MaxMan
19.07.10,19:13
Dobry vecer,

je mozne aby zamestnavatel prikazal zamestnancom nosit len urcite olecenie? Konkretne sa jedna o to, ze zakazuje nosenie kratkych nohavic. Prikazuje nosit len dlhe nohavice. V tychto teplach je to nemyslitelne. Jedna sa o technickych pracovnikov v kancelariach - minimalny styk so zakaznikmi. Nikde v zmluvach, alebo inych dokumentoch to nieje zakotvene.

Je nejaky zakon, ktory toto upravuje? Pripadne moze zamestnavatel napr. smernicou prikazat, ako sa ma zamestnanec obliekat? (neberme do uvahy extremy - len slusne oblecenie)

Dalej ak zakaze, z dovodu bezpecnosti pri praci, nosit slapky, je povinny zamestnavatel zabezpecit primeranu obuv, alebo si ju musi zamestnanec zabezpecit na vlastne naklady?

Dakujem za kazdu radu.

PS: predom sa ospravedlnujem, ak som zadal otazku do zlej temy.
erzet
19.07.10,17:54
Zamestnávateľ je povinný vypracovať Posudok o riziku, z ktorého vyjde, aké zamestnancovi poskytne Osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP). OOPP sa poskytuje zamestnancovi zdarma ak je zvýšené ohrozenie zdravia. V práci však zamestnanec musí byť oblečený tak, aby nespôsobil úraz sebe alebo iným zamestnancom. To sa týka možno aj šľapiek a inej obuvi (topánky na vysokom opätku!), tiež ide o to aké šľapky (žabky...?). Pri topánkach na vysokom opätku môže ísť o podvrtnutie nohy, či pri šľapkách napr. pád na schodoch a iné nebezpečenstvá (pristúpenie šľapky, vyzutie...), obuv by mala byť upnutá aj na päte. Neviem v akej sfére pracuje Váš klient. Tiež podľa Posudku o riziku či je z bezpečnostného hľadiska vhodné nosiť krátke nohavice či krátke rukávy. Záverom, nie všetko je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancom na ochranu ich zdravia (ako som uviedol: na pracovisko musí zamestnanec ustrojení tak, aby nespôsobil úraz sebe a ostatným zamestnancom) vhodnú obuv a isté oblečenie. To čo je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancom zdarma sú OOPP. Styk so zákazníkmi je iná problematika ako text môjho príspevku. Ja sa bavím o bezpečnosti práce.
MaxMan
20.07.10,03:38
Dakujem za odpoved. Druha cast mojej otazky bola zodpovedana.
Este vsak nemam jasno v tom, ci moze zamestnavatel nariadit/zakazat nosit kratke nohavice. Nejedna sa tu o bezpecnostne hladisko - kancelarska praca - spravca IT.

Ide mi o to, ci je napr. v zakone zakotvene obmedzovanie obliekania, pripadne ci je mozne to obmedzit/prikazat.
Viem, ze napr. v bankach je prikazane len urcite oblecenie, ale v sfere IT o nicom podobnom neviem.
Llívia
20.07.10,04:08
Dakujem za odpoved. Druha cast mojej otazky bola zodpovedana.
Este vsak nemam jasno v tom, ci moze zamestnavatel nariadit/zakazat nosit kratke nohavice. Nejedna sa tu o bezpecnostne hladisko - kancelarska praca - spravca IT.

Ide mi o to, ci je napr. v zakone zakotvene obmedzovanie obliekania, pripadne ci je mozne to obmedzit/prikazat.
Viem, ze napr. v bankach je prikazane len urcite oblecenie, ale v sfere IT o nicom podobnom neviem.

