kozlíček
19.07.10,16:15
Dobrý deň prajem!Dovolím si požiadať skúsených záhradkárov o radu ako najlepšie skladovať cesnak v zime.
Ďakujem a prajem všetko dobré!
arizona
19.07.10,16:37
Na skladovanie vyžaduje suché prostredie a nízke teploty, 0 až 2 °C. Dobre uskladnený zimný cesnak vydrží asi päť, jarný až osem mesiacov.
zdenka131
19.07.10,17:37
Cesnak sa môže skladovať v debničkách alebo vo vencoch. Správna teplota vzduchu pri skladovaní je 0 až 2 °C a jeho vlhkosť 60 percent.

Dlhodobé skladovanie je možné po spracovaní cesnakových strúčikov sušením, lisovaním, nakladaním v nálevoch alebo pomletím a naložením do sol
pavol54
19.07.10,17:53
Podmienky skladovania a prežitie cesnaku cez zimu je už len vyvrcholením toho ako sme s ním zachádzali v priebehu vegetácie
1. pri pestovaní v žiadnom prípade nepoužívať čerstvý hnoj.
2. nechcieť mať za každú cenu veľké hlávky a v nich veľké struky teda menej dusíka je niekedy viac.
3. čistý porast aby bol vzdušný a neparil sa v burine.
4. pri zbere sa nesmie hádzať ale len ukladať lebo každý úder znehodnotí strúčik a od neho celú hlávku.
5. sušiť zviazaný a zavesený na prievane aby sa nesparil
6. po dôkladnom usušení zbaviť suchej vňate a koreňov a uložiť v jednej vrstve na suchom vetranom mieste.
7. teplota nie je až taká podstatná len v prípade ak prídu veľmi silné mrazy prikryť dekou a nehýbať s ním.
Čo som zabudol najdôležitejšie je správny výber vytrvalej odrody.
Naša odroda jesenného cesnaku vydrží takto skladovaná až do mája - júna budúceho roka.
durisovad
19.07.10,18:10
Skladujem cesnak paliciak v starej vaze, nepaliciak vo vencoch, vsetko ulozene v tmavej a chladnej pivnici. Tento rok som skusila male struciky ocistit od vsetkych supiek a ulozit v PVC doze v mraznicke. Urobila som to len v sobotu, takze este neviem, ako sa bude ten mrazeny spravat pri pouziti. Paliciak vydrzi asi do Vianoc a ten druhy asi do Velkej noci. Mrazeny by mal vydrzat teoreticky najdlhsie. V soli sa mi velmi neosvedcil, ale moze to byt len sila zvyku, mam rada struciky, pri solenom som neodhadla mnozstvo soli, ked som ho pouzila do jedla.
kozlíček
20.07.10,13:59
Cesnak sa môže skladovať v debničkách alebo vo vencoch. Správna teplota vzduchu pri skladovaní je 0 až 2 °C a jeho vlhkosť 60 percent.

Dlhodobé skladovanie je možné po spracovaní cesnakových strúčikov sušením, lisovaním, nakladaním v nálevoch alebo pomletím a naložením do sol
Zdenka,poprosil by som pomer soli a cesnaku.Ďakujem!
kozlíček
20.07.10,14:05
Skladujem cesnak paliciak v starej vaze, nepaliciak vo vencoch, vsetko ulozene v tmavej a chladnej pivnici. Tento rok som skusila male struciky ocistit od vsetkych supiek a ulozit v PVC doze v mraznicke. Urobila som to len v sobotu, takze este neviem, ako sa bude ten mrazeny spravat pri pouziti. Paliciak vydrzi asi do Vianoc a ten druhy asi do Velkej noci. Mrazeny by mal vydrzat teoreticky najdlhsie. V soli sa mi velmi neosvedcil, ale moze to byt len sila zvyku, mam rada struciky, pri solenom som neodhadla mnozstvo soli, ked som ho pouzila do jedla.
Niekde som sa dočítal,že pri zmrazení pod -12 oC sa v cesnaku zničí alicín a už to nieje ten cesnak ako by ,mal byť.Tak isto pri varení sa zničí pri teplote nad 60oC.Preto ho nemrazím a do varenia samozrejme len pre chuť.Ináč ho konzumujem v čerstvom stave,veď aj od manželky a od poštárky je dobre si na chvíľu oddýchnuť,nie?
zdenka131
20.07.10,14:10
Zdenka,poprosil by som pomer soli a cesnaku.Ďakujem!

Cesnakový prášok
Strúčiky cesnaku nakrájame na tenké plátky a sušíme ako huby až do fázy, keď sa lupienky dajú ľahko zlomiť. Usušený cesnak pomelieme na mäsovom mlynčeku, najprv cez riečicu s väčšími, potom s menšími otvormi. Nakoniec preosejeme cez sitko. Jemný prášok používame na hrianky a na zemiakové placky, hrubší do mäsa a podobne. Nasypeme ho do pohárikov od detskej výživy a odložíme do chladu. Cesnak tak nesplesnivie ani nezhnije.

Cesnaková pasta klasická
Cesnak ošúpeme, prelisujeme lisom na cesnak alebo pomelieme na mäsovom mlynčeku, na 1 kg pretlaku hneď pridáme 250 g soli. Ak chceme cesnak uskladňovať dlhšie ako pol roka, dávku soli zvýšime na 500 g.

http://www.porada.sk/t120147-konzervovanie-cesnaku.html
durisovad
20.07.10,14:18
Je mozne, ze pri nizkych aj vysokych teplotach sa straca ucinna lieciva latka v cesnaku. Ale ak do vareneho alebo peceneho pokrmu pridavame cesnak, robime to pre jeho chut a nie liecive ucinky. Neopunujem a ani som mrazeny este nepouzila, takze neviem, aky mrazenie bude mat efekt.
ondrejvla
20.07.10,16:21
Ja som pár rokov robievala naložený olúpaný cesnak v oleji, keď sa vybral, bol ako čerstvý, vydržal mi takmer rok, potom už nebolo čo... Odvtedy, ako nemám cesnak z vlastnej záhradky, tak si kupujem celý veniec a mám ho zavesený v špajzi pri okne.
kukučka
20.07.10,16:33
už sme sa o tom bavili, moja odpoveď tu: http://www.porada.sk/1045188-post4.html
kozlíček
24.07.10,10:17
Cesnakový prášok
Strúčiky cesnaku nakrájame na tenké plátky a sušíme ako huby až do fázy, keď sa lupienky dajú ľahko zlomiť. Usušený cesnak pomelieme na mäsovom mlynčeku, najprv cez riečicu s väčšími, potom s menšími otvormi. Nakoniec preosejeme cez sitko. Jemný prášok používame na hrianky a na zemiakové placky, hrubší do mäsa a podobne. Nasypeme ho do pohárikov od detskej výživy a odložíme do chladu. Cesnak tak nesplesnivie ani nezhnije.

Cesnaková pasta klasická
Cesnak ošúpeme, prelisujeme lisom na cesnak alebo pomelieme na mäsovom mlynčeku, na 1 kg pretlaku hneď pridáme 250 g soli. Ak chceme cesnak uskladňovať dlhšie ako pol roka, dávku soli zvýšime na 500 g.

http://www.porada.sk/t120147-konzervovanie-cesnaku.html
Veľmi pekne ďakujem!!
pozlatka
21.08.10,19:34
Chcela by som poprosiť odpoveď na otázku: čo s malými cesnačikmi po odkvitnutí cesnaku,zasadiť?,kedy?
ďakujem