lianett
19.07.10,17:16
Ahojte,

Dnes môjmu manželovi živnostníkovi prišlo upovedomenie o začatí exekúcie. Sociálna poisťovňa si povedala, že ide ne svojich dlžníkov tvrdo, tak sme sa zrazu pred týmto problémom ocitli aj my, aj napriek tomu, že každý mesiac platí môj muž odvody do SP. Údajne má ale nedoplatok "len" za júl 2009 vo výške 230 EUR. Ostatné platby má vysporiadané až po dnešok. Neviem povedať, prečo sa na to vykašľal /SP mu pred troma mesiacmi zaslala rozhodnutie na zaplatenie tohto nedoplatku /nevedela som o tom, inak by som ho tam dokopala, aby si zistil o čo ide/. Napriek tomu skutočne neviem, dnes som si prezrela všetky platby do SP na jeho účte, o aký nedoplatok ide, ale to je teraz asi už neskoro riešiť.

Ja si chcem ozrejmiť jednu vec:

pán JUDr.exekútor tvrdí, že musí môj muž uhradiť dlžnú čiastku + trovy exekúcie /zatiaľ je to 10% z pohľ./ + náhradu za stratu času 40 €, čo činí cca 80 €. Chcem sa len opýtať, dá sa vôbec proti takémuto niečomu vôbec brániť alebo treba ten "nedoplatok" radšej jednoducho zaplatiť v 14 dňovej lehote + trovy exekútorovi a až potom sa brániť? A keď sa uhradí tento nedoplatok SP, zanikne začatie exekučného konania?

Inak manžel mal odklad daňového priznania až k 30.09.2009, možno z tohto dôvodu tam ten nedoplatok asi vznikol. V júli vraj dal SP vedieť o odklade a platil stále tak ako do 30.06.2009.Iná výška odvodov mu bola vyrúbená až po 30.09.2009 a tie stále platí. Ale august platil rovnako ako júl a za august nedoplatok nemá... Nuž je mi to čudné, ja len dúfam, že SP nepošle nejaké upovedomenie o začatí exekučného konania trebárs o 10 rokov aj za ten august. Inak idem si tie odvody poriadne naštudovať, ja osobne s týmto nemám až také skúsenosti, ale je mi z toho mierne tako povediac na "blití".:mee:
Stanislav 1975
19.07.10,17:07
nieje to nahodou judr.jozef horvath zo serede ?
lianett
19.07.10,17:08
Tak práve si študujem zákon č.461/2003 O sociálnom poistení a tam je § 138, ktorý určuje vymeriavací základ pre samostatne zárobkovo činné osoby, osobitne je zaujímavý odstavec 8 a 10; pre mňa je asi najdôležitejší ten odstavec 10 tohto paragrafu, pretože sa v ňom píše:

citujem:

(10) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej
a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo
činnej osoby, ktorej bola predĺžená lehota na podanie
daňového priznania podľa osobitného
predpisu,43) je v období od 1. júla do 30. septembra kalendárneho
roka vymeriavací základ, z ktorého platila
poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové
poistenie do 30. júna kalendárneho roka.
a tak mi teda odvody, ktoré môj muž živnostník platil do 30.06.2009 a platil ich aj potom až do 30.09.2009 /dovtedy mal predĺženú dobu na podanie DP/ v rovnakej výške ako do 30.06.2009 podľa tohto paragrafu pripadajú ako správne odvedené v správnej výške. Tak teraz tomu už naozaj nerozumiem, čo sa SP nepáčilo do takej miery, že začala exekučné konanie, keďže živnostník má v z mysle tohto § 138, odst.10 všetko správne odvedené.Vie, mi, prosím niekto v tejto veci poradiť?

Veľká vďaka
lianett
19.07.10,17:11
nuž meno exekútora by som nerada špecifikovala, pretože si myslím, že v tomto prípade pravdepodobne pochybila SP Nitra /to je naša pobočka.A pravdepodobne Vám teraz už aj trklo meno toho p.JUDr.
lianett
19.07.10,17:21
Neviem teraz celkom dobre posúdiť, kto vlastne pochybil, pretože SP Nitra vydala rozhodnutie, ktoré môj muž obdržal dňa 06.04.2010 a do 30 dní chcela aby nedoplatok za júl 2009 môj muž uhradil na jej účet, na čo on povedal, že nič uhrádzať nebude, keďže podľa neho bolo všetko uhradené tak ako malo byť. Lenže ja si myslím, že urobil chybu, pretože aj keď bol v práve, mal sociálnej poisťovni písomne podať odvolanie a to neurobil. Ale inak musím uznať, že zo strany SP je to celkom dobrý šikan.
lianett
19.07.10,17:26
Tak to teraz začnek riešiť ja, len mi, prosím, sa ozvite, či nemáte niekto podobnú skúsenosť. Ja to teraz inak nevidím, len tak, že "nedoplatok" budeme musieť zaplatiť aj s trovami pre p.JUDr.exekútora. A budeme si musieť, žiaľ, zobrať z toho ponaučenie, že nech už to dopadne akokoľvek, inštitúcia sociálnej poisťovne určite nefunguje na dobré slovo, určite si od dnešného dňa budeme musieť od nej všetko dať písomne potvrdiť a komunikovať s ňou len a len písomne.
Stanislav 1975
20.07.10,05:52
Tak to teraz začnek riešiť ja, len mi, prosím, sa ozvite, či nemáte niekto podobnú skúsenosť. Ja to teraz inak nevidím, len tak, že "nedoplatok" budeme musieť zaplatiť aj s trovami pre p.JUDr.exekútora. A budeme si musieť, žiaľ, zobrať z toho ponaučenie, že nech už to dopadne akokoľvek, inštitúcia sociálnej poisťovne určite nefunguje na dobré slovo, určite si od dnešného dňa budeme musieť od nej všetko dať písomne potvrdiť a komunikovať s ňou len a len písomne.

Najma zo socialnej pois. treba mať všetko na papieri,potvrdené,podpísané-lebo oni sú veľký špekulanti...-ja sa s nimi vadím skoro stále...