V zákone toto určené nie. Zamestnávateľ by si "vhodnosť" oblečenia mohol upraviť v pracovnom poriadku.
Ak je problém v tom, že máš v kancelárii príliš teplo, skús si tu na Porade pohľadať informácie, čo je zamestnávateľ povinný robiť/zabezpečiť v tomto prípade.
erzet
20.07.10,05:29
V zákone toto určené nie. Zamestnávateľ by si "vhodnosť" oblečenia mohol upraviť v pracovnom poriadku.
Ak je problém v tom, že máš v kancelárii príliš teplo, skús si tu na Porade pohľadať informácie, čo je zamestnávateľ povinný robiť/zabezpečiť v tomto prípade.
O tom som písal, o teplote na pracovisku. Bolo by dobré si to vyhľadať cez môj nick.
MaxMan
09.08.10,15:24
Veci nabrali spad a nase vedenie vydalo smernicu k obliekaniu. Avsak z mojho pohladu (aj mnohych kolegov) je to az prilis...

Za vhodne oblecenie zvolili:
Pre zeny: sukne, kostymy, saka, bluzky, vhodne doplnky a vhodna obuv
Pre muzov: klasicke kosele s kratkym/dlhym rukavom, polokosele, klasicke kravaty, dlhe nohavice, sako/oblek, vhodna obuv

Za nepripustne povazuju:
-sportove tricka, sportove oblecenie, sukne kratsie ako 10cm nad kolena, velke vystrihy, odhalene plecia, kratke nohavice
- obuv: slapky, tenisky, papuce, obuv s hrubou podrazkou, sandale(muzi)

Z tohoto mi vychadza, ze pri obuvi zakazali vsetko co sa da. Zostali snad len cizmy. Taktiez neviem co myslia sportovym trickom...

Teraz moja otazka:
moze takto striktne zamestnavatel zamedzit druhy oblecenia/obutia? Ako sa to moze riesit? Musi si zamestnanec na zaklade tohoto zakupit predpisane oblecenie/obuv, alebo mu musi zamestnavatel prispiet?
V bankach, pokial viem, maju nejake "rovnosaty", ale tam im ich zabezpecuje zamestnavatel.

Vyjadrite sa prosim k tymto restrikciam a aj co si o tom myslite. Nie je to uz nejake obmedzovanie?
ivka70
09.08.10,15:55
Veci nabrali spad a nase vedenie vydalo smernicu k obliekaniu. Avsak z mojho pohladu (aj mnohych kolegov) je to az prilis...

Za vhodne oblecenie zvolili:
Pre zeny: sukne, kostymy, saka, bluzky, vhodne doplnky a vhodna obuv
Pre muzov: klasicke kosele s kratkym/dlhym rukavom, polokosele, klasicke kravaty, dlhe nohavice, sako/oblek, vhodna obuv

Za nepripustne povazuju:
-sportove tricka, sportove oblecenie, sukne kratsie ako 10cm nad kolena, velke vystrihy, odhalene plecia, kratke nohavice
- obuv: slapky, tenisky, papuce, obuv s hrubou podrazkou, sandale(muzi)

Z tohoto mi vychadza, ze pri obuvi zakazali vsetko co sa da. Zostali snad len cizmy. Taktiez neviem co myslia sportovym trickom...

Teraz moja otazka:
moze takto striktne zamestnavatel zamedzit druhy oblecenia/obutia? Ako sa to moze riesit? Musi si zamestnanec na zaklade tohoto zakupit predpisane oblecenie/obuv, alebo mu musi zamestnavatel prispiet?
V bankach, pokial viem, maju nejake "rovnosaty", ale tam im ich zabezpecuje zamestnavatel.

Vyjadrite sa prosim k tymto restrikciam a aj co si o tom myslite. Nie je to uz nejake obmedzovanie?

Zamestnavatel moze takto predpisat vhodnost oblecenia na pracovisku.
nielen banky maju takto predpisane oblecenie.
Je to kodex obliekania, ktory je zamestnanec povinny dodrziavat, ak chce vo firme pracovat.

