. Mám otázku: štyria bývalí spolupracovníci si chceme založiť Združenie fyzických osôb. Jeden už podniká-toho by sme poverili na vedenie-alebo ako zástupcu združenia. Je možné, aby jednotliví členovia mali svoje účty, na ktoré im pôjdu príjmy, lebo každý bude zarábať iný objem financií. Ako je to s platením odvodov a daní? Ospravedlňujem sa za (možné) nepresné výrazy-nie som účtovník. Ak spoločný objem zisku presiahne nejakú (akú) sumu, máme sa stať platcami DPH?
Za odpoveď vopred srdečná vďaka.
palčo
07.01.08,11:32
Čo, vari mi nikto neodpovie? Alebo by bolo lepšie založiť si samostatne živnosti a tak aj podnikať?
VTerezka
13.05.08,07:18
Ľudkovia milí, dobrý deň želám,

tu sa mrvím a nenašla som nič poriadne. Mám na Vás prosbu. Ja viem, bude to dosť všeobecné a málo konkrétnych informácií - ale sama neviem, len sa potrebujem kúsok posunúť dopredu. Takže :
6 členov združenia za svojej činnosti kúpilo spoločne budovu, v ktorej mali prevádzkárne. Neskôr 4 vystúpili (zdá sa, že bez podielov za uvedenú budovu). Teraz zostávajúci dvaja členovia združenie zrušili a budova sa predala.
Vzhľadom k zmäteným odpovediam jedného zo zostávajúcich spoločníkov nastali dve možnosti :

A) Združenie sa zrušilo a budova sa predáva následne. Teraz ide o to, či si príjem z predaja musia zdaniť? - podľa mňa áno, je to obchodný majetok, či nie ?

B) Budova sa predala a následne sa zrušilo združenie. V tom prípade mali byť vyplatené podiely tak ako tak vložené do priznaní jednotlivých spoločníkov združenia. Alebo sa mýlim ?

Prosím, ak niekto vie... Díky moc :o)
VTerezka
13.05.08,07:36
A ešte mám jednu prosbu. V prípade predaja budovy a zdanenia pomernej časti môže si jeden zo spoločníkov uplatniť 60% z remeselnej živnosti ? Vzhľadom na to, že žiadnu inú činnosť okrem remeselnej nevykonáva a príjem z predaja budovy je jediný, ktorý by mohol jeho 60% ohroziť. Nejak som sa do toho dosť zamotala a neviem von :o)
vajnar
28.05.08,03:57
Vážený priatelia.Chcem Vás touto cestou poprosiť o Váš názor a skúsenosti v načrtnutom probléme.
Chcem,spolu s kolegom založiť združenie FO,ako dve SZČO-činnosť rovnaká.
Na internet.str. je mnoho popísané o združení,podnikateľ.pláne,JU,...Stačí čítať a rozmýšľať.
Skôr by ma k danému problému zaujímali Vaše osobné postrehy,skúsenosti s realitou-aké su najčastejšie riziká a
úskalia daného spoločného podnikania.Čomu sa už od začiatku vyhnúť.Na čo pri spoloč.zmluve nezabudnúť,nie každú realitu rieši §.Verím,že určite niektorý z Vás máte v tomto skúsenosti,veď dobrý účtovník je ako lekár,lepšie vidí dovnútra fa.,mnohokrát viac ako samotný živnostník,a hlavne začínajúci.
Ďakujem a prajem príjemný deň.
nora11
02.02.09,12:51
Chcem sa len opýtať či môžu vytvoriť združenie FO aj dvaja SZČO, ktorý podnikajú ako SHR ? Čo treba na založenie združenia ?