vjejka
19.07.10,15:58
Dobrý deň,

potrebovala by som radu. Sme partnermi jednej rakúskej sportovej znacky. Ked nám príde nejaká reklamácie, neposielame ju im, ale oni mám raz mesacne fakturujú "pausalnu financnú náhradu z reklamácií " vo výške nejakého percenta. Potrebovala by som poradiť, ako mám odviesť dph? Dakujem
zuzanaIII.
20.07.10,04:08
Ja si myslím, že paušálna finančná náhrada z reklamácií nepodlieha DPH.

Keď sa pozreš na §2 Predmet dane DPH:
a)dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou...
b)poskytnutie služby za protihodnotu v tuzemsku...
c)nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskeho spoločenstva
d) dovoz tovaru do tuzemska.
A preto si myslím, že reklamácia nie je ani tovar ani služba a preto DPH nepodlieha.
promont maja
21.07.10,05:25
Ja som sa tiež stretla s podobným prípadom, kde bola vyfaktúrovaná tzv. kompenzácia z podobnej reklamácie ( táto vznikla na základe reklamácie spojenej s poškodenou podlahou, na ktorú jej výrobca dával až 30-ročnú záruku = vznikli po dvoch rokoch medzierky a pod.) s DPH, a vysvetlenie "prečo" bolo, že ide o akúsi zľavu, ... aj keď som aj ja tiež toho názoru, že takéto veci sú asi hradené z nejakého poistného plnenia, či tvoreného kapitálového fondu zo zisku po zdanení, či z vytvorenej rezervy ... a takto by mali byť faktúrované bez DPH ... či? ... a keďže do dnešného dňa nie som o tomto skalopevne presvedčená, zaujímal by ma názor ostatných ...

Je ešte dôležité povedať, že išlo o kompenzáciu, ktorú výrobca zo Švédska najprv poskytol svojmu výhradnému predajcovi na území Českej republiky, tento túto kompenzáciu refakturoval svojmu predajcovi na Slovensku a ten nám zaslal "dobropis" aj s predmetnou DPH.