A nemusi vam to oblecenie zabezpecit.
Myslim si, zekeby vam predpisal uniformy, strajkovali by ste este ovela viac :).
MaxMan
09.08.10,15:58
Mno ok. Lenze co presne mame nosit? Napriklad z obuvi zatrhli prakticky vsetko. Neviem si predstavit, ze sa budem potit 8 hodin v nejakych plnych topankach. Aj to neviem v akych, kedze skoro vsetko zakazali...
Llívia
09.08.10,18:18
Zamestnavatel moze takto predpisat vhodnost oblecenia na pracovisku.
nielen banky maju takto predpisane oblecenie.
Je to kodex obliekania, ktory je zamestnanec povinny dodrziavat, ak chce vo firme pracovat.

A nemusi vam to oblecenie zabezpecit.
Myslim si, zekeby vam predpisal uniformy, strajkovali by ste este ovela viac :).

Na základe čoho môže zamestnávateľ vydať takýto predpis (bavíme sa o zamestnávateľovi, ktorý postupuje podľa Zákonníka práce)?
Zákonník práce upravuje len pracovný poriadok:
§ 84 Pracovný poriadok
(1) Zamestnávateľ môže vydať pracovný poriadok po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov, inak je neplatný.
(2) Pracovný poriadok bližšie konkretizuje v súlade s právnymi predpismi ustanovenia tohto zákona podľa osobitných podmienok zamestnávateľa.
(3) Pracovný poriadok je záväzný pre zamestnávateľa a pre všetkých jeho zamestnancov. Nadobúda účinnosť dňom, ktorý je v ňom určený, najskôr však dňom, keď bol u zamestnávateľa zverejnený.
(4) Každý zamestnanec musí byť s pracovným poriadkom oboznámený. Pracovný poriadok musí byť každému zamestnancovi prístupný.
Na základe čoho môže zamestnávateľ odo mňa požadovať, aby som si kúpila drahý kostým, ktorý si on praje, aby som nosila a pritom mi naň neprispeje ako na pracovné oblečenie?
Ako bude posudzovať firma vhodnú obuv u žien ako písal MaxMan? Veď napr. to by mohol zamestnávateľ požadovať nosenie lodičiek. Ja v nich chodiť neviem a navyše sa v nich šmýka, tak prečo by som mala byť povinná ich nosiť?
Ako bude posudzovať firma vhodné doplnky u žien ako písal MaxMan? Veď napr. to by mohol zamestnávateľ požadovať nosiť hodinky, náušnice, prstene, retiazky. Prečo by som si to mala kupovať a nosiť to?
pepsikova
09.08.10,20:13
Za vhodne oblecenie zvolili:
Pre zeny: sukne, kostymy, saka, bluzky, vhodne doplnky a vhodna obuv
Pre muzov: klasicke kosele s kratkym/dlhym rukavom, polokosele, klasicke kravaty, dlhe nohavice, sako/oblek, vhodna obuv

Za nepripustne povazuju:
-sportove tricka, sportove oblecenie, sukne kratsie ako 10cm nad kolena, velke vystrihy, odhalene plecia, kratke nohavice
- obuv: slapky, tenisky, papuce, obuv s hrubou podrazkou, sandale(muzi)..

