mefix81
19.07.10,15:03
Dobrý deň.

Chcem sa spýtať či po ukončení rodičovskej dovolenky budem mať nárok na podpru v nezamestnanosti.
Predtým som pracovala v Anglicku odkiaľ mi bola vyplácaná materská dovolenka a teda kde som bola teoreticky stále zamestnaná do 29. 6. 2008.
Keďže som ako slobodná matka na Slovensku, musela som dať v Anglicku výpoveď a po materskej dovolenke mi začal byť vyplácaný rodičovský príspevok na Slovensku. Ten mi končí 7. 11. 2010, kedy moja dcéra dovŕši 3 roky.
Počas RD som nebola dobrovoľne sociálne poistená. Nevedela som, že to je nutné.
Preto sa chcem spýtať či budem mat po skončení RD právo na podporu ako nezamestnaná.

Ďakujem za skorú odpoveď.
veronikasad
19.07.10,13:23
Dobrý deň.

Chcem sa spýtať či po ukončení rodičovskej dovolenky budem mať nárok na podpru v nezamestnanosti.
Predtým som pracovala v Anglicku odkiaľ mi bola vyplácaná materská dovolenka a teda kde som bola teoreticky stále zamestnaná do 29. 6. 2008.
Keďže som ako slobodná matka na Slovensku, musela som dať v Anglicku výpoveď a po materskej dovolenke mi začal byť vyplácaný rodičovský príspevok na Slovensku. Ten mi končí 7. 11. 2010, kedy moja dcéra dovŕši 3 roky.
Počas RD som nebola dobrovoľne sociálne poistená. Nevedela som, že to je nutné.
Preto sa chcem spýtať či budem mat po skončení RD právo na podporu ako nezamestnaná.

Ďakujem za skorú odpoveď.
tvoj pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky netrval, preto ti nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti
mefix81
19.07.10,13:27
tak to je smola:(

ďakujem i tak za odpoveď.
mefix81
19.07.10,13:31
I keď ešte sa chcem spýtať.
Nebolo by to možné ak by som sa ešte dobrovoľne poistila kým mi skončí RD? Doplatiť spatne sa to zrejme nedá, však?
veronikasad
19.07.10,13:32
I keď ešte sa chcem spýtať.
Nebolo by to možné ak by som sa ešte dobrovoľne poistila kým mi skončí RD? Doplatiť spatne sa to zrejme nedá, však?
Potrebuješ dva roky poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch. Započítava sa aj doba poistenia v zahraničí.
mefix81
19.07.10,13:49
a to sa zrejme spatne doplatit neda, vsak?
veronikasad
19.07.10,14:02
a to sa zrejme spatne doplatit neda, vsak?
poistenie v nezamestnanosti sa nedá doplatiť spätne.
Po skončení rod.dovolenky môžeš požiadať o dávku v hmotnej núdzi, ak máš vlastný alebo prenajatý byt - príspevok na bývanie.

Tiež si môžeš začať platiť dobrovolné nem. poistenie. V prípade ochorenia dieťaťa máš nárok na ošetrovné a po 270 dňoch poistenia aj nemocenské v prípade vlastnej PN-ky.
Zoltán Kovács
19.07.10,15:23
Bohu žiaľ nie. Nie je splnená podmienka 3 roky poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch.
Tweety
19.07.10,16:08
Bohu žiaľ nie. Nie je splnená podmienka 3 roky poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch.
Máš pravdu, ale len čiastočne, pretože v období, keď o podporu bude žiadať, budú stačiť už len 2 roky z troch, ale ani tie nebude splňať.
mefix81
19.07.10,17:50
Ďakujem za odpovede.

Pýtala som sa to i na inom mieste, no ešte skúsim aj tu.
V prípade, že by som sa išla dobrovoľne sociálne poistit ešte v týchto mesiacoch pred ukončením RD a spatne doplatila zvyšok? To sa asi zrejme neda, však?
Takže nie je žiadna nádej akoby som to napravila?

Ďakujem.
Tweety
19.07.10,17:52
Ďakujem za odpovede.

Pýtala som sa to i na inom mieste, no este skusim aj tu.
V prípade, že by som sa išla dobrovoľne sociálne poistit ešte v týchto mesiacoch pred ukončením RD a spatne doplatila zvyšok? To sa asi zrejme neda, však?
Takže nie je žiadna nádej akoby som to napravila.

