miškova
19.07.10,15:03
Ahojte,
s týmto som sa este nestretla, tak prosím o radu.
Firma má okrem iného v predmete činnosti aj faktoring a forfaiting.
Teraz sa rozhodla,že bude kupovat pohladavky. Može si odpocítat DPH? Podla mna nie, len sa potrebujem uistit, alebo vyvratit moj nazor.
DAKUJEM
Jana Acsová
19.07.10,13:10
Ahojte,
s týmto som sa este nestretla, tak prosím o radu.
Firma má okrem iného v predmete činnosti aj faktoring a forfaiting.
Teraz sa rozhodla,že bude kupovat pohladavky. Može si odpocítat DPH? Z čoho? Z prijatých dodávok? Áno. (Kúpená pohľadávka nie je prijatá dodávka.)
miškova
19.07.10,13:33
ide o pohľadávky z predaja tovaru a služieb. Firma ich predava, lebo sa nevie dopatrat k peniazom, tak tie pohladavky odkupi nasa spoločnost. A neviem, ci pri kupe a v prípade, že sa pohladavka znova dalej preda - teda ci sa dáva dph.
Johanka
19.07.10,13:45
Pozri čo je predmetom dane:

Zákon o DPH
§ 2
Predmet dane
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskeho spoločenstva (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

Postúpenie pohľadávky nie je predmetom dane, takže pri nadobudnutí postúpenej pohľadávky nie je čo odpočítať ...
miškova
19.07.10,15:23
tento § som si pozrela, aj §10, ale mne sa nejedna o postupenie pohladavky, to mi je jasne, ale ide mi o kupu pohladavky-odkupenie pohladavky
Johanka
19.07.10,15:28
Môžeš, prosím, napísať čo myslíš pod kúpou pohľadávky ?
miškova
19.07.10,16:46
napr. firma Alfa má pohladavku za poskytnutie služby voči spoločnosti Delta. Kedze Delta jej nemieni zaplatit, preda firma Alfa svoju pohladavku firme Omega. Obe firmy aj alfa aj omega maju v činnosti faktoring. a jedna sa mi o to, ci pri zmluve o kupe pohladavky bud za menovitu hodnotu, alebo vyssiu/nizsiu hodnotu uplatnovat dph. Nejedna sa o postupenie, ale o odkupenie pohladavky, ako keby si predala auto.
KEJKA
19.07.10,17:37
podľa mňa je to postúpenie pohľadávky a potom platí

(2) Za dodanie služby sa nepovažuje

a) emisia cenného papiera emitentom,
b) postúpenie pohľadávky,
c) dosiahnutie úroku z peňažných prostriedkov na účte v banke, ak platiteľ nie je bankou.
KEJKA
19.07.10,17:47
Johanka
19.07.10,18:17
napr. firma Alfa má pohladavku za poskytnutie služby voči spoločnosti Delta. Kedze Delta jej nemieni zaplatit, preda firma Alfa svoju pohladavku firme Omega. Obe firmy aj alfa aj omega maju v činnosti faktoring. a jedna sa mi o to, ci pri zmluve o kupe pohladavky bud za menovitu hodnotu, alebo vyssiu/nizsiu hodnotu uplatnovat dph. Nejedna sa o postupenie, ale o odkupenie pohladavky, ako keby si predala auto.
Čo je potom podľa Teba postúpenie ?
Pozri si Obč.zákonník § 524 a nasl.
Jana Acsová
20.07.10,04:47
Faktoringové služby podliehajú dani z pridanej hodnoty. Subjekt, ktorý ich poskytuje má právo na odpočítanie dane v zmysle ustanovení § 49-51 ZDPH.

Samotná pohľadávka nie je dodaním služby. Preto nerozlišujeme základ a DPH prislúchajúci pohľadávke. Predmetom transakcie nie je predmet pôvodnej fakturácie.
miškova
20.07.10,05:17
Dakujem vsetkým za prispevky.
gabi2
04.10.10,10:23
Prosím Vás o radu. Firma kúpila pohľadávku vo výške 10 000 eur. Potom si ju dala oceniť - výška 8 000,- eur. Bolo to v roku 2004. Účtovali : nákup 315/322 10 000,-,
podľa ocenenia 8 000,- zvýšili základné imanie 322/411.
Na účte 322 mi ostalo 2 000 Eur a firma ide do likvidácie. poradíte mi prosím čo s tým? Ja myslí, že by to malo ísť do výnosov 322/648, ale určite? Srdečná vďaka.