..no ženy k predpísanému oblečeniu lodičky, uzavreté...
..muži poltopánky čiernej farby...
pepsikova
09.08.10,20:18
Na základe čoho môže zamestnávateľ vydať takýto predpis (bavíme sa o zamestnávateľovi, ktorý postupuje podľa Zákonníka práce)?
Zákonník práce upravuje len pracovný poriadok:
§ 84 Pracovný poriadok
(1) Zamestnávateľ môže vydať pracovný poriadok po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov, inak je neplatný.
(2) Pracovný poriadok bližšie konkretizuje v súlade s právnymi predpismi ustanovenia tohto zákona podľa osobitných podmienok zamestnávateľa.
(3) Pracovný poriadok je záväzný pre zamestnávateľa a pre všetkých jeho zamestnancov. Nadobúda účinnosť dňom, ktorý je v ňom určený, najskôr však dňom, keď bol u zamestnávateľa zverejnený.
(4) Každý zamestnanec musí byť s pracovným poriadkom oboznámený. Pracovný poriadok musí byť každému zamestnancovi prístupný.
Na základe čoho môže zamestnávateľ odo mňa požadovať, aby som si kúpila drahý kostým, ktorý si on praje, aby som nosila a pritom mi naň neprispeje ako na pracovné oblečenie?
Ako bude posudzovať firma vhodnú obuv u žien ako písal MaxMan? Veď napr. to by mohol zamestnávateľ požadovať nosenie lodičiek. Ja v nich chodiť neviem a navyše sa v nich šmýka, tak prečo by som mala byť povinná ich nosiť?
Ako bude posudzovať firma vhodné doplnky u žien ako písal MaxMan? Veď napr. to by mohol zamestnávateľ požadovať nosiť hodinky, náušnice, prstene, retiazky. Prečo by som si to mala kupovať a nosiť to?..

..pokiaľ zamestnávateľ žiada nosiť sako a sukňu ako pracovné oblečenie, tiež lodičky, mal by ti to obstarať...alebo aspoň topánky preplatiť ako pracovnú obuv, pokiaľ ich nevyfasuješ...doplnky nie sú pracovné oblečenie, pokiaľ neohrozujú tvoju bezpečnosť..
..ale zas, pokiaľ pracuješ v kancelárii, oblečieš sa slušne, neobuješ si žabky alebo tenisky..to sa môže iba u nás, nikde v zahraničí sa s tým nestretneš...
Llívia
09.08.10,21:10
..

..pokiaľ zamestnávateľ žiada nosiť sako a sukňu ako pracovné oblečenie, tiež lodičky, mal by ti to obstarať...alebo aspoň topánky preplatiť ako pracovnú obuv, pokiaľ ich nevyfasuješ...doplnky nie sú pracovné oblečenie, pokiaľ neohrozujú tvoju bezpečnosť..
..ale zas, pokiaľ pracuješ v kancelárii, oblečieš sa slušne, neobuješ si žabky alebo tenisky..to sa môže iba u nás, nikde v zahraničí sa s tým nestretneš...

Neviem, čo sa môže v zahraničí, nebola som tam, maximálne si tak môžem domyslieť z filmov :D:)
Zaujíma ma nejaká hranica, po ktorú môže ísť zamestnávateľ. Jasné, že do kancelárie nenosím žabky (tie vlastne nenosím vôbec), v teniskách som párkrát prišla, lenže v práci mám zdravotné šľapky a prezujem sa a celý deň som v nich. Ale ak zamestnávateľ vyžaduje oblečenie typu sako + sukňa alebo kostým, čo nie sú malé finančné položky, tak nech to dá ako pracovné oblečenie s tým, že to aj uhradí. Na druhej strane, čo keby začal vyžadovať od žien nosenie čádoru alebo rovno burky?!
A tie doplnky - myslela som zase na tú hranicu, po ktorú môže ísť, čo všetko môže alebo nemôže od zamestnanca vyžadovať (tak ja si kvôli nikomu nemienim kupovať napr. náramkové hodiny).
(Ak vyžaduje nosenie sukne, tak by mal prispievať aj na depiláciu :D:).)
pepsikova
09.08.10,21:42
Neviem, čo sa môže v zahraničí, nebola som tam, maximálne si tak môžem domyslieť z filmov :D:)
Zaujíma ma nejaká hranica, po ktorú môže ísť zamestnávateľ. Jasné, že do kancelárie nenosím žabky (tie vlastne nenosím vôbec), v teniskách som párkrát prišla, lenže v práci mám zdravotné šľapky a prezujem sa a celý deň som v nich. Ale ak zamestnávateľ vyžaduje oblečenie typu sako + sukňa alebo kostým, čo nie sú malé finančné položky, tak nech to dá ako pracovné oblečenie s tým, že to aj uhradí. Na druhej strane, čo keby začal vyžadovať od žien nosenie čádoru alebo rovno burky?!
A tie doplnky - myslela som zase na tú hranicu, po ktorú môže ísť, čo všetko môže alebo nemôže od zamestnanca vyžadovať (tak ja si kvôli nikomu nemienim kupovať napr. náramkové hodiny).
(Ak vyžaduje nosenie sukne, tak by mal prispievať aj na depiláciu :D:).)..