Ďakujem.
Nie, spätne doplatiť sa to nedá, už si to mala odpovedané na inom mieste. Nabudúce nezadávaj otázku na dvoch frontoch.:)
mefix81
19.07.10,17:52
ďakujem.
mefix81
19.07.10,17:55
áno. viem, ospravedlňujem sa, ale pôvodne som tam chcela upraviť názov a dopísať "po RD" a to mi nešlo, tak som to dala ešte raz:)
a to s tým preplatením som chcela mať ešte potvrdené, lebo som stále dufala, že sa to dá:(

Tak ešte raz ďakujem:)
elischka
20.07.10,19:21
dobry den vsetkym,
mam podobny problem, preto vas chcem takisto poprosit o cennu radu.Na MD som nastupila 16.8.2007. Momentalne som stale na rodicovskej dovolenke, no po jej skonceni ma firma uz nezamestna, kedze znizovala stavy, hoci tam mam zmluvu na dobu neurcitu. Pred MD som pracovala od 1.8.2006 do 31.7.2007 v jednej firme a 1.8.2007 nastupila do dalsej, ale uz 16.8.2007 nastupila na MD.
1.Preto sa vas chcem opytat ci splnam podmienky naroku na davku v nezamestnanosti, kedze rodica posudzuje soc. poistovna ako zamestnanca na rodic. dovolenke.
2.ktorym dnom mi konci rodicovska dovolenka 16.8. 2010 alebo 15.8.2010 a teda pracovny pomer sa ma ukoncit presne k akemu dnu?
velmi pekne vam dakujem za odpoved
eli
Tweety
21.07.10,05:35
dobry den vsetkym,
mam podobny problem, preto vas chcem takisto poprosit o cennu radu.Na MD som nastupila 16.8.2007. Momentalne som stale na rodicovskej dovolenke, no po jej skonceni ma firma uz nezamestna, kedze znizovala stavy, hoci tam mam zmluvu na dobu neurcitu. Pred MD som pracovala od 1.8.2006 do 31.7.2007 v jednej firme a 1.8.2007 nastupila do dalsej, ale uz 16.8.2007 nastupila na MD.
1.Preto sa vas chcem opytat ci splnam podmienky naroku na davku v nezamestnanosti, kedze rodica posudzuje soc. poistovna ako zamestnanca na rodic. dovolenke. Áno.2.ktorym dnom mi konci rodicovska dovolenka 16.8. 2010 alebo 15.8.2010 a teda pracovny pomer sa ma ukoncit presne k akemu dnu? Ten druhý dátum je správny, t.j. 15.
velmi pekne vam dakujem za odpoved
eli
Odpoveď v texte.
janaGT
21.07.10,05:40
dobry den vsetkym,
mam podobny problem, preto vas chcem takisto poprosit o cennu radu.Na MD som nastupila 16.8.2007. Momentalne som stale na rodicovskej dovolenke, no po jej skonceni ma firma uz nezamestna, kedze znizovala stavy, hoci tam mam zmluvu na dobu neurcitu. Pred MD som pracovala od 1.8.2006 do 31.7.2007 v jednej firme a 1.8.2007 nastupila do dalsej, ale uz 16.8.2007 nastupila na MD.
1.Preto sa vas chcem opytat ci splnam podmienky naroku na davku v nezamestnanosti, kedze rodica posudzuje soc. poistovna ako zamestnanca na rodic. dovolenke.
2.ktorym dnom mi konci rodicovska dovolenka 16.8. 2010 alebo 15.8.2010 a teda pracovny pomer sa ma ukoncit presne k akemu dnu?
velmi pekne vam dakujem za odpoved
eli

ak tomu dobre rozumiem, i keď si na RD, tak PP trvá. V tomto prípade nárok na podporu mať budeš.

citácia: http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4031...ezamestnanosti

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti sa už od februára započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Vyplynulo to z novely zákona o sociálnom poistení (č. 572/2009 Z. z.). Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Zamestnanej matke, ktorej sa narodí dieťa a je s ním doma na rodičovskej dovolenke, sa doba rodičovskej dovolenky započíta do doby poistenia v nezamestnanosti. Ak ju po jej návrate do práce zamestnávateľ prepustí z organizačných dôvodov, bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Dosiaľ zostala bez podpory.
elischka
21.07.10,17:24
ahojte, velmi pekne vam dakujem za pozitivnu odpoved. Chcem sa spytat este jednu vec, ak by bola moja zmluva u posledneho zamestnavatela na dobu urcitu, a trvala by iba pocas doby 3 rokov kedy som bola na materskej, zmenilo by sa nieco na mojej situacii? teda stratila by som narok na podboru alebo je to jedno. ide o to ze zmluvu mam na dobu neurcitu, ale so zamestnavatelom som sa dohodla na ukonceni PP, bez nejakeho odstupneho a pod.teda bude to menit situaciu ak budem mat nasledovne podklady?
1.8.2006 do 31.7.2007 PP doba neurcita
1.8.2007 do 15.8.2010 PP doba urcita,
16.8.2007 nastup na MD a RD trva do 15.8.2010

Este raz dakujem za vasu ochotu a cas
eli