..neviem, či existuje právny predpis, čo ti môže zamestnávateľ prikázať, aby si nosila v práci..ale viem, že pri nástupe do zamestnania sa tieto otázky preberajú a zamestnávateľ ti povie, čo máš nosiť a čo nie..tak je to napr. v hypermarketoch, špecializovaných obchodoch,bankách, majú svoju farbu, značku, predpis- čo zamestnanec musí mať v práci oblečené..a v kanceláriách platí určitá etiketa, neviem, či je písaná, alebo nie, ale nejaké špecifiká, čo sa týka oblečenia a obutia má každý zamestnávateľ a ten si povie- čí chleba ješ, toho pieseň spievaj..je to aj o reprezentácii firmy,úradu, kancelárie...a že ti neprispeje-nuž,máš slobodnú voľbu...dnes je zamestnávateľ pán a ak chceš robiť, musíš sa pariť v poltopánkach, lebo on to tak chce..(aspoň ja som mala také skúsenosti, a žeby zamestnávatelia zmúdreli- pochybujem)
MaxMan
10.08.10,05:09
..

dnes je zamestnávateľ pán a ak chceš robiť, musíš sa pariť v poltopánkach, lebo on to tak chce..(aspoň ja som mala také skúsenosti, a žeby zamestnávatelia zmúdreli- pochybujem)

Bohuzial mas v tomto pravdu. Avsak su s tym spojene aj zdravotne rizika - potenie noh, niekde aj plesne. Taktiez zalezi v akej je clovek pracovnej pozicii - teda ci musi mat sako, kravatu/saty, lodicky a pod.
Co taky IT technik? Si neviem predstavit skrceneho chlapa pri PC s kravatou...

Dalej u nas vznikla smernica len nedavno, teda neboli sme oboznameni s tymto pri nastupe do pracovneho pomeru.
Llívia
10.08.10,05:17
Bohuzial mas v tomto pravdu. Avsak su s tym spojene aj zdravotne rizika - potenie noh, niekde aj plesne. Taktiez zalezi v akej je clovek pracovnej pozicii - teda ci musi mat sako, kravatu/saty, lodicky a pod.
Co taky IT technik? Si neviem predstavit skrceneho chlapa pri PC s kravatou...

Dalej u nas vznikla smernica len nedavno, teda neboli sme oboznameni s tymto pri nastupe do pracovneho pomeru.

Podľa Zákonníka práce a za podmienok v ňom stanovených môže zamestnávateľ vydať pracovný poriadok, ktorý je potom záväzný pre všetkých zamestnancov (otázne však je, čo a do akej miery si v ňom môže upraviť). O smerniciach sa v Zákonníku práce nehovorí.
MaxMan
10.08.10,05:27
Ked to pritiahnem za vlasy, tak zamestnavatel moze prikazat co chce a my musime posluchnut? Je to uz zvratene, ked si moze vymysliet pomaly uplny blud a dat to do smernice...

Dnesna doba je zvratena...
erzet
10.08.10,05:43
Ked to pritiahnem za vlasy, tak zamestnavatel moze prikazat co chce a my musime posluchnut? Je to uz zvratene, ked si moze vymysliet pomaly uplny blud a dat to do smernice...

Dnesna doba je zvratena...
Ja keď to pritiahnem za vlasy, tak aby sa to nestalo tak sú na to Zástupcovia zamestnancov pre BOZP, Zástupcovia zamestnancov (neopakujem sa), zamestnanecké rady, Odbory.
MaxMan
10.08.10,06:05
Ano, su na to zastupcovia zamestnancov, odbory, ...
Bohuzial vacsinou nepracuju pre zamestnancov :(
Llívia
10.08.10,06:11
Ked to pritiahnem za vlasy, tak zamestnavatel moze prikazat co chce a my musime posluchnut? Je to uz zvratene, ked si moze vymysliet pomaly uplny blud a dat to do smernice...

Dnesna doba je zvratena...

Môže si dať do smernice, čo chce, ale podľa mňa, pokiaľ tú smernicu nenazve "Pracovným poriadkom", tak je to len zdrap papiera. A aj keď ju nazve "Pracovným poriadkom", do ktorého si napíše hocičo (aj bludy), ešte to neznamená, že je takýto pracovný poriadok platný. Lenže to by už asi malo dohru na súde a bolo by na súde, aby rozhodol, ktorá strana má pravdu (napr. ak máš podľa pracovného poriadku zakázané nosiť sandále, ty si ich aj tak obuješ, zamestnávateľ ťa za to vyrazí kvôli porušeniu pracovnej disciplíny, ty sa budeš súdiť kvôli neplatnosti výpovede, kto by asi tak vyhral?)


Ja keď to pritiahnem za vlasy, tak aby sa to nestalo tak sú na to Zástupcovia zamestnancov pre BOZP, Zástupcovia zamestnancov (neopakujem sa), zamestnanecké rady, Odbory.

Zástupcovia zamestnancov, zamestnanecké rady a odbory u väčšiny zamestnávateľov nefungujú, čo je na škodu zamestnancom.
Pracovný poriadok vydá zamestnávateľ po súhlase zástupcov zamestnancov, inak je neplatný. Keďže u väčšiny zamestnávateľov zástupcovia nie sú, môže si ho vydať jednostranne? A bude takto vydaný pracovný poriadok platný?
Toto jej prípad aj MaxMan - dopredu o ničom nevedeli, jednoducho zamestnávateľ si vydal nejakú smernicu (považuje pre tento prípad ich smernicu za pracovný poriadok).
Llívia
10.08.10,06:12
Ano, su na to zastupcovia zamestnancov, odbory, ...
Bohuzial vacsinou nepracuju pre zamestnancov :(

Máte niečo z toho, čo uvádzaš, u vás?
MaxMan
10.08.10,06:43
Llívia: ano mame odbory, ale ako pisem, pracuju len tak...
K tej smernici: presne je to nariadenie GR, kde je spisana smernica
Llívia
10.08.10,08:52
Llívia: ano mame odbory, ale ako pisem, pracuju len tak...
K tej smernici: presne je to nariadenie GR, kde je spisana smernica

Ako presne sa tá smernica volá? Podpisoval ju aj zástupca odborov?
Podľa mňa, ak nikde v jej názve nie je, že je to pracovný poriadok, tak nie je záväzná pre zamestnancov.
ivka70
10.08.10,09:48
Podľa mňa, ak nikde v jej názve nie je, že je to pracovný poriadok, tak nie je záväzná pre zamestnancov.

Ak to teda nie je zavazne pre zamestnancov, ked zamestnavatel vyda kodex obliekania, predstavujes si to tak, ze prides do prace v zabkach, kratasoch a tielku a, kedze to nie je zavazne, nikto ti nic nepovie?
Kolkokrat to takto risknes, ked ti po prvom raze da nadriadeny jasne na javo, ze sa tvoje obliekanie nezhoduje s firemnym kodexom?
Llívia
10.08.10,10:06
Ak to teda nie je zavazne pre zamestnancov, ked zamestnavatel vyda kodex obliekania, predstavujes si to tak, ze prides do prace v zabkach, kratasoch a tielku a, kedze to nie je zavazne, nikto ti nic nepovie?
Kolkokrat to takto risknes, ked ti po prvom raze da nadriadeny jasne na javo, ze sa tvoje obliekanie nezhoduje s foiremnym kodexom?

Ivka70, nebavíme sa o tom, v čom chodíš do práce, ale čo si môže zamestnávateľ dovoliť, čo a ako môže nariadiť. Ktorý § zo Zákonníka práce upravuje firemný kódex? To chceš povedať, že keď si firma stanoví vo firemnom kódexe, že všetci zamestnanci budú mať minimálnu mzdu, že to bude platiť? :confused: Ak mám pravdu a nie je to záväzné, neznamená, že ti zamestnávateľ alebo nadriadený nemôže povedať svoj názor o nevhodnosti oblečenia. Ale to, či ťa môže nejakým spôsobom postihovať za to, že nespĺňaš jeho predstavu o vhodnom oblečení, je otázne. Prečo by mal do predstavy zamestnávateľa investovať zamestnanec? Ak to chce zamestnávateľ, nech zavedie uniformy a nech si ich aj zaplatí.
Väčšina ľudí vie, čo je vhodné nosiť do práce a čo nie aj bez toho, aby im to niekto nariadil, ale to, čo zaviedli u MaxMana mi príde prehnané. Najmä také ako vhodná obuv u žien - čo to je? Vhodné doplnky - čo to je? Sukňa max. 10 cm nad kolená - to si neviem prestaviť, ako toto niekto merá, aby mal dôkaz o porušení nejakého firemného kódexu. Tiež to obutie u mužov. A je sakra rozdiel, či je v priamom kontakte so zákazníkmi, alebo sedí niekde v kancelárii, kde ho vidia možno tak ostatní zamestnanci. Taktiež je rozdiel, či majú klímu, lebo pariť sa v dlhých rukávoch alebo saku v takých horúčavách, ako boli nedávno, nie je bohviečo, nehovoriac o tom, že v niektorých prípadoch môže ísť aj o zdravie kvôli prehriatu organizmu.
(Niekde v predchádzajúcich príspevkoch som písala, že žabky nenosím, vlastne ani žiadne nevlastním, tak v nich by si ma určite nevidela, to isté platí pre kraťasy a tielko je spodné oblečenie, v čom sa nezvykne promenádovať ani doma.)
ivka70
11.08.10,13:18
Ivka70, nebavíme sa o tom, v čom chodíš do práce, ale čo si môže zamestnávateľ dovoliť, čo a ako môže nariadiť. Ktorý § zo Zákonníka práce upravuje firemný kódex? To chceš povedať, že keď si firma stanoví vo firemnom kódexe, že všetci zamestnanci budú mať minimálnu mzdu, že to bude platiť? :confused: Ak mám pravdu a nie je to záväzné, neznamená, že ti zamestnávateľ alebo nadriadený nemôže povedať svoj názor o nevhodnosti oblečenia. Ale to, či ťa môže nejakým spôsobom postihovať za to, že nespĺňaš jeho predstavu o vhodnom oblečení, je otázne. Prečo by mal do predstavy zamestnávateľa investovať zamestnanec? Ak to chce zamestnávateľ, nech zavedie uniformy a nech si ich aj zaplatí.
Väčšina ľudí vie, čo je vhodné nosiť do práce a čo nie aj bez toho, aby im to niekto nariadil, ale to, čo zaviedli u MaxMana mi príde prehnané. Najmä také ako vhodná obuv u žien - čo to je? Vhodné doplnky - čo to je? Sukňa max. 10 cm nad kolená - to si neviem prestaviť, ako toto niekto merá, aby mal dôkaz o porušení nejakého firemného kódexu. Tiež to obutie u mužov. A je sakra rozdiel, či je v priamom kontakte so zákazníkmi, alebo sedí niekde v kancelárii, kde ho vidia možno tak ostatní zamestnanci. Taktiež je rozdiel, či majú klímu, lebo pariť sa v dlhých rukávoch alebo saku v takých horúčavách, ako boli nedávno, nie je bohviečo, nehovoriac o tom, že v niektorých prípadoch môže ísť aj o zdravie kvôli prehriatu organizmu.
(Niekde v predchádzajúcich príspevkoch som písala, že žabky nenosím, vlastne ani žiadne nevlastním, tak v nich by si ma určite nevidela, to isté platí pre kraťasy a tielko je spodné oblečenie, v čom sa nezvykne promenádovať ani doma.)

Livia, trochu si moj prispevok nepochopila.
Myslim si, ze je uplne zbytocne tu pretriasat vhodnost a nevhodnost oblecenia.
Ak zamestnavatel stanovi pravidla obliekania, mas 2 moznosti: bud sa im prisposobit alebo si najst ineho zamestnavatela.
To nie je o sankciach, zamestnavatel si najde sposob ako sa neprisposobiveho zamestnanca zbavit. Takze zalezi len na zamestnancovi, ci je mu prednejsia volnost v obliekani alebo praca.

A kvoli poltopankam a dlhym nohaviciam sa v lete este nikto neuvaril.
Ked si zoberies krajiny pri rovniku, praveze chodia zahaleni aj muzi najma kvoli slnku.
Llívia
11.08.10,13:28
Livia, trochu si moj prispevok nepochopila.
Myslim si, ze je uplne zbytocne tu pretriasat vhodnost a nevhodnost oblecenia.
Ak zamestnavatel stanovi pravidla obliekania, mas 2 moznosti: bud sa im prisposobit alebo si najst ineho zamestnavatela.
To nie je o sankciach, zamestnavatel si najde sposob ako sa neprisposobiveho zamestnanca zbavit. Takze zalezi len na zamestnancovi, ci je mu prednejsia volnost v obliekani alebo praca.

A kvoli poltopankam a dlhym nohaviciam sa v lete este nikto neuvaril.
Ked si zoberies krajiny pri rovniku, praveze chodia zahaleni aj muzi najma kvoli slnku.

Ivka70, asi nechápeš otázku od MaxMana. Pýtal sa na toto:

Dobry vecer,

je mozne aby zamestnavatel prikazal zamestnancom nosit len urcite olecenie? Konkretne sa jedna o to, ze zakazuje nosenie kratkych nohavic. Prikazuje nosit len dlhe nohavice. V tychto teplach je to nemyslitelne. Jedna sa o technickych pracovnikov v kancelariach - minimalny styk so zakaznikmi. Nikde v zmluvach, alebo inych dokumentoch to nieje zakotvene.

Je nejaky zakon, ktory toto upravuje? Pripadne moze zamestnavatel napr. smernicou prikazat, ako sa ma zamestnanec obliekat? (neberme do uvahy extremy - len slusne oblecenie)

Dalej ak zakaze, z dovodu bezpecnosti pri praci, nosit slapky, je povinny zamestnavatel zabezpecit primeranu obuv, alebo si ju musi zamestnanec zabezpecit na vlastne naklady?

Dakujem za kazdu radu.

PS: predom sa ospravedlnujem, ak som zadal otazku do zlej temy.

Takže sa tu nebavíme o tom, či by ťa pre niečo vyhodil zamestnávateľ (aj keby to mal maskovať iným dôvodom), ale či a čo vôbec môže zamestnávateľ požadovať od zamestnanca a ak niečo požaduje, či je povinný zamestnávateľ na to aj prispieť.
(A nepísala som o uvarení sa kvôli dlhým nohaviciam, ale o možnom prehriatí organizmu, ak budú mať v kancelárii vysokú teplotu a zamestnávateľ bude aj tak trvať na nosení